Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Militia PSD

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
106 replies to this topic

#91
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

 r_murphy, on 18 octombrie 2017 - 13:11, said:

teoretic, nu contest afirmatia, dar desfiintare inseamna concedierea, inchiderea "afacerii", radierea, un nou moment t0, pe cind la ei, asa cum am spus doar le-a zis altfel, in rest nici o schimbare.

Ba au fost schimbari. Esentiale unele. Vezi capitolele de atributii, obligatii, etc.
Chiar si la nivelul personalului. Cei fara studii medii nu au fost reincadrati.

Edited by flovio, 18 October 2017 - 13:18.


#92
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
E o HCL emisa in baga unei HG sau Legi, astea din urma fiind emise de guvern sau Parlament... asa zis centru.
Fara decizia celor de la centru mai infiintau ce?
Ce nu pricepi ca dorinta a fost sa se faca o politie locala subordonata primarului, ca asta era dorinta baronilor locali, si Guvernul sau Parlamentul nu puteau face asta direct, asa ca au facut indirect si au emis actele necesare pentru aceast plan ;)

La fel de bine maine se poate da HG sau Lege sa se ambaleze de catre marmota rahat in ambalaj de ciocolata, asta nu inseamna ca maine trebuie sa balesti la rahat si sa spui ca e ciocolata

Tot rahat ramane.

#93
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 30.04.2007

 flovio, on 18 octombrie 2017 - 13:17, said:

Chiar si la nivelul personalului. Cei fara studii medii nu au fost reincadrati.
man, am vecin gepeu, a fost matriter cu scoala profesionala, este si acum "cadru activ" la zgindarei.
daca stii cazuri de dati afara din bransa, zi-mi si mie, eu nu cunosc ..
au fost "ascunsi" prin parcuri si cimitire, dar nu au fost dati afara.

#94
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
@cdsoft,

Arata-mi de unde rezulta obligatia de a o infiinta? Ca asta sustineai.
Si raspunde la intrebare, din moment ce ziceai ca exista obligatia de a infiinta PL, ce se intampla daca consilierii locali nu votau propunerea? Cum era ea adoptata?
Si ca exemplu, te rog sa-mi spui cum functioneaza obligatia de a infiinta PL in orasul Vașcău? De ce nu există PL in acest oraș și cum consilierii locali nu executa "obligatia de la centru".

Quote

PL e impusa la nivel national, exista in fiecare judet fara exceptie
Si sa nu uit, cum poate infiinta o primarie la nivel de judet ceva?

Edited by Lipsum, 18 October 2017 - 13:28.


#95
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

 cdsoft, on 18 octombrie 2017 - 13:20, said:

E o HCL emisa in baga unei HG sau Legi, astea din urma fiind emise de guvern sau Parlament... asa zis centru.
Fara decizia celor de la centru mai infiintau ce?
Ce nu pricepi ca dorinta a fost sa se faca o politie locala subordonata primarului, ca asta era dorinta baronilor locali, si Guvernul sau Parlamentul nu puteau face asta direct, asa ca au facut indirect si au emis actele necesare pentru aceast plan Posted Image

La fel de bine maine se poate da HG sau Lege sa se ambaleze de catre marmota rahat in ambalaj de ciocolata, asta nu inseamna ca maine trebuie sa balesti la rahat si sa spui ca e ciocolata

Tot rahat ramane.
Tie ce nu-ti place: legea? ca trebuie sa respecti legea? ca lege nu te satisface personal?
Indiferent cat de absurda este legea, musai o respecti. Altfel n-ai drept sa o comentezi.
Atata vreme cat legea permite, ce va agitati?

 r_murphy, on 18 octombrie 2017 - 13:21, said:

man, am vecin gepeu, a fost matriter cu scoala profesionala, este si acum "cadru activ" la zgindarei.
daca stii cazuri de dati afara din bransa, zi-mi si mie, eu nu cunosc ..
au fost "ascunsi" prin parcuri si cimitire, dar nu au fost dati afara.
Ce vina aam eu ca nu cunosti? Citeste cerintele in lege.

#96
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Hai ca va las sa lingeti staniolul... n-are rost... am inteles, PSD e forta pentru voi.

#97
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Q.E.D.
Ia calul meu si du-te.

#98
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Misto concept, sa nu ai dreptul la opinie... se vede ca s-a facut scoala de partid.

#99
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 30.04.2007

 cdsoft, on 18 octombrie 2017 - 13:20, said:

Ce nu pricepi ca dorinta a fost sa se faca o politie locala subordonata primarului, ca asta era dorinta baronilor locali, si Guvernul sau Parlamentul nu puteau face asta direct,
nu s-a facut nimic din neant, de la zero ! exista structura de mult timp, doar ca i-au mai dat niste atributiuni si le-a schimbat denumirea.

le-a zis "politisti" ca sa le dea un pic mai multa prestanta si posibilitatea de a copia pina aproape de similitudine TOT ce tine de politia romana ..
termenul cu "nationala" a fost de asemenea inventat ca sa le dea oaresce legitimitate, avind in vedere ca "politia nationala" .. nu exista.

Edited by r_murphy, 18 October 2017 - 13:30.


#100
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Evident, dar nu are rost sa discuti cu activistii de partid... ei si daca vad negru spun ca e alb, ca asa e directiva la partid

#101
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,097
  • Înscris: 03.07.2008
Cum funcţionează reţeaua Firea: pilele şi cunoştinţele sunt răsplătite din banii bucureştenilor

Quote

Gabriela Firea a instalat în conducerea celor 22 de firme abia înfiinţate de Primăria Capitalei oameni de partid sau apropiaţi ai familiei sale, care vor fi plătiţi regeşte din bani publici.

Compania pentru Protecţie civilă şi Voluntariat, cu un CA format din 7 oameni. Printre ei: Anca Gherle (foto), fostă consilieră a ex-senatorului PSD Alexandru Cordoş, o tânără care s-a remarcat prin pozele din Parlament postate pe Facebook. Alina Nicoleta Bărbânţă este membru al CA şi, totdată, director general al companiei. Bărbânţă a candidat la alegerile parlamentare din 2016 pe lista PSD Bucureşti pentru Senat, fără a prinde un loc în Legislativ. Totuşi, a fost angajată imediat la Secretariatul General al Guvernului. Alina Bărbânţă este şi preşedintele Consiliului de Administraţie al Aurora Construct, firma Primăriei Voluntari, oraş condus de Florentin Pandele, soţul Gabrielei Firea. Ştefan Mitroi este un alt membru ajuns în conducerea Companiei pentru Protecţie civilă pe filiera Voluntari. Mitroi a fost şef de serviciu în primăria condusă de Pandele, apoi a fost numit director de Gabriela Firea în Direcţia Economică din Primăria Capitalei. Ca director, Ştefan Mitroi a avizat hotărârea prin care s-a înfiinţat compania publică din care urma să facă parte. Deci el a centrat şi tot el a dat cu capul. CA-ul companiei mai este completat de Iulian Hristea, fost candidat ALDE pentru alegerile parlamentare în diaspora, şi de Relu Iubitu, fost poliţist în cadrul IGPR, trecut între timp în rezervă, dar rămas în apropierea PSD. „Sunt pline firmele de foşti poliţişti şi generali“, susţin surse din Primăria Capitalei pentru „Adevărul“. Potrivit PNL, salariul mediu în această companie este de 4.880 de lei, adică mai bine de o mie de euro lunar. Numai că membrii CA-ului de mai sus fac parte şi din conducerile altor firme ale Primăriei, aşa că îşi dublează sau chiar triplează veniturile.

Bugetul Companiei de Protecţie Civilă, votat de Consiliul General, acolo unde PSD şi ALDE au majoritate, prevede următoarele chelltuieli: trei automobile Duster, patru maşini Logan, ambulanţe, autospeciale de transport apă, mobilier şi echipamente de protecţie. „Firma aceasta vizează, printre altele, banii care se pot extrage prin cursurile de voluntariat şi protecţie civilă“, susţine liberalul Ciprian Ciucu. „Mi-am pus experienţa la dispoziţia doamnei Firea“ Compania municipală „Sport pentru toţi“ este, la rândul său, înţesată cu pile. Un exemplu notoriu este Alina Laufer, vedetă în emisiuni mondene, dar mai ales soţia ministrului pentru IMM-uri Ilan Laufer. „O cunosc pe doamna Gabriela Firea de foarte multă vreme şi mi-am pus experienţa la dispoziţia dumneaei în rânduri repetate. Nu sunt sportivă de performanţă, însă am făcut cursuri de antrenor. Am făcut nişte cursuri pentru mine“, spunea Alina Laufer pentru stirileprotv.ro. Director general al companiei pentru sport va fi Florentin Dumitru, fost fotbalist la Steaua, club patronat de Gigi Becali, naşul primarului general Gabriela Firea. Şi compania publică de parcări a fost politizată. Spre exemplu, director general va fi Constantin Niculae, fost administrator public al oraşului Voluntari. Din CA mai fac parte Magdalena Iuga, director în Primăria Capitalei, şi Anca Comănici, consilierul personal al Gabrielei Firea, fost consilier general PSD între 2012 şi 2016. Mâna dreaptă a lui Pandele a devenit mâna dreaptă a Gabrielei Firea Speranţa Cliseru a fost director executiv al Primăriei Voluntari, condusă de Florentin Pandele. Ulterior, Cliseru a urmat-o pe Firea la Primăria Capitalei şi a fost instalată în CA al RATB. De asemenea, Cliseru a fost numită administrator la Compania de Dezvoltare Durabilă şi în conducerea Companiei de Pază a Municipiului Bucureşti. Pe scurt, va primi trei salarii din banii bucureştenilor. Deşi Primăria Capitalei susţine că nu a cheltuit încă niciun leu pe lefuri sau pe investiţii, bugetele tuturor celor 22 de firme au fost aprobate prin hotărâre de Consiliul General, deci este doar o problemă de zile până când banii vor fi tocaţi.

[ http://adevarul.ro/assets/adevarul.ro/MRImage/2017/10/17/59e63bc95ab6550cb837ce0b/627x0.jpg?1508260841 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#102
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

 flovio, on 18 octombrie 2017 - 12:54, said:


Patefoane, de unde iti veni ideea cu cotonogeala?
Lamureste mai intai: este legala sau nu actiunea?
Pe tine te freaca grija ca eventual s-ar putea purta abuziv personalul unei institutii nenascute.
Mai apoi esti ingrozit ca vor avea armament. Care-i motivul? Si politia si jandarmii si firmele actuale de protectie si paza detin armament letal.
Ce te framanta? Visezi urat? Calm. O sa creada lumea ca faci pipi in pat

1. Pai... sa vedem. PDL-ul inchiria pentru "servicii contondente" galeriile de fotbal. PSD-ul a inchiriat si el aceleasi galerii (acum deghizate ca fiind de handbal). De fiecare data au intervenit "salvator" jandarmii si au snopit pe toata lumea fara partinire (inclusiv membrii galeriilor). Acum, ultrasii de inchiriat, s-au saturat de cotonogeala. E nevoie de o noua structura. Ori activa (care sa aplice efectiv cotonogeala) ori pasiva (care sa creeze evenimentele necesare unei cotonogeli salvatoare a jandarmeriei).

2. Actiunea in principal (crearea unei companii municipale) este legala. In secundar, insa, este ilegal. Adica a acorda contracte preferential, fara licitatie, unei companii este ilegal. Acest lucru este posibil datorita unei "proceduri interne". Asadar, un act administrativ impiedica aplicarea unei legi (legea achizitiilor publice). Am mai vazut asta la CCR. Nimic nou. Legea e pentru fraieri.

3. Gura pacatosului adevar graieste. "Institutii nenascute" - adica nu se vrea o firma, condusa pe principii economice; se vrea o institutie condusa pe principii politice.

4. Politia si Jandarmeria sunt institutii sub comanda politica. Pentru a impiedica utilizarea abuziva a armamentului au comanda militara, regulamente, structuri de monitorizare. Firmele de paza, pentru a evita abuzurile, au supervizare speciala din partea Politiei. Militia PSD-ista este sub comanda politica (ca o institutie) sub o supervizare ca a unei firme de paza. Cum crezi ca poate retrage autorizatia de functionare un ofiter de politie unui mastrodont cu 3300 de angajati?

4. Ma framanta siguranta mea si a familiei mele. Copilul merge zilnic cu metroul. Care va fi primul contract al firmei respective? Cel mai banos. Politrucii aia cica vor asigura siguranta copilului.

#103
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006

 trabaho, on 18 octombrie 2017 - 09:07, said:

gresit!

PSD = STATUL

Si mai gresit.
Statul sunt eu. (Dragnea dixit)

Edited by adisz, 18 October 2017 - 14:36.


#104
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010
Taicuta, tu cred ca ai nevoie de ajutor de specialitate, cu framantarile astea.
1. Structura ar fi in aceeasi tabara cu jandarmii. Nu prea inteleg de unde ai tras concluzia ca este nevoie de cotonogeala.
2. Secundarul ala de care zici este alta actiune. Una de achizitii. Ilegalitatile comise in acest sens se pedepsesc . N-au nicio treaba cu deciziile CCR la care te gandesti. Dupa gandirea ta Legea achizitiilor publice nu mai functioneaza.
3. Nu ai proprietatea cuvintelor si a notiunilor. Firma este o institutie si ea.
4. Foarte simplu. Legal. Nu este pe ce crede unul sau altul. Cum iti explici ca sunt institutii mari care fie nu obtin avize, fie le sunt suspendate?
5. Si acum cum este asigurata siguranta copilului?

Tu ori nu ai ce face, ori ....

#105
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017
Cineva pe aici , intrase in panica doar pentru simplul motiv ca-si face firea armata de ciomagari ( vreo  3000 la numar ) .

Nici nu vreau sa ma gandesc daca sa mai adaugam sau nu si puscariasii  ce se vor libera curand ........

Cei ce-si propusesera sa iasa la plimbare prin piata , sa-i vada lumea intreaga pe la televizor , se vor gandi de doua ori .......

#106
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Gata. Guvernul pregateste finantarea militiilor PSD. De ceva vreme metroul nu mai are paza. Pana acum in fiecare tren era un agent de paza iar in fiecare statie patrulau echipe de securitate. Acum nimic. Deja au inceput cersetorii la intrari.

Probabil se asteapta un incident major care sa justifice regim de urgenta pentru achizitionarea serviciilor de la Compania Municipala de Securitate.

#107
stantudor

stantudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 12.06.2008
Inca un topic de 2 bani. Cand unii se plictisesc, mai baga ceva impotriva psd. Hmm.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate