Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Drivere usb pe PC fara internet

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Poate fi vorba de o restricție de folosirea stickului usb pe acel PC ?

#20
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postexydos, on 18 octombrie 2017 - 11:34, said:

Am zis ca n am net , ce naiba sa intru in linux si sa descarc, nu merge stick de 16gb care pe alt pc merge, am incercat alt stick si tot nu e vazut , usb de la mouse si tastatura merg. Am win 7

Nu am nev sa fac boot , am nev sa iau niste documente de pe stick ..
Ahhh, dar ce bine era daca povesteai asa, cu lux de amanunte, oricit de inutile ti se par tie !!!!!!

1. Descarcare Linux fara net - deja ti s-a spus, mergi la alt calcularor.
Dar, in lumina noilor detalii, nu ai nmevoie de asa ceva.
Din povestirea ta si cuplat cu alte probleme de aici, toata lumea a inteles ca acum ai instalat windows si nu iti functioneaza USB - este o problema care a mai fost pe forum.

2. Ai bagat stickul in mufa unde functioneaza mouse sau tastatura?
Nu se aude nici un sunet, nu apare absolut nici un mesaj cind bagi stick?
Acel stick functioneaza ACUM pe alt calculator?
Nu ca "ieri mergea" sau mergea cind ti-a pus documentele pe el.
ACUM.
Poti sa-l probezi chiar si pe un TV (chiar daca nu iti citeste mai nimic si nu ai poze/filme pe stick) sau tableta/smartophone (cu functie si cablu UTG)
Macar sa verifici ca functioneaza, oarecum, acel stick.

#21
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
O completare pentru initiator: Am avut in mana un laptop vechi, PIII, nu stia sa faca boot decat de pe cdrom sau hdd (BIOS vechi). Am cautat si am gasit solutia: exista un mic programel, PLOP, care se pune pe un cd. Se face boot de pe cd apoi din meniul care apare se selecteaza usb. In usb se pune memstick-ul bootabil si problema e rezolvata, se poate face boot de pe mediul de stocare din usb. Mie mi-a mers din prima.

#22
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postexydos, on 18 octombrie 2017 - 11:34, said:

Am zis ca n am net , ce naiba sa intru in linux si sa descarc, nu merge stick de 16gb care pe alt pc merge, am incercat alt stick si tot nu e vazut , usb de la mouse si tastatura merg. Am win 7

Nu am nev sa fac boot , am nev sa iau niste documente de pe stick ..
Amice ! daca vrei sa prikesti primesti raspunsuri scurte si la obiect, intreaba si tu scurt si la obiect daca ti-e lene sa povestesti cu lux de amanunte problema.

Asadar, daca ai nevoie sa scoti/bagi niste documente dintr-un sau in PC caruia nu-i mai functioneaza USB-urile inseamna ca:
1] s-au stricat porturile USB;
2] placa de baza are un scurt ce afecteaza porturile USB;
3] windowsul instalat pe acel PC nu are driverele instalate motiv pt. care nu functioneaza porturile USB;
4] daca nu e nici una de mai sus, incearca sa spui CLAR ce vrei de fapt !

p.s.:
daca windowsului ii trebuie drivere sa functioneze USB-urile, poti sa pui Linux pe stick sa intri in modul Live USB si cu un al doilea stick gol sa muti fisierele din stick in HDD sau invers.

Edited by super8, 18 October 2017 - 13:40.


#23
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eh, calmeaza-te si tu. :)
Unele porturi USB merg, ii merg mouse si tastatura pe USB.

#24
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pai stai asa, @buyonevideo ! daca tastatura si mousul pe USB ii functioneaza, inseamna ca stick-ul USB e stricat.
Deci cat sens mai are intrebarea @initiatorului ?!

View Postexydos, on 18 octombrie 2017 - 06:10, said:

Ce metoda este sa pun driverele pe un pc, sa citeasca un stick,pc-ul  nu are loc pt a pune  cd?


#25
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pai, daca nu se pricepe, a auzit si el, vreodata pe undeva, cuvintul "driver", care a reparat vreo chestie, si acum isi inchipuie ca asta e si la el.
Ce, n-ai mai vazut priceputi din astia.....

#26
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Nustiu ce va imaginati voi , cand bag stick mie nu imi apare nimic. Am conectat sticku la alt calculator si la un televizor si merge fara probleme. Nu e stricata nici gaura pt usb ca am schimbat o pe fircecare. Sa bootez un linux pe acel usb pentru ce ? Ca sa mut fisierele mai apoi in pc si sa intru cu windows?

#27
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 18.03.2009
Permiteti-mi sa spun ca e de la drivere. Am patit-o cu niste Acer-uri T661, care nu voiau sa vada stickul neam! Perifericele functionau, "USB Mass Storage Device" cu semnul exclamarii in Device Manager. De asta am tot timpul dvd-ul cu Driverpack-uri cu mine (drp,su) cand am de reinstalat.. In cazul tau, @initiator, daca ai un alt pc la indemana, iti recomand sa adaugi si hard-ul tau in unitate (dar nu bootezi de pe el), descarci driverele placii de baza de pe site-ul producatorului pe hard-ul tau, il bagi la loc in unitate, le instalezi si gata. Varianta asta cred ca e cea mai rapida. Ar mai fi si altele, dar tot implica un al doilea calculator.
Daca nu te descurci, urmeaza pasii din primele raspunsuri de pe pagina 1.

P.S.: Pe viitor salveaza-ti driverele de la placa de baza pe o partitie care ramane neformatata in cazul reinstalarii sistemului de operare.

#28
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Despre ce configuratie este vorba?
Ai incercat sa formatezi stick-ul pe alt calculator, apoi sa incerci pe acesta sa vezi daca merge?
Ia pune o poza din Device manager

#29
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,872
  • Înscris: 10.02.2011

View Postbuyonevideo, on 18 octombrie 2017 - 16:57, said:

Unele porturi USB merg, ii merg mouse si tastatura pe USB.
De unde stii ca-s pe USB si nu pe PS/2 ? Ca nu zicea nimic de tastatura si mouse pe USB. Poate ar trebui sa verifice in BIOS daca nu-s dezactivate porturile pe USB.

#30
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postexydos, on 18 octombrie 2017 - 19:20, said:

Nustiu ce va imaginati voi , cand bag stick mie nu imi apare nimic. Am conectat sticku la alt calculator si la un televizor si merge fara probleme. Nu e stricata nici gaura pt usb ca am schimbat o pe fircecare. Sa bootez un linux pe acel usb pentru ce ? Ca sa mut fisierele mai apoi in pc si sa intru cu windows?
Probeaza alte 2-3 stickuri pe calculatorul tau.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate