Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Stejarul

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#73
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Ă?

De unde-ai mai luat-o si pe-aia?

#74
octav645

octav645

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.12.2005
Asa arata dupa vreo 15 ani, vreo 5 stejari, intr-o curte, pe marginea unei parcari. Vara locul preferat al oamenilor, dar si masinilor, este la...umbra stejarilor. Ca soi, il prefer pe "barosan", adica Quercus robur, cel cu ramuri orizontale(frunza mai putin lobata). Emana vigoare, putere si s-a descurcat mai bine in solul dens luto-argilos. Atentie, dansul are radacina pivotanta mai lunga decat tulpina, adica muncesti foarte mult(vreo 60min) sa extragi unul de doar 50cm inaltime cu radacina nerupta....cred ca mai are nitel si da de apa freatica la 12m, acum tulpina avand vreo 12m. Nu ridica nici o casa, ca radacina sa pivotanta in forma de morcov se duce vertical in jos(ca si la nuc). Ghinda e mai alungita. Cel cu frunze mici e stejarul american (Quercus rubra), ghinde mai grasane..a luat-o greu. Insa miracol, niciodata americanul nu este mancat de omizi... Dansii provin din padurea Cernica, Ilfov. Iarna sparg vanturile/ viscolul dinspre est, vara tin umbra, rezista la vant ( nu se rupe), nu drajoneaza, apa nu mai balteste...are multe avantaje. O casa se face in 1-2 ani..dar cu stejarii iti ia vreo 20-30 ani. Acu tre sa ai si teren vreo 3000m-5000m2. Atentie,  2m este retragerea arborilor/pomi fata de linia de hotar. O cartita, poate soarecii strang toamna ghindele pe sub pamant, asa ca primavara apar puieti stejar. Cine vrea puieti stejar sa ma caute, e cadou.

Attached Files



#75
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Da, dar americanul are o culoare splendida toamna.

#76
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Ce distanta e intre ei? Eu i-am cam inghesuit (sub 4m intre pomi de diferite feluri), macar sa ajunga ei mari si sa trebuiasca rariti.
In ce zona esti, in caz ca mai gasesc loc pentru niste puieti?

Am vrut sa pun ghinde pe randurile de rosii, unde ar avea udarea asigurata, dar cel care are anunt pe olx a gasit sacul ciuruit de soareci.

Chiar, ghinde nu ai?
La padure nu mai sunt, ce n-a gasit mistretul au tocat insectele.

imi plac si mie cei care isi intind ramurile mult la orizontala, am un pui al unuia din padure. Nu am reusit sa-i scot tot pivotul, cred ca era la momentul respectiv de cateva ori mai lung decat nuiaua de la suprafata, nuia chinuita de vreme. Se vede in ultima poza:
https://forum.softpe...6#entry21937740

Edited by til, 21 April 2020 - 11:53.


#77
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Exemplarele singuratice sunt mai mult late decat inalte, ramurile celor in palucri alearga disperate dupa lumina, pe verticala.

#78
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013

View Posttil, on 29 decembrie 2017 - 13:40, said:

Speechless.
In poza nu pare atat de impunator cum e in realitate.
Bai, imi curg balele.
Unde este, ca vreau sa-l vad si eu....
Pfoa ce stramba mi-ati bagat, fi-v-ar stejarii sa va fie...

#79
Dantess87

Dantess87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.09.2019
Salutare! E prima data când postez aici! După ani de încercări, am reușit in sfârșit sa plantez corect niște stejari in grădina, mai exact niște ghinde. Pana anii trecuți am încercat transplantarea, însă fără niciun efect. La sfârșitul verii, plimbându ma cu cateii prin oras (galati) am observat o mulțime de ghinde pe jos. Știam ca trebuie sa nu fie uscate atunci când le plantezi, așa ca le-am pus in pământ undeva prin Septembrie, la maxim 3-4 zile dp ce le am ,, cules”. Acum vreo 2-3 săptămâni au răsărit primii puieți, au o tenta rosiatica... norocul meu a fost ca am pus semne și mi a fost usor sa i recunosc printre buruieni...

#80
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Succes!

Ai mei inca sunt micuti. Cei din ghivece nu mai sunt, ca nu i-am transplantat si s-au uscat ca am tot uitat sa-i ud.

Cei cinci care au fost semanati in solar sunt bine, patru mutati, unul pastrat pe loc. Dar inca mici.
Si inca nu stiu cum sa conduc stejarul asta, cum sa-l tund ca sa creasca bine si drept.
Ii am si pe cei cumparati, destul de mari, dar nu prea au avansat. Cred ca nu trebuia sa-i ciuntez deloc atunci cand i-am plantat.

Poate o sa revin cu poze si povestea fiecaruia.

#81
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Dar creste greu stejarul, iiti trebuie viata lunga si rabdare multa sa ii vezi mari.

#82
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Odata prins se descurca si singur fara sa-i dai prea multa atentie.

#83
Dantess87

Dantess87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.09.2019
Atașez o poza

#84
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Poza nu s-a prins :D

#85
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.09.2010

View PostTaxon, on 30 mai 2021 - 16:31, said:

Dar creste greu stejarul, iiti trebuie viata lunga si rabdare multa sa ii vezi mari.

Nu chiar.
Si stejarul ca tot pomul are nevoie de resurse, dar in primul rand de apa.
Plantati in 2009-2010 (nu mai retin exact) si cel mare a avut parte de apa venita de pe casa pe un burlan de scurgere:
Attached File  1.jpg   1.23MB   47 downloads
Attached File  2.jpg   1.23MB   43 downloads
Attached File  3.jpg   1.22MB   42 downloads

Diferenta intre cel care a avut parte de apa (primele 2 foto) si ceilalti este semnificativa, as putea spune ca e cam dublu ca vigoare.
Eu mi-am dorit langa casa batraneasca si stejar si tei.
Problema nu e crescutul, ca de crescut oricum au ei grija, problema este spatiul si convetuirea cu pomii tai fructiferi de pe langa. Teiul mai ales este magnet de afide si sa vezi distractie cu ei, stejarul are si el povestile lui de amor cu diferite ganganii, etc.

Stima.

#86
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Cateva noutati despre ai mei. Cel mai bine se prezinta cel mic mic adus din Dobrogea acum vreo 3 ani si cel plantat din ghinda care nu a fost stramutat niciodata. Cei stramutati se cam chinuie, ca si cei marisori cumparati de la pepiniera.
https://forum.softpe...8#entry29064866

#87
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Baga-le ceva apa, de restul se vor ocupa si singuri…

#88
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.09.2010
In ce masura am sanse sa obtin o plantatie de stejar daca bag in pamant direct ghinda, in camp?
Am vazut ca stejarii mei rosii au recolta bunicica anul asta si ma gandeam sa-i inmultesc direct in camp, fara a mai ocupa loc pe langa casa cu plantarea in rasadnita si apoi rasadirea in camp.
Oare ar merge sa-i bag in octombrie pe randuri in camp direct, la 5-10cm adancime?
Attached File  20220820_152848.jpg   445.84K   14 downloads
Attached File  20220820_152923.jpg   498.63K   15 downloads
Attached File  20220820_153101.jpg   351.07K   13 downloads

Stima

#89
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Pune-le in pamant cat mai repede, nu le lasa sa se usuce ca isi pierd din capacitatea de germinare. O sa te alegi cu o padurice de stejari.

#90
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
La mine in gradina cresc singuri din ghindele cazute, deci sigur ar merge.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate