Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

"CE" in loc de "CARE"

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
cmoldovanu

cmoldovanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 17.10.2017
Pare ca am facut alta scoala...

In ultimii ani e o explozie de folosire a lui "Ce' in loc de "Care".

exemple in stirile de azi:
Aerostar Bacau semneaza un memorandum de intelegere cu Raytheon, compania americana ce produce sistemul de rachete Patriot

Ministerul ... informeaza ... cu privire la peste 100 incendii active de vegetatie, ...ce afecteaza zone din Regiunea Galicia, aflata in Nord-Vestul tarii.

CE e folosit in loc de CARE in presa, la TV etc.

De unde ne-am procopsit cu asa ceva?...
E "trendy", ori s-a infiltrat din vreo limba europeana prin traducere automata nefericita?

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Sincer sa spun, nu am remarcat treaba asta.
In schimb cred ca stiti cu totii renumitul "decat".
Asta rupe topurile la bucuresteni.

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007
... pentru un par ce straluceste
oamenii ce asteapta de la guvern

topic binevenit, de mult ma gindeam sa deschid EXACT pe aceasta problema si pentru "tare" in loc de mult/frumos/foarte ..

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Ce spui tu straine? Decat se potriveste la orice. Uitasem sa-i dau bold. Asa spuse ministrul educatiei.
Asta ca sa inveti si tu ca „Fiecare copil merită un viitor mai bun decât cel prezent” <citat din cineva ce nu merita mentionat>

Edited by Kroghy, 17 October 2017 - 19:42.


#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Oricum ar fi, "greşelile se pot corecta, erorile nu". <alt citat celebru din partea celui care supravegheaza si dirizeaza educatia>
La asa educatie, asa popor.

Edited by Kroghy, 17 October 2017 - 19:50.


#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Off topic...scuze!Posted Image

O sa fac, in loc de voi face, se foloseste la greu!

E grea limba noastra!

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Lăsați userul în pace.
Mulțumesc.

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ma rog daca s-a promovat in Romania tipul descurcaret, usor citit din punct de vedere al catorva informatii de pe net si tv insa nulitate in esenta si doar cu spoiala de citire si cultura... Mai nou trebuie sa fii "baiat de baiat" ca sa reusesti. Cultura adevarat conteaza mai putin. Si nu numai cultura. Suntem ageamii si in ce priveste economia, sau tehnica sau alte domenii. Avem asa ceva cunostiinte da ni se pare ca stim cine stie ce. Adevarul e ca ceea ce stii, nivelul la care esti trebuie verificat on and on ca sa iti stabilesti nivelul si sa iti dai seama cate mai ai de invatat. Stilul "las ba ca ajung si 8 clase ca nu am nevoie de mai mult" aici ne-a adus.

#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007
si totusi, de unde , sau de ce, ce in loc de care?

#10
ViKKKy

ViKKKy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.09.2017

 cmoldovanu, on 17 octombrie 2017 - 18:56, said:

E "trendy", ori s-a infiltrat din vreo limba europeana prin traducere automata nefericita?
mah, din câte știu io, "ce" folosim atunci când ne referim la CEVA anume, gen lucruri, obiecte, șamd, iar "care" folosim când ne referim la o persoană.

pentru un par ce straluceste

am făcut cinste celor care m-au ajutat

eu zic că-s corecte formulările date ca exemplu de tine.

#11
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

 arab, on 17 octombrie 2017 - 19:56, said:

Off topic...scuze!Posted Image

O sa fac, in loc de voi face, se foloseste la greu!

E grea limba noastra!
Adevar graiesti, e grea...
In limba romana avem cam trei forme de conjugare pentru viitor:
1. voi / vei / va / vom / veţi / vor + infinitivul verbului (veni, face, manca, dormi etc).
2. o + conjunctivul verbului(o sa fac, o sa mananc etc)
3. a avea la prezent + conjunctivul verbului:
am să fac, ai să faci, are să facă etc. Stii aia cu "de ma voi scula, pe multi am sa popesc si eu"....
Toate variantele sunt corecte.

Pomenea cineva mai sus de "decat". Pe langa asta am observat greseala cu "dupa": ia mainile dupa mine/ am descarcat deva dupa youtube etc.Posted Image

Edited by dan1980_25, 18 October 2017 - 00:07.


#12
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 cmoldovanu, on 17 octombrie 2017 - 18:56, said:

De unde ne-am procopsit cu asa ceva?...
E "trendy", ori s-a infiltrat din vreo limba europeana prin traducere automata nefericita?

Asta nu-i trendy dar vine de la aceiași inculți care folosesc cuvinte ca perfomează, trendi, insentivare, miting, deadlain, masthave, hou to sai it că eu nu știu nici română nici engleză.

#13
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007
de pe forum adunate si inapoi la lume date ..

Cei ce-si propusesera sa iasa la plimbare prin piata ,

#14
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 cmoldovanu, on 17 octombrie 2017 - 18:56, said:

Pare ca am facut alta scoala...

In ultimii ani e o explozie de folosire a lui "Ce' in loc de "Care".

exemple in stirile de azi:
Aerostar Bacau semneaza un memorandum de intelegere cu Raytheon, compania americana ce produce sistemul de rachete Patriot

Ministerul ... informeaza ... cu privire la peste 100 incendii active de vegetatie, ...ce afecteaza zone din Regiunea Galicia, aflata in Nord-Vestul tarii.

CE e folosit in loc de CARE in presa, la TV etc.

De unde ne-am procopsit cu asa ceva?...
E "trendy", ori s-a infiltrat din vreo limba europeana prin traducere automata nefericita?
E corectă folosirea lui ce în loc de care. Nu în orice ocazie, dar în general e corectă.  Nu ne-am procopsit cu asta acum. Se folosea și cu o jumătate de secol în urmă și probabil mai demult, dar pt o juma de secol pot să certific, că fac 69 de ani.

 Kroghy, on 17 octombrie 2017 - 19:38, said:

Ce spui tu straine? Decat se potriveste la orice. Uitasem sa-i dau bold. Asa spuse ministrul educatiei.
Asta ca sa inveti si tu ca „Fiecare copil merită un viitor mai bun decât cel prezent” <citat din cineva ce nu merita mentionat>
„Fiecare copil merită un viitor mai bun decât cel prezent”. Formularea este corectă în româna literară.

 Kroghy, on 17 octombrie 2017 - 19:49, said:

Oricum ar fi, "greșelile se pot corecta, erorile nu". <alt citat celebru din partea celui care supravegheaza si dirizeaza educatia>
La asa educatie, asa popor.
Poporul este așa din cauza educației școlare precare? Eu cred că altele sînt cauzele.

 arab, on 17 octombrie 2017 - 19:56, said:

Off topic...scuze!Posted Image

O sa fac, in loc de voi face, se foloseste la greu!

E grea limba noastra!
O să fac e la fel de corect ca și voi face.
Sînteți cumplit de rău pregătiți, dar dați lecții.

 r_murphy, on 17 octombrie 2017 - 21:13, said:

si totusi, de unde , sau de ce, ce in loc de care?
Din limba română. Stai liniștit, că nu s-a schimbat limba.

 ViKKKy, on 17 octombrie 2017 - 22:03, said:

mah, din câte știu io, "ce" folosim atunci când ne referim la CEVA anume, gen lucruri, obiecte, șamd, iar "care" folosim când ne referim la o persoană.

pentru un par ce straluceste

am făcut cinste celor care m-au ajutat

eu zic că-s corecte formulările date ca exemplu de tine.
Da, în general așa este precum spui.

 dan1980_25, on 18 octombrie 2017 - 00:03, said:

Adevar graiesti, e grea...
In limba romana avem cam trei forme de conjugare pentru viitor:
1. voi / vei / va / vom / veți / vor + infinitivul verbului (veni, face, manca, dormi etc).
2. o + conjunctivul verbului(o sa fac, o sa mananc etc)
3. a avea la prezent + conjunctivul verbului:
am să fac, ai să faci, are să facă etc. Stii aia cu "de ma voi scula, pe multi am sa popesc si eu"....
Toate variantele sunt corecte.

Pomenea cineva mai sus de "decat". Pe langa asta am observat greseala cu "dupa": ia mainile dupa mine/ am descarcat deva dupa youtube etc.Posted Image
Salut, colega! Mă bucur să văd o persoană pricepută.
DUPĂ: este format din două cuvinte. Unul este DU, altul este PĂ. Are sensul de înapoia (după casă, după amiază), dar și alt sens, cum e în acest caz. „Ia mîinile du pă mine”. În limba literară este „ia mîinile de pe mine”. În graiul moldovenesc este „...di pi mini”. În graiul muntenesc este „...dă pă mine”. În muntenește ar fi corect „ia mîinili dă pă mine”.
De observat că în limba literară se spune „după amiază”, deși forma PĂ (pă masă, pă casă) nu este admisă.E admisă doar forma PE (pe masă, pe casă).
Formularea este corectă în graiul muntean, dar trebuia scris despărțit: „du pă”.Am descărcat ceva du pă YouTube. du pă în acest caz înseamnă de pe. E corect, dar nu e admis în limba literară.

 r_murphy, on 22 octombrie 2017 - 07:32, said:

de pe forum adunate si inapoi la lume date ..

Cei ce-si propusesera sa iasa la plimbare prin piata ,
E corectă formularea și în româna litaerară. E corect și: „cei care își propuseseră...”

#15
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 ionelmironescu, on 23 octombrie 2017 - 08:13, said:

E corectă folosirea lui ce în loc de care. Nu în orice ocazie, dar în general e corectă.  Nu ne-am procopsit cu asta acum. Se folosea și cu o jumătate de secol în urmă și probabil mai demult, dar pt o juma de secol pot să certific, că fac 69 de ani.
Așa este. Oamenii ce așteaptă e la fel de corect ca oamenii care așteaptă.

Dar corectitudinea nu e singura dimensiune a limbii. Acel ce echivalent cu care a devenit arhaic, practic nu se mai folosește în limba vorbită de cel puțin un secol încoace și apare doar în scris, la cei care încearcă să se exprime într-un stil mai plastic, într-un registru mai poetic. Îl folosesc elevii prin compuneri, sau unii jurnaliști, crezînd că sună mai bine.

 ionelmironescu, on 23 octombrie 2017 - 08:13, said:

„Fiecare copil merită un viitor mai bun decât cel prezent”. Formularea este corectă în româna literară.
Nu este. Cel prezent ar însemna „viitorul prezent”, or asta nu se poate. Liviu Pop a vrut să spună un viitor mai bun decît prezentul, dar i-a ieșit prost.

 ionelmironescu, on 23 octombrie 2017 - 08:13, said:

DUPĂ: este format din două cuvinte. Unul este DU, altul este PĂ. Are sensul de înapoia (după casă, după amiază), dar și alt sens, cum e în acest caz. „Ia mîinile du pă mine”. În limba literară este „ia mîinile de pe mine”. În graiul moldovenesc este „...di pi mini”. În graiul muntenesc este „...dă pă mine”. În muntenește ar fi corect „ia mîinili dă pă mine”.
De observat că în limba literară se spune „după amiază”, deși forma PĂ (pă masă, pă casă) nu este admisă.E admisă doar forma PE (pe masă, pe casă).
Formularea este corectă în graiul muntean, dar trebuia scris despărțit: „du pă”.Am descărcat ceva du pă YouTube. du pă în acest caz înseamnă de pe. E corect, dar nu e admis în limba literară.
Din explicația asta fantezistă m-am prins cine sînteți. Iarăși aveți alt nume, d-le Croitoru?...

#16
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 AdiJapan, on 23 octombrie 2017 - 13:27, said:

Dar corectitudinea nu e singura dimensiune a limbii. Acel ce echivalent cu care a devenit arhaic, practic nu se mai folosește în limba vorbită de cel puțin un secol încoace și apare doar în scris, la cei care încearcă să se exprime într-un stil mai plastic, într-un registru mai poetic. Îl folosesc elevii prin compuneri, sau unii jurnaliști, crezînd că sună mai bine.
Și eu îl folosesc doar în limba scrisă. Nu știu dacă sună mai bine, dar, cu siguranță, sună altfel. Poetic, plastic, arhaic, oricum ar fi.

#17
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

 cmoldovanu, on 17 octombrie 2017 - 18:56, said:

E "trendy", ori s-a infiltrat din vreo limba europeana prin traducere automata nefericita?

Cel mai probabil e din limba engleză de unde vin multe traduceri automate, unele fără logică. Probabil că "ce"-ul şi "care"-le din zilele noastre internetice, vin din rădăcina comună "what".

Însă treaba asta pentru mine nu e supărătoare. De-a dreptul enervantă devine situaţia în momentul în care aud pe cineva, sau văd scris undeva, ceva de felul..."al treilea cel mai mare" în loc de..."al treilea ca mărime".

#18
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 lupini, on 23 octombrie 2017 - 14:43, said:

Cel mai probabil e din limba engleză de unde vin multe traduceri automate, unele fără logică. Probabil că "ce"-ul şi "care"-le din zilele noastre internetice, vin din rădăcina comună "what".
Nu vine din engleză. Ce-ul acela se folosește în română de secole întregi (am verificat adineauri la Cantemir, în Istoria ieroglifică, 1705).

Aia cu „rădăcina comună «what»” n-am înțeles-o. Ce-ul și care-le românești vin din latină, iar what-ul englezesc vine din protogermană. Se pare că what și ce au un strămoș comun, e adevărat, în proto-indo-europeană.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate