Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum am putea scapa de foame

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
De curiozitate m-am uitat pe wiki sa vad daca plantele au celule stem. Si au
https://en.wikipedia...and_development
Din pacate inca nu s-a reusit obtinerea de celule stem pure ci din callus insa exista ceva cercetari in sensul asta.
Ideea ar fi ca am putea obtine prin metoda asta partile comestibile ale plantelor. Fara sa le mai plantam in sol, fara sa le mai dam cu erbicide , fungicide , pesticide etc. Fara sa mai bagam atatia bani in lucrarile campului. Fara sa mai avem probleme din cauza vremii si dezastrelor. Cu o calitate exceptionala la preturi scazute.
Similar daca la oameni e interzisa folosirea celulelor stem din placenta sau cordon ombilical nu stiu daca acelasi lucru s-ar putea spune la animale. Am putea obtine organe direct in laborator in conditii excelente si la calitate foarte buna.
A si sa nu uit toate astea in cantitati mari.
Ar fi oare asta scaparea lumii din foame?

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Prin controlul populatiei .

#3
dumibr

dumibr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.08.2007
Prin cumpatare'lipsa de egoism si risipa ineficienta.
La cata mancare se arunca ar fi considerabil redusa foametea

#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Sã fie gratis
Nemaifãcînd profit, samsarii s-ar lãsa de meserie
S-ar consuma un sfert din cît se consumã și aruncã în acest moment.

#5
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postkarax, on 17 octombrie 2017 - 18:13, said:

A si sa nu uit toate astea in cantitati mari.
Ar fi oare asta scaparea lumii din foame?

Mananca tu mai bine hrana pentru care esti adaptat, caci daca te apuci s-o creezi de capul tau, se vad efectele da? Se vede cam cat de sanatos si rezistent fizic e omul in prezent, raportat la stramosi. Eh, sa lasam statisticile cu "speranta de viata", etc, caci acum suntem sustinuti puternic chimic de medicamente si operatii complexe la care omul de demult n-avea acces.
Daca n-am avea nici noi acces, atunci am fi fiii ploii fata de cei de dinaintea noastra, la hrana pe care o mancam.

Nu stiu cati ar rezista in prezent sa munceasca ceea ce munceau oamenii de-acum 100, 200 de ani, fara sa fie sustinuti bine de tot de medicina (calmante, antiinflamatoare, antibiotice, operatii, etc).

De cate ori s-a apucat omul sa faca pe Dumnezeu, ceva a mers prost.

Hrana naturala, primordiala a omului, aia nemodificata de nimeni, afinele alea din padure, cireasa aia salbatica, etc, si animalele cu care se hranea, nu erau ceva static, ci evoluau si ele odata cu omul, odata cu toate speciile, se imunizau si ele la boli, la virusi, la bacterii, produceau proteine, enzime noi, etc, de care beneficiam si noi, hranindu-ne.

Sa te blochezi la o planta care nu mai evolueaza si aia sa fie hrana de-acum inainte, deh...  nu stiu ce sa zic. In timpul asta microorganismele evolueaza, noi ca sa rezistam vom avea nevoie de noi si noi medicamente, vom deveni si mai slabi fara ele, etc.

E drept, nu stiu cu cat influenteaza hrana evolutia efectiva a speciei umane, insa e clar ca noi avem o nisa biologica in care ne incardam, suntem armonizati pe un anumit tip de hrana, si de cand am inceput sa renuntam la ea au inceput sa se raspandeasca si bolile omului modern (tensiune, obezitate, diabeturi, cancere, etc).

Pana si animalele de companie, mai ales cele sedentare, au inceput sa aiba aceste boli, pentru ca sunt hranite cu conserve, nu cu hrana dedicata lor de natura.

Edited by Phobos, 17 October 2017 - 18:44.


#6
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View Postsarac.lipit, on 17 octombrie 2017 - 18:34, said:

Sã fie gratis
Nemaifãcînd profit, samsarii s-ar lãsa de meserie
S-ar consuma un sfert din cît se consumã și aruncã în acest moment.
si cine plateste pentru productia de hrana?

#7
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
@karax
stiinta deschide noi cai....
daca am fi conceputi in laborator fara sa mai fim nascuti de o mama cum ar fi?
daca am fi hraniti din laborator fara sa se mai chinuie un parinte/ori doi parinti sa ajungem mari, cum ar fi?
daca am fi mari dintr-o data din laborator ,cum ar fi?
Oare suntem pe calea cea buna , ori nu?

#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
controlul populatiei ..
vine o italianca la ginecolog.
don' dottore, as vrea sa nu mai fac copii ..
gurrrraaaaaa, gurrraaaaaaaa!!

reciproca

vine o italianca la ginecolog.
don' dottore, as vrea fac copii ..
lasa gurrrraaaaaa, lasa gurrraaaaaaaa!!

#9
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Foamentea globala o sa dispara in 11-12 ani. Calculeaza si tu: http://www.worldometers.info/ro/ (cauta persoane subnutrite)

Adevarata problema o reprezinta obezitatea:
http://www.telegraph...se-by-2050.html
http://www.telegraph...ht-by-2050.html
Scary

Edited by iliketoforkmyself, 17 October 2017 - 19:18.


#10
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 04.10.2007
De foame scapi mancand.
De foamete...

#11
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postkarax, on 17 octombrie 2017 - 18:13, said:

Cum am putea scapa de foame
Scapand de ratele la iPhone Posted Image

Spoiler

Edited by YourFan, 17 October 2017 - 19:22.


#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostPhobos, on 17 octombrie 2017 - 18:36, said:

Mananca tu mai bine hrana pentru care esti adaptat, caci daca te apuci s-o creezi de capul tau, se vad efectele da? Se vede cam cat de sanatos si rezistent fizic e omul in prezent, raportat la stramosi. Eh, sa lasam statisticile cu "speranta de viata", etc, caci acum suntem sustinuti puternic chimic de medicamente si operatii complexe la care omul de demult n-avea acces.
Daca n-am avea nici noi acces, atunci am fi fiii ploii fata de cei de dinaintea noastra, la hrana pe care o mancam.

Nu stiu cati ar rezista in prezent sa munceasca ceea ce munceau oamenii de-acum 100, 200 de ani, fara sa fie sustinuti bine de tot de medicina (calmante, antiinflamatoare, antibiotice, operatii, etc).

De cate ori s-a apucat omul sa faca pe Dumnezeu, ceva a mers prost.

Hrana naturala, primordiala a omului, aia nemodificata de nimeni, afinele alea din padure, cireasa aia salbatica, etc, si animalele cu care se hranea, nu erau ceva static, ci evoluau si ele odata cu omul, odata cu toate speciile, se imunizau si ele la boli, la virusi, la bacterii, produceau proteine, enzime noi, etc, de care beneficiam si noi, hranindu-ne.

Sa te blochezi la o planta care nu mai evolueaza si aia sa fie hrana de-acum inainte, deh...  nu stiu ce sa zic. In timpul asta microorganismele evolueaza, noi ca sa rezistam vom avea nevoie de noi si noi medicamente, vom deveni si mai slabi fara ele, etc.

E drept, nu stiu cu cat influenteaza hrana evolutia efectiva a speciei umane, insa e clar ca noi avem o nisa biologica in care ne incardam, suntem armonizati pe un anumit tip de hrana, si de cand am inceput sa renuntam la ea au inceput sa se raspandeasca si bolile omului modern (tensiune, obezitate, diabeturi, cancere, etc).

Pana si animalele de companie, mai ales cele sedentare, au inceput sa aiba aceste boli, pentru ca sunt hranite cu conserve, nu cu hrana dedicata lor de natura.
Nu stiu de ce ti se pare ca o astfel de hrana nu e naturala? E perfect naturala si exact din componentele din care sunt facute si mancarurile de acum.

View PostJurasikMan, on 17 octombrie 2017 - 18:18, said:

Prin controlul populatiei .
Aici apare alta problema si anume suprapopularea. Nu are legatura decat indirect cu mancarea. Insa sa ne inchipuim ca tot pamantul pe care astazi il lucram ar putea reveni construirii de locuinte si fabrici etc etc. Mancarurile astea fiind facute in laboratoare care nu ocupa mult spatiu.

View Postsarac.lipit, on 17 octombrie 2017 - 18:34, said:

Sã fie gratis
Nemaifãcînd profit, samsarii s-ar lãsa de meserie
S-ar consuma un sfert din cît se consumã și aruncã în acest moment.
Nu merge pentru ca ar trebui sa apelam la schimburi. Si cum cantitatile de resurse sunt inegale in toate domeniile nu ai putea avea schimburi corecte. Aici intervine banul. Practic o societate bazata doar pe barter ar colapsa imediat.
Similar si la societatea comunista pentru ca daca ai plata egala la toti la cantitati inegale de materie se ajunge la dezechilibre.

View Postgump4, on 17 octombrie 2017 - 18:42, said:

@karax
stiinta deschide noi cai....
daca am fi conceputi in laborator fara sa mai fim nascuti de o mama cum ar fi?
daca am fi hraniti din laborator fara sa se mai chinuie un parinte/ori doi parinti sa ajungem mari, cum ar fi?
daca am fi mari dintr-o data din laborator ,cum ar fi?
Oare suntem pe calea cea buna , ori nu?
Teoretic si practic s-ar putea face de asa natura incat instictele materne sa fie induse si artificial. Insa in principiu purtarea unui fat de mama nu e problema principala  a lumii. Depinde strict de ele daca vor sau nu sa aiba chinurile facerii. In rest este posibil sa faca asta si din placerea de a simti experienta. Bineinteles cu benficiile lumii moderne care reduc chinurile facerii. exista astazi tot felul de substante relaxante sau lubrifiante care fac nasterea usoara.
Acum o sa ma intrebi daca nu cumva ne departam de natural. Nu atata timp cat putem transmite instinctul matern si apropierea. Si artificial daca concepi un copil insa el sa fie alaptat si tinut langa mama se formeaza instictul matern (desi stiinta inca nu a reusit sa induca lactatia la femeile care nasc prin cezariana). Ideea e  ca pana la urma ce ne tine laolalta este instictul si apropierea si astea sunt singurele chestii care nu trebuie modificate genetic si mai ales supuse  extinctiei pentru ca asta ar insemna sa fim fara legatura si apropiere si ne-ar duce la destramare.
Viitorul va deschide destule posibilitati cu unele limitari anume impuse tocmai pentru a nu se ajunge la dezastre.

View Postr_murphy, on 17 octombrie 2017 - 19:07, said:

controlul populatiei ..
vine o italianca la ginecolog.
don' dottore, as vrea sa nu mai fac copii ..
gurrrraaaaaa, gurrraaaaaaaa!!

reciproca

vine o italianca la ginecolog.
don' dottore, as vrea fac copii ..
lasa gurrrraaaaaa, lasa gurrraaaaaaaa!!
Am inteles ce vrei sa zici insa chestia e ca exista si prezervatic +alte metode contraceptive chiar mai eficiente care iti permit sa simti contactul. Umpic de civilizatie si se rezolva si cu problema asta. Mai ales ca cine stie ce metode de contraceptie ar putea aparea pe viitor. Spre exemplu poate ceva gen Fill Slim ala care se mareste si astupa stomacul pentru slabit numai ca asta ar putea fi facut pe acelasi principiu ca metoda contraceptiva. Un fel de supapa pentru ...habarnam cum se numeste canalul ala care duce la organul reproducator feminin. Si asta fara disconfort , pericole etc etc

#13
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View Postkarax, on 17 octombrie 2017 - 19:34, said:

....
Viitorul va deschide destule posibilitati cu unele limitari anume impuse tocmai pentru a nu se ajunge la dezastre.

Viitorul este facut de oameni pentru oameni...Deja este un dezastru, intru-cat omul nu are limite....omul distruge aceasta planeta, incet, dar sigur...din pacate

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postiliketoforkmyself, on 17 octombrie 2017 - 19:16, said:

Foamentea globala o sa dispara in 11-12 ani. Calculeaza si tu: http://www.worldometers.info/ro/ (cauta persoane subnutrite)

Adevarata problema o reprezinta obezitatea:
http://www.telegraph...se-by-2050.html
http://www.telegraph...ht-by-2050.html
Scary
Sa remarcam faptul ca daca facem chestia asta pe care o ziceam mai taiem din muncile care aduc stres , mancare aiurea etc etc. Imbunatatirea conditiilor de munca + faptul ca noi tehnologii fac sa dispara munci grele si obositoare o sa rezolve o parte din probleme. Uite spre exemplu de ce in Romania si etc nu se face munca la birou acasa , toate documentele fiind transmise online in format electronic cu semnatura si etc? In timp ce iti faci la cuptor mancarea sanatoasa poti lucra. Si ai grija si de copil. Si nu mai cheltui bani cu benzina. Se reduce poluarea. Zgomotul. Aglomeratia de pe sosele. Acidentele. Impusti multi iepuri dintr-o data.
Tare site-ul ala o sa il pastrez.

View Postgump4, on 17 octombrie 2017 - 19:38, said:


Viitorul este facut de oameni pentru oameni...Deja este un dezastru, intru-cat omul nu are limite....omul distruge aceasta planeta, incet, dar sigur...din pacate
Ti se pare. Sigur sunt probleme insa sunt concentrate mai ales in randul tarilor in curs de dezvoltare. Aici in europa/america lucrurile merg spre bine si chiar intr-un ritm accelerat. Probleme apar in statistici negativ doar pentru ca lumea a 3-a compenseaza prin numarul persoanelor care sufera si problemelor.

#15
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View Postkarax, on 17 octombrie 2017 - 19:48, said:

...

Ti se pare. Sigur sunt probleme insa sunt concentrate mai ales in randul tarilor in curs de dezvoltare. Aici in europa/america lucrurile merg spre bine si chiar intr-un ritm accelerat. Probleme apar in statistici negativ doar pentru ca lumea a 3-a compenseaza prin numarul persoanelor care sufera si problemelor.
Daca tu asa gandesti, nu pot sa fiu de acord cu tine...am gresi amandoi...din pacate lucrurile pot deveni ireversibile la un moment dat....Nu, lucrurile nu merg spre bine, merg din ce in ce mai rau.Cel mai rau este ca multi dintre noi  nu-si dau sema de aceste lucruri si asta este cel mai rau....Cam atat am avut de spus.

#16
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostHamdoulillah, on 17 octombrie 2017 - 18:42, said:

si cine plateste pentru productia de hrana?
Cum poți plãti 6oo trîntori cu 5o.ooo lei luna????
Cam cîți tractoriști se încadreazã în 3o.ooo.ooo lei lunar? Cu motorinã, cu tractoare cu tot.
Și aici calculez doar 6oo loaze....

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postgump4, on 17 octombrie 2017 - 19:52, said:

Daca tu asa gandesti, nu pot sa fiu de acord cu tine...am gresi amandoi...din pacate lucrurile pot deveni ireversibile la un moment dat....Nu, lucrurile nu merg spre bine, merg din ce in ce mai rau.Cel mai rau este ca multi dintre noi  nu-si dau sema de aceste lucruri si asta este cel mai rau....Cam atat am avut de spus.
Pot deveni daca nu ne apucam acum sa rezolvam lucrurile. Deci e o chestie de incercare si vointa. Solutii exista.

#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postkarax, on 17 octombrie 2017 - 18:13, said:

De curiozitate m-am uitat pe wiki sa vad daca plantele au celule stem. Si au
https://en.wikipedia...and_development
Din pacate inca nu s-a reusit obtinerea de celule stem pure ci din callus insa exista ceva cercetari in sensul asta.
Ideea ar fi ca am putea obtine prin metoda asta partile comestibile ale plantelor. Fara sa le mai plantam in sol, fara sa le mai dam cu erbicide , fungicide , pesticide etc. Fara sa mai bagam atatia bani in lucrarile campului. Fara sa mai avem probleme din cauza vremii si dezastrelor. Cu o calitate exceptionala la preturi scazute.
Similar daca la oameni e interzisa folosirea celulelor stem din placenta sau cordon ombilical nu stiu daca acelasi lucru s-ar putea spune la animale. Am putea obtine organe direct in laborator in conditii excelente si la calitate foarte buna.
A si sa nu uit toate astea in cantitati mari.
Ar fi oare asta scaparea lumii din foame?

      Plantele produc hrana prin fotosinteza cu ajutorul soarelui.
      Deci, energia solare se transforma in hrana prin intermediul plantelor.
      Plantele sunt hrana pentru animale, iar plantele si animalele sunt hrana pentru oameni.
      Ca atare, munca la camp nu o sa se termine niciodata, pentru ca doar pe suprafete intinse de teren ai lumina solara suficienta.
       In ce priveste organele crescute in laborator...hi hi. E mult mai ieftin si mai practic sa cresti un porc, decat sa cresti organe in laborator.
       Concluzia: pune mana la sapa daca vrei sa scapi de foame. Cu stiinta se vede clar ca stai prost.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate