Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare TV - Buget 1000 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006

View PostMagicwisewolf, on 18 octombrie 2017 - 12:32, said:

Romanul e snob, de foarte multe ori. De aia vezi numai marci de renume si scumpe artificial, doar ca e brand, de la ciorapii pe care ii incalta pana la masina pe care o conduce. Nu toti romanii sunt asa, dar o mare parte fac chestia asta. Isi iau in 12 rate egale (fara dobanda !!!), un Led de 1502-200 cm de marca, la pret mult mai mare si cu multe functii in plus decat au nevoie, doar asa, ca sa dea bine la prieteni si neamuri cand vin in vizita.

Mereu ma amuz cand vad oameni care ii judeca pe altii ca-si cumpara produse de la firme cu renume.
Finlux-ul tau functioneaza cu tehnologie cumparata de la brandurile respective.
Procesorul de imagine, ecranul LCD, plus multe alte componente sunt cumparate si nu dezvoltate in-house, si asta pentru ca unii au cercetat, dezvoltat si inovat.
In modul asta simplu, cumparand de la branduri tehnologie mai veche, Vestel produce televizoare.

Sambata trecuta, un norocos isi cumpara dintr-un magazin de profil un OLED Panasonic (11000 lei). Nu l-am privit cu invide, din contra, m-am bucurat pentru ca doar asa putem avea in timp tehnologie noua disponibila si pe televizoare mai ieftine.
Poate peste cinci ani si Finlux va lansa Oled-uri cu tehnologia de azi cumparata de la "branduri".
Ce zici, ai cumpara un OLED Finlux?

Edited by dba, 18 October 2017 - 13:46.


#20
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View Postdba, on 18 octombrie 2017 - 13:38, said:

Mereu ma amuz cand vad oameni care ii judeca pe altii ca-si cumpara produse de la firme cu renume.
Finlux-ul tau functioneaza cu tehnologie cumparata de la brandurile respective.
Procesorul de imagine, ecranul LCD, plus multe alte componente sunt cumparate si nu dezvoltate in-house, si asta pentru ca unii au cercetat, dezvoltat si inovat.
In modul asta simplu, cumparand de la barnduri tehnologie mai veche, Vestel produce televizoare.

Sambata trecuta, un norocos isi cumpara dintr-un magazin de profil un OLED Panasonic (11000 lei). Nu l-am privit cu invide, din contra, m-am bucurat pentru ca doar asa putem avea in timp tehnologie noua disponibila si pe televizoare mai ieftine.
Poate peste cinci ani si Finlux va lansa Oled-uri cu tehnologia de azi cumparata de la "branduri".
Ce zici, ai cumpara un OLED Finlux?
Amuza-te in continuare.
Am spus eu cumva ca sunt niste inovatii marca proprie ?
Am spus doar ca exista si alternative mai ieftine, poate la fel de bune, doar ca nu beneficiaza de "renume". E pararea mea.
Nu as cumpara un OLED, nici Finlux, nici alta marca, nu dau atatia bani inutil, pe ceva care e de ultima generatie sau doar fitza. Nu sunt genul care sa umble cu 6 carduri de credit, 4 de cumparaturi si unul de debit in portofel + un overdraft de 5 salarii... Si nici rate nu am de gand sa fac vreodata pt asa ceva.
Fiecare face ce vrea cu banii lui, am spus-o si o repet. Faptul ca unii avem alte pareri si nu suntem dispusi sa dam o gramada de bani doar pe marci si marketing, nu inseamna ca suntem mai saraci, mai prosti, mai necunoscatori, sau mai ignoranti.

Edited by Magicwisewolf, 18 October 2017 - 13:53.


#21
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006

View PostMagicwisewolf, on 18 octombrie 2017 - 13:53, said:

Amuza-te in continuare.
Am spus eu cumva ca sunt niste inovatii marca proprie ?
Am spus doar ca exista si alternative mai ieftine, poate la fel de bune, doar ca nu beneficiaza de "renume". E pararea mea.

Fiecare face ce vrea cu banii lui, am spus-o si o repet.

Ori te faci ca nu intelegi, ori n-ai inteles ce am vrut sa spun.
Alternativa mai ieftina exista pentru ca initial a fost cineva care a inovat.
Tu nu ai avea televizor Finlux daca brandurile, pe care le repudiezi cu atat furie, nu ar inova continuu si n-ar pune la dispozitie si marcilor mai mici tehnologie mai veche.

Daca fiecare face ce vrea cu banii lui, atunci nici tu nu esti in masura sa faci aprecieri asupra finantelor si achizitiile altora.

#22
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Ceea ce spui tu, cu tehnologia mai veche vanduta si producatorilor mai mici, se aplica in toate domeniile, nu m-am luat de asta. In acest caz, conform gandirii tale, ar trebui sa luam cele mai scumpe produse pt ca ei sunt cei care le-au creat, ei le-au descoperit si le-au pus pe masa consumatorilor. Ete, eu nu vreau sa le iau pe cele mai scumpe, ca sa platesc marca, + marketing + cercetare si inovare, ma multumesc cu tehnologie mai veche le pret mai mic.
Se pare ca nici tu nu vrei sa intelegi ceea ce spun, asa ca nu o sa continui polemica, nu are rost.

"Daca fiecare face ce vrea cu banii lui, atunci nici tu nu esti in masura sa faci aprecieri asupra finantelor si achizitiile altora."

D-aia suntem tara cu o gramada de datornici pe rate "doar cu buletinu"...

@ Initiator : Te rog sa nu iei in calcul variantele date de mine, sunt bune doar LG si Samsung. Restul sunt praf si nu merita.

Edited by Magicwisewolf, 18 October 2017 - 15:02.


#23
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006

View PostMagicwisewolf, on 18 octombrie 2017 - 14:58, said:

In acest caz, conform gandirii tale, ar trebui sa luam cele mai scumpe produse pt ca ei sunt cei care le-au creat, ei le-au descoperit si le-au pus pe masa consumatorilor. Ete, eu nu vreau sa le iau pe cele mai scumpe, ca sa platesc marca, + marketing + cercetare si inovare, ma multumesc cu tehnologie mai veche le pret mai mic.
Se pare ca nici tu nu vrei sa intelegi ceea ce spun, asa ca nu o sa continui polemica, nu are rost.

Stimate domn,

Finlux n-ar exista daca nu ar exista cumparatori pentru Samsung, LG, Panasonic, Sony si daca firmele respective n-ar inova.
Eu ti-am spus sa nu-I faci snobi pe cei care isi cumpara produse de la fime consecrate.
E treaba ta ce-ti cumperi, dar nu-I judeca pe altii.

Vad ca te tot te legi de modul in care gandesc, nu crezi ca ar fi cazul sa te uiti si tu in oglinda?

#24
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Hai ca o dam in teoria cacatului si nu are rost.
Fiecare sa ramana cu parerile lui. Gata, eu nu mai raspund. Am recunoscut in postarea de mai sus ca ai dreptate, ce vrei mai mult ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate