Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Recomandare TV - Buget 1000 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
danieltudor90

danieltudor90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.09.2015
Salutare!
Ca tot se apropie Black Friday, ma gandeam sa-mi achizitionez si eu un TV. Asa ca am inceput sa studiez un pic preturile, tocmai pentru a evita "pseudoreducerile" din perioada aceea. Bugetul e undeva la 1000 +/- 200 RON. Momentan m-am limitat la urmatoarele optiuni: Am ales emag pt ca nah, comoditate si review-uri.
Ce credeti despre acestea sau ce altceva ati alege voi? Ce alte caracteristici ar trebui sa mai urmaresc?
Ar fi folosit pentru filme si vizionat ceva sport HD.
In mare, as vrea sa fie FULL HD si, poate, Smart (desi in gama asta de pret presupun ca e posbil ca navigarea prin partea Smart de meniu sa devina destul de lenta, asa ca ma pot orienta si spre un Chromecast daca e cazul).

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sau asta: https://altex.ro/tel...msung-ue32j5200 Este si Full HD si Smart TV.

Este printre cele mai bune in categoria asta de pret.
Sau daca nu vrei neaparat de firma, gasesti la la 900-1000 cu aceleasi caracteristici.

Edited by MembruAnonim, 17 October 2017 - 14:01.


#3
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 08.12.2009
https://www.emag.ro/...2/pd/DNJ7LNBBM/

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
x

View Postdanieltudor90, on 17 octombrie 2017 - 13:26, said:

Ce alte caracteristici ar trebui sa mai urmaresc?
Sunet, luminozitate, consum.

Edited by MembruAnonim, 17 October 2017 - 14:01.


#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,143
  • Înscris: 15.05.2008
smart la 800-1k
pai daca tot astepti b.f(de parca se da de pomana) coboara si tu bugetul la jumate
poate ajuta colegii care vor dori dupa mai multe info
diagonala,cat de mare camera unde va fi montat,etc

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdanieltudor90, on 17 octombrie 2017 - 13:26, said:

Salutare!
Ca tot se apropie Black Friday...

Stai sa vezi cum se scumpesc toate cu o saptamana inainte de BlackFraierday...

#7
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Incearca si pe la Metro - la 1199 lei e un Finlux de 109 cm, Smart, Full HD. Au 5 ani garantie, se vad foarte bine. Eu personal, detin un FullHD de 99 cm si sunt foarte multumit.

https://catalogues.m...are-50/page/2-3

Edited by Magicwisewolf, 17 October 2017 - 15:15.


#8
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
+1 Samsung 32J5200 pt. ecran cu panel VA, sunet DTS, functii smart, DLNA.

Cu 100 lei mai ieftin la pcgarage si evomag https://www.price.ro...d=1225233&asc=1

#9
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View PostMagicwisewolf, on 17 octombrie 2017 - 15:14, said:

Finlux
marca - trotineta cu pedale
service - praf, pulbere fina

concluzie: never, ever, forever. mai bine akai, blaupunkt sau horizon, tot cam dracu' ala sunt.

#10
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Si, de ce, ma rog, "mai bine akai, blaupunkt sau horizon"? Ca si astea-s facute tot la Vestel iar de service se ocupa o firma acreditata de vanzator.

Edited by iZet, 17 October 2017 - 16:36.


#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdygey, on 17 octombrie 2017 - 16:25, said:

marca - trotineta cu pedale
service - praf, pulbere fina

concluzie: never, ever, forever. mai bine akai, blaupunkt sau horizon, tot cam dracu' ala sunt.
fiind vestel, oricine le poate repara, piese din abundenta etc, si garantia e 5 ani... deci nu ai dreptate

#12
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
atunci tot inainte.

sa vezi ce urla unii, ca le tot trimit in service si le fac aia mai praf decat le-au fost trimise.
luati cu incredere, 5 ani, ca la centralele Baxi.

ma scuzati de interventie.

#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
dygey, uite cine-i Vestel, pe care l-ai recomandat indirect.

ps. Baxi avea 7 ani garantie, nu 5.Posted Image

#14
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View Postdygey, on 17 octombrie 2017 - 16:25, said:


marca - trotineta cu pedale
service - praf, pulbere fina

concluzie: never, ever, forever. mai bine akai, blaupunkt sau horizon, tot cam dracu' ala sunt.
Si Philips-ul din care a ramas doar renumele, de cine crezi ca sunt facute ?
Macar la Finlux am auzit ca display-urile sunt Lg. Si inclin sa cred ca asa este la ce culori si claritate are.
Garantia de 5 ani nu e de neglijat si e la Metro direct. Te duci si il lasi la ei, treaba lor cine il repara. Si am inteles ca daca e de neremediat, se schimba direct.
In plus, cei de la Vestel au mai multe modele pe acelasi sasiu si meniu / soft : Horizon, Teletech - identice la meniu si culori si claritate. Tot ei fac Akai, Toshiba, Orion, Hitachi, Sanyo, Jvc, Daewoo,Hyundai si chiar unele Panasonic. Pe piata mai sunt si alte branduri decat Samsung sau Lg, care sunt bune, nu zic nu, dar sunt si mai scumpe cu cateva sute de lei.
Parerea mea, atat timp cat nu vrei unul cu pretentii (si nu poti sa vrei unul cu pretentii sub 1700-2000 lei minim) si cu 5 ani garantie, sunt bestbuy.

Edited by Magicwisewolf, 17 October 2017 - 19:14.


#15
danieltudor90

danieltudor90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.09.2015

View PostMembruAnonim, on 17 octombrie 2017 - 13:58, said:

Sau asta: https://altex.ro/tel...msung-ue32j5200 Este si Full HD si Smart TV.

Este printre cele mai bune in categoria asta de pret.
Sau daca nu vrei neaparat de firma, gasesti la la 900-1000 cu aceleasi caracteristici.

View Postcsgabe, on 17 octombrie 2017 - 13:59, said:

Interesante optiuni. Multumesc.

View Postceanu1980, on 17 octombrie 2017 - 14:08, said:

smart la 800-1k
pai daca tot astepti b.f(de parca se da de pomana) coboara si tu bugetul la jumate
poate ajuta colegii care vor dori dupa mai multe info
diagonala,cat de mare camera unde va fi montat,etc
Multumesc ca mi-ai deschis ochii. Chiar nu stiu ce ma faceam fara mesajul tau. Daca ai timp si chef, poti incerca sa recitesti postarea mea, dar nu pe diagonala ca prima data. Poate chiar reusesti sa intelegi ceva.

View Postericmario, on 17 octombrie 2017 - 14:39, said:

Stai sa vezi cum se scumpesc toate cu o saptamana inainte de BlackFraierday...
Stiu, tocmai d-aia am si zis sa studiez piata de acuma, ca sa evit "pseudoreducerile". Scrie si in postarea initiala.

View PostMagicwisewolf, on 17 octombrie 2017 - 15:14, said:

Incearca si pe la Metro - la 1199 lei e un Finlux de 109 cm, Smart, Full HD. Au 5 ani garantie, se vad foarte bine. Eu personal, detin un FullHD de 99 cm si sunt foarte multumit.

https://catalogues.m...are-50/page/2-3
In principiu, atata timp cat se gasesc branduri LG, Samsung, Philips (de Philips vorbesc mai mult din amintiri, nu stiu pe unde se mai situeaza acum) care se incadreaza in buget, nu vad de ce m-as orienta spre branduri mai putin cunoscute. Si zic asta in special pentru produsul in sine si pentru customer service. Din putinele mele experiente cu ei, pe mine m-au castigat, in timp ce cu altii am avut un pic mai mult de tras. Asa ca de ce sa schimb? Mai ales ca nu tin neaparat sa fie Smart; sa fie Full HD si sa aiba diagonala de macar 80 cm. Anyway, mersi de idee.

#16
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View PostiZet, on 17 octombrie 2017 - 16:36, said:

Si, de ce, ma rog, "mai bine akai, blaupunkt sau horizon"? Ca si astea-s facute tot la Vestel iar de service se ocupa o firma acreditata de vanzator.
ca-s acelasi rahat, turcesc sau nu, eventual mai ieftin.

(ah, unde-s vremurile cand o ironie fina nu era luata ad-literam?)


View Postunbrutus, on 17 octombrie 2017 - 16:48, said:

fiind vestel, oricine le poate repara, piese din abundenta etc, si garantia e 5 ani... deci nu ai dreptate
logica ta m-a dat pe spate. avionul zboara, deci guatemala (ca sa fiu in trend).

View Postericmario, on 17 octombrie 2017 - 17:13, said:

dygey, uite cine-i Vestel, pe care l-ai recomandat indirect.
multumesc, ii stiu. prea bine chiar. multe din brandurile de renume candva, acum moarte, luate si inviate
si vandute la unii care stiu ca brandurile alea gen Akai, Telefunken sau Funai, insemnau calitate maxima
candva si fac analogia si la zilele noastre. am si eu doua Hyundai-uri, CRT, cu sasiu Vestel. au peste 10
ani si merg brici, insa Vestel s-a intins cam mult dupa 2012 si se vede...

https://en.wikipedia...#Related_brands

cu mici exceptii prin lista asta (cateva branduri inca existente si la care CTC-ul e facut la sange), numai
prastii, vandute cu "nume de renume". si stii ce tine treaba asta? pfoaaaa...

PS: baxi se vindeau cu 8 ani, mi-a scapat precizarea asta.

View PostMagicwisewolf, on 17 octombrie 2017 - 19:08, said:

Si Philips-ul din care a ramas doar renumele, de cine crezi ca sunt facute ?

Macar la Finlux am auzit ca display-urile sunt Lg. Si inclin sa cred ca asa este la ce culori si claritate are.

Garantia de 5 ani nu e de neglijat si e la Metro direct.

1: Vestel face doar cateva modele low-cost de Philips, iar calitatea este controlata la modul drastic.
2: clar, este o garantie. mai ales cand cineva aude ca ceva, de la cineva, care oarecum, undeva, etc.
3: o garantie extinsa e un lucru bun, cu asta sunt de acord. atat! insa ultima ta afirmatie nu reprezinta
o asa mare branza cum incerci tu sa para. de ce?

nu metro "presteaza" garantia, ci un service mai tandari chiar si decat depanero. am avut "ciocniri" cu
ei, nu de mult. n-ai cu cine...

overall, prefer oricand un LG, Philips sau chiar si un Samsung (da, si astia-s cu m*ia, n-are rost sa intru-n
detalii), decat o marca obscura, importata doar de unii, gen Auchan sau Metro, mai ales daca e vorba de
1000-1500 de lei. daca erau dirt-cheap, poate mai merita asumarea de riscuri, dar cum romanul e prea
sarac sa-si permita ceva prost...

Edited by dygey, 18 October 2017 - 10:49.


#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View Postericmario, on 17 octombrie 2017 - 17:13, said:

ps. Baxi avea 7 ani garantie, nu 5.Posted Image
Baxi avea 7 ani garantie + 1 an, nu 5.

#18
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View Postdygey, on 18 octombrie 2017 - 10:39, said:

ca-s acelasi rahat, turcesc sau nu, eventual mai ieftin.

(ah, unde-s vremurile cand o ironie fina nu era luata ad-literam?)



logica ta m-a dat pe spate. avionul zboara, deci guatemala (ca sa fiu in trend).


multumesc, ii stiu. prea bine chiar. multe din brandurile de renume candva, acum moarte, luate si inviate
si vandute la unii care stiu ca brandurile alea gen Akai, Telefunken sau Funai, insemnau calitate maxima
candva si fac analogia si la zilele noastre. am si eu doua Hyundai-uri, CRT, cu sasiu Vestel. au peste 10
ani si merg brici, insa Vestel s-a intins cam mult dupa 2012 si se vede...

https://en.wikipedia...#Related_brands

cu mici exceptii prin lista asta (cateva branduri inca existente si la care CTC-ul e facut la sange), numai
prastii, vandute cu "nume de renume". si stii ce tine treaba asta? pfoaaaa...

PS: baxi se vindeau cu 8 ani, mi-a scapat precizarea asta.



1: Vestel face doar cateva modele low-cost de Philips, iar calitatea este controlata la modul drastic.
2: clar, este o garantie. mai ales cand cineva aude ca ceva, de la cineva, care oarecum, undeva, etc.
3: o garantie extinsa e un lucru bun, cu asta sunt de acord. atat! insa ultima ta afirmatie nu reprezinta
o asa mare branza cum incerci tu sa para. de ce?

nu metro "presteaza" garantia, ci un service mai tandari chiar si decat depanero. am avut "ciocniri" cu
ei, nu de mult. n-ai cu cine...

overall, prefer oricand un LG, Philips sau chiar si un Samsung (da, si astia-s cu m*ia, n-are rost sa intru-n
detalii), decat o marca obscura, importata doar de unii, gen Auchan sau Metro, mai ales daca e vorba de
1000-1500 de lei. daca erau dirt-cheap, poate mai merita asumarea de riscuri, dar cum romanul e prea
sarac sa-si permita ceva prost...


dar cum romanul e prea sarac sa-si permita ceva prost... - Romanul e snob, de foarte multe ori. De aia vezi numai marci de renume si scumpe artificial, doar ca e brand, de la ciorapii pe care ii incalta pana la masina pe care o conduce. Nu toti romanii sunt asa, dar o mare parte fac chestia asta. Isi iau in 12 rate egale (fara dobanda !!!), un Led de 1502-200 cm de marca, la pret mult mai mare si cu multe functii in plus decat au nevoie, doar asa, ca sa dea bine la prieteni si neamuri cand vin in vizita.
1. Ai inteles gresit - Finlux-ul de 1200 de lei e cel cu diagonala de 109 cm, Full HD si Smart.
Cel cu diagonala de 80 este sub 700 lei non smart si vreo 800 de lei cel smart. Arata-mi un LG sau un Samsung cu diagonala de 109 cm la 1200 lei sau macar pe aproape...
2. Fiecare face ce vrea cu banii lui. Era vorba doar de alternative.
Eu am dat putin pe televizorul meu obscur Finlux, sunt foarte multumit de cum se vede si de raportul pret-calitate. Si timp de 5 ani nu am griji, am garantie. De cine e facuta si cum, e alta poveste, dar am vazut servicii de garantie praf si la altii mult mai mari si mai cu pretentii.

Edited by Magicwisewolf, 18 October 2017 - 12:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate