Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Cea mai buna solutie pt a valorifica o "rabla" (nu prin programul rabla)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Opalus2006

Opalus2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.03.2007
Salutari tuturor,

Incerc sa valorific o masina veche pe care n-o mai folosim de ceva vreme, de vandut altcuiva pt circulatie se pare ca e mai greu, e o Dacia Supernova care desi are sub 70000 km la bord si e functionala, a prins-o rugina prin mai multe parti, nu mai are ITP valabil, deci ar fi o investitie de niste sute de lei care ofera putine garantii pt a fi amortizata pt ca se pare ca nu prea mai e piata de cerere pt asa masini, sau daca e e foarte mica. Am sunat la diversi care cumpara "rable" (luati de pe site-uri de anunturi), ofera toti maxim 500 lei, mi se pare foarte putin totusi. Caut solutii/alternative. Orice idee sau recomandare e foarte binevenita :)

Multumesc anticipat.

#2
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
O pastrezi si o casezi tu pentru tichet de 1.450 euro, pe care il vei folosi sa-ti achizitionezi o masina noua.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Vorbeste cu reprezentantele auto care sunt integrate in programul Rabla.Poate au ei vreo idee "geniala".
Stiu eu,incearca sa pui anunt pe site-urile de profil.,ca dezmembrezi masina.Nu stii niciodata de unde sare iepurele.Asta daca n-ai facut-o pana acum.
Si ultimul sfat,dupa ce ai incercat alte variante:incearca sa te resemnezi si sa accepti ca acei 500 de lei sunt maximul pe care-i vei primi,chiar daca ai tinut la aceea masina.Malaxorul timpului nu iarta pe nimeni.

#4
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
iti dau eu 250 lei , daca ma lasi sa o conduc pe camp cateva ore, de toti banii.

Edited by robert8197, 17 October 2017 - 14:04.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View Postadisz, on 17 octombrie 2017 - 13:46, said:

Si ultimul sfat,dupa ce ai incercat alte variante:incearca sa te resemnezi si sa accepti ca acei 500 de lei sunt maximul pe care-i vei primi,chiar daca ai tinut la aceea masina.Malaxorul timpului nu iarta pe nimeni.
500 de lei e suma pe care o cumpara samsarii, "sa manca si gura lor ceva". Pun pariu ca in maxim 7 zile ar aparea la vanzare cu vopsea nou-nouta, pret de cel putin 3 ori mai mare si texte gen "tinuta in ultimii 10 ani doar in garaj, lustruita cu ceara lunar, condusa de bunica doar o data pe luna pana la biserica si inapoi acasa".
  
Stiu persoane care au dat 500 de lei pe Tico, o masina cu o idee mai praf decat o SuperNova. Dar e vorba de persoane ce conduc masina, nu urmaresc sa obtina profit de revanzare.

Asa mai bine o da la Rabla si rezolva cumva sa vanda tichetul macar cu 1000 de lei.

Edited by Hider141, 17 October 2017 - 14:11.


#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
din pacate tinichigeria e scumpa, si la solenza carpesti aici si luna viitoare iese rugina dincolo, asa ca e munca de sisif sa tii masina aia in viata.
stai linistit, o solenza nici in stare buna nu o vinzi usor, cam stie toata lumea ca-si ia belea la casa.
asta-i viata, nu toate lucrurile valoreaza cat ni se pare noua ca valoreaza.

#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Masinile astea merita tras de ele pana mor. Mai ales daca sunt cat de cat in stare buna. Daca nu sunt cat de cat in stare buna atunci au cam murit. Eu as duce-o la tara as decapota-o si m-as distra cu ea :)
Cred ca aia voi face cu Cielo, ca e cam la fel,  atat ca inca merge pe drum fara probleme si a trecut ITP de curand fara stres, dar la vanzare merge maxim 1000-1200 de lei si asta daca am noroc. Asa ca am decis, trag de el pana moare. Ieri am pus 400Kg pe portbagaj deasupra si nu a tusit :D Dar am crezut ca se rupe. Nu s-a rupt . 200 pun in mod constant.

#8
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Supernova nu e o masina foarte veche. Primele exemplare abia implinesc 17 ani, ultimele au sub 15 (2003), grosul vanzarilor fiind in 2001 sau 2002. Problema la ele e rugina desi nu stiu daca afecteaza structura de rezistenta. Culmea ca se aduc la greu masini SH din vest fabricate in 2000-2002 si se vand cu multe sute de euro, nu de lei. Si majoritatea cred ca au 70.000 km pe o roata dar na romanului ii pute Dacia.
Incearca sa o vinzi la dezmembrari, mai sunt inca Supernova care circula.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
acu serios, chiar te intereseaza de unde e masina? alea mai au 10 ani in fata pana ruginesc, solenza daca gasesti una in care nu te ploua si nu ai piscina in portbagaj, e o minune.

#10
Opalus2006

Opalus2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.03.2007
Supernova, nu Solenza. Sigur ca ne-am gandit sa ii facem tabla, s-o vopsim si sa incercam s-o vindem, dar exista intrebarea aia: o mai ia cineva? Ar mai fi vorba si de ITP, de asigurare, de impozit, probabil si niste piese prin ea desi ea se prezinta in stare destul de buna, dar intotdeauna se gaseste ceva care tre schimbat. Deci ar fi o investitie. Nu pot s-o folosesc eu pt programul rabla pt ca nu vreau sa-mi iau masina, am deja alta.

Caut o firma care se ocupa cu asa ceva si care sa plateasca mai mult de 500 lei, stie cineva pe aici?

#11
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Pune un anunt ceva in ziar ca o vinzi cu 1 000 de lei sau si pt programul rabla si in mod sigur gasesti cumparator ori anul asta ori anul viitor altceva nu prea ai sanse sa o vinzi decat pt rabla.
In 2014 am cumparat si eu un Oltcit cu 800 de lei tot pt rabla

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Poti sa faci un bugy car cu o mnima investitie si apoi iei sigur mai mult de 2000 lei pe ea .

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostOpalus2006, on 17 octombrie 2017 - 18:59, said:

Supernova, nu Solenza. Sigur ca ne-am gandit sa ii facem tabla, s-o vopsim si sa incercam s-o vindem, dar exista intrebarea aia: o mai ia cineva? Ar mai fi vorba si de ITP, de asigurare, de impozit, probabil si niste piese prin ea desi ea se prezinta in stare destul de buna, dar intotdeauna se gaseste ceva care tre schimbat. Deci ar fi o investitie. Nu pot s-o folosesc eu pt programul rabla pt ca nu vreau sa-mi iau masina, am deja alta.

Caut o firma care se ocupa cu asa ceva si care sa plateasca mai mult de 500 lei, stie cineva pe aici?

Ca sa o repari este nevoie de bani.Calculeaza cati bani vrei sa bagi in masina si cu cat o poti vinde.
Aici nu-i vorba de investitie,ci doar de cheltuieli
Ti-am spus si mai sus,incepe cu dealer-ii auto in privinta sfaturilor..

View PostBaxon, on 18 octombrie 2017 - 09:13, said:

Poti sa faci un bugy car cu o mnima investitie si apoi iei sigur mai mult de 2000 lei pe ea .

Poti sa faci un rahat.Nu poti face nici un buggy pentru ca nu merita.Ca sa iei 2000 de lei pe ea,tre' sa cheltui 4000 de lei.Merita?

#14
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

View PostOpalus2006, on 17 octombrie 2017 - 13:23, said:

Incerc sa valorific o masina veche pe care n-o mai folosim de ceva vreme,Caut solutii/alternative
Salut,

Si eu sunt cam in situatia ta, ma pregatesc sa scap de o masina veche si googalind am gasit varianta asta: http://www.rabla.ro/...herelor/page/4/

La reprezentantele auto care sunt integrate in programul Rabla inca n-am incercat.

Bafta!

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate