Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Ce solutii exista pt.curatat pete de pe pielea ecologica?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Am un pat de mijloc cu tablia imbracata in piele ecologica crem deschis(asa a vrut prietena desi i-am explicat riscurile culorii)ei bine cum era si de asteptat de la niste perne colorate s-a patat pielea ecologica....A sters prietena cu apa calduta si sapun cum zice la carte insa nu s-a luat tot, a ramas urma de culoare...CE solutii speciale exista pt.curatat pete de pe pielea ecologica? Sau trebuie sa schimb culoarea la pielea ecologica de pe tablie? Posted Image

Attached Files



#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012
wd 40, nu glumesc

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
orice lotiune demachianta gen lapte doina, servetele umede demachiante/pentru bebelusi. stiam ca fixativul pentru par scoate petele de pix de pe pielea ecologica, asa ca ar putea sa functioneze si in cazul tau.
orice ai folosi, sa NU freci cu burete abraziv, deterioreaza pielea ecologica. si orice metoda vei incerca, faci intai proba pe o portiune mica, mai putin expusa vederii.
cred ca mai poti intreba si la o curatatorie de haine, sa-ti recomande o metoda sau un produs care sa aiba efectul dorit.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Valmont43, on 17 octombrie 2017 - 12:39, said:

Am un pat de mijloc cu tablia imbracata in piele ecologica crem deschis(asa a vrut prietena desi i-am explicat riscurile culorii)ei bine cum era si de asteptat de la niste perne colorate s-a patat pielea ecologica....A sters prietena cu apa calduta si sapun cum zice la carte insa nu s-a luat tot, a ramas urma de culoare...CE solutii speciale exista pt.curatat pete de pe pielea ecologica? S

Piele ecologica = mushama chinezeasca.  Intrucat e vorba, de cele mai multe ori, de un poliuretan de cea mai proasta calitate (pe care nu iti doresti sa-l mirosi daca cumva se aprinde) trebuie incercat mai intai cu solventi slabi pe suprafete mici, in locuri mai putin vizibile.  In 90% din cazuri mushamaua chinezeasca se deterioreaza iremediabil (a fost conceputa sa trebuiasca sa inlocuiesti produsul cu totul), dar ce te costa sa incerci?

#5
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 rosix, on 17 octombrie 2017 - 13:14, said:


Piele ecologica = mushama chinezeasca.
iti spun sigur ca asta nu se incadreaza in categoria ta, nu e o banala musama
in caz ca nu stiai si pielea ecologica este pe calitati, am un taburel de la Elvila de 10 ani pe care imi tin picioarele la TV, am varsat pe el si ceai fierbinte, etc.si arata ca in prima zi, fara pic de pata, decolorare sau mai stiu eu ce...

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Valmont43, on 17 octombrie 2017 - 13:26, said:

iti spun sigur ca asta nu se incadreaza in categoria ta, nu e o banala musama
in caz ca nu stiai si pielea ecologica este pe calitati, am un taburel de la Elvila de 10 ani pe care imi tin picioarele la TV, am varsat pe el si ceai fierbinte, etc.si arata ca in prima zi, fara pic de pata, decolorare sau mai stiu eu ce...

Pai, incearca diverse solutii de curatare si o sa-ti dai seama imediat si iremediabil de calitatea musamalei pe care ai dat banii.  Nu recomand incercari in zone "la vedere" ci doar pe suprafete mici, acolo unde nu se vede.  In mod normal, culoarea iese la solventi, dar musamaua nu rezista la solventi.

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008
aha,mai ai un pic si ne spui ca acea musama(mie imi place sa-i spun imitatie de piele) e mai buna decat pielea
nu ai cum baga solutii de curatire,va deveni cacaniu in dungi
cat se curata cu apa,in rest las-o asa ca este eco

Edited by ceanu1980, 17 October 2017 - 13:55.


#8
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Cum să fie chestia aia "eco"? Doar e fabricată în industria cimică şi/sau petrochimică, industrie care nu este deloc "eco"!
Şi-i mai zicem şi piele ecologică; mai auzi pe câte unul vegetarian care spune cum prepară cârnaţi/chiftele din nuştiu-ce legume de zici că sunt din carne domn'e!  Aşa şi cu muşmaua(vinil pe pânză): este piele domn'e!

PS: scuze pentru opinie; nu este apropo la nici un post pe acest topic!Posted Image

#9
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 rosix, on 17 octombrie 2017 - 13:31, said:


Pai, incearca diverse solutii de curatare si o sa-ti dai seama imediat si iremediabil de calitatea musamalei pe care ai dat banii.  Nu recomand incercari in zone "la vedere" ci doar pe suprafete mici, acolo unde nu se vede.  In mod normal, culoarea iese la solventi, dar musamaua nu rezista la solventi.
ar trebui sa stii ca la solventi nu rezista nici pielea daramite asta....
am incercat cu o solutie Sano speciala pt.piele si nu a dat rezultate, voi incerca solutia oferita de colega corinadaniela si daca nici asa nu merge, voi schimba culoarea tabliei

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
ai putea intreba si la o spalatorie auto profesionala, cu ce substante curata suprafetele de piele ecologica existente in interiorul autoturismelor.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Valmont43, on 17 octombrie 2017 - 15:23, said:

ar trebui sa stii ca la solventi nu rezista nici pielea daramite asta....
am incercat cu o solutie Sano speciala pt.piele si nu a dat rezultate, voi incerca solutia oferita de colega corinadaniela si daca nici asa nu merge, voi schimba culoarea tabliei

Vezi ca prin magazinele de bricolaj mai dichisite sunt tot felul de solutii de curatare (unele din ele destul de scumpe)... Poate se potriveste ceva la ce ai tu acolo...

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008
ce masini au musama pe scaune

#13
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 ceanu1980, on 17 octombrie 2017 - 20:41, said:

ce masini au musama pe scaune
destule

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate