Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Resigilat vandut ca nou ?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
O prietena a cumparat un CANON SX710 HS..problema e ca in cutie se gasesc CD ptr Canon SX60HS. Produsul nu era sigiliat dar am impresia ca asa e la Nikon si Canon.

Attached Files


Edited by Remicade, 17 October 2017 - 10:26.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
e camera foto, e chiar asa de greu sa-i verifici contorul?
la ce plastice au se vede imediat daca a pus cineva mana pe ea... raman urme

Edited by arg, 17 October 2017 - 10:26.


#3
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Cel mai probabil da, e resigilat.
Se practica si la produse cu sigilii, la alea fara deja e banala treaba.

De la ce magazin a luat?

#4
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Am cumparat si eu acum ceva timp un Sx600Hs de la o firma obscura de pe net, care la fel a venit fara sigilii. Aceiasi impresia mi-a lasat si mie...care ar fost Resigilat. Contorul era zero dar cred ca mergea resetat din soft. Aparatul a fost o gluma prosta... extrem de slab.  Am regretat ca nu l-am luat de la emag ca sa il pot returna.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

View PostRemicade, on 17 octombrie 2017 - 10:21, said:

O prietena a cumparat un CANON SX710 HS..problema e ca in cutie se gasesc CD ptr Canon SX60HS. Produsul nu era sigiliat dar am impresia ca asa e la Nikon si Canon.

Scrie la reprezentanta.

Eu am luat cu vreo 8 ani o imprimanta Canon. Era sigilata, dar lipsea manualul si CD-ul cu drivere.
Am scris si le-am primit dupa o saptamana.

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
De la emag e luat. Nu pot verifica nr de cadre ca sunt la scarbici.

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Post[mc]xtrem, on 17 octombrie 2017 - 10:37, said:

Am cumparat si eu acum ceva timp un Sx600Hs de la o firma obscura de pe net, care la fel a venit fara sigilii. Aceiasi impresia mi-a lasat si mie...care ar fost Resigilat. Contorul era zero dar cred ca mergea resetat din soft. Aparatul a fost o gluma prosta... extrem de slab.  Am regretat ca nu l-am luat de la emag ca sa il pot returna.
Returul se poate face la orice firma pe net.
Obscura sau fantoma?
Sint 2 chestii diferite.

#8
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Probabil si una si alta... Cert e ca mi-a fost sila sa il trimit inapoi.  Sta bine mers in sertar. Nu a fost folosit aproape deloc.  Telefonul xiaomi note 3 pro facea poze mult mai bune ca el.

#9
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 06.07.2005

View Post[mc]xtrem, on 17 octombrie 2017 - 11:19, said:

Probabil si una si alta... Cert e ca mi-a fost sila sa il trimit inapoi.
Nu vad problema.

#10
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Eu am ales sa nu returnez pentru ca firma nu imi inspira incredere. Practic mi-a fost frica sa trimit aparatul prin curier si apoi sa mi se spuna ca a fost deteriorat sau mai stiu eu ce minune.
Parerea mea e ca in situatia cand exista urme de indoaiala sau aparatul nu satisface cerintele mai bine sa fie returnat daca a fost cumparat de la emag.

#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Post[mc]xtrem, on 17 octombrie 2017 - 11:19, said:

Probabil si una si alta... Cert e ca mi-a fost sila sa il trimit inapoi.  Sta bine mers in sertar. Nu a fost folosit aproape deloc.  Telefonul xiaomi note 3 pro facea poze mult mai bune ca el.

View Post[mc]xtrem, on 17 octombrie 2017 - 11:43, said:

Eu am ales sa nu returnez pentru ca firma nu imi inspira incredere. Practic mi-a fost frica sa trimit aparatul prin curier si apoi sa mi se spuna ca a fost deteriorat sau mai stiu eu ce minune.
Parerea mea e ca in situatia cand exista urme de indoaiala sau aparatul nu satisface cerintele mai bine sa fie returnat daca a fost cumparat de la emag.

Deci, pina una alta, firma nu avea absolut nici o problema.
Apropo, despre ce firma / site este vorba ?!
Si daca faceai retur si-l refuzau... ramineai cu telefonul inapoi.
Apoi reclamatie ANPC... s.a.m.d.
Repet, retur se poate face oricunde.
Si, apopo, magarii, la fel, poate sa iti faca orice magazin, inclusiv emag.

#12
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Nu sunt resigilate de resellerii din Romania, asa vin loturile, sunt pentru Asia (probabil asiaticii nu-s asa mofturosi si cautatori de nod in papura). Nu sunt loturi speciale pentru America (occident).

Oricum, care e diferenta intre resigilat si nedesigilat, daca functioneaza conform specificatiilor? E doar o chestie psihologica. Sau poate clientul se asteapta la un discount pentru ca e refurbished/as new. Acel discount e doar o strategie de marketing, gen Black Friday, Cyber Monday sau alte inventii menite sa incite consumatorii sa cumpere.

#13
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postever_forever, on 17 octombrie 2017 - 12:18, said:

Oricum, care e diferenta intre resigilat si nedesigilat, daca functioneaza conform specificatiilor? E doar o chestie psihologica.
Da, dar la unul desigilat, te poti astepta sa fi fost returnat de fostul proprietar pt niste defecte mai mari sau mai mici.
Si ti-l paseaza tie ca bun, poate nu te prinzi sau nu folosesti functia aia.

Eu am patit asa ceva acum vreo 10 ani cu un monitor. L-am intors pe toate partile si acolo nu am gasit nici un defect. A aparut dupa.......

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
@Remicade
emag + sertar = retur...

#15
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

View Postever_forever, on 17 octombrie 2017 - 12:18, said:

Oricum, care e diferenta intre resigilat si nedesigilat, daca functioneaza conform specificatiilor? E doar o chestie psihologica.
Diferenta e de pret si de faptul ca iti vinde un produs neconform.
Daca e SH nu poti sa il vinzi ca fiind nou la pret de nou.
E ilegal chiar, nu e nimic psihologic.

#16
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am sunat la emag, resigilatele vin cu bulina pe cutie. Posibil sa fie vina Canon...

#17
nwo

nwo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 26.03.2010
Nu toate resigilatele emag vin cu bulina. Eu am patit la fel cu un Nikon B500 luat din magazinul emag Oradea. Era desigilat, dar baietii ziceau ca asa vin cele de la Nikon. (Bullshet, la Altex acelasi aparat era sigilat) Ajuns acasa, i-am pus baterii si ce sa vezi??? Cateva poze in el dintr-un concediu in Grecia. Clar i-am facut retur in magazin imediat. Mi-au dat banii dupa 3 luni de scandal...
Poate va intrebati de ce nu l-am verificat pe loc? E foarte simplu, cica nu aveau baterii sa-l incerce. Dar m-au asigurat ca merge, doar e nou, ce dreaq....

La fel am patit si cu o tableta 2 in 1 de la Allview, tot in showroom-ul emag Oradea, doar ca nu am mai ajuns sa o platesc fiind ca am refuzat-o cand am vazut ca e rupt sigiliul. Nici asta nu avea buline pe ea.

Edited by nwo, 18 October 2017 - 08:23.


#18
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Manualele se pot potrivi pentru mai multe modele dintr-o serie. De mai multe ori mi s-a intamplat sa cumpar produse electronice si manualul sa faca referire la o intreaga serie. Mai ales la ceasuri se intampla. La Citizen si Seiko e la ordinea zilei, pentru ca reglajul face referire la un timp de mecanism care se monteaza pe zeci/sute de modele de ceasuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate