Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Asigurare de sanatate de stat, pentru pensionar fara contributie la CASS inainte de pensionare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Va salut.
Va rog frumos sa ma lamuriti in urmatoarea chestiune: mama mea (60 de ani impliniti) si-a depus dosarul de pensionare cu cateva zile in urma. Ea nu a mai obtinut venituri dupa pensionarea anticipata, prin 2000. A decis ca i-a fost de ajuns cat si ce a lucrat si ca mai bine devine casnica. Dar, din diverse motive si indiferenta, nici nu si-a platit contributia lunara la CASS, ca persoana fara venituri. A avut noroc ca nu a avut nevoie de internari in spitale de stat, toate problemele medicale le-a rezolvat prin consultari in privat (fara internare in privat). Ceea ce sper sa-mi clarificati este daca, dupa pensionare, va beneficia de asigurarea de sanatate la stat? Sau faptul ca nu a cotizat din 2000 la bugetul CASS o va priva de asigurarea publica de sanatate, chiar dupa pensionare!?

#2
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Daca va indeplini cerintele pentru pensionare la limita de varsta va beneficia de toate drepturile pe care le au pensionarii.

#3
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Poate plati din urma, 6 luni sau un an. Daca nu a platit o perioada (am uitat cit e, oricum la ea e depasita) nu mai beneficiezi. cam ca la masini.

#4
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Stai ca nu pricep, cum a reusit sa se pensioneze anticipat in 2000 si abia in 2017 sa aiba varsta de pensionare limita de varsta?

Daca devine pensionara, indiferent ce fel de pensionare, devine automat asigurata la sistemul public fara sa plateasca un leu contributii... atat de idioata e legea :D

#5
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcdsoft, on 17 octombrie 2017 - 09:39, said:

Stai ca nu pricep, cum a reusit sa se pensioneze anticipat in 2000 si abia in 2017 sa aiba varsta de pensionare limita de varsta?

Daca devine pensionara, indiferent ce fel de pensionare, devine automat asigurata la sistemul public fara sa plateasca un leu contributii... atat de idioata e legea Posted Image
Am gresit, am gandit ceva si am scris altceva: a fost disponibilizata cu ordonanta, a lucrat ca civil in armata.

#6
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Bun asa, prin 2000 s-au luat bani frumosi la ordonante...
Deci a devenit casnica, nu pensionata anticipat, aia e cu totul altceva, si trebuie munca pe bune sa poti face pensionare anticipata, ca iti trebuie vechime completa plus 8 ani extra...

In momentul in care devine pensionara automat va primi gratis asigurare de sanatate.
Avand in vedere ca nu a muncit prea mult in viata, cred ca va deveni o pensionara asistata social, deci va primi pensia sociala de 520 lei.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcris2d2, on 17 octombrie 2017 - 09:07, said:

Sau faptul ca nu a cotizat din 2000 la bugetul CASS o va priva de asigurarea publica de sanatate, chiar dupa pensionare!?

Daca se va pensiona legal va beneficia de asigurari de sanatate, ca si pensionar, prin efectul legii. Daca, pana atunci va avea nevoie de servicii medicale va trebui sa plateasca pe 6 luni contributia la fondul de sanatate.

#8
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcdsoft, on 17 octombrie 2017 - 09:45, said:

Bun asa, prin 2000 s-au luat bani frumosi la ordonante...
Deci a devenit casnica, nu pensionata anticipat, aia e cu totul altceva, si trebuie munca pe bune sa poti face pensionare anticipata, ca iti trebuie vechime completa plus 8 ani extra...

In momentul in care devine pensionara automat va primi gratis asigurare de sanatate.
Avand in vedere ca nu a muncit prea mult in viata, cred ca va deveni o pensionara asistata social, deci va primi pensia sociala de 520 lei.
O fi luat altii bani frumosi, nu ea (si alte cateva colege). Din cate stiu eu, a primit compensare de 12 ori salariul lunar, deci salariul pe un an de zile. Si nu era prea mare salariul... cel putin nu asa cum va asteptati.

Va multumesc pentru clarificari.

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Nu e obligata sa plateasca nimic din urma.

Din momentul cand va fi pensionara va avea automat si asigurare de sanatate fara a trebui sa faca nimic special. Contributia se plateste de catre Casa de Pensii pana la o anumita suma (nu stiu cat mai e, cea aferenta primilor 2000LEI din pensie?), iar daca are pensia mai mare i se opreste automat contributia pentru diferenta.

Pana atunci, in ipoteza ca nu are nici un fel de venit:
  • Poate sta fara asigurare de sanatate ca si pana acum.
  • Poate opta sa achite contributia de acum incolo, lunar, 5,5% din salariul minim pe economie.
  • Cand are nevoie de asistenta medicala (de exemplu spitalizare) poate plati atunci, ‘per eveniment’ ca sa zic asa, o contributie egala cu 5,5% din 7 salarii minime. Dpdv bani e intr-adevar un fel de a plati 6 luni din urma + luna curenta.
Pentru ultimele 2 metode vezi pe site ANAF formularul 604. Nu am reusit sa aflu daca e nevoie de facut si vreo hartie cu Casa de Asigurari de Sanatate sau e suficienta depunerea acelui formular.

#10
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View Postsags, on 17 octombrie 2017 - 10:44, said:

Nu e obligata sa plateasca nimic din urma.
......
Inca ceva, daca tot s-a ajuns la detalii despre cum poate beneficia cineva fara venit de asigurare publica: daca se decide sa plateasca lunar contributia de 5.5% din salariul minim, la inceput trebuie sa o faca pe minim 6 luni? Adica sa plateasca 480 lei intr-o transa, pentru primele 6 luni, apoi transe lunare?

#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
@cris2d2: Conform Codului Fiscal, in aceasta situatie se plateste lunar, pana la 25 ale lunii urmatoare celei pentru care se face plata. Deci legal ai asigurare ‘pe datorie’, platesti sistematic dupa ce se termina luna in cauza.

Totusi traim in Romania si nu stiu daca te inscrie cineva automat ca asigurat doar pe baza depunerii formularului 604, inainte sa platesti efectiv ceva, desi legal ar trebui. E unul din motivele pentru care nu stiu daca trebuie trecut si pe la Casa de Asigurari de Sanatate, eventual dupa ce ai platit prima luna in avans (fara a astepta termenul legal).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate