Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Aplica cu Led nu se stinge

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Am și eu o aplică cu leduri și telecomandă, fenomenul de iluminare slabă pe timpul nopții se manifestă doar când las întrerupătorul deschis și comand închiderea de pe telecomandă dar aici este vorba de transformatorul alimentat permanent care stă în stand by, oricum m-am învățat să sting aplica de la întrerupător, la fel cum am desființat lumina de la toate triplele de priză și întrerupătoare, scot din priză toate încărcătoarele + router wireless și nu las nimic în stand by în afară de frigider, pentru că acești vampiri ”halesc” pe parcursul unui an zeci de Kwh inutil !!!

#20
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Cred ca intrerupatorul e de vina . Are contactele apropiate si sursa , care probabil are un condensator pe intrare ,,fura curent''. Incearca sa bagi o bucatica de carton intre contacte daca n-ai alt intrerupator la indemana si vezi ce se intampla.

#21
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Fă cum a zis Modoran în #12: condensator nepolarizat de 50-100nF la 450V paralel cu alimentarea de 230V a LED-urilor.

Edited by Mircel, 17 October 2017 - 11:09.


#22
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011

View PostDirtyFred, on 17 octombrie 2017 - 09:25, said:

@Baxon, daca ai dat 200 ron pe o aplica, probabil incerci sa o schimbi in garantie. Dar daca zice magazinul ca nu e defect ce facem?

View PostDirtyFred, on 17 octombrie 2017 - 09:25, said:

@Baxon, daca ai dat 200 ron pe o aplica, probabil incerci sa o schimbi in garantie. Dar daca zice magazinul ca nu e defect ce facem?
Daca firele sunt proaste le-as schimba sa nu imi ia foc ceva. Dar prima data vreau sa fiu sigur care e problema.
Inainte tot acolo era un bec Philips tot pe LED de 5W care functiona foarte bine, tot cu acelasi intrerupator. Doar ca am facut renovari si am cumparat o aplica acolo.
De atunci am probleme.




Firele nu sunt proaste, e un fenomen perfect normal. Becurile cu incandescenta nu sunt sensibile la capacitatea parazita a firelor, astea cu led da.  Vrei sa nu modifici nimic, schimbi becul in sine.

#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostDirtyFred, on 17 octombrie 2017 - 07:34, said:

Oare de ce lumineaza Aplica, o fi defecta?? sa o dau jos si sa ma duc inapoi la magazin si ce sa le zic? (sunt peste 30 zile de la cumparare)
nu poate fi defecta ca lumineaza :) inseamna ca faza nu e intrerupta, desi tu spui ca ar fi.

Cumpara un bec LED dar dimmabil, si pune-l in locul aplicei si vezi daca se comporta la fel.
Nu ai mentionat, si alte becuri LED se comporta asa in locul aplicei?

Masoara cu aparatul de masura ce curent vine pe faza cu intrerupatorul oprit (ceva sigur vine de vreme ce lumineaza)

View PostDirtyFred, on 17 octombrie 2017 - 09:13, said:

@sebulbus :   La Aplica nu am impamantare, doar 2 fire (faza - care e intrerupta de intrerupator simplu si  NUL care e in perete).
Defapt nu cred ca e impamantare niciunde in apartament.
in baie este impamantare sigur, daca nu e, s-au incalcat niste legi pe acolo

View Postmodoran, on 17 octombrie 2017 - 09:17, said:

Problema e cunoscuta, cauza e capacitatea parazita dintre fire. Se poate monta un condensator in paralel cu becul pentru eliminarea efectului ( unele becuri au deja inclus, altele nu )
adica cele dimmabile cred ca au inclus?

View PostViorelsolar, on 17 octombrie 2017 - 10:08, said:

pentru că acești vampiri ”halesc” pe parcursul unui an zeci de Kwh inutil !!!
ai calculat mai exact cam cate zeci de kwh? cred ca e o exagerare acolo

#24
DirtyFred

DirtyFred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.01.2017
Am scris destul de clar:
- inainte era un singur bec Philips 5W (220V )  tot acolo montata pe o dulie E27 si mergea perfect cu aceeasi intrerupator (intrerupator SIMPLU fara LED).
Am renovat si am pus Aplica Smarter (12W) care inauntru are mai multe leduri, deci banuiesc si un circuit care reduce voltajul de la 220 la cat e necesar ! Aplica asta de 200 Ron nu se stinge de tot.
Am masurat la borne, intrerupatorul intrerupe FAZA  in toata casa.
Daca dau jos si siguranta de la becuri (care intrerupe tot FAZA)  e ok nu mai ramane aprins  (ar fi si culmea )
Daca dau jos restul sigurantelor (prize , centrala) care nu au legatura si ramane doar siguranta becurilor  - fenomenul persista (ramane aprins).

In baie nu este impamantare, si cred ca niciunde in casa,  daca o fi pe undeva oricum nu e folosita  (eu am montat APLICA Smarter 12W  la doar doua fire (initial creionul de faza nu se aprinde pe nici un fir din alea doua - pana am intrerupatorul stins  - si de aici reiese ca se intrerupe FAZA si nu  NULUL) .

Firele in bloc sunt vechi deci s-ar putea sa fie ceva paraziti.  sau  2) poate circuitul din aplica e prost - asta nu am cum sa aflu decat daca merg inapoi la dedeman si incerc aplica si acolo la bancul lor de probe.

Ar mai fi problema ca nu am becuri la fel in toata casa.  Dar daca pun inapoi becul vechi Philips 5W, tot pe LED tot acolo (si tot cu acel intrerupator) atunci nu am probleme. Insa aplica are un design mai modern si da mai multa lumina decat becul in dulie.

Nu am nimica dimabil in casa!
Nu vreau sa modific eu circuitul Aplicei. Daca e stricat - dedeman si garantie ! Nu ca nu m-as pricepe sa pun un condensator / rezistenta /bec frigider acolo dar nu vreau ca nu mi se pare normal sa mesteresc la o aplica noua in garantie de 200 RON, si eventual sa arda casa!  
Daca firele sunt devina, le schimb si imi trag alte fire din tablou. Daca Aplica e devina - e garantie - eventual protectia consumatorului...
Nu facem romanisme, doar depanez problema si cand ajung la o concluzie aplic una din cele 2 solutii:
   1) fire noi din tablou
   2) garantie dedeman - la naiba cu aplicele chinezesti pe led !
Sau ce mai sugerati voi. Mersi !

Edited by DirtyFred, 17 October 2017 - 13:04.


#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai prin becul ala vechi tercea curentul fara probleme, dar insuficient ptr a-l incalzi suficient ca sea emiat lumina.

Aplica nu poate fi de vina.

Singura problema e instalatia ta electrica. In primul rand daca stai la bloc ai cel putin 2 prize cu impamantare in casa - una in bucatarie si una pe hol-ul de la baie. Daca nu mai ai impamantare inseamna ca cineva s-a jucat in timp cu instalatia electrica si a modificat-o. Reglementarile UE din ziua de azi obliga impamantare la toate prizele.

Eu inclin sa cred ca ori ptr becul ala, cine s-a jucat cu instalatia a pus nul-ul pe intrerupator is faza in perete, sau acel intrerupator simplu ( nu cu LED ) e defect si apar scurgeri de tesniune in el.

Identificarea e simpla. Scoti complet intrerupatorul si cu firele care se conectau la el distantate vezi daca mai lumineaza aplica. Daca nu, clar el e de vina.

#26
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016

View PostDirtyFred, on 17 octombrie 2017 - 12:58, said:

In baie nu este impamantare, si cred ca niciunde in casa,  daca o fi pe undeva oricum nu e folosita  (eu am montat APLICA Smarter 12W  la doar doua fire (initial creionul de faza nu se aprinde pe nici un fir din alea doua - pana am intrerupatorul stins  - si de aici reiese ca se intrerupe FAZA si nu  NULUL) .


Nu se intelege foarte clar : se aprinde creionul de faza pe alimentarea lampii cand intrerupatorul este oprit (lumina stinsa / circuit deschis)   ?

Edited by Niuu, 17 October 2017 - 14:15.


#27
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posteiffel, on 17 octombrie 2017 - 13:09, said:

Daca nu mai ai impamantare inseamna ca cineva s-a jucat in timp cu instalatia electrica si a modificat-o. Reglementarile UE din ziua de azi obliga impamantare la toate prizele.

Blocul meu nu a avut niciodata. E un bloc din perioada interbelica.

#28
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Rezolvarea cea mai corecta si fara batai de cap : inapoi la vanzator cu ea si se schimba. Sunt sanse ca cea noua sa nu aiba acelasi defect. Mie mi s-a intamplat.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Aplica nu poate fi defecta ptr ca nu poate sa se alimenteze singura.

#30
DirtyFred

DirtyFred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.01.2017
@Niuu:

View PostNiuu, on 17 octombrie 2017 - 14:15, said:

Nu se intelege foarte clar : se aprinde creionul de faza pe alimentarea lampii cand intrerupatorul este oprit (lumina stinsa / circuit deschis)   ?

1) Prima data sting lumina de la intrerupator !
2) Rup dulia veche cu clestele.
3) Dezizolez 1cm ambele fire (am din perete numai doua fire, culmea ambele negre).
4) Pun creionul de faza pe fiecare in parte (nu se aprinde la niciuna).  - de aici tragi concluzia ca intrerupatorul ala intrerupe faza si nu Nul-ul !
5) Leg un fir negru de firul negru de la aplica. (sau albastru - nu mai tin minte)
6) Leg celalalt fir negru la firul rosu de la aplica.
7) aprind lumina, las 5 minute si ma bucur ca am lumina, apoi sting !
8) constat ca nu se stinge de tot (mai ales seara pe intuneric vad ca aplica are aprox. 3 leduri care raman putin aprinse.

9) dau jos cu siguranta de la prize si cu siguranta de la Centrala ( oricum nu are nici o legatura) - fenomenul cu Aplica persista.
10) Dau jos cu ultima siguranta de la becuri  - fenomenul  dispare ! - trag concluzia ca e problema la circuitul asta "Becuri" si nu ca am legat la firele vecinului de bloc din greseala ceva sau prize cu impamantare / fara impamantare, etc.

Mai e o solutie: inchid usa de la baie dar atunci doar ignor problema !
Acuma se intelege?

View PostViorelsolar, on 17 octombrie 2017 - 10:08, said:

Am și eu o aplică cu leduri și telecomandă, fenomenul de iluminare slabă pe timpul nopții se manifestă doar când las întrerupătorul deschis și comand închiderea de pe telecomandă dar aici este vorba de transformatorul alimentat permanent care stă în stand by, oricum m-am învățat să sting aplica de la întrerupător, la fel cum am desființat lumina de la toate triplele de priză și întrerupătoare, scot din priză toate încărcătoarele + router wireless și nu las nimic în stand by în afară de frigider, pentru că acești vampiri ”halesc” pe parcursul unui an zeci de Kwh inutil !!!

La tine, Viorele, cred ca e problema cu intrerupatorul care intrerupe  NUL-ul si nu FAZA.  Ai incercat asta?

Edited by DirtyFred, 18 October 2017 - 14:45.


#31
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
ai un cuplaj parazit prin intrerupator cand este stins si mai trece un curent mic care nu e detectat de creionul de nul, dar influenteaza led-urile din aplica (si probabil led-urile de la becul anterior erau mai 'tolerante');
incearca sa schimbi intrerupatorul cu altul sau macar sa scoti (in doza) conductorii din contactele intrerupatorului si cu ei departati si siguranta de lumini (re)cuplata, sa vezi daca aplica se stinge complet...
mai poti incerca sa inversezi conductorii (faza si nulul) intre bornele de la aplica aia 'inteligenta', cine stie, poate merge :)

#32
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
@initiator : Eu am citit cu atentie ce ai scris, ba chiar ai repetat ( de patru ori daca nu ma insel ) .  Ai consumat ceva timp si mai sa iti admir rabdarea  . Ia spune : intre explicatiile date colegilor ai avut timp sa aplici macar unul dintre sfaturile primite ?    Nu de alta dar aplica ta nu cred ca are  net asa ca nu stie ce  s-a discutat pe aci.

#33
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Posttinel231, on 17 octombrie 2017 - 10:27, said:

Cred ca intrerupatorul e de vina . Are contactele apropiate si sursa , care probabil are un condensator pe intrare ,,fura curent''. Incearca sa bagi o bucatica de carton intre contacte daca n-ai alt intrerupator la indemana si vezi ce se intampla.
Asta este posibil . Un intrerupator panarma cu distanta foarte mica intre contacte .

#34
DirtyFred

DirtyFred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.01.2017
Da, am incercat ieri sa scot intrerupatorul  (firele erau la  3cm distanta  si culmea e ca tot nu sa stins.
si am luat un alt creion de tensiune (mai sensibil)  si asta se aprinde la bornele aplicei.
Deci este un curent foarte mic care trece prin aplica, de aia se si aprinde !
Dar nu stiu de unde vine acel curent, acuma ar urma sa desfac tencuiala si cablurile dar nu stiu daca merita sa demolez .
Sau trag un alt cablu aplicat direct din doza pana la intrerupator si apoi la Aplica dar o sa arate urat.

Am observat cand e aerul mai umed (aburi dupa o baie) lumineaza mai tare iar cand e uscat e o lumina mai slaba.

Edited by DirtyFred, 19 October 2017 - 07:47.


#35
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postmodoran, on 17 octombrie 2017 - 09:17, said:

Problema e cunoscuta, cauza e capacitatea parazita dintre fire. Se poate monta un condensator in paralel cu becul pentru eliminarea efectului ( unele becuri au deja inclus, altele nu )

View Postggelu, on 17 octombrie 2017 - 09:19, said:

Ai o tensiune parazita in  firele de la intrerupator la aplica.
Ca solutie - nu e rea ideea cu  un bec la 230 V, de putere cat mai mica , legat la bornele aplicei. Sau un rezistor mai mare de 150 Kohm/0,5W sau un condensator de  1-10 nF/ 230 V

View PostMircel, on 17 octombrie 2017 - 11:05, said:

Fă cum a zis Modoran în #12: condensator nepolarizat de 50-100nF la 450V paralel cu alimentarea de 230V a LED-urilor.
Ok, pune un traseu aparent  nou . Dar, doar sa nu ai vreo surpriza sa fie la fel ca inainte - incearca una din sugestiile  de mai sus. Parerea mea.

#36
Alex1972

Alex1972

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.02.2018
Am întâmpinat aceeași problemă...Aveam intrerupatorul pus pe nul...l.am pus pe fază și s.a rezolvat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate