Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Recomandare player audio

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
in10se_l1fe

in10se_l1fe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 26.01.2011
Sunt interesat sa achizionez un player muzical decent. Nu sunt audiofil, dar pot sa imi dau seama ca muzica pe smartphone nu prea se poate compara cu un player dedicat. Singura optiune cat de cat buna la pret pe care am gasit-o a fost FiiO X1 II, Hi-Res, undeva pe la 550 lei, suma asta fiind cam maximul pe care as vrea sa il dau. Repet, nu sunt audiofil, ma intereseaza doar un player decent, cu sunet bun, peste jumatate din colectia muzicala e compusa din fisiere de tip FLAC. Daca aveti vreo alta recomandare, sau pareri despre acest player Fiio v-as fi recunoscator.

#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Ceva cu cartelã telefonicã
Sau cu blutut
Folosesc offline radio pe telefon. Existã posturi cu o calitate deosebitã! În 3oo lei gãsești un player decent pe 4 canale

#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Tu compari un telefon cu un player? Până și un Sansa de la Sandisk, dacă îi pui Rockbox, e la mii de mile distanță de un telefon.

#4
in10se_l1fe

in10se_l1fe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 26.01.2011
Banuiesc ca il pot cumpara linistit; din ce am citit si vazut, se comporta destul de bine, mai ales fata de un telefon, adica exact ce vreau.

#5
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
E peste orice telefon, stai liniștit. Personal n-aș da atât pe un player, dar dacă ești confortabil cu asta (și cu mărimea lui), atunci ia-l.

Edited by ursamajor, 17 October 2017 - 08:25.


#6
in10se_l1fe

in10se_l1fe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 26.01.2011
Ma interesa sa fie hi-res, pentru FLAC-uri. Altul mai bun la pret si atat de apreciat nu am gasit. Multumesc pentru sfat.

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

 in10se_l1fe, on 17 octombrie 2017 - 08:59, said:

Ma interesa sa fie hi-res, pentru FLAC-uri. Altul mai bun la pret si atat de apreciat nu am gasit. Multumesc pentru sfat.
Playerul e bun.
Daca insa te gandesti ca vei auzi diferente intre fisierele hi-res( de ex 24bit/96KHz) si cele la 16bit/44,1KHz te inseli. Pentru asta trebuie echipamente high end de mii de euro.

#8
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Eah, dar dacã avem urechile educate pentru 96 biți...
Apropos, ce sistem de boxe deține autoturismul? Neapãrat ceva JBL!!!

Ca idee, sistemul audio ideal auto este pe minidisk, piesele trase direct de la sursã analog sau digital

Audiții de calitate!

Edited by sarac.lipit, 17 October 2017 - 10:20.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004

 in10se_l1fe, on 16 octombrie 2017 - 23:01, said:

Singura optiune cat de cat buna la pret pe care am gasit-o a fost FiiO X1 II, Hi-Res, undeva pe la 550 lei,

E bun playerul, cat poate fi un portabil in pretul asta.
Apropo, mai asteapta pana de Black Friday - va scadea binisor pretul.

Daca nu vrei ceva neaparat metalic poti sa te uiti si la M3. E mai ieftin, dar tot stie FLAC si se aude bine ( nu insa cu castile cu care vine la pachet ).

Eu am un X5 II si un M3 - asta ultim l-am luat ptr plaja mai mult. Nu ma duc cu X5-ul la plaja sa-mi dispara.

Daca nu ai casti - vezi cele de la FiiO - EX 1 sau EX 1 II. Chiar si pe M3 se aud beton. Uneori imi place mai mult M3-ul cu ele decat X5-ul.

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

 sarac.lipit, on 17 octombrie 2017 - 10:17, said:

Eah, dar dacã avem urechile educate pentru 96 biți...
Apropos, ce sistem de boxe deține autoturismul? Neapãrat ceva JBL!!!

Ca idee, sistemul audio ideal auto este pe minidisk, piesele trase direct de la sursã analog sau digital

Audiții de calitate!
1. Nu exista 96biti! Cel putin in audio e vorba de bit depth si sampling rate .O mica cautare pe Google si vei vedea despre ce este vorba.
2. In masina nu exista auditii de calitate. Indiferent de miile de euro dati pe sistem. Sunetul e profund alterat de constrangerile acustice ale unui habitaclu mic. Bubuiala aia nu inseamna sunet de calitate. Indiferent daca vine de la JBL sau Bose.
3. Minidiscul foloseste o compresie a datelor. Cam la nivelul unui mp3 la 320Kbps e calitatea .Atat.

#11
contele1969

contele1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 19.05.2016
Buna seara . Doresc sa achizitionez un CD player care sa aiba incorporat si un DAC .Ma gandeam la un YAMAHA cd s 300  .Ceva indrumari ,  va rog ,  va multumesc . P.S. Sistemul de amplificare este tot YAMAHA ,  iar boxele sunt Tannoy .

Edited by contele1969, 25 October 2017 - 21:50.


#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Orice CD player are DAC incorporat. Altfel nu poti scoate semnal analogic prin iesirile de LINE(RCA) din el.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil vrea unul la care sa poata folosi si DAC-ul in mod independent - pe USB de ex, dar nu cred ca exista asa ceva.

#14
Gmare

Gmare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.07.2017
Bună seara, domnilor. Pentru că tot se discută de playere audio, vin și eu cu o întrebare: ce să aleg între două scule Marantz, CD 6006 sau UD 7007? Adică, e mai bine să aleg un cd player dedicat sau un blue-ray player care "știe" și redare audio? Care din cele două este mai performant și indicat pe audio? Mă gândesc, că, printre dv pot fi și deținători/proprietari ale acestor aparate, care mă pot ajuta cu păreri/sfaturi. Mulțumesc.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Nu am Marantz, dar am ceva care stie sa redea si fisiere audio gen flac.
Problema este alta - genul asta de playere blu-ray sunt optimizate audio ptr filme - deci partea de bass si sub-bass e puternic accentuata, iar inaltele domolite.
Singura exceptie ar fi modelul de mai jos care are 2 DAC-uri inorporate - unul ptr Audio - Stereo si unul ptr Filme - care merge pana la 7.1

 eiffel, on 26 octombrie 2017 - 11:19, said:

Probabil vrea unul la care sa poata folosi si DAC-ul in mod independent - pe USB de ex, dar nu cred ca exista asa ceva.

Revin la chestia asta - exista ceva - un blu-ray player - Oppo UDP 205. Are si intrare USB ptr a putea fi folosit ca DAC extern conectat la un PC. Dar 8000 de lei...

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Modele de la Panasonic ,Pioneer si chiar Sony( ma refer la BD playere) suna extrem de decent pe partea audio. Chiar neasteptat debine. Problema este ca multe dintre ele nu au iesire analogica pt. cine poseda un amplificator mai vechi fara DAC inclus.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Panasonic am eu - suna bine, stie flac, ogg si altele, dar nu suna "asa cum trebuie" - basul e prea pronuntat.

In filme suna insa fantastic - are niste efecte sonore...

#18
Gmare

Gmare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.07.2017
Mulțumesc pentru precizări, am înțeles că sculele astea trei-în-unul nu-s chiar foarte performante. Întrebarea era pe care, din cele două menționate, să o cumpăr? Cred că mă îndrept spre cd 6006.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate