Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Profil pvc, geam, feronerie?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Salutare tuturor!
Anul acesta am finalizat casa la rosu. Săptămâna viitoare urmează să mă apuc de tencuială și apoi aș vrea să montez ferestrele. Aș avea câteva întrebări și v-aș fi recunoscător dacă m-ați putea sfătui. Anexez planul casei pentru detalii. Mentionez ca acoperisul este in 4 ape si acopera si terasa fara pereti din fata casei. Geamurile de la living sunt ferite de lumina directa, oarecum.

1) Casa e din Ytong gros de 25 cm. Săptămâna viitoare aș vrea să tencuiesc interiorul pentru a feri geamurile de anumite probleme și pentru a fi aerisita casa pentru uscarea tencuielii.
Cum e mai bine să fac?
a) tencuiesc și golurile de geam și apoi montez ferestrele (am înțeles că acea tencuiala va fi punte termică)
Posted Image tencuiesc interiorul, las cum sunt golurile de geam, montez ferestrele și apoi vin cu extrudat pe margine (meseriașii mi-au recomandat prima varianta invocand ca motiv că va crăpa în varianta asta)
Voi izola cu 10 cm de polistiren anul viitor. Unde e mai bine să poziționez fereastra având în vedere că vreau și glaf interior pentru flori?
2) Care ar fi cea mai bună soluție pentru geamuri în funcție de punctele cardinale având în vedere planul casei, livingul generos, terasa din față acoperită?
Doresc o soluție pentru geam dublu de 24. Mă gândisem la 4 anotimpuri - 4S/Al16/F4 pentru toată casa, dar cred că mă puteți corecta.
3) Am colindat orașul și am adunat următoarele oferte pentru cele 8 geamuri care însumează aproximativ 15 mp.
a) Fereastra ADF Premium - Profil Salamander, 5 camere, 76mm, 2 garnituri, 1.5 armătura, feronerie Maco MM, geam 4S/Al16/F4 (așa am cerut oferta)
Aceasta va fi montată de un partener local, ferestrele fiind produse la Piatra-Neamt.
Posted Image Veka Softline 70mm, geam 4SEvo+F4 (argon), feronerie Maco Multi-Matic (pret +20% față de Salamander)
c) Rehau, Euro Design 70, geam 4Anot+Float4, feronerie Vorne (pret -10% față de Salamander)
d) Aluplast, 5 camere, geam Low E+ Float 24mm, feronerie Vorne (pret -10% față de Salamander)
e) Tamplarie din aluminiu cu bariera termica de la Alprof + geam la alegere. Merită aluminiul de pe site-ul Alprof cu geam mai bun la 50% preț mai mic decât Salamander?
f) Profil Baufen sau Teraplast (pret -50% față de Salamander) - Știu că sunt profile mai slabe. Merită un profil ca acesta, dar cu camere mai multe și geam mai bun?
g) Altă ofertă de la un producător local care lucrează cu Salamander, dar nu are reputația, sper eu bună din ce am citit, a celor de la Fereastra ADF.
Am luat ca punct de reper oferta a) pentru că mi s-a părut o firmă mai serioasă.
Mentionez ca cele 3 ferestre de la dormitor au dimensiunile 1600 l x 1200 h, iar la living sunt 2 ferestre - 2100 l x 1800 h, respectiv 1900 l x 1800 h.
La living ar fi necesară armătură de 2 dacă ambele geamuri sunt împărțite în 2?

Vă mulțumesc mult pentru tot și sper să fac alegerea cea mai bună! Orice sfat e binevenit.

Attached Files


Edited by Spatareanul, 16 October 2017 - 19:01.


#2
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 Spatareanul, on 16 octombrie 2017 - 18:47, said:



c) Rehau, Euro Design 70, geam 4Anot+Float4, feronerie Vorne (pret -10% față de Salamander)
d) Aluplast, 5 camere, geam Low E+ Float 24mm, feronerie Vorne (pret -10% față de Salamander)


Uita de ele: nu exista producator serios pe Rehau sau Aluplast care sa lucreze cu Vorne (Turcia).
Nu aluminiu la casa.
Nu profile turcesti ( cu denumiri cu aer vestic).
Daca esti din Piatra, mai cauta si in Roman si in Bacau.
Succes.

#3
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Nu sunt din Piatra, ci apelez la un partener local ADF pentru varianta a. Încă nu sunt hotărât și mă interesează un raport calitate-preț alături de amortizarea investiției.

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Spatareanul, on 16 octombrie 2017 - 18:47, said:

Salutare tuturor!
Anul acesta am finalizat casa la rosu. Săptămâna viitoare urmează să mă apuc de tencuială și apoi aș vrea să montez ferestrele. Aș avea câteva întrebări și v-aș fi recunoscător dacă m-ați putea sfătui.

eu te sfătuiesc să te grăbești să nu vină vâjul

#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
barrier nu lucreaza cu rehau?,bacau

Edited by ceanu1980, 16 October 2017 - 21:51.


#6
sidsilviu

sidsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 13.02.2007
Eu te sfatuiesc sa pui 48 mm CGS + SOLAR + LOW E - geam din trei straturi. - izoleaza mult mai bine . Iar legat de profile, nici aluplastul nu este ok, eu as merge pe Trocal (Germania), Trocal 88 sau Trocal 76 AD sau chiar MD  - mitteldichtung - cu 3 garnituri - pentru o izolare foarte buna. De asemenea sa fii foarte atent si sa  intrebi ce fier iti pun aia in profile, mai ales daca mergi pe nuc, sau profile infoliate. Am vazut o gramada de geamuri curbate pentru ca au fier de 1.25 mm inauntrul profilelor. Neaparat de 2 mm.

#7
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 ceanu1980, on 16 octombrie 2017 - 21:50, said:

barrier nu lucreaza cu rehau?,bacau

ba da, DAR NU CU VORNE!!!

#8
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Trocal nu găsesc la mine în Buzău, iar  la Barrier am vazut destui clienti nesatisfacuti.
Recunosc că mă încântă oferta la Salamander. Vreau pe nuc, asa că va trebui armătura de 2mm după cum mi se recomandă...
Geamurile le vreau decente la pret, pentru că bugetul e limitat.

#9
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017

 ceanu1980, on 16 octombrie 2017 - 21:50, said:

barrier nu lucreaza cu rehau?,bacau

Am găsit reprezentanță Barrier și la mine în Buzău. Sunt serioși, prompți? Ce-mi recomandați de la ei?

#10
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

View PostSpatareanul, on 16 octombrie 2017 - 18:47, said:

Salutare tuturor!


f) Profil Baufen sau Teraplast (pret -50% față de Salamander) - Știu că sunt profile mai slabe. Merită un profil ca acesta, dar cu camere mai multe și geam mai bun?


Poate e tarziu, dar nu m-am putut abtine, am pus aceste mizerii la casa numite Teraplast si dupa 5 luni le schimb, am cumparat de la ei 7 camere caci m-am gandit ca ce e premiul la ei ar trebui sa fie ok. NU, nu a fost sa fie, asa mizerii de pe care sare culoarea pana la imbinarea intre profile proasta, de exemplu profilul de mijloc e mai mare cu 2-3mm si astfel nici macar nu poti pune in boloboc fereastra pentru ca sus e profilul indoit! Pana la lipsa de interes asupra lucrarii, am comandat o usa de tereasa si profiele falmbeaza foarte grav si usa nu poate fi inchisa! Terompan gri cu manere maro, e vina mea ca nu am citit cu mare atentie oferta! Termopane gri cu interior alb,manere si balamale maro si garnitura neagra, un kitsch ordinar made Romania! Si chiar am vrut sa dau o sansa produselor fabricate in Romania!

#11
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
Ai avut ghinionul sa găsești niste "termopanisti"  făcuți online 🤕🤐,cu orice profil PVC poți face o timplarie decentă cu condiția să o armezi corespunzător,sa o echipezi că la carte și să o monteze corect,cunosc profilul,am făcut lucrări cu el și era ok,dar fiecare cu norocul lui

#12
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Omul a crezut ca teraplast cu 7 camere este “premiul”, probabil a vrut sa spuna premium si s-a gandit ca 7 camere de la teraplast o fi undeva pe acolo cu cinci camere de la altii sau un pic peste, crezand ca in numarul de camere sta calitatea unei tamplarii. A facut aceeasi greseala ca majoritatea cumparatorilor, sa creada ca doar intr-o “conducta”sta calitatea produsului pe care el il cumpara. Cred ca este bine sa-i spunem ca nu a avut ghinion, ghinion ar fi avut daca pe teraplast chiar se putea obtine o tamplarie premium ceea ce este imposibil. Ghinion ar fi avut daca majoritatea celor care lucreaza cu Teraplast armeaza, echipeaza si monteaza, corespunzator, ca la carte, corect. Trecem peste faptul ca nici cele enumerate nu inseamna un produs final premium, sunt mai multe. Dar, ca necunoscator trebuie sa fii norocos rau daca dai peste un ofertant de Teraplast care sa indeplineasca macar conditiile enumerate.

Asadar, pe intelesul tuturor, cand alegeti profile “exotice” gen, sunny plast, etem, exen, weiss profil, teraplast, extruplast, ramplast, kkt plast, ieftin plast, etc., nu aveti ghinion daca nu iese ce va asteptati. Se cheama ca nu aveti noroc, adica noi stim ca pe orice profil se poate obtine o tamplarie decenta, dar voi trebuie sa aveti mare noroc sa obtineti o tamplarie decenta cu profilele enumerate mai sus, plus ca mai sunt si alte profile in aceeasi categorie si toate, daca respecta minimul de decenta se apropie ca bani de celelalte un pic mai scumpe.

#13
Doros07

Doros07

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.10.2020
Bună seara, aș dori o părere la referința asta, nu mă știu de loc în domeniul ăsta! Mulțumesc
Fereastră 2 1 531.48 531.48
Serie:
Culoare INT:
Marcă Fer:
Montaj:
Euro Design 70 Garnituri Negre
Montaj Standard
Coeficient de transfer termic tamplarie: 1.09 W/m²K
Toc: FEREASTRA - Toc 64 EURO 70
Set Fero.: CC Siguranta Baza Act. Parghie 2c, canat inactiv
Cercevea: Canat Z 60 EURO 70
Garn. INT.:
Garn. EXT.: neagra
neagra
Maner: Maner fereastra Compact maro
Bagheta: Dreapta garn. Neagra
Montant orb: Montant orb garn. NEAGRA
Valoare izolare fonica: 29(0;-4) dB
Culoare EXT:
599003
599413
599770
Coeficient de transfer termic sticla: 0.60 W/m²K
Roto NT Maro
VEDERE INTERIOR
DESCHIDERE INTERIOARA (2F) Mooreiche 2 - 4914
Mooreiche 2 - 4914
Otel ccv.: 244506-002 Armatura 35x28x1,5mm S799/BD/TD
Vitraje , paneluri si blaturi ornamentale
: 40mm, Low-E 4/14/F4/14 Ag/4 Anotimpuri 4
40mm, Low-E 4/14/F4/14 Ag/4 Anotimpuri 4
1
2


#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

View Postfastcojo, on 16 octombrie 2017 - 19:15, said:

Nu aluminiu la casa.

De ce?

#15
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Haide bre nea Digix.Cred ca fastcojo nu mai e pe aici din 2017 de cand e postul citat.
De conu stiam ca nu mai vede dar si mata?

#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Am văzut după ce am postat, nu contează, poate vor alții să răspundă.

#17
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostDigix, on 09 octombrie 2020 - 08:29, said:

De ce?

Pentru ca cine are bani de aluminiu eficient si functional la casa, nu are nici timp si nici chef sa stea sa ne intrebe pe noi ce sa aleaga. Acelasi lucru este valabil si la lemn stratificat, de aia pe cele doua ramuri ale domeniului postarile sunt extrem de putine. De aia domina discuțiile despre pvc, pentru ca este cea mai ieftina varianta de tâmplărie (din pacate colegului Conu nu-i place cuvantul săraci),  cine vrea altceva si chiar isi permite altceva nu intra aici sa ne intrebe pe noi ce si cum.

#18
radox0926

radox0926

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.10.2020
Salutare tuturor. am primit mai multe oferte din partea diferitor companii in legatura cu inchiderea unui balcon si a catorva ferestre, dar nu am reusit sa ma decid. As dori sa iau legatura telefonic cu "conu71" pentru a ma putea ajuta cu mai multe detalii. unde anume pot gasi datele sale de contact? multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate