Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Probleme vecin țepar

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003
Se ia una bucată vecin pentru care părinții au depus la asociația de locatari cerere de scădere de la plata întreținerii pentru ei și plodul lor. Pe ei îi înțeleg. Pensionari, stau la căsuța de la țară, se ocupă de ea și de pământ. Loaza oamenilor a schimbat ceva locuri de muncă, apoi a anunțat părinții că a decis să plece în lumea largă. Plecarea sa a ținut fix o lună, după care a apărut din nou pe acasă. Aici a spus vecinilor că el, de fapt, nu mai locuiește la casa părintească și că e în trecere. De atunci "e in trecere" în fiecare seară, intră și iese de mai multe ori. Poate nu aș băga de seamă, dar ușa sa e ca cea de la seif sau de la închisoare. Se aude de la parter!  Și, pe lîngă el s-a pripășit și o domniță care e prezentă mai mereu pe acasă. Deranjant e un singur fapt. Nu ușa! La tabelul de întreținere figurează cu zero persoane, zero metri cubi de apă consumați. Contorul la gaz cu siguranță merge. Lumina la fel. Dacă noi, ceilalți vecini ne declarăm - cu simț civic - consumul de apă, numărul de persoane ce locuiesc, care e soluția în cazul drăgălașului de vecin? Eu o socot mai mult decît nesimțire, sfidare!  Chiar nu e nici o cale de constrîngere a vecinilor care procedează în acest fel? Ceva pîrghii pentru asociațiile care ar trebui să gestioneze nu doar banii locatarilor, ci și astfel de situații? Idei?
Mulțumesc anticipat!

Edited by Sebiko, 16 October 2017 - 17:53.


#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Ii puneti sa plateasca diferenta de la suma contoarelor voastre de apa si ceea ce inregistreaza contoarele de la intrarea in bloc sau scara..
Sau montati la tot blocul contoare de apa citite prin unde radio. La apa  rece si calda sunt costurile cele mai mari....

Edited by baribalu, 16 October 2017 - 18:13.


#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Decideti in asociatia de proprietari o regularizare a citirilor contoarelor si verificarea starii locative comparat cu ce exista in cartea de imobil. In afara de apa calda, oricum, daca aveti totul contorizat, pretul nu difera functie de sezon, si candva tot va trebui sa plateasca.

#4
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 Sebiko, on 16 octombrie 2017 - 17:50, said:

Se ia una bucată vecin pentru care părinții au depus la asociația de locatari cerere de scădere de la plata întreținerii pentru ei și plodul lor. Pe ei îi înțeleg. Pensionari, stau la căsuța de la țară, se ocupă de ea și de pământ. Loaza oamenilor a schimbat ceva locuri de muncă, apoi a anunțat părinții că a decis să plece în lumea largă. Plecarea sa a ținut fix o lună, după care a apărut din nou pe acasă. Aici a spus vecinilor că el, de fapt, nu mai locuiește la casa părintească și că e în trecere. De atunci "e in trecere" în fiecare seară, intră și iese de mai multe ori. Poate nu aș băga de seamă, dar ușa sa e ca cea de la seif sau de la închisoare. Se aude de la parter!  Și, pe lîngă el s-a pripășit și o domniță care e prezentă mai mereu pe acasă. Deranjant e un singur fapt. Nu ușa! La tabelul de întreținere figurează cu zero persoane, zero metri cubi de apă consumați. Contorul la gaz cu siguranță merge. Lumina la fel. Dacă noi, ceilalți vecini ne declarăm - cu simț civic - consumul de apă, numărul de persoane ce locuiesc, care e soluția în cazul drăgălașului de vecin? Eu o socot mai mult decît nesimțire, sfidare!  Chiar nu e nici o cale de constrîngere a vecinilor care procedează în acest fel? Ceva pîrghii pentru asociațiile care ar trebui să gestioneze nu doar banii locatarilor, ci și astfel de situații? Idei?
Mulțumesc anticipat!
E o tampenie. NU poti figura cu zero persoane la intretinere. Cand maica-mea a plecat in Germania cateva luni si acasa a ramas doar pisica de care vedea o vecina si eu treceam pe acasa vreo 2 zile de 2 ori pe luna, tot aveam o persoana la intretinere

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 Sebiko, on 16 octombrie 2017 - 17:50, said:

Ceva pîrghii pentru asociațiile care ar trebui să gestioneze nu doar banii locatarilor, ci și astfel de situații? Idei?
Mulțumesc anticipat!
Vorbiti la asociatie, daca sunt declarate zero persoane atunci sa opreasca utilitatile pentru acel apartament.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Încetați cu ideile năstrușnice.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Cum adica nu pot fi trecuti 0 la intretinere?! Daca unii stau doi, platest pentru trei? Atunci, de ce 0 sa plateasca pentru unu? Si daca o sa-mi spuneti de incalzire, iarna, va spun eu de racire, vara.

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Puneti-va contoare separate la gaz , apa exact ca si la curent si n-o sa mai aveti ce comenta . Iluminatul pe casa scarii il platiti toti indiferent ca sta cineva la un ap sau e doar in " trecere " .
Cat timp nu aveti contoare mereu vor fi discutii ca x consuma mai multa apa ca-si raceste berile in vana , sa nu consume curent ...

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Si nu va puteti aduna 2-3 vecini, impreuna cu administratorul sau presedintele asociatiei, sa-l luati la intrebari? Pai ce, asociatia e societate de binefacere ? Daca sunt prezente cele 2 persoane in apartament minim 15 zile calendaristice consecutive pe luna, nu se mai aplica scoaterea de la intretinere.
Ii poti spune presedintelui asociatiei ca faci reclamatie la sectia locala de politie, pe motiv ca cei doi nu sunt trecuti in cartea de imobil si puteti dovedi cu martori ca in acel apartament locuiesc 2 persoane pentru care nu se calculeaza si repartizeaza cheltuieli la intretinere.

#10
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 28.07.2015

 corinadaniela, on 16 octombrie 2017 - 19:17, said:

15 zile calendaristice consecutive pe luna, nu se mai aplica scoaterea de la intretinere.


Eu stiam de minim 15 zile calendaristice lunar(nu neaparat consecutive).Altfel vine omul,sta 14 zile consecutive,lipseste o zi,mai sta 14 s.a.m.d. Sta fluierand  linistit...

#11
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

 MarianG, on 16 octombrie 2017 - 18:39, said:

Vorbiti la asociatie, daca sunt declarate zero persoane atunci sa opreasca utilitatile pentru acel apartament.
Prieteni dragi!

Pe tabele sunt mai mulți vecini cu zero persoane (unii chiar sunt plecati in țări, come se dice in romena? Asta nu atrage cheltuieli zero. Nu platesc apa rece contorizata (avem contorizare individuala si doar apa rece contorizata. Apa calda e produsa de centrala de apartament, asa ca apa calda iese din calcul), femeia de serviciu, gunoiul si lumina de pe casa scării.  Treaba cu contorii prin radio e idealism pur. Nu au vrut sa cotizeze la schimbarea unui biet robinet de coloana retezat in urma de zeci de ani de unul din ei.
Utilitățile pot fi oprite doar în anumite condiții:
- hotărîre/decizie a furnizorului de întrerupere a contractului unilateral, motivată de acumularea de debite și penalități
- decizie de executare silita formulata de o instanță judecătorească, urmare a unui litigiu/acțiuni promovată de o parte vătămată.
Utilitățile sunt gestionate separat de diverse regii si firme:
- apa
- gunoi
- lumină
- gaz
Apa, lumina de pe casa scării și gunoiul se plătesc prin asociația de locatari. Probabil că lumina casnică și gazul le plătește. Asta pentru că nu pare a le avea tăiate.
Asa ca.....  alte idei?

Edited by Sebiko, 16 October 2017 - 20:04.


#12
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

 Baxon, on 16 octombrie 2017 - 19:13, said:

Puneti-va contoare separate la gaz , apa exact ca si la curent si n-o sa mai aveti ce comenta . Iluminatul pe casa scarii il platiti toti indiferent ca sta cineva la un ap sau e doar in " trecere " .
Cat timp nu aveti contoare mereu vor fi discutii ca x consuma mai multa apa ca-si raceste berile in vana , sa nu consume curent ...

Cat timp la apartamentul respectiv nu figureaza 1 persoana in catastife, nu au cum sa treaca diferenta in contul proprietarului chiar daca ii dibuiesc consumul. E trecut la pierderi pe conducte si se imparte la nr. total de apartamente (locuite).

#13
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

 Baxon, on 16 octombrie 2017 - 19:13, said:

Puneti-va contoare separate la gaz , apa exact ca si la curent si n-o sa mai aveti ce comenta . Iluminatul pe casa scarii il platiti toti indiferent ca sta cineva la un ap sau e doar in " trecere " .
Cat timp nu aveti contoare mereu vor fi discutii ca x consuma mai multa apa ca-si raceste berile in vana , sa nu consume curent ...

Prietene, le avem contorizate de foarte mulți ani! Apa gazul și curentul se contorizează la noi de prin 2001.....
Buba e ca eu, cu 4 persoane, am 220 lei la intretinere lunar. El, locuind ilegal, in loc sa aiba cam 110 lei, are 12 lei. E echitabil? Tu cum te simți dacă ai fi în locul meu?

 Bebeluka, on 16 octombrie 2017 - 19:46, said:


Eu stiam de minim 15 zile calendaristice lunar(nu neaparat consecutive).Altfel vine omul,sta 14 zile consecutive,lipseste o zi,mai sta 14 s.a.m.d. Sta fluierand  linistit...

Pentru asta e nevoie de o cerere la asociatie semnata de macar 2 locatari.

 corinadaniela, on 16 octombrie 2017 - 19:17, said:

Si nu va puteti aduna 2-3 vecini, impreuna cu administratorul sau presedintele asociatiei, sa-l luati la intrebari? Pai ce, asociatia e societate de binefacere ? Daca sunt prezente cele 2 persoane in apartament minim 15 zile calendaristice consecutive pe luna, nu se mai aplica scoaterea de la intretinere.
Ii poti spune presedintelui asociatiei ca faci reclamatie la sectia locala de politie, pe motiv ca cei doi nu sunt trecuti in cartea de imobil si puteti dovedi cu martori ca in acel apartament locuiesc 2 persoane pentru care nu se calculeaza si repartizeaza cheltuieli la intretinere.

Asociația nu gestionează corect numărul de locatari. Mai sunt cel puțin 2-3 locatari care nu declară numărul corect de persoane ce locuiesc. Despre apă nu mai spun! Eu, personal. declar (cinstit/real) și consum lunar cam 12-13 mc apă. Cum pot alții, cu 2-3 persoane să declare 1 mc apa?????????????????? Folosesc ca cei de la NASA urina pentru reciclare? Se spală o singură dată pe deceniu, ăsta nu?!??!?!?!? Nu mănîncă, nu beau apă, ceai, cafea?????????

#14
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 ccdsah, on 16 octombrie 2017 - 18:25, said:

E o tampenie. NU poti figura cu zero persoane la intretinere. Cand maica-mea a plecat in Germania cateva luni si acasa a ramas doar pisica de care vedea o vecina si eu treceam pe acasa vreo 2 zile de 2 ori pe luna, tot aveam o persoana la intretinere
nu e deloc tâmpenie. Poți figura cu zero persoane la întreținere dar tot plătești părțile comune cel puțin. Plus fond de rulment, fond de reparații și alte cheltuieli comune pe care le decide asociația de locatari.

#15
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 Sebiko, on 16 octombrie 2017 - 20:12, said:

Prietene, le avem contorizate de foarte mulți ani! Apa gazul și curentul se contorizează la noi de prin 2001.....
Buba e ca eu, cu 4 persoane, am 220 lei la intretinere lunar. El, locuind ilegal, in loc sa aiba cam 110 lei, are 12 lei. E echitabil?
De aia n-as mai sta eu la bloc.
Sa nu mai audă toti bosorogii cand trantesc usa.
Dar stai! Nu contează nici asta, contează doar să platesc si ce trece prin contoru' lor! Posted Image

Edited by Peter Blood, 16 October 2017 - 20:43.


#16
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

 Peter Blood, on 16 octombrie 2017 - 20:40, said:

De aia n-as mai sta eu la bloc.
Sa nu mai audă toti bosorogii cand trantesc usa.
Dar stai! Nu contează nici asta, contează doar să platesc si ce trece prin contoru' lor! Posted Image

Peter, repet, aici e vorba de alt lucru care deranjează. Ai călătorit cu trenul, nu? Pleci de la București pînă la, să spunem, Baia Mare. Dai pe bilet un purcoi de bani. Cel de lîngă tine a luat bilet pînă la halta Buftea, sa spunem, dar "uită" să coboare pînă la Baia Mare. Intenția sa era să meargă la Baia Mare. Cum ai cataloga așa ceva? Prietene, mă refer și la următoarele aspecte:
1. Nu e vorba de contorul meu, pentru ca eu platesc ce consum. Din cauza ăluia, ce e diferenta se imparte la locatarii care se încăpățînează să existe.
2. Eu, cu 4 persoane, am 220 lei la intretinere lunar. Ei, locuind ilegal, in loc sa aiba cam 110 lei, are 12 lei. E echitabil?
3. Nu mă intreresează celelalte facturi ale lui. Nu îi țin evidența de cîte ori vine sau pleacă. Pentru asta exista bosorogi si babe.
Așa, pentru știința ta, faptul că locuiesc în bloc cu persoane vîrstnice, nu înseamnă că intru la categoria bosorogi (am cam 40 de ani)

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Sebiko, on 16 octombrie 2017 - 20:12, said:


Prietene, le avem contorizate de foarte mulți ani! Apa gazul și curentul se contorizează la noi de prin 2001.....
Buba e ca eu, cu 4 persoane, am 220 lei la intretinere lunar. El, locuind ilegal, in loc sa aiba cam 110 lei, are 12 lei. E echitabil? Tu cum te simți dacă ai fi în locul meu?

Adica tu zici ca la 4 pesoane platesti 220 lei si ai vrea la respectivul desi e 1 persoana sa plateasca cam 110 lei ?! Hmmm 220/4 = 55 NU 110 ...
Daca e contorizat totul platiti cat consumati iar cele la comun , iluminat casa scarii etc fiecare apartament are de plata cota parte din total si aici nu e pe nr de persoane ( daca e pe nr de persoane e o greseala care se corecteaza la administratie ) .
Doi la mana, inteleg din tot ce ai zis ca te f**e ce face capra vecinului in loc sa-ti vezi de ale tale !
P.S. Nu-ti convine , muta-te la casa particulara si ai incheiat cu dilemele ...

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 Baxon, on 17 octombrie 2017 - 09:40, said:

Adica tu zici ca la 4 pesoane platesti 220 lei si ai vrea la respectivul desi e 1 persoana sa plateasca cam 110 lei ?! Hmmm 220/4 = 55 NU 110 ...
Daca e contorizat totul platiti cat consumati iar cele la comun , iluminat casa scarii etc fiecare apartament are de plata cota parte din total si aici nu e pe nr de persoane ( daca e pe nr de persoane e o greseala care se corecteaza la administratie ) .
Doi la mana, inteleg din tot ce ai zis ca te f**e ce face capra vecinului in loc sa-ti vezi de ale tale !
P.S. Nu-ti convine , muta-te la casa particulara si ai incheiat cu dilemele ...

a calculat corect, in acel apartament locuiesc individul si prietena lui.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate