Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Huawei Mate 10/10 Pro

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
10294 replies to this topic

#4159
mate10user

mate10user

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 04.03.2018
Cu Netflix e o chestie legată de drepturi de autor. Că tu ai redifuza de pe telefon pe un alt device. Ori ai un număr de device-uri limitate atunci când ești de acord cu termenii și condițiile. Dacă îl vrei pe TV, instalează aplicația Netflix pe TV.

Bine, în România, țara decodoarelor HBO, e mai greu înțeleasă chestia asta cu drepturile de autor.

Edited by mate10user, 18 July 2018 - 16:39.


#4160
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 28.11.2001
Ai dreptate dar este vorba despre altceva. Pe scurt, am Netflix pe un S7 și pe M10P. De pe S7 fac mirror pe TV fără probleme, de pe M10P fac același lucru dar nu afișează imaginea.

#4161
mate10user

mate10user

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 04.03.2018
Știu ce zici, dar e posibil ca Huawei să fi implementat mai bine DRM.

De citit aici:


https://www.xda-deve...e-video-hd-drm/

Edited by mate10user, 18 July 2018 - 16:50.


#4162
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 28.11.2001
E de bine atunci. Avem implementat DRM mult mai bine decât alții deci nu facem mirror și mai mult, avem 4G +++ dar nu afișam pe Orange. Ce urmează?

Sa nu uit de firmware de la ei care blochează iremediabil telefonul.

#4163
mate10user

mate10user

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 04.03.2018
La ce viteze oferă furnizorii noștri, ori cu CA, ori fără, e cam la fel. Dar da, e o problemă dacă un telefon de nivelul lui Mate 10 Pro nu știe. Nu mai am Orange, nu mă pot pronunța. Mergea netul prost pe unde umblam eu, indiferent de telefon.

Legat de firmware, dacă e oferit oficial, probabil e pentru a-și proteja produsul. Nu știu încă despre ce e vorba cu 147-le ăla, n-am testat. Poate nici nu-l vor livra oficial. Au mai fost și alte fw-uri pe firmware finder (și tu știi asta) care băgau telefonul în boot loop.

Legat de firmware finder,aplicația ocolea oarecum protocolul și aglomera serverele furnizorului, dând acces la descărcarea fw-urilor unui număr mai mare de device-uri față de cel programat de furnizor, ceea ce putea duce la blocaje.

Revenind la telefoane, iei ce ți se potrivește. E o ofertă variată de telefoane. Eu unul sunt mulțumit de Mate. Poate un pic cam ridicat prețul când l-am luat. Și am și un S7 edge la îndemână. Între ăstea 2 încă aș alege Mate-ul. Dar e un lucru legat de opțiunea personală. :)


L.E. Aplicație pt DRM info

https://play.google....oidfung.drminfo



Și vezi dacă te ajută ceva de pe aici


https://forum.xda-de...65&postcount=12

Edited by mate10user, 18 July 2018 - 17:18.


#4164
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 28.11.2001
Sigur. Nu mă plâng prea tare de el. Doar că Mate nu mai este tot una cu flagship.
Partea de firmware e ciudată rău de tot. Eu nu am mai auzit să-ți faulteze telefonul un firmware original. Deci el merge perfect acum. Doar dacă încerci o schimbare de firmware moare de tot. Aștept acum un OTA ( 1-2 luni probabil) , poate îl rezolvă. Oricum e ciudat.

Edited by badmania98, 18 July 2018 - 17:19.


#4165
mate10user

mate10user

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 04.03.2018
Flagship e o chestie provizorie. A doua zi poate apărea ceva și mai bun. Poate Mate 20 va fi mult mai bun. Sau poate vor fi alți producători care vor scoate device-uri mai bune. :)

Legat de 147-le ăla, dacă nu îl vor livra oficial, să nu fi fost o strategie să îngroape firmware finder. :)

La Xiaomi au fost probleme cu fw-uri livrate OTA. Sau Samsung (vezi ultimele probleme cu update-ul la android 8 pe S7, suspendat și reluat după corectare). Sau cu bateriile care luau foc. Probleme se întâmplă. :)

Edited by mate10user, 18 July 2018 - 17:28.


#4166
f18dragos

f18dragos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 22.09.2010
Yes, kkt de telefon. Si ia uite de la cine a primit el like :)))) mda...

#4167
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 28.11.2001
@mate10user: am studiat pe acolo de când m-a îmbolnăvit colegul plete  cu netflixul. A pus capac și faptul că am descoperit că pe seria F de la samsung nu pot rula aplicația Netflix a televizorului cu subtitrări în română. Acum mi-a trecut. A ajutat și un Chromecast.

#4168
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Da nu este mai simplu, decat o gramada de bani pe un telefon, mai bine cu acei bani un smart tv si nu o sa mai fie probleme xu Netflix-)

#4169
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 28.11.2001
In casa e rezolvata treaba. În deplasare e mai greu. Ca idee.

#4170
riderghost

riderghost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.06.2007
Salutare.... nu stiu la voi, dar la mine, dupa update-ul la 145, pot face screen mirroring la Netflix de pe Mate 10 Pro....problema ca TV-ul meu Samsung nu suporta subtitrarea in romana, a ramas in continuare....

#4171
Catalinit

Catalinit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 24.07.2017

View Postf18dragos, on 18 iulie 2018 - 17:29, said:

Yes, kkt de telefon. Si ia uite de la cine a primit el like Posted Image))) mda...
sa inteleg ca tu esti ala care tine evidenta la cine da likeuri si cine nu?

#4172
pppcs

pppcs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.01.2008
Hello again,

Facut factory reset si s-a rezolvat problema consumului peste noapte, a crescut si viteza 4g simtitor, dar am alta problema acum. Nu primesc notificari pe Xiaomi Miband 2 orice as face (Ignore battery optimisations, launch pus pe manual si bifate toate optiunile, etc). De asemenea am probleme si cu smart unlock, desi apare ca e paired cu MiBand2 merge doar absolut ocazional (evident Bluetooth activat, discoverable si pe tel si pe bratara). Are cineva MiBand 2 care e merge as intended? Pe fostul P10Lite totul mergea perfect..

Momentam am 142.


Later edit:
Cred ca am gasit problema, se inchide aplicatia MiFit cand curat lista de aplicatii recente, asa ca intrebarea este cum fac o aplicatie care ruleaza in background sa nu fie inchisa la curatarea aplicatiilor recente? Pe fostul P10Lite totul mergea perfect, exact acelasi scenariu..

Edited by pppcs, 19 July 2018 - 15:14.


#4173
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010
eu am mi band 2 si merge perfect, i-am dat ignore optimization aplicatiei mi fit.

#4174
manci

manci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 03.03.2007

View Postpppcs, on 19 iulie 2018 - 14:46, said:

Later edit:
Cred ca am gasit problema, se inchide aplicatia MiFit cand curat lista de aplicatii recente, asa ca intrebarea este cum fac o aplicatie care ruleaza in background sa nu fie inchisa la curatarea aplicatiilor recente? Pe fostul P10Lite totul mergea perfect, exact acelasi scenariu..

1. Dece cureti lista de aplicatii recente? E total neindicat pentu acest tip de sistem de operare (linux related).
2. Cand vrei sa cureti lista, vezi ca aplicatiile au un lacatel pe ele. Il selectezi (inchizi) si nu le mai inchide.

#4175
pppcs

pppcs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.01.2008
Ok, mersi, s-a  rezolvat cu lacatelul :), merge brici. Nu stiu de ce tot curat lista, cred ca mi-am facut un tic nervos :). O sa incerc sa nu mai abuzez de curatarea listei, telefonul se misca oricum foarte bine.

#4176
cri_skiff

cri_skiff

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.03.2018
Mda,mi-a ajuns ieri "minunea".E superb,n-am ce zice,dar camera:AMIN!
O poza nu e clara.S7-le e cu 2 clase peste!
...................

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate