Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Idee acoperis terasa

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Hello,

Am o terasa de 2x3. Si as vrea sa-i pun un acoperis cu tabla cutata, cu un strat de vata sub si apoi lambriu. Si m-am gandit la schita din imagine. Terasa are 2 pereti ai casei (stanga si sus) iar balustrada este din caramida.
Am zis sa fie 4 stalpi cam de 1,8 m inaltime de 10x10, amplasati pe colturi apoi 2 grinzi tot de 10x10 (putin mai lungi decat terasa, ca acoperisul sa fie mai mare), peste care sa vina 5 (sau mai multi/iputini) capriori de 8x8 (la fel, putin mai lungi decat terasa).
Peste capriori as veni direct cu tabla.

Intrebari:

- e ok si rezista?
- ar mai trebui cate un stalp de 10x10 la mijlocul lungimii terasei?
- mai trebuie sa pun deasupra astereala?

Multumesc.

Attached Files

  • Attached File  poza.jpg   55.09K   110 downloads


#2
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
Deschiderea de 3 m e prea mare pentru niste grinzi de 10x10 cm, ar trebui grinzi de 15x15 cm
Deci ori mai pui un stalp la mijloc, ori folosesti lemn de 15x15 cm

#3
eraodata

eraodata

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.02.2009
Ce panta are acoperisul terasei?

#4
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Nu are panta, e o terasa descoperita si panta o pot face cat vreau.
Am inteles cu dimensionarea.

#5
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Panta ar fi bine sa fie de minim 15 grade.
Nu e neaparat nevoie sa pui astereala, dar trebuie sa pui sipci si contrasipci pentru montarea tablei.
Daca nu inchizi terasa cu pereti laterali, nu e nevoie de vata minerala .

#6
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
@claz: as pune astereala cu spatii, perpendicular pe capriori. Si as pune tabla cutata direct pe ea, fara sipci/contrasipci. Chiar daca intr-un viitor va fi cumva inchisa acea terasa, nu va beneficia de incalzire si cred ca nu are ce sa dauneze daca pun tabla direct pe acea astereala (pe care as face-o ca la sindrila, cu spatii).

Un strat de vata as pune intre capriori in principal pentru reducerea zgomotului ploii, si ulterior voi finisa cu niste lambriu.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 SwatKat, on 16 octombrie 2017 - 10:01, said:

Nu are panta, e o terasa descoperita si panta o pot face cat vreau.
Am inteles cu dimensionarea.

Acoperisul terasei va fi facut in continuarea acoperisului casei sau n-are legatura una cu alta?

#8
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005

 adisz, on 16 octombrie 2017 - 10:37, said:


Acoperisul terasei va fi facut in continuarea acoperisului casei sau n-are legatura una cu alta?
Nope, ala al casei se termina in partea stanga a pozei. Si asta vreau sa-l incep de sub el. Deci separat.

#9
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Cred ca e ok.
Si eu am acoperit o terasa, pe care am inchis-o ulterior.
Nu am mai pus stalpi care sa sustina grinda dinspre casa, ci am montat grinda pe casa cu niste suruburi mai zdravene. Casa este din lemn, suruburile le-am prins in montantii verticali ai casei. Grinzile le-am luat din hornbach, 50x300x3000 si le-am taiat in doua rezultand 50x150x3000. Am preferat sa fac asta pentru ca erau foarte drepte si uscate. E de preferat sa pui lemnul uscat, sa nu se deformeze ulterior.

Edited by claz, 16 October 2017 - 10:42.


#10
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 21.03.2012
Pentru a elimina doi din popii de sustinere (cu putina straduinta, chiar trei!), pe zidul lung al casei, poti prinde in conexpanduri o grinda orizontala pe care vor veni asezati capriorii. In felul asta impusti doi iepuri: reduci materilul necesar cat si estetic, plus ca nu te mai impiedici de popii de sustinere! Al treilea pop de care poti scapa, este cel lipit de perete scurt, unde un capat al grinzii de 3 ml poate fi prins direct in zid! In acest mod mai ramane doar un pop!

#11
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Deoarece casa e veche, are polistiren de 10, cred ca e mai simplu cu popi. Ar trebui sa gasesc niste dibluri de 180 cel putin si tot nu sunt sigur. Sau cu tije filenante. Investighez cum as putea prinde mai bine, multam de idei.

PS. pana la urma, pe latura lunga (aia de pe balustrada) mai pun pop sustinere la mijloc sau tine grinda de 10x10 la 3 l lungime?

#12
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 SwatKat, on 16 octombrie 2017 - 09:35, said:

Hello,

Am o terasa de 2x3. Si as vrea sa-i pun un acoperis cu tabla cutata, cu un strat de vata sub si apoi lambriu.

Dacă terasa rămâne descoperită ce rost are vata sub acoperiș?

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 SwatKat, on 16 octombrie 2017 - 10:01, said:

Nu are panta, e o terasa descoperita si panta o pot face cat vreau.
Am inteles cu dimensionarea.
E aberant 15 x15, poti folosi 15 x10, e suficent ca rigiditate la 2-3 m lungime si mai scade greutatea totala.Un dreptunghi e mai rezistent la indoire decat un patrat.

 claz, on 16 octombrie 2017 - 10:20, said:

Panta ar fi bine sa fie de minim 15 grade.
Nu e neaparat nevoie sa pui astereala, dar trebuie sa pui sipci si contrasipci pentru montarea tablei.
Daca nu inchizi terasa cu pereti laterali, nu e nevoie de vata minerala .
La tabla cutata, si 4° inclinatie e suficient. Probleme pot aparea eventual iarna, la caderi masive de zapada, trebuie acces pentru dat zapada jos.

 DaculScoril0, on 16 octombrie 2017 - 19:41, said:

Dacă terasa rămâne descoperită ce rost are vata sub acoperiș?
Stai tu vara la umbra sub un acoperis de tabla, incalzit la 60°? Mai nasol decat asta, nu e decat un acoperis facut cu onduline din fibra de sticla semitransparenta.

Edited by myshyk, 16 October 2017 - 20:00.


#14
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Da, izolatie pentru zgomot si respingere caldura. Iar iarna viitoare doresc sa pun rulouringransparente deci izolatia la tavan va ajuta.
Am inteles legat de dimensionare, caut sa vad elementele uscate de la vreu magazin diy, pe alea verzi de la depozite ar trebui ulterior sa le imbrac cu ceva, ca sunt nefinisate si chiar si trase la abric tot ciudat arata. (Am 2 stalpi asa la mica copertina de deasupra gratarului si nu pot zice ca-mi plac) Multam!

#15
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Cu ce ai invelita casa?

#16
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Casa e cu Lindab.
Intrebare extra: Leroy Melin e langa mine insa astia au doar 9,1x9,1 si 7.1x7.1. Deci cam cu 1 cm in minus. Daca optez sa pun stalp intermediar la jumatatea lungimii, rezista structura? ( stalpi de 9x9 si capriori de 7x7 - repet, supraf e de 2x3 m)

#17
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Pai ai grija sa pui si pe terasa acelasi material ca pe casa sa nu arate aiurea
Daca bunghesti un pic eng, uite aici calculator sa te ajute cu structura, doar ca sunt unitati imperiale. Doua inmultiri si transformi in metric

http://www.awc.org/c...ftware/spancalc

I foot face 12in sau 30.5cm; 1in face 2.54cm
1lb pound approx. 0.45kg

Selecteaza spruce-fir-pine pt selectia lemnului. Daca adaugi o marja de eroare de 10% esti sigur 100%

Live load minim, dead load calculeaza si tu ce greutate ai, plus zapada. Vezi ca aia iti cer sa dai cifrele in lb per sqs, ceea ce e in linii mari cam cate jumatati de kg vrei pe mp. E aiurea, dar asta e imperiarul si sunt multe resurse la ei, mai ales cand e vb de lemn

Nu uita de incarcarea cu zapada

#18
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Casa e din aia veche cu acoperis “ascuns” adica nu se vede din strada. Panta e minima, habar n-am cat a fost, nu s-a umblat decat putin, din cate imi aduc aminte de la discutiile cu aia de la Lindab.
Multam de link incerc sa ma uit si dumiresc ce-i cu toate alea.

Oricum mie mi-ar iesi distanta de cca 1,5 m intre stalpi pe lungimea terasei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate