Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Fac trecerea la ceva nou ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
Salut. Am un sistem destul de vechi dar inca potent zic eu. Am limitari cu placa de baza, nu are suport sata3 pentru un ssd la viteze maxime si nici upgrade la ram nu prea pot. Oare sa trec pe alta generatie de procesoare si placa de baza sau sa cumpar alta placa de baza cu socket 1155 sh?
https://s1.postimg.o...3bj/Capture.png
M-as gandi sa vand ce pot si sa iau un Ryzen 5 care (cred) e mai bun decat i7 2600 si o placa de baza specifica + rami. Si hdd e pe duca sta 100% de fiecare data, mai putin in idle.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Depinde la ce folosesti calculatorul! Nu SATA II sta in calea fericirii SSD-ului.

Edited by neagu_laurentiu, 15 October 2017 - 18:09.


#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Principalul atu al SSD-urilor este timpul de acces foarte mic, vitezele cad pe locul 2.

La ce folosesti PC-ul si in ce situatii simti ca esti limitat? Este normal ca HDD-ul sa stea in 100% aproape tot timpul, Windows de la 8.1 incoace ruleaza anumite procese din background in mod permanent, spre deosebire de 7 unde acele procese rulau doar intr-o anumita perioada. Problema o rezolvi prin achizitionarea unui SSD, nu-i problema ca placa de baza are doar Sata II, tot vei simti o diferenta in utilizare.

#4
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
Stiu ca voi simti o viteza, dar nu ce-a pe care o ofera ssd-ul, si atunci de ce sa dau bani pe ceva care nu ma satisface 100% ? PC-ul ma limiteaza in activitatile de incarcare a aplicatiilor, in jocuri.

#5
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 22.02.2017
Cum sa te limiteze un i7 2600? Ai niste probleme de perceptie inseamna :)) baga un SSD pe el, mai baga 4 GB ram si iti zic eu ca nu o sa mai ai probleme.

Eu am un i5 2500k fara o/c si merge brici.

#6
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
Pai vezi ca nu ai fost atent ? Ia uita-te in specificatii si vezi care face bottleneck. Ideea acestui topic e alta. Trec la alta platforma noua sau raman cu asta veche ?

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCossta, on 15 octombrie 2017 - 18:24, said:

Stiu ca voi simti o viteza, dar nu ce-a pe care o ofera ssd-ul, si atunci de ce sa dau bani pe ceva care nu ma satisface 100% ?
Pai in marea majoritate timpului, un mediu de stocare cu sistem de operare pe el va cauta ici-colo informatia, adica acele teste 4K din programelele specializate ori aici nu se depaseste limita SATA II. Cand scrii/citesti secvential, un SSD bun poate depasi 300MB/s dar ai tu toata ziua buna ziua astfel de operatiuni?

Edited by neagu_laurentiu, 15 October 2017 - 18:54.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postronuquet, on 15 octombrie 2017 - 18:27, said:

Cum sa te limiteze un i7 2600? Ai niste probleme de perceptie inseamna Posted Image) baga un SSD pe el, mai baga 4 GB ram si iti zic eu ca nu o sa mai ai probleme.
Eu am un i5 2500k fara o/c si merge brici.
2xxx-urile sunt generatii vechi de "i"-uri, mai consumatoare si mai slabe ca variantele gen 6xxx sa nu zic chiar seriile moderne 7xxx, diferenta mare o face si ramul care e doar ddr3 1333 la alea vechi si ddr4 cel putin 2100 la cele noi.

Edited by andreic, 15 October 2017 - 20:13.


#9
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
La ce folosesti PC-ul in afara de jocuri? Ce fel de jocuri joci?

Daca nu iti trebuie la ceva solicitant mai bine nu il schimba daca nu tii neaparat.

Edited by Daian95, 15 October 2017 - 20:16.


#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sandy a fost printre cele mai reusite procesoare, erau mai reci ca Ivy , iar un i7 2600 inca e foarte bun si azi. Nu vad de ce simti astfel de limitari. Eu caut de mult timp la "bani de tigari" o platforma sandy ,caci am un fix pe aceasta generatie. Si nici consumatoare nu sunt, sunt mult mai eficiente decat prima generatie.

Cu o placa video potenta, i7-le acela trebuie sa duca orice joc in aproape orice conditii.

Edited by TruculMagic, 15 October 2017 - 20:21.


#11
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostCossta, on 15 octombrie 2017 - 18:24, said:

, in jocuri.
Pentru jocuri schimbi placa video, procesorul inca este suficient de performant.

#12
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
Ok, raman la acest sistem cu viitoarele actualizari la ssd si placa video. Mersi

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View Postandreic, on 15 octombrie 2017 - 20:12, said:

2xxx-urile sunt generatii vechi de "i"-uri, mai consumatoare si mai slabe ca variantele gen 6xxx sa nu zic chiar seriile moderne 7xxx, diferenta mare o face si ramul care e doar ddr3 1333 la alea vechi si ddr4 cel putin 2100 la cele noi.
Sunt generatii vechi, dar cel putin pentru ceva mai slab decat GTX 1080/1080Ti ar trebui sa fie ok, sa nu vada vreun bottleneck.
Unii ce au trecut de la Sandy Bridge la Skylake au scos cam 5-10 fps in plus cu GTX 980Ti.

Edited by Hider141, 16 October 2017 - 12:22.


#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Depinde mult si de jocurile in discutie. Imediat ce jocul se incordeaza un pic si cere ceva "muscle power" de la CPU o sa se vada frame drops la greu.

Zilele trecute jucam PUBG in echipa cu niste amici (nu e cel mai optimizat joc dar e recent, popular si foarte distractiv asa ca lumea il joaca) si unul din ei care tocmai isi testa noul GTX1080 se plangea de frames drops la greu din cand in cand (de la o medie de 60-80 fps cadea la 7-10-15 fps pentru cateva secunde. Cand el raporta acele dropuri, eu vedeam pe graficul de cpu de la mine, un 6700K, cum crestea utiizarea in acea perioada la cca 50-55% (ori server push ori pur si simplu multe lucruri de procesat). Cand l-am intrebat ce procesor are mi-a spus ca are un FX-8300 ... QED.

Deci da, pentru vremuri moderne cam e nevoie de procesoare (mai) moderne, cred.

Edited by ro_explorer, 16 October 2017 - 12:34.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Si eu am pe un PC secundar un Q9550S - socket 775, tot cu SATA 2 si merge brici pe SSD.
Inclusiv singurul joc pe care il mai joc ocazional - StarCraft 2 - mmerge pe full.

Si e sub ce are initiatorul...

#16
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostCossta, on 15 octombrie 2017 - 20:32, said:

Ok, raman la acest sistem cu viitoarele actualizari la ssd si placa video. Mersi

Baga si RAM daca iti permiti, 6 gb e putin, ma rog nu zic ca si poate e fita, dar 8 cel putin e bine sa ai.
Nici eu nu prea inteleg ce te nemultumeste, cu SSD-ul cu siguranta vei simti diferenta, o luna, dupa ti se va parea ceva normal si vei vrea sa se miste si mai repede.
Eu am sistem facut acum 5 ani, fara i7, si ma dau cu el in orice joc in FHD, si nu mi se pare lent.
Totusi daca ai sistemul de 4-5-6 ani si iti permiti si doresti, schimba-l tot, mb+cpu+placa video+rami+ssd,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate