Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Facultatea de Automatică Craiova

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
JonathanReid

JonathanReid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.10.2017
Sunt elev în clasa a 12a la profilul Științele Naturii. Până acum am vrut să dau la medicină în București și chiar învățasem 70% din materie. Din motive pe care nu le pot controla, de un an nu mai pot să învăț la fel de mult ca până acum (mă refer doar la cantitate) și am ajuns la concluzia că medicina nu prea e pentru mine, deși îmi plăcea mult domeniul.

M-am gândit să mă reorientez tot spre ceva de vârf și vreau să devin programator. Singura modalitate prin care aș putea ajunge student la automatică în  București având în vedere ce am zis mai sus e să stau un an acasă să recuperez informatică și fizică. La matematică mă descurc bine. Dar și dacă intru mi-e frică că nu pot să termin facultatea. M-am uitat pe niște cursuri și unele mi se par total abstracte și nu cred că ai ce pricepe de-acolo.
Ce părere aveți despre facultatea din Craiova? Dacă învăț singur programare am șanse egale la un serviciu în București?
Pot să învăț cam 3-4 ore pe zi în afară de școală și nu am posibilitatea să dorm sub 7 ore pe noapte. De reținut nu e o problemă, am memorie foarte bună.

#2
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Dacă ai memorie bună de ce nu dai la medicină ?

#3
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Ca freelancer poti sa gasesti serviciul si in Dubai.

Vezi daca gasesti ceva interesant pe aici, azi e ultima zi in care poti sa aplici.

#4
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
La facultatea de automatica programarea este ultima ta grija. Am terminat facultatea de automatica si calculatoare din Iasi anul trecut. Am avut cate o materie de programare pe semestru mai serioasa in primii doi ani. Este matematica multa, fizica nu prea mi s-a parut. Ori nu le-am mai diferentiat eu dupa 4 ani :lol:

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003

View PostJonathanReid, on 15 octombrie 2017 - 17:08, said:

Ce părere aveți despre facultatea din Craiova? Dacă învăț singur programare am șanse egale la un serviciu în București?
Desigur. Crezi ca aia de la Microsoft au studiat la Seattle?

View Postopsy091, on 15 octombrie 2017 - 17:30, said:

La facultatea de automatica programarea este ultima ta grija.
Ar trebui sa fie prima grija. Scopul nu e sa treaca un curs ci sa obtina un job ulterior.

#6
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View PostJonathanReid, on 15 octombrie 2017 - 17:08, said:

Pot să învăț cam 3-4 ore pe zi în afară de școală și nu am posibilitatea să dorm sub 7 ore pe noapte. De reținut nu e o problemă, am memorie foarte bună.
1) Matematica si informatica sunt lucruri care se asimileaza in timp; e vorba de deprinderi. Iti asumi mari riscuri incercand in doi ani sa inveti ceea ce un elev, la o sectie de informatica a invatat in 4, dar nu exclud sa nu fie posibil. Sunt convins ca la Informatica economica, Cibernetica ASE vin multi fara sa stapaneasca satisfacator partea de programare.
Decat sa stai un an acasa, si daca dispui de 3000-3500 de lei ar fi bine sa incerci la o particulara de informatica. Inveti cate ceva, socializezi, esti inclus intr-un orar etapizat, si nu pierzi un an chiar degeaba. Dar studiezi programa de liceu acasa.

2) Acceseaza resursele de pe internet, adica saituri cu probleme, pe care dupa ce le rezolvi, incarci solutia pe internet. Un program automat testeaza solutia pe mai multe seturi de date si iti da o nota de la 0 la 100. Trebuie sa-ti faci un cont si totul e gratuit. Daca te uiti, gasesti noaptea la ora 24.00 , 1.00, 2.00 care rezolva probleme si trimit solutii. Astia care dau solutii noaptea la 23.00 iti dai seama cam cat lucreaza pe zi acesti copii care vor fi colegii tai...
Cand nu ai bani de meditatii, asta ramane singura solutie.
Doua saituri pt incepadori (cu probl grupate pe ani de studiu):
https://www.pbinfo.r...tegorii&clasa=9
https://www.pbinfo.r...egorii&clasa=10
https://www.pbinfo.r...egorii&clasa=11
http://info.mcip.ro/
Si doua pt avansati (dar se specifica nivelul de dificultate):
http://www.infoarena.ro/arhiva
http://varena.ro/
Resursele inseamna foarte mult; renuntarea la ele face sa-ti scada sansele.

Daca ai luat o hotarare important este sa fii tenace si sa nu te descurajezi. Programarea iti va da batai mari de cap: pentru medicina anatomia si fizica cer in tip de abordare, pt politehnica matematica si informatica inseamna un alt fel de gandire. Peste doi ani insa daca nu reusesti la zi la automatica, ramane alternativa facultatilor particulare acreditate: infornatica 5 ani in loc de automatioca 6 ani, pt a recupera anul pierdut.

Edited by RomeoM, 15 October 2017 - 20:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate