Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Plex Media Server, Live TV in Romania, solutii de tip HDHomeRun

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#19
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008

 AllenT, on 29 mai 2018 - 09:41, said:

Salut,

Am urmatoarea configuratie:

- Laptop + Plex Media Server
- LG Smart Tv cu Web OS 3.5
- laptop-ul & tv-ul sunt conectatea la aceeasi retea wi-fi

Atunci cand syncronizez pe server filme cu subtitrare externa de tip .srt, nu reusesc sa o vad pe TV cu player-ul sistemului de operare(LG).
Am nevoie de aplicatia Plex pentru TV, sau gresesc eu ceva la configurarea serverului pe laptop ? N-am incercat dar presupun ca subtitrarile embedded functioneaza.

P.S In interfata web de la Plex dupa ce dau sync nu vad si subtitrarea in library, doar fisierul video.
Eu ma asteptam sa mearga ca de pe hdd extern/usb stick, sa pun numele identic cu cel al fisierului video si sa dau sync..

Thanks!

In primul rand, chiar Plex Media Server (pe laptop) trebuie sa iti arate existenta acestei subtitrari. Pe TV-ul LG este doar o aplicatie Plex client, care culege informatiile furnizate de serverul instalat pe laptop. Daca pe server nu iti arata existenta subtitrarii, atunci nici TV-ul nu o reda. Mai joaca-te cu setarile Plex Media Server pe laptop. Daca nu reusesti, reinstaleaza-l, folosind kitul de pe situl lor.
In alta ordine de idei, filmul si subtitrarea trebuie sa fie in acelasi folder (share-uit de Plex Server) si sa aibe formatele: "film.mp4" si "film.ro.srt". Se adauga particula "ro" pentru ca aplicatia Plex client de pe TV sa citeasca corect caracterele romanesti (º, ț, ã, â). Filmul poate sa fie format mp4, mkv, avi...

#20
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 06.09.2017
Chiar nu se poate face ceva  pentru ca sa fie afisate si diacriticele ?
Se vad tot felul de caractere ciudate in locul diacriticelor.

#21
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008

 Cool_Kick, on 10 decembrie 2018 - 09:01, said:

Chiar nu se poate face ceva  pentru ca sa fie afisate si diacriticele ?
Se vad tot felul de caractere ciudate in locul diacriticelor.

Am raspuns mai sus ce trebuie sa faci pentru afisarea corecta a diacriticelor.

#22
anyidulike

anyidulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 21.06.2005
Am urmatoarea situatie: pc si tv smart samsung in aceeasi retea, plex tv instalate pe amandoua.
Problema mea e ca imi sacadeaza la filmele mai mari de 4-5 gb, de cele 4 k nici vorba sa mearga cum trebuie, merge sacadat.
Ce sa fac? sa investesc intr-un mediaplayer performant care sa duca 4 k dintr-un hdd extern, stiu ca cele ieftine nu fac fata, probabil trebuie ceva pe la 8-900 lei
SAU
sa fac upgrade la pc ? Placa video, cpu ?
Care e veriga slaba ?

#23
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 06.09.2017
Vezi sa nu fie problema la router.
Ce viteze de transfer ai?

#24
anyidulike

anyidulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 21.06.2005

 Cool_Kick, on 18 decembrie 2018 - 07:06, said:

Vezi sa nu fie problema la router.
Ce viteze de transfer ai?

O sã testez
Ca fapt divers netflix și youtube merg 4k pe tv

#25
dhx

dhx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.01.2019
[sharedmedia=core:attachments:2175879]
Nu pot instala Plex in calculator

Edited by dhx, 02 January 2019 - 23:14.


#26
SpargatorulDeVise

SpargatorulDeVise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 03.07.2009

 Cool_Kick, on 10 decembrie 2018 - 09:01, said:

Chiar nu se poate face ceva  pentru ca sa fie afisate si diacriticele ?
Se vad tot felul de caractere ciudate in locul diacriticelor.
AutoCorect-4.1.5.exe.zip(48.9 mb) Pagina oficiala nu mai exista (www.softset.ro)
https://fisier.ro/do...d?f=380f01da408
https://www20.zippys...ymWWe/file.html
http://www.girlshare.ro/3490246457.5
https://uptobox.com/51m408bih2vi

Click dreapta pe subtitrare si deschizi cu AutoCorect. Apoi >Editare>Conversie diacritice>cu sedila in diacritice cu virgula .
Apoi click pe meniul Fisier>Salvare ca ...> Selectezi Salvare cu tipul:Subtitrare SubRIP Unicode UTF-8(*.srt)
La Nume fisier alegi denumirea subtitrarii vechi, dar adaugi .ro inainte de .srt
Exemplu:
Nume subtitrare veche - Aguirre,.The.Wrath.Of.God.1972.1080p.BluRay.x264.srt
Nume subtitrare noua  - Aguirre,.The.Wrath.Of.God.1972.1080p.BluRay.x264.ro.srt

Denumirea subtitrarii la stanga de ".ro" trebuie sa fie identica cu denumirea filmului.

Succes!

#27
bulky_reloaded

bulky_reloaded

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.11.2008
Salut, am un box tv android cu plex instalat.  Mia setat cineva contul lui in aplicație si am o listã destul de mare de filme, ce se actualizeazã la ceva timp. Poate sa imi spunã si mie cineva daca se pot adãuga mai multe surse? Exista posibilitatea ca aceste filme sa se poatã viziona in 1080? Ele in momentul de fata ruleazã la 720 toate. Mulțumesc!

#28
AdiNT

AdiNT

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.02.2019

 stargate, on 24 decembrie 2017 - 13:59, said:

A reusit cineva sa-l faca sa mearga pe Digi? Am un Hauppage WinTV-dualHD (suportat pe pagina Plex). Mi-l vede serverul dar cand scanez canale nimic - no channels found. Atat pe Windows cat si pe nVidia Shield. Pe Windows tunerul merge foarte bine cu softul lui.

  Salut!
    Ai reusit pana la urma sa-l faci sa mearga?

#29
AdiNT

AdiNT

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.02.2019

 bulky_reloaded, on 24 ianuarie 2019 - 23:59, said:

Salut, am un box tv android cu plex instalat.  Mia setat cineva contul lui in aplicație si am o listă destul de mare de filme, ce se actualizează la ceva timp. Poate sa imi spună si mie cineva daca se pot adăuga mai multe surse? Exista posibilitatea ca aceste filme sa se poată viziona in 1080? Ele in momentul de fata rulează la 720 toate. Mulțumesc!
Da, daca userul tau de PLEX este adaugat ca "friend" in alte servere, poti, din box-ul tau sa schimbi serverele de plex (eu am aplicatia PLEX pe TV Samsung si schimb serverele din telecomanda, foarte simplu). La a doua intrebare, depinde de server si de continutul stocat pe acel server. Mai exact, daca toate filmele lui sunt 720... nu ai tu cum sa-ti scoti tie 1080. Si a doua, setarile lui de server, daca sunt limitate pentru userii din afara LAN, atunci face transcoding.

A reusit careva pana la urma sa puna cablu TV pe serverul de PLEX?

Edited by AdiNT, 01 February 2019 - 15:45.


#30
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
@bulky_reloaded :
de unde sti ca filmele ruleaza la 720p? Din informatiile pe tv cand apesi butonul info? Ca poate STB-ul android sau tv-ul e setat la rezolutie 720p . vezi setarile in android box si tv la rezolutie sa fie 1080.
Desi este optiunea sa faci transcoding down catre clientii de la plex server, daca ai muti clienti poate nu e rentabil sa stresezi serverul cu transcoding , si sa lasi serverul sa decida, in functie de ce end-point-uri are clientul, daca face direct streaming sau transcoding.
Eu personal am majoritatea in 720p , numai filmele importante pt mine la 1080p .E o optiune personala.

@adiNT: folosind un plugin pt enigma2 ( OpenPLI ) , ce emuleaza HDHomeRun, am tras canalele din recptorul dvb-s ( focussat ) in DVR Tvheadend : asta era acum 1 an , cred, cand programele apareau tip grila, fara epg , si era cam contr-intuitiva toata manevra . Posibila tehnic, dar neplacuta ochiului . Am lasat-o balta. [ incercasem mai mult ca proof of concept, decat utilitate , ca puteam seta sa inregistreze o emisiune direct din enigma2 .

Intre timp parca am mai primit ceva mail-uri cum ca au imbunatatit situatia, dar n-am fost curios . Poate mai incerc saptamanile viitoare, daca am ocazia sa pun mana pe un receptor de cablu

#31
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
@adiNt : scuze, m-a luat valul si am gresit : am tras canalele din enigma2 in DVR Plex server ( nu Tvheadend ) . desi incercasem si sa pun tvheadend -ul ca sursa pt plex , dar era prea complicata/instabila operatiunea . Evident, pt dvr trebuie platit suplimentar ( plexpass ? )

#32
AdiNT

AdiNT

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.02.2019

 marmota_vasi, on 01 februarie 2019 - 16:30, said:

@bulky_reloaded :
de unde sti ca filmele ruleaza la 720p? Din informatiile pe tv cand apesi butonul info? Ca poate STB-ul android sau tv-ul e setat la rezolutie 720p . vezi setarile in android box si tv la rezolutie sa fie 1080.
Desi este optiunea sa faci transcoding down catre clientii de la plex server, daca ai muti clienti poate nu e rentabil sa stresezi serverul cu transcoding , si sa lasi serverul sa decida, in functie de ce end-point-uri are clientul, daca face direct streaming sau transcoding.
Eu personal am majoritatea in 720p , numai filmele importante pt mine la 1080p .E o optiune personala.

@adiNT: folosind un plugin pt enigma2 ( OpenPLI ) , ce emuleaza HDHomeRun, am tras canalele din recptorul dvb-s ( focussat ) in DVR Tvheadend : asta era acum 1 an , cred, cand programele apareau tip grila, fara epg , si era cam contr-intuitiva toata manevra . Posibila tehnic, dar neplacuta ochiului . Am lasat-o balta. [ incercasem mai mult ca proof of concept, decat utilitate , ca puteam seta sa inregistreze o emisiune direct din enigma2 .

Intre timp parca am mai primit ceva mail-uri cum ca au imbunatatit situatia, dar n-am fost curios . Poate mai incerc saptamanile viitoare, daca am ocazia sa pun mana pe un receptor de cablu
*** Ma intereseaza mult subiectul asta cu programe TV romanesti direct pe PLEX. As vrea sa gasesc pe cineva care o are... sa-mi dea un feedback:
- Merg toate programele care le are pe cablu?
- ruleaza la calitate buna?
- cati useri pot sa fie in acelasi timp online pe Plex TV si daca fiecare pot sa urmareasca fiecare alt program.

* Am toate aceste intrebari pentru ca as vrea sa-l implementez pe un server de plex, dar sa poata fi folosit de 2 - 3 utilizatori pe partea de TV cel putin. (bineinteles ca trebuie plex pass, TV tunner compatibil Plex, cablu TV, userii sa foloseasca acelasi plexpass account).

 marmota_vasi, on 01 februarie 2019 - 17:31, said:

@adiNt : scuze, m-a luat valul si am gresit : am tras canalele din enigma2 in DVR Plex server ( nu Tvheadend ) . desi incercasem si sa pun tvheadend -ul ca sursa pt plex , dar era prea complicata/instabila operatiunea . Evident, pt dvr trebuie platit suplimentar ( plexpass ? )
Sa inteleg ca tu ai un server de PLEX... ai avea si TV tunnerul? Plex pass l-as rezolva eu.

#33
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Salut,
o casa monument istoric, nu doresc sa sparg peretii sa bag fire, am mai multe televizoare care sunt legate la wifi.
Daca cumpar HDHomeRun si-l conectez la router si la cablul tv am de la RDS pot sa ma uit la programele tv pe tote televizoarele?
Si inca o intrebare daca nu va suparati care este diferenta intre mdelele de HDHomeRun am vazut ca sunt 3 modele
Multumesc

#34
SpargatorulDeVise

SpargatorulDeVise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 03.07.2009

 AdiNT, on 01 februarie 2019 - 18:06, said:

*** Ma intereseaza mult subiectul asta cu programe TV romanesti direct pe PLEX.
As vrea sa gasesc pe cineva care o are... sa-mi dea un feedback:
- Merg toate programele care le are pe cablu?
- ruleaza la calitate buna?
- cati useri pot sa fie in acelasi timp online pe Plex TV si daca fiecare pot sa urmareasca fiecare alt program.

* Am toate aceste intrebari pentru ca as vrea sa-l implementez pe un server de plex,
dar sa poata fi folosit de 2 - 3 utilizatori pe partea de TV cel putin.
(bineinteles ca trebuie plex pass, TV tunner compatibil Plex, cablu TV, userii sa foloseasca acelasi plexpass account).


Sa inteleg ca tu ai un server de PLEX... ai avea si TV tunnerul? Plex pass l-as rezolva eu.

Am Plex Pass, si doua servere cu Xpenology .

Pe un server(1) am folosit xTeVe plugin din docker pt. Plex —Live TV & DVR, in care am incarcat o lista iptv, epg de la providerul iptv, o lista epg din WebGrabPlus cinemagia si o lista epg WebGrabPlus din horizon tv UPC.

Pe celalalt server(2) am folosit (docker) HDHomerun (Antennas) plugin pt. Plex —Live TV & DVR, care ia continutul de pe un server tvheadend4.2 din raspberry pi 3 cu libreelec 8.2.5 si Linux LibreELEC kernel 4.9.80.

Personal, ..dupa instalarea tuturor modulelor din  repo am oprit kodi
systemctl stop kodi apoi ..
systemctl mask kodi  ori  touch .config/system.d/kodi.service

cinemagia_epg_grab.sh
Spoiler

horizon_epg_grab.sh
Spoiler

In Xpenology DSM 6.1 am adaugat in Task Scheduler un script de genul:

Spoiler

In raspberry pi 3 am introdus un Astrometa DVB-T2(Panasonic MN88473) si un Microsoft Xbox One Digital TV Tuner(Panasonic MN88472)

Am folosit UPC TV Cablu .

In Plex Server  —Live TV & DVR daca nu reusesti sa mapezi unele canale cu corespondenta lor epg, nu o sa iti apara in "Guide" , nici nu o sa ai optiunea de play la respectivele.

Scripturile de webgrab epg ruleaza odata la 12 ore dar cred ca este necesar mai des. Cateodata imi apare epg pt. toate canalele, iar cateodata doar "Unknown Airing". Sau... cateodata efectiv imi lipsesc unele canale din lista.  Oricum o sa ma mai joc cu setarile...

Vizionarea canalelor in Plex este impecabila.
Folosesc Roku Ultra | 4K/HDR/HD streaming player si suporta streamuri hls h264/aac

Pentru fiecare client din plex care vizioneaza iti trebuie un tuner. Iei la socoteala si tunerul care se ocupa de recording emisiuni.
3 clienti pentru vizionare  > 3 tunere
2 clienti pentru vizionare + inregistrari programate >  3-4-5 tunere  etc...depinde de care canale de pe care transponder

Exemplu UPC :
Spoiler

Am testat cu dvblast + udpxy
Spoiler

Spor!

Edited by SpargatorulDeVise, 03 February 2019 - 01:04.


#35
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
@arschery: produsele HDHomeRun ( produse de Silicon Dust ) se diferentiaza intre ele prin nr de tunere si platforma tehnologica carei i se adreseaza ( dvb-t/t2 digital terestru sau dvb-c digital cablu )
In europa, pt consumatorii casnici,  sunt 2 modele pt teevziunea digitala terestra si unul pt televiziunea digitala transmisa prin cablu ( aparatele sunt mai demult pe piata, si au evoluat in timp, acuma sunt la generatia 5 ) :

-HDHR5-2DT(EU) -HDHomeRun Duo  - 2 tunere DVB-T/T2
-HDHR5- 4DT(EU ) -HDHomeRun Quatro - 4 tunere DVB-T/T2
-HDHR5-4DC - HDHomeRun Expand  - 4 tunere DVB-C

Daca te intereseaza partea de cablu, ar trebui sa poti transmite de la HDHomeRUn catre tv ( HDHR%-4DC are server dlna incorporat )  dar partea de wifi trebuie sa fie stabila , canalele se transmit cu 3-6Mbps cele SD si 9-11Mbps cele HD ( poate niste adaptoare homeplug la prize te-ar ajuta..? )


@SpargatorulDeVise: Foarte buna descrierea/explicatiile ; sigur o sa ajute si alti utilizatori in cautarea de solutii tehnice ( acuma sau mai tarziu )

#36
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,723
  • Înscris: 06.08.2004

 arschery, on 02 februarie 2019 - 19:27, said:

Salut,
o casa monument istoric, nu doresc sa sparg peretii sa bag fire, am mai multe televizoare care sunt legate la wifi.
Daca cumpar HDHomeRun si-l conectez la router si la cablul tv am de la RDS pot sa ma uit la programele tv pe tote televizoarele?
Si inca o intrebare daca nu va suparati care este diferenta intre mdelele de HDHomeRun am vazut ca sunt 3 modele
Multumesc

Am HDHomeRun-ul cu 4 tunere, deci poti vedea pe 4 televizoare oriunde in casa, daca ai un player plex la fiecare televizor (din televizor sau separat).
Depinde si cum iti merge reteaua, ideal e sa fi pe cablu.
Prin Plex am reusit sa ma uit la posturile de tv de-acasa si pe telefon in vacanta. Desigur, daca wifi-ul e prost.. sunt intreruperi. Probabil se mai pot face setari (scazi calitatea ca sa mearga mai bine).
Din pacate PLEX-ul insa "nu vede" toate posturile de pe HDHomeRun, cam 1/3 doar. Nu stiu de ce, cred ca din cauza in Romania nu recunoaste toate canalele.
Din fericire exista si plug-in-uri la plex care afiseaza toate dar interfata e mai basic.
Viteza de schimbare canale e mai mica decat la televizor cu cablu obisnuit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate