Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Am muncit, fara sa fiu platit

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

blema e ca e foarte posibil ca in cel mai bun caz sa te trezesti ca iti da tribunalul drept sa vinzi te miri ce la licitatie de la respectivul, chestie care te ajuta cam cat un deget in fund cand tu nu ai bani de mancare. Ca taxele de licitatie se platesc dinainte.
aici lipseste ceva. in instanta, tu "castigi" un titlu cu care poti executa. daca nu ai ce executa, firma ori e in insolventa si-ti anunti pretentia la administratorul de insolventa (si-ti capeti banii de la AfA (Insolvenzgeld)) sau a il reclami pentru Insolvenzverschleppung, pentru care poate mere la zdup.
Depinde foarte mult de relatia cu acea firma. a fost angajat? sau poate a fost freelancer si a avut un contract? asta-i cu totul alta poveste.

oricum, o venit initiatorul amu o luna, a puscat un thread de plans, ne-a povestit  ceva despre portofoliul profesional, ca n-are de unde sa-si faca rost de ziare si ca nici bunica n-are bani sa-i trimita, dar la intrebari esentiale pentru a rezolva ceva, n-a raspuns. e al nu-sh catelea thread de acest tip din ultimii 10 ani si io unu tot nu pricep ce rost are. poate asteapta sa vina unu de pe forum sa-i dea bani si sa-l cazeze? foarte plauzibil sa se-ntample asta!

#74
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View PostPengoon, on 14 noiembrie 2017 - 18:07, said:

aici lipseste ceva. in instanta, tu "castigi" un titlu cu care poti executa. daca nu ai ce executa, firma ori e in insolventa si-ti anunti pretentia la administratorul de insolventa (si-ti capeti banii de la AfA (Insolvenzgeld)) sau a il reclami pentru Insolvenzverschleppung, pentru care poate mere la zdup.
Depinde foarte mult de relatia cu acea firma. a fost angajat? sau poate a fost freelancer si a avut un contract? asta-i cu totul alta poveste.

Stiu ca a fost angajat si e un proces, dar iti dai seama ca datele sunt totusi la a doua mana, unele lucruri (multe :)) ) imi scapa. Dar pana si datele pe care le-ai mentionat, trebuie sa le cunosti ca sa te poti folosi de ele. Stiu ca poate suna gratuit si "asa e viata", dar cand nu stii mersul poti sa ti-o iei usor.

#75
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,857
  • Înscris: 26.01.2010

View Postmyshyk, on 15 octombrie 2017 - 18:12, said:


Si on: daca vrei sa te alegi cu dosar pentru munca la negru, du-te la politie. Tu ai impresia ca patronul ala e prost si-si risca afacerea asa, a proasta, doar ca sa te duci tu sa-l reclami? Crezi ca esti primul pe care-l tepuieste, sau ca aia nu-si primesc "comisionul" ca sa nu vada chestii de acest fel?

De ce sa se aleaga EL cu dosar daca se prezinta la politie si spune ca a fost pacalit de catre patron?
Ca el s-a prezentat la munca pentru ca i s-a promis marea cu sarea dar ca de 2 saptamani nu a semnat nimic din ce i s-a promis si nu doreste sa lucreze la negru.
Nu o fi primul tepuit dar ar fi primul care ar merge pe caile legale.Daca toti tepuitii primesc sfaturi de genul nimeni nu o sa faca nimic impotriva patronilor tepuitori pentru ca asa e romanul , tace si inghite.

#76
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Politia se amesteca exact zero intr-un litigiu de drept civil. Vrea sa vada banii, alta-i procedura. La politie va afla ca asta nu-i traba lor si i se va ura success la formularea plangerii la Arbeitsgericht.

#77
Eveline26

Eveline26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.03.2018
Dacă nu ai relații și nu cunoști legile nu îți iei banii înnapoi
Poți sa te dai și cu capul de pereți
Caz real din familie
Munca la patron roman 6 luni,
Ultimile doua neplătite,
2 avocați
Unul de la stat ,unul plătit de noi,
Toate procesele câștigate, banii trebuia sa ai dea în 2 săptămâni
Au trecut 2 ani
Nici un euro înapoiat cu tot cu procesele castigate

#78
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
De ce ai pleca din Romania ca sa te angajezi tot la patron roman?Sau turc,sau arab sau nu mai stiu eu ce natie.
Eu am venit in Germania si am zis ca lucrez si ca gunoier daca e nevoie,atata timp cat patronul/firma este germana.
Din fericire nu a fost nevoie sa lucrez ca gunoier dar tot la firma germana am ajuns.
Dar aud multi cu au probleme cu sefii lor de alte nationalitati.

#79
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View PostEveline26, on 18 martie 2018 - 13:47, said:

Dacă nu ai relații și nu cunoști legile nu îți iei banii înnapoi
Poți sa te dai și cu capul de pereți....
Eeeiiiii, s-o crezi tu, sa vezi ce repede apar banii cand te urci pe macarauă si protestezi.
Asa au facut in doua randuri romanii in dusseldorf parca.
Vine pompieri, politie, sefii mari si mici sunt chemati cu mic cu mare, sa vezi ce repede se rezolva treaba si apar si banii.
Doar ca trebuie sa ai oo sa faci astfel de actiune.
Eu personal pentru banii mei munciti as face-o, doar ca nu am probleme unde sunt.

#80
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Unul dintre cele mai importante principii ale dreptului civil german:
De unde nu este nici Dumnezeu nu cere. Daca nu ai de unde executa, mori de foame cu toate titlurile obtinute in mana.

#81
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
numai ca titlu-i valabil 30 de ani. cum scoata ala capu din mocirla, calci pe el.

Quote

Toate procesele câștigate, banii trebuia sa ai dea în 2 săptămâni
desi, ma tem ca lipseste ceva din aceasta poveste. s-o purces la procedura de executare?

Edited by Pengoon, 21 March 2018 - 12:59.


#82
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

View PostDitian, on 15 octombrie 2017 - 12:47, said:

Desi nu cred ca povestea e reala pot sa spun ca un prieten plecat in state imi spunea ca cel mai mult se fereste acolo de romani. Nu vreau sa generalizez dar e un sambure de adevar.
E bine ca nu generalizezi si la fel de bine sa stii ca samburele ala de adevar e cam cat o nuca de cocos.

Pentru autorul acestui subiect
O pluta de ocazie pana la Portile de Fier si de acolo faci autostopul.
Inteleg ca e disperare mare in Romania dar nu voi intelege niciodata cum unii pot face un pas atat de insemnat ca plecarea din tara fara a marja de siguranta.
Macar un bilet dus-intors cu autocarul (parca e valabil trei luni) si tot e ceva. Vad ca dupa doua luni nu m-a platit, il dau in gat la politie si am plecat acasa. Sau caut de munca in alta parte cu plata la zi sau macar saptamanal (asta daca se poarta asa ceva prin De).

Edited by MagicTouch, 21 March 2018 - 14:03.


#83
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
De ce sa risti sa te calce cineva pe cap urmatorii 30 ani? Daca tot esti in mocirla apesi butonul mare pe care scrie: reset. Dupa aia toate titlurile egal daca erau sau nu pe lista... vom Winde verweht

#84
madab92

madab92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.10.2018
Reclama-l la politie si Zoll.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate