Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Am muncit, fara sa fiu platit

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
Animanui88

Animanui88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.10.2017
Scuzați dacă am greșit categoria, am sa revin  un următoarea mea dilema :
Eu ma aflu în Germania, am venit aici pe motivul sa îmi fac un viitor mai bun pentru ca un tânăr ca mine de 20 de ani nu are prea multe șanse în România. Am lucrat pana acum doua săptămâni fără sa primesc vreun ban, iar când i-am cerut patronului bani de mâncare a zis ca nu îmi da nici un ban. (țin sa menționez ca este român) Eu nu mai rezist foamea și nevoile mele și vreau sa ajung acasă dar nu am nici un ban, nici măcar de o sticla de apa. Încă nu am fost angajat, nu m-i s-a făcut nici un fel de contract dar eu am muncit zi de zi timp de doua săptămâni fără sa primesc nimic. Întrebarea mea ar fi: Dacă merg aici la politie și  le spun ca ce am pățit, ca nu am mâncare și am lucrat fără sa fiu angajat sau plătit mă vor trimite ei în țară sa ajung și eu acasă? Sau as face o greșeală.. Vă rog ajutați-mă cu un răspuns că nu știu ce sa fac. Mulțumesc!

Edited by Dany_Darke, 15 October 2017 - 12:32.
forumul este softpedia, nu TPU


#2
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Stai sa ghicesc: Patron ROMAN?

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View PostAnimanui88, on 15 octombrie 2017 - 12:20, said:

Bună TPU!  
:D
Wake up, little Johnny, ești pe Softpedia.

#4
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Si tu pleci cu 0 euro in buzunar ?

#5
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View Postalthea, on 15 octombrie 2017 - 12:26, said:

forumul este softpedia, nu TPU
Si totusi, are 20 de ani, cum de mai frecventeaza acel site.

Edited by sSorsy, 15 October 2017 - 12:41.


#6
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

View PostAnimanui88, on 15 octombrie 2017 - 12:20, said:

Scuzați dacă am greșit categoria, am sa revin  un următoarea mea dilema :
Eu ma aflu în Germania, am venit aici pe motivul sa îmi fac un viitor mai bun pentru ca un tânăr ca mine de 20 de ani nu are prea multe șanse în România. Am lucrat pana acum doua săptămâni fără sa primesc vreun ban, iar când i-am cerut patronului bani de mâncare a zis ca nu îmi da nici un ban. (țin sa menționez ca este român) Eu nu mai rezist foamea și nevoile mele și vreau sa ajung acasă dar nu am nici un ban, nici măcar de o sticla de apa. Încă nu am fost angajat, nu m-i s-a făcut nici un fel de contract dar eu am muncit zi de zi timp de doua săptămâni fără sa primesc nimic. Întrebarea mea ar fi: Dacă merg aici la politie și  le spun ca ce am pățit, ca nu am mâncare și am lucrat fără sa fiu angajat sau plătit mă vor trimite ei în țară sa ajung și eu acasă? Sau as face o greșeală.. Vă rog ajutați-mă cu un răspuns că nu știu ce sa fac. Mulțumesc!
Du-te la politie si reclama-l.Da-l in gat.

#7
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 04.07.2007
Desi nu cred ca povestea e reala pot sa spun ca un prieten plecat in state imi spunea ca cel mai mult se fereste acolo de romani. Nu vreau sa generalizez dar e un sambure de adevar.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View PostsSorsy, on 15 octombrie 2017 - 12:40, said:

Si totusi, are 20 de ani, cum de mai frecventeaza acel site.
L-o fi știind de mic :)

#9
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

View PostDitian, on 15 octombrie 2017 - 12:47, said:

Desi nu cred ca povestea e reala pot sa spun ca un prieten plecat in state imi spunea ca cel mai mult se fereste acolo de romani. Nu vreau sa generalizez dar e un sambure de adevar.
Ce nu stiai ? Iti spun eu.Noi romanii suntem in stare sa ne scotem ochii doar din placere.Ne place sa ne facem rau unul altuia.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAnimanui88, on 15 octombrie 2017 - 12:20, said:

........... Dacă merg aici la politie și  le spun ca ce am pățit, ca nu am mâncare și am lucrat fără sa fiu angajat sau plătit mă vor trimite ei în țară sa ajung și eu acasă? Sau as face o greșeală.. Vă rog ajutați-mă cu un răspuns că nu știu ce sa fac. Mulțumesc!

crezi ca politia germana are fonduri pentru repatrierea romanilor tepuiti? :). or sa cerceteze problema si probabil il vor amenda pe "patron". nu-i exclus sa primesti si tu o amenda (ca sa te inveti minte sa nu mai lucrezi la negru)
cele mai mari sanse le ai cu ambasada/consulatul roman cel mai apropiat.

#11
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ambasada sau vreu consulat e prin zona ta?

#12
Animanui88

Animanui88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.10.2017
Nu este ambasada prin zona mea, doar o secție de politie. Am scris TPU pentru că am dat copy/paste și am postat și acolo.. Nu avea rost sa deschid topic aiurea dacă nu era adevărat.. Nu știu ce sa fac

#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Diseara unde dormi? Azi ce(ai) mananci(at)?

Exista poduri, gari, adaposturi si cantine sociale!

Prieteni ceva ai? Cu actele esti ok? Vorbeste cu un TIR-ist! Diseara sau maine esti in tara.

Cu internetul si curentul vad ca te descurci momentan. Ca sa te credem, baga o poza cu un ziar tiparit de azi, daca sunt.

Edited by arab, 15 October 2017 - 13:07.


#14
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

View PostAnimanui88, on 15 octombrie 2017 - 12:55, said:

Nu este ambasada prin zona mea, doar o secție de politie. Am scris TPU pentru că am dat copy/paste și am postat și acolo.. Nu avea rost sa deschid topic aiurea dacă nu era adevărat.. Nu știu ce sa fac
Dar in ce zona esti ?

#15
Animanui88

Animanui88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.10.2017
Dorm aici la cazare, mi-a dat termen pana mâine sa ies ca vine altul.. Mâncare nu am dar eu nu am postat sa îmi plâng de mila, ci cu intenția de a întreba dacă merg la politie as face un lucru bun?

#16
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
cu ocazia asta ai aflat ca prostia costa, asta este.....deci tot nu a fost degeaba.
Auzi, in tara nu poate sa-si faca un viitor. Da' , cam ce fel de meserie cunosti?
Asa ca idee azi am fost sa-mi iau masina de la tinichigiu/vopsitor. Am avut trei elemente de reparat usor si vopsit. Am lasat masina vineri seara am luat-o duminica dimineata. Deci cam o zi de munca. A luat 600 de lei (f. putin chiar) banii lui, in mana. Fa si tu calculul cam ce viitor are tipul asta. Este ocupat full, 7 zile din 7 si nu vorbesc de Bucuresti. Merge lejer in 3000 de euro pe luna si doarme acasa cu nevasta, nu-l tepuieste nimeni. Dar munceste, este serios si stie o meserie. Este doar un exemplu.

Edited by alexpet, 15 October 2017 - 13:14.


#17
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

View PostAnimanui88, on 15 octombrie 2017 - 13:03, said:

Dorm aici la cazare, mi-a dat termen pana mâine sa ies ca vine altul.. Mâncare nu am dar eu nu am postat sa îmi plâng de mila, ci cu intenția de a întreba dacă merg la politie as face un lucru bun?
In ce zona a Germaniei esti ?

#18
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View PostjavaEEDevOps, on 15 octombrie 2017 - 13:04, said:

In ce zona a Germaniei esti ?
Pai esti dispus sa-l cazezi la tine daca sta in apropriere? Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate