Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Distanta dintre radiator si capacul lateral

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Salutare !

Am si eu o intrebare despre distanta dintre varfurile heatpipe-urilor coolerului la procesor si capacul lateral al carcasei.
Cat trebuie sa fie ? minim 0,5-1 cm sau mai mult ?!

Mai precis, eu am carcasa Corsair Carbide 100R Silent Edition si vreau sa stiu daca incape un cooler cu inaltimea de 155 mm; atata are coolerul ce vreau sa-l cumpar.
Pe site-ul producatorului carcasei [http://www.corsair.c...-mid-tower-case] scrie ca intra coolere cu inaltimea maxima de 150mm.

Deci ce parere aveti ?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postsuper8, on 15 octombrie 2017 - 10:13, said:

......vreau sa stiu daca incape un cooler cu inaltimea de 155 mm; atata are coolerul ce vreau sa-l cumpar.
Pe site-ul producatorului carcasei [http://www.corsair.c...-mid-tower-case] scrie ca intra coolere cu inaltimea maxima de 150mm.......


trebuie sa caut manualele din gimnaziu ca sa fiu sigur, dar cred ca 150 e mai mic decat 155 si prin urmare cooler-ul dorit nu incape.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pai asta e ! coolerul de 15,5 cm intra in carcasa dar ramane foarte putin spatiu (0.5 - 0.7 cm) intre varfurile heatpipe-urilor coolerului si capacul carcasei.
Si ma gandesc ca distanta asta mica afecteaza negativ caldura din varfurile heatpipe-urilor coolerului.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
daca poti inchide carcasa fara sa atingi coolerul, atunci totul e ok.

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Da, se poate inchide carcasa ! si ramane liber intre varfurile heatpipe-urilor coolerului si capacul carcasei o distanta de 0.5 - 0.7 cm.
Afecteaza cu ceva asta ? avand in vedere ca carcasa este antifonata si temperatura inauntru este mai mare.

Sau mai bine sa iau un alt cooler foarte mic ? ID-Cooling IS-50 are 57mm inaltime si intra fara probleme.

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Degeaba pui cooler daca nu are pe unde sa traga aer. Din punctul meu de vedere o distanta de 5-7 mm intre cooler si capacul carcasei este inacceptabila.


#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Ce treaba are "varful heatpipe-ului" cu disiparea de caldura? Caldura se disipeaza in aripioarele metalice ale radiatorului cand impingi aer printre ele (cu ajutorul coolerului). Heatpipe-urile acolo pierd caldura .. varful lor poti sa il pui unde vrei si cum vrei, nu afecteaza functionalitatea.

E ca si cum ai intreba daca e OK ca furtunele de la un sistem de racire cu lichid sa atinga carcasa sau trebuie neaparat sa fie suspendate.

View Postcspot, on 15 octombrie 2017 - 12:21, said:

Degeaba pui cooler daca nu are pe unde sa traga aer. Din punctul meu de vedere o distanta de 5-7 mm intre cooler si capacul carcasei este inacceptabila.
Coolerele sunt lateral, nu deasupra, in cazul asta .. asa ca circulatia de aer este paralelea cu capacul, nu perpendiculara pe el.

Edited by ro_explorer, 15 October 2017 - 12:32.


#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Daca se inchide capacul atunci totul e ok. Chiar si daca varfurile de la heatpipe ating capacul nu e nici o problema de functionare.

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Sa inteleg ca acele varfuri...
[ https://s1.postimg.org/8npjprx8a7/spc-fera-3-v2-8.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
...nu se incalzesc niciodata ? iar distanta de sub 1 cm nu are nici un impact negativ al temeperaturii in interiorul carcasei ?!

Atunci va multumesc @ro_explorer si @Kroghy pt. raspunsuri !
Mi-ati luat un "cataroi" de pe inima ca am comandat coolerul din poza

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
se incalzesc, dar nu au un efect semnificativ asupra racirii

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Nu am intrebat daca are efect semnificativ asupra racirii, ci daca se incalzeste capacul carcasei !
Ca are un burete pt. antifonare si distanta dintre buretele de pe capac si varfurile heatpipe-ului e de 0.5 - 0.7mm.

#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Se incalzesc varfurile dar undeva pe la 50-60 de grade maxim, adica cam ca o cana de ceai cald. Nu afecteaza nici capacul, nici buretele si nici nu scade eficienta racirii.

Edited by Kroghy, 15 October 2017 - 14:49.


#13
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 10.02.2011
Disiparea caldurii se face in suprafata prin aripioarele radiatorului cu ajutorul ventilatorului de pe el din cate stiu eu, nu prin acele varfuri care chiar daca ar atinge buretele de pe carcasa nu ar afecta aproape cu nimic racirea. Conteaza fluxul de aer din carcasa si ventilatoarele.

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Gata ! am inteles.

Am comandat coolerul din poza de mai sus caruia ii voi pune doua ventilatoare Noctua 120mm cu PWM.
Asa radiatorul va sta atat de rece incat varfurile alea nu se vor incalzi.

va multumesc tuturor pt. explicatii  :arigato:

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Producatorul racitorului zice ca merg doua ventilatoare?C-ar fi pacat sa pui doua,avand in vedere pretul unui Noctua,ca sa ai efect de unul singur,sau foarte apropiat.

#16
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Da, coolerul SilentiumPC Fera 3 vine cu inca o pereche de agatatoare in cutie pt. alt doilea ventilator.
https://www.silentiu.../fera-3-he1224/

Iar ventilatoarele Noctua le am deja ! trebuie doar coolerul.
Insa ma codeam sa iau coolerul deoarece ramane distanta foarte mica intre buretele de pe capacul carcasei si varful la Heatpipe-uri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate