Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Investitie Pomicultura

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
m3t30rus

m3t30rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 20.09.2013
Salutare tuturor, sunt un tanar din Olt care are o dilema in a investi in agricultura cu toate ca am terminat in acest domeniu,dar lucrez de 12 ani in cu totul altceva.
Acum 7 ani am plantat primii mei Pomi cca. 20 in gradina casei de la tara, i-am ingrijit destul de mult si au rodit foarte bine.
Ideea este ca am cca 5ha de teren impartit in tot satul (intre case) si am 2 variante, sa il vand (am primit in primavera 55000e) sau sa investesc in el in ceva ce nu e nevoie sa fiu acolo zilnic.
Acum vine partea in care as vrea sa ma indrume cineva care a investit in Pomi si imi poate spune in mod realist daca merita investit in acest segment.
Planul meu este sa incep din toamna sau primavara cu o plantatie de 3300mp de cires/visin fix langa casa unde am si irigatii .
Vreau o livada semiintensiva cu visini la ocol si ciresi in mijloc cca 180 de Pomi.
Pomii am de unde sa ii iau cu garantia calitatii si as vrea sa merg atat pe Mahaleb cat si pe Gisela 5.
Investitia este relativ mica la 3300mp as cheltui cca 3000e cu tot cu sistemul de picurare.
Ideea e urmatoarea,eu in acest moment as putea castiga din vanzarea terenului si a 2 case 80mii din care as lua 2 apartamente si 2 garsoniere din care as castiga lunar 3000lei/luna neimpozabili  (mai am inchiriate 3 apartamente si 2 garsoniere) deci cca. 30.000lei pe an.
Daca din livada pe care o visez as putea castiga 5000e/ha dupa 6-7ani as merge pe varianta cu livada .
Proiectul este de 1ha cires , 1ha visini,  2ha nuc si 1ha cais cu investitie de 8000e/ha .
Va rog o parere obiectiva pentru ca sunt convins ca nu e chiar atat de simplu.


#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
mai exact de unde din olt? Ca si eu sunt din zona.

#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Vezi prima datã cum asiguri recolta.....dacã mai ai un an ca actualul și urmãtorul e la fel....

#4
m3t30rus

m3t30rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 20.09.2013

View Postkarax, on 15 octombrie 2017 - 08:49, said:

mai exact de unde din olt? Ca si eu sunt din zona.

Spre Corabia

View Postsarac.lipit, on 15 octombrie 2017 - 09:00, said:

Vezi prima datã cum asiguri recolta.....dacã mai ai un an ca actualul și urmãtorul e la fel....

Nu inteleg la ce te referi ...

#5
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Ai facut un plan de afaceri? Ai asigurata mana de lucru pentru lucrari de intretinere si recoltare?
Din ce am vazut, asta poate fi o problema mare, alaturi de problema desfacerii.
Cam asa trebuie pusa problema: cu cine culeg, unde vand produsele.
Investitia initiala nu e mare, dar afacerea trebuie sa fie sustenabila...
Cu inchirierea de imobile ai experienta, stii ce presupune, e profitabila, nu prea trebuie sa faci mare lucru.

#6
m3t30rus

m3t30rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 20.09.2013
Plan de afacere:
-urmatorii 2 ani sa infiintez plantatia cost 35-40mii€
-cost pana la intrare in rod 5ani x 2mii£/an 10mii€
-mana de lucru am ieftina si buna
-desfacere am 2 prieteni 1 in Bucuresti si 1 in Craiova care au magazine de legume/fructe de 10ani

Eu am facut calcul in felul urmator :
-400 ciresi de mai /ha ar trebui sa faca 10-12t de Marfa de vandut si 3-4t de licoare la 40° . Ultimii 3 ani din ce am studiat si din spusele celor 2 amici ciresele au avut o medie de vanzare la engros de 4lei/kg ceea ce inseamna 30.000lei dupa scaderea cheltuielilor
-la visini la fel
-la nuc am desfacere pe cofetariile din zona unde se cumpara cu 23-25lei/kg , 2ha au 300pomi x 25kg nuca decozita =7,5t x 15lei dupa cheltuieli fac 1mld
-la cais daca e an bun scoti 30.000lei din vanzare dar poti fi se pe 0 , e un Pom pretentios
La un calcul simplu m-as incadra in 20-25mii pe an .ca si profit ... OARE ?

#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Nu prea ma pricep insa te-ai interesat de pretentiile pomilor? Sol, climat , tratamente etc etc ? Ai bagat in calcul si ceva costuri suplimentare ? Ca doar nu te astepti sa mearga totul snur , iti trebuie echipamente , intretinere la ele, mana de lucru care asta vine si pleaca, tratamente care au niste costuri , clima mai ales de cand cu vremea asta schimbatoare, calitatea la sol, vezi cum e si cu concurenta nu esti singurul , in olt se investeste masiv in agricultura , numai aici in nordul judetului sunt cel putin cativa care investesc puternic in fel si fel de culturi.

Ps :spatiu depozitare pana la livrare care si ala are n probleme

#8
m3t30rus

m3t30rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 20.09.2013
Daca esti din Olt sti climatul care in ultimii ani a fost secetos dar nu ar fi problema pentru ca voi iriga, solul este foarte bun pentru ca bunicii au avut grija sa bage mereu gunoi de la animale .
Concurenta este in orce domeniu , conteaza mult sa sti sa vorbesti .
Am un motocultor cu scaun , un om in 2 zile face un ha , cost 200 lei de 2 ori pe an.
De stropit si boli nui problema am inginer de nota 20 .
La depozitare m-am gandit dar deocamdata am doar 2 beciuri de 80-90mp ambele ...

#9
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Poti face mult mai mult decat socotesti tu insa asta inseamna experienta, pasiune plus timp si munca.
Pe primele doua nu prea le ai asa ca e mai sigur sa iei apartamentele...
Cine stie ce e aia livada nu vorbeste ca tine, nu o spun sarcastic dar pur si simplu in pomicultura faci treaba daca ai si pasiune/ dedicatie iar cine e pasionat pune altfel problema.
Deci realist e mult mai safe din chirii,din munca in livads se pot face mult mai multi bani insa e infinit mai greu.


#10
m3t30rus

m3t30rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 20.09.2013
De pasiune nu se pune problema altfel vindeam de mult si nu ma mai chinuiam sa experimentez cu pomii din gradina... ne-am mutat de 1 an la casa si pot sa spun ca tot ce avem pe vreo 600mp de curte pomi atat fructiferi cat si ornamentali , gazon si curte de legume sunt doar facute de mine si arata destul de ok ...
Experienta nu e chiar 0 am terminat ingineria acum 8 ani dar nu am profesat.
Cu munca stau binisor nu extraordinar, dar am parintii si socrii tineri si saritori.

Pasiunea dusa la extrem devine obsesie si cand ai prea multa pasiune,experienta,obsesie s-ar putea sa ajungi imediat la depresie in cazul unui esec.

Pe mine ma intereseaza daca chiar se castiga din Pomicultura sau sunt basme.

Am pus acum 2 ani 80 tuia smaragd si 30 de molizi argintii si m-am descurcat cu ei au ajuns la 1m si investitia si munca au fost minime.

#11
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Bun, sa iti explic putin cum vad eu care imi doresc acelasi lucru si fac primii pasi.
In primul rand se poate face performanta si profit mult mai mare decat 5000 euro la 5 ha...se poate face mai mult de.5000/ha chiar. Se pot face intre aceste repere profituri cu orice specie, inclusiv mar care de pomicultori e considerata cea mai slaba specje pt ca mar stje sa faca tot prostul( e exagerat dar oarecum adevarat)


Pt asta insa trebuie sa folosesti tehnologii moderne care implica densitati mari, irigare, sustinere la majorotatea speciilor, un program de fertilizare ceas pt ca.pomul la 1m pe rand are o radaci a cat un ciubar de 50l si produce 10 kile de mere...din ce sa produca?
O parte din lucruri le afli mai usor dar o parte din tehnologie o afli de.la meserias sau o inveti prin studiu si experienta, dedicatie....adica pasiunea poate sa compenseze o parte din lipsanjnitiala de informatie.

Apoi, alegerea soiurilor...are legatura cu piata, ce oferi,cand oferi...are legatura cu tehnologia dpdv al taierilor si fertilizarii, al distantei intre plante, etc...apoi tii cont de cum e fructul cand il culegi pt ca avelasi soi poate fi zero cules tehnologic sau mai slabut dpdv diverse dar foarte ok pe piata... aici iti imaginezi ce balamuc e...

Microclimatul sau zona conteaza ca de la superprofit la gaura....

Exemplu. Ciresul e superprofitabil....in general.
Dar daca il faci tarziu nu mai e acelasi drac. Daca il faci mare potj sa il faci si tarziu.
Visinul...ca si coresul dar mai rau e dpdv al culesului..calibru, culoare...daca e de cules la mana e faliment..daca pui pt mecanizat e altceva  dar ai utilaj? Merita pt suprafata?
Cais...conteaza cand il scoti...calibru...aspect...dar pt masa gustul si textura sunt vitale.
Aici e belea mare...rosul vinde, marimea asa si asa..dar rosu poate fi acru la cais, mainales la timpuriu....cand e dulce si bun e muci...cade sau in 2 zile e balegar...alegi deci daca ai clienti care vor gust soi mai putin atractiv dar care e dulce de crud...galben si maruntel dar gustos poate sa se vanda mult mai bine decat rosu si mare...

Si tot asa ...fiecare specie are jmecheria ei..nici ju am adus vorba de mar sau prun pt ca alea sunt mai cunoscute....parul e iarasino.specie profitabila dar pretentioasa....


Crezi ca are sens parerea ca.da ...se fac bani, sau nu?
Degeaba iti spun eu ca da...crezi ca te ajuta ca iti spun de soiul x? Nu, pt ca la mine o variatie de microclimat imi coloreaza para sau caisa..la tine ramane palida sj pretul va fi pe masura...

Deci de aia ziceam ca trebuie pasiune multa,nebunie, sa faci si sa cercetezi, sa studiezi...cat mai mult...si si gur vei afla cheia succesului.

Fara nebunie, asa rece ca in planul de afaceri, putine lucruri sunt profitabile ..
Exista varianta de a aplica la o solutie completa...consultanti,studii, investitii pe masura ...dar dupa cum pui problema....nu cred ca asta e ideea ta...

Deci nu depinde de ce ai jn jur ci de tine, orice poate fi profitabil dar trebuie multe pt asta.


Ps. Uita de soacra si de 7 tarlale...parerea mea...si incepe ceva mic...cu ce crezi ca.stapanesti mai bine si langa casa...da a merge,te extinzi..daca nu, vinzi peste.4-5 aji cand te lamiresti.





#12
m3t30rus

m3t30rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 20.09.2013
Am comandat astazi pentru weekend 60 visini,  20 caisi si 120 de ciresi pentru 4000mp .
Incep usor si vad cum ma descurc cu 200 de Pomi.

#13
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005

View Postm3t30rus, on 15 octombrie 2017 - 18:59, said:

Am comandat astazi pentru weekend 60 visini,  20 caisi si 120 de ciresi pentru 4000mp .
Incep usor si vad cum ma descurc cu 200 de Pomi.
Bafta si putere de munca, sa ne tii la curent cu evolutia.


#14
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
Taie nucul din planul ala de 6-7 ani, daca nu vrei 3-4 nuci/pom.Eu sunt de parere ca nu ai absolut nici o sansa la profitul pe care-l preconizezi, dar poate te prinde microbul si nu te mai intereseaza asa mult banul.

Edited by sandel1, 15 October 2017 - 22:14.


#15
m3t30rus

m3t30rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 20.09.2013
Astazi am scarificat la 1.2m si urmeaza ca maine sa discuie ... dar nici nu am inceput si au aparut problemele...
Am tocmit un nene din sat sa scarifice cat mai adanc si zic eu "Nea Vasile am si eu 42 de ari in spatele casei si vreau sa pun ceva Pomi"
Acu omu s-a apucat de treaba si vine la mine si zice "Domnu am scarificat doar dupa masuratoarea mea vreo 25-27 de ari  ca restul a pus grau Nea Ion var cu Primaru"
Dupa cearta cu Nea Ion si Primaru am ajuns sa vad unde ma duc maine sa imi revendic drepturile apoi sa pot ingradi terenul ...

Partea buna e ca am aflat ce Pomi sunt rentabili pe zona noastra si am achizitionat 800 de Spalieri daia comunisti cu etrieri grei de 35-40kg la 10lei/buc.


#16
tr36vic

tr36vic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.10.2017

View Postm3t30rus, on 17 octombrie 2017 - 20:06, said:

Astazi am scarificat la 1.2m si urmeaza ca maine sa discuie ... dar nici nu am inceput si au aparut problemele...
Am tocmit un nene din sat sa scarifice cat mai adanc si zic eu "Nea Vasile am si eu 42 de ari in spatele casei si vreau sa pun ceva Pomi"
Acu omu s-a apucat de treaba si vine la mine si zice "Domnu am scarificat doar dupa masuratoarea mea vreo 25-27 de ari  ca restul a pus grau Nea Ion var cu Primaru"
Dupa cearta cu Nea Ion si Primaru am ajuns sa vad unde ma duc maine sa imi revendic drepturile apoi sa pot ingradi terenul ...

Partea buna e ca am aflat ce Pomi sunt rentabili pe zona noastra si am achizitionat 800 de Spalieri daia comunisti cu etrieri grei de 35-40kg la 10lei/buc.
foarte buni la 10 lei..mi ar trebui si mie 200...corabia nu este departe de alexandria
app. sper ca ai si un motoburghiu,in 2 zile ingradesti,altfel manual te prinde iarna

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate