Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Contract de arenda - Inselaciune...

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
madalinus

madalinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.04.2004
Sa va spun pe scurt problema mea.Am doua suprafete mici de teren agricol si a venit vremea sa prelungesc contractele de arenda,cu doua firme diferite,patronii fiind frati.Asta s-a intimplat acum 2 ani.
Sunt o persoana in carucior cu rotile si n-am putut intra in sediul firmei,asa ca am semnat in strada doua
contracte,fiecare cu doua file si doua semnaturi pe fiecare fila.Surpriza a fost  ca nu am primit niciun exemplar si mi-a spus ca imi va da dupa avizarea primariei.Am sunat mereu la ei si abia dupa doi ani am primit o copie de contract,doar pentru o suprafata din cele doua,un contract care avea 3 file si doar pe ultima semnatura mea.Dupa parerea mea au contrafacut prima fila unde au specificat la 19 ani durata arendei.
Sunt intr-o situatie dificila,va rog sa-mi spuneti ce pot face pentru ca nu am un exemplar original privind fiecare din cele doua suprafete
Multumiri anticipate!

#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Păi ce scria pe cele ce le ai semnat ?,pe cîti ani erau ??

#3
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
scria pe cati ani au vrut smecherii aia , probabil ca atuncic and a semnat undeva era specificat ceva de genul " acest contract are 3 file" dar daca s-a semnat in strada fara sa se verifice iti dai seama ca persoana care a semnat nu a stiut ce se semneaza
primul pas cauta un avocat dar iti trebuie ceva bani si timp

#4
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postmadalinus, on 14 octombrie 2017 - 20:11, said:

...nu am un exemplar original privind fiecare din cele doua suprafete...
Le trimiți o adresă scrisă (scrisoare cu valoare cu notă de inventar și confirmare de primire) prin care îi rogi să îți pună la dispoziție o copie a exemplarului semnat în urmă cu doi ani.
Mergi (ori trimiți pe cineva) la OP cu plicul deschis.
Funcționarul de acolo îți va da să completezi o notă de inventar în dublu exemplar, unu la tine și altul în plic; ambele vor avea semnătura funcționarului și ștampila Poștei, pentru confirmarea conținutului plicului.
Ăsta-i primul demers, apoi sfatul meu este să mergi pe mâna unui avocat dacă în copia pe care ți-o vor trimite nu regăsești contractul conform înțelegerii voastre.

#5
madalinus

madalinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.04.2004
Eu am semnat contractul in strada,intradevar nu am citit.Ei au contrafacut contractul asa cum este copia pe care am primit-o si tot in acest format l-a avizat la primaria din comuna unde exista terenurile.(apare stampila primariei)
Intentionez sa trimit o recomandata cu confirmare de primire la primaria respectiva,sa-mi trimita copiile celor doua contracte

#6
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postmadalinus, on 14 octombrie 2017 - 20:43, said:

Eu am semnat contractul in strada,intradevar nu am citit...
Atunci când semnezi, se numeşte că înţelegi pe deplin şi eşti de acord, dacă-i vorba despre un contract.
Asta cu faptul că nu ai citit ce ai semnat chiar nu-i OK, să mă ierți că ți-o spun...

#7
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Se practica inselatoria asta in zona asta.
Plangere penala pentru fals si uz de fals.
Din moment ce doua file au semnatura ta si a treia nu, e clara treaba ca a treia e adaugata dupa, deci nula.
Din cate stiu, singurele contracte care rezista in instanta nesemnate pe toate paginile sunt contractele alea tiparite pe foi multiple fara lipitura, pe care le au multe banci ca Termeni si Conditii.
Alea capsate si semnate doar pe ultima pagina se desfiinteaza destul de usor, deoarece ambele parti pot inlocui paginile cu ce vor ei.

#8
madalinus

madalinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.04.2004

View Postcdsoft, on 14 octombrie 2017 - 20:56, said:

Se practica inselatoria asta in zona asta.
Plangere penala pentru fals si uz de fals.
Din moment ce doua file au semnatura ta si a treia nu, e clara treaba ca a treia e adaugata dupa, deci nula.
Din cate stiu, singurele contracte care rezista in instanta nesemnate pe toate paginile sunt contractele alea tiparite pe foi multiple fara lipitura, pe care le au multe banci ca Termeni si Conditii.
Alea capsate si semnate doar pe ultima pagina se desfiinteaza destul de usor, deoarece ambele parti pot inlocui paginile cu ce vor ei.
Un pic nu m-ai inteles,cele doua contracte le-am semnat acum doi ani,tin minte ca fiecare avea doua foi si am semnat de doua ori la fiecare.Dupa doi ani,doar o firma mi-a dat un contract cu trei foi si doar pe ultima e semnatura mea

#9
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Deci si mai misto, doar o pagina din 3 e semnata.
Intrebarea este, tu ai citit paginile alea 4 semnate? Nu cap coada, dar macar esentialul cat sa iti dai seama cam ce era pe foaie in mare.
Sa nu te trezesti ca celelalte doua pagini semnate care au ramas au fost si ele puse ultima pagina la cine stie ce alte contracte fabricate :D

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
tu faci misto de el cu intrebarile astea? a raspuns deja:

View Postmadalinus, on 14 octombrie 2017 - 20:43, said:

Eu am semnat contractul in strada,intradevar nu am citit.

n-a citit nimic, isi aminteste vag cum ca era alt numar de pagini, dar oricum nu stie ce scria nici pe cele 2 de care-si aduce aminte.
n-are rost sa falsifici ulterior un contract, daca cel care-l semneaza nu-l citeste deloc. pui ce vrei in contract de la inceput si gata, nu te mai chinui cu falsificatul dupa.

#11
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postmadalinus, on 14 octombrie 2017 - 21:45, said:

Un pic nu m-ai inteles,cele doua contracte le-am semnat acum doi ani,tin minte ca fiecare avea doua foi si am semnat de doua ori la fiecare.Dupa doi ani,doar o firma mi-a dat un contract cu trei foi si doar pe ultima e semnatura mea
Nu o zic in nume de rau, dar ai facut cateva greseli mari, care vor fi greu de corectat.
Practic ai semnat, daca pe contractul respectiv scrie ca are 3 file si tu le-ai semnat, apoi ei au mai adaugat file, probabil cu niste clauze care sa faca contractul foarte greu de reziliat pentru tine, dupa care l-au inregistrat la primarie, o sa fie greu de rezolvat problema.Era bine, macar daca ai semnat aiurea, sa ai un exemplar al tau, nu era nevoie sa fie si al tau inregistrat la primarie.
E dureros ca se intampla, dar in ziua de azi trebuie sa fii foarte atent ce semnezi.Daca nu te descurci, cauti pe cineva sa te ajute, daca nu alceva, macar sa fi mers la notar, care are obligatia sa iti explice ce semnezi.
Cauta un avocat sa vezi ce spune, insa daca nu reusesti sa obtii, un judecator nu va anula un contract daca nu are un motiv legal.Singur cu siguranta nu reusesti pentruca probabil filmele respectiva au stiut ce fac, foarte probabil stiu si cei de la primarie, si in tara asta orice e posibil, cand vine vorba de rau.

#12
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Despre ce suprafete este vorba ?

#13
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postmadalinus, on 14 octombrie 2017 - 20:43, said:

Eu am semnat contractul in strada,intradevar nu am citit.Ei au contrafacut contractul asa cum este copia pe care am primit-o si tot in acest format l-a avizat la primaria din comuna unde exista terenurile.(apare stampila primariei)
Intentionez sa trimit o recomandata cu confirmare de primire la primaria respectiva,sa-mi trimita copiile celor doua contracte

La semnarea oricărui contract, imediat după semnare, toți semnatarii primesc un exemplar (minim) din contract , conform cu originalul.

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
in primul rand, exemplarele semnate sunt "originale", nu "conform cu originalul"
in al doilea rand, cu unele exceptii clar definite de diverse legi, regula asta (cum ca toti primesc cate un exemplar) e doar o regula de bun simt, nu o obligatie.

#15
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Despre ce suprafete este vorba ?
Exista solutii, dar sa stim daca merita sa ne agitam ! :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate