Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Diagnoza masini - pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
Salut. Vreau sa cumpăr un aparat de diagnoza auto nu pentru business, pentru mine personal, mai verific la cei din familie, prieteni etc. Asa dar as dori unu multi-marca. Am găsit acest model : http://m.autelstore....-scan-tool.html . Dupa review-uri de pe youtube, pare bun pentru acesti bani. As gasi variante mai bune în jurul sumei de £50? Și sa-l pot comanda din uk va rog. Multumesc?


#2
alexx22

alexx22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.03.2006
Salut. Eu mi am luat asa ceva: https://m.ebay.com/i...fffba44f|iid:18 pot vedea erorile pe tel(nu am luat de la userul din link. Il am de 3 ani). Sunt destule programe free sau cu bani pt Android.
Le: l am testat pe Mitsubishi Lancer, VW Golf 4 si CC, Citroen C4, Hiunday Accent, Opel Astra si Corsa

Edited by alexx22, 14 October 2017 - 19:37.


#3
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Ce ai pus tu doar citeste si sterge erori
Multimarca asta te ajuta, nu ai spus ce masina ai.
Acesta mai face si ceva adaptari si codari si alte functiuni.
Te incadrezi in buget.

#4
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
E un Audi a4 b8 al meu. Poti pune un link direct te rog? Mie îmi apare doar o cautare pe ebay. Ar fi ceva daca as putea face codari, activari funcții. Da, cel pus de mine doar verifica de erori și testează și în timp real plus grafici. Plus ca are update-uri de pe site-ul oficial.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Cam toti producatorii folosesc OBD II, cu coduri standard de erori + cele proprietare.
Cele propeiratare le pot deslusi doar softurile lor sau cele bazate pe reverse engineering (precum VAG Com).

Iti recomand asta + aplicatia Torque Pro sau Dashcommand pe Adroid

#6
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

View Postdebusy, on 14 octombrie 2017 - 19:41, said:

E un Audi a4 b8 al meu. Poti pune un link direct te rog? Mie îmi apare doar o cautare pe ebay. Ar fi ceva daca as putea face codari, activari funcții. Da, cel pus de mine doar verifica de erori și testează și în timp real plus grafici. Plus ca are update-uri de pe site-ul oficial.
Eu ti-am dat o cautare sa vezi despre ce e vorba.
Mai departe tu hotarasti ce faci.
Tu fiind in UK poti cauta mai usor, numele e Autocom sau versiunile mai noi CDP Pro.

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdebusy, on 14 octombrie 2017 - 19:41, said:

E un Audi a4 b8 al meu. Poti pune un link direct te rog? Mie îmi apare doar o cautare pe ebay. Ar fi ceva daca as putea face codari, activari funcții. Da, cel pus de mine doar verifica de erori și testează și în timp real plus grafici. Plus ca are update-uri de pe site-ul oficial.
pt audi, VW VAG in general (skoda, seat etc) ia un VAG-COM, este mult mult mai  bun decagt acele OBD-II multimarca.
De fapt nici nu se pot compara macar.

#8
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012

View PostAdm, on 14 octombrie 2017 - 19:50, said:

Cam toti producatorii folosesc OBD II, cu coduri standard de erori + cele proprietare.
Cele propeiratare le pot deslusi doar softurile lor sau cele bazate pe reverse engineering (precum VAG Com).

Iti recomand asta + aplicatia Torque Pro sau Dashcommand pe Adroid
Suna interesantă propunerea ta. Face ce face cea postata  de mine? Bănuiesc că nu poți activa funcții cu asta. Însă e oke și așa.

#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Cauta VCDS. Eu am cumparat o diagnoza de 200 ron si sunt foarte multumit. Am activat multe functii si la Audi meu si la VW sotiei.

Edited by Kroghy, 14 October 2017 - 20:35.


#10
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View Postdebusy, on 14 octombrie 2017 - 20:31, said:

Suna interesantă propunerea ta. Face ce face cea postata  de mine? Bănuiesc că nu poți activa funcții cu asta. Însă e oke și așa.
Cu ala citesti in general erorile si parametri la motor dar nu complet.
Un coleg a pus mai sus Autocom (Delphi sau Wurth) care e destul de bun pentru dat cu parerea la masini pana in 2010-2011, adica poti sa vezi si erori de airbag sau abs...etc.

Pentru masini vag este vag-com-ul dar sa ai grija sa nu ai calculatorul conectat la net cand ai interfata cuplata ;)

Calitatea interfetelor este loterie, unele merg ani de zile altele cad dupa 2-3 testari.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cumpara vagcom special pentru vw-audi...  , chinezarie evident, caci unul original e prea scump.

#12
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012

View PostKroghy, on 14 octombrie 2017 - 20:33, said:

Cauta VCDS. Eu am cumparat o diagnoza de 200 ron si sunt foarte multumit. Am activat multe functii si la Audi meu si la VW sotiei.

View PostTruculMagic, on 14 octombrie 2017 - 20:44, said:

Cumpara vagcom special pentru vw-audi...  , chinezarie evident, caci unul original e prea scump.
Am găsit asta:  http://www.ebay.co.u...redirect=mobile . Vad totusi ca nu e specificat daca merge pe windows 10. Problema e ca am doar pc functional, laptopul e stricat nu mai merge displayul. De-asta cautam ceva care nu ar trebui conectat la laptop. Ar rămâne doar sa-mi mai repar laptopul :))

Edited by debusy, 14 October 2017 - 21:27.


#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Diagnoza universala ieftina si buna nu exista; asta incerc sa spun.
Universale sunt doar o parte din codurile generale.


E de dorit sa cumperi o diagnoza pentru masina ta.

Eu am mai folosit produsele http://www.icarsoft.com/

#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdebusy, on 14 octombrie 2017 - 21:17, said:

Am găsit asta:  http://www.ebay.co.u...redirect=mobile . Vad totusi ca nu e specificat daca merge pe windows 10. Problema e ca am doar pc functional, laptopul e stricat nu mai merge displayul. De-asta cautam ceva care nu ar trebui conectat la laptop. Ar rămâne doar sa-mi mai repar laptopul Posted Image)
cam scumpa, sint mai ieftine daca cauti si e plin si in Ro de ele.

#15
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
Deocamdata pica varianta unui vcds, nu am laptop. După ce o sa-mi iau alt laptop, o sa iau si un vcds, însă până atunci, as merge pe varianta lui @Adm daca nu e alta mai bună.

#16
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
O părere despre asta? au si review pe youtube. Ei zic ca practic e un vag com portabil si faci cu asta exact ce poti face si cu vag comul. E aproape ÂŁ35.
https://obdeleven.com/en/

Edited by debusy, 15 October 2017 - 01:38.


#17
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
Am găsit un review despre obdeleveen și s-au dat de gol acolo ca tot trebuie sa cumperi credite in aplicatie cand activezi/dezactivezi funcții. Deci nu. Alte soluții care nu implica utilizarea laptopului?

#18
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Multe interfete universale dau rezultate ciudate.La un Peugeot 206 aveam martorul de la motor aprins si cu o interfata universala rezulta eroare la un injector.Am mers la cineva cu interfata dedicata lexia si de fapt era eroare de la senzorul de la catalizator.O mica mare diferenta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate