Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Inchiriere Garsoniera: Cum sa fac sa scap de “samsarii” care se dau drept agenti imobiliari?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011
Caut si eu de vreo luna sa inchiriez o garsoniera in Bucuresti si nu reusesc sa dau de un anunt serios. Site-urile de anunturi sunt pline de “samsari” care copiaza anunturi dintr-o parte in alta fara ca macar sa aiba acordul proprietarului. Si nici macar nu sunt agenti imobiliari, sunt pur si simplu niste cocliti care in loc sa se duca la munca, stau toata ziua si induc lumea in eroare si le pierd timpul aiurea.

Cand sunt intrebati daca anuntul mai este valabil iti spun ca trebuie sa verifice si te suna ei in 5 minute. Normal ca trebuie sa verifice din moment ce ei iau anunturi de pe net fara acordul proprietarului sau celui care l-a postat initial. Il suna pe proprietar si afla daca este valabil, dupa care te suna si iti spune ca este, pentru ca daca nu este nici macar nu te mai suna si nu iti mai raspunde la telefon. Altii, cu un grad mai mare de “jegosenie”, pun anunturi cu garsoniere de lux, impecabile, care de fapt nu exista. Doar pentru ca atunci cand ii suni sa iti spuna ca anuntul nu mai e valabil dar ca are el alta in aceeasi zona si la acelasi pret, care de fapt este o cocioaba si cu care nu poate pune poze in anunt pentru ca nu ar suna nici dracu’. Toate astea te fac sa iti pierzi o gramada de timp si sa acumulezi o gramada de nervi. Chiar nu exista nicio masura care poate fi luata pentru a scapa de acesti paraziti care nici macar nu platesc taxe pe comisionul pe care il iau?

Acum revenind la problema mea. Unde pot gasi si eu niste anunturi de la proprietari sau chiar de la agentii imobiliare autorizate si cu poze reale si cu date reale. Nu am o problema cu platirea comisionului.

P.S. Cred ca daca nu gasesc o garsoniera curand o sa ma transform in Dexter. N-ar fi prea greu sa intru in contact ei.

Edited by Janitor, 14 October 2017 - 19:27.


#2
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Mergi la agentii Imobiliare!

#3
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Daca tot esti dispus sa platesti comisionul agentului, de ce nu incepi tu asta? Un prieten de-al nostru, care nu e roman, isi cauta apartament in Bucuresti dupa ca job-ul sau a fost exilat pe meleaguri dambovitene, si i-am dat si lui acelasi sfat pe care ti-l sau si tie: gaseste 10-15 agentii mari, nu prostii cu 3-4 anunturi, cele mai mari agentii (sunt destule in ziua de azi in Bucuresti!), scrie-le un email politicos, cu exact ce-ti doresti, buget, detalii contact etc., si adreseaza emailul catre tine cu toate adresele lor in BCC...asa nu stai sa scrii la fiecare, si in plus o sa ai update-uri intr-un singur loc/thread. Asta e jobul lor pentru care sunt platiti, sa caute, daca tot o sa le platesti comision, lasa-i sa-si faca treaba.

Succes!

 talica, on 14 octombrie 2017 - 19:37, said:

Mergi la agentii Imobiliare!

In ziua de azi...cand ai la dispozitie email/telefon, de ce ti-ai bate capul si toci opincile din usa-n usa?!? Posted Image

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 Janitor, on 14 octombrie 2017 - 19:26, said:

Caut si eu de vreo luna sa inchiriez o garsoniera in Bucuresti si nu reusesc sa dau de un anunt serios. .........

stiu ca suna absurd si ca n-ar face nimeni asa ceva, dar ai incercat sa intri pe un site de anunturi imobiliare (ex: anuntul.ro are o sectiune foarte bogata), la rubrica inchirieri garsoniere, si sa dai un search dupa "proprietar"?

#5
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 02.05.2008
Pe olx poti sa vezi si anunturile utilizatorului. Daca are mai mult de doua anunturi de vanzare/inchiriere iti dai seama ca e agenti. Eu ma uit dupa apartamente, gasesc acelasi apartament de 2-3 ori cu preturi diferite.

Edited by Maryus89, 14 October 2017 - 19:43.


#6
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011

 _Smiley_, on 14 octombrie 2017 - 19:41, said:


stiu ca suna absurd si ca n-ar face nimeni asa ceva, dar ai incercat sa intri pe un site de anunturi imobiliare (ex: anuntul.ro are o sectiune foarte bogata), la rubrica inchirieri garsoniere, si sa dai un search dupa "proprietar"?

Le iau la rand in fiecare zi (olx, lajumate, homezz, storia, anuntul, imobiliare) si chiar nu vreau sa fac reclama dar daca mai stiti altele va rog sa imi spuneti. O sa incerc si faza cu "proprietar" dar nu toata lumea scrie asta in titlu.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Cauti, cauti si iar cauti...
Din cca 15 anunturi unul e cel original...

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Janitor, on 14 octombrie 2017 - 19:26, said:


P.S. Cred ca daca nu gasesc o garsoniera curand o sa ma transform in Dexter. N-ar fi prea greu sa intru in contact ei.

Tre sa fii dispus sa platesti comision agentului ca in tarile civilizate si ve scapa de samsari... Discuti direct cu agentia si, daca gaseste ce iti place, platesti comision de agentie. Asa se face.  Sau dai anunt si spui sa te contacteze exclusiv proprietari si intrebi transant la telefon daca e proprietari si refuzi orice dialog cu samsari sau variante.

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In tarile civilizate este greu sa intri la inchiriere in bransa agentiilor. Ai parte de o verificare la sange pe tema bonitatii,....In RO , nu cred sa se ajunga la asa ceva prea curand , desi incuranjez aceasta, si peste, si  pastrarea unui registru cu referinte.

Edited by keta, 14 October 2017 - 20:32.


#10
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 Janitor, on 14 octombrie 2017 - 19:50, said:


Le iau la rand in fiecare zi (olx, lajumate, homezz, storia, anuntul, imobiliare) si chiar nu vreau sa fac reclama dar daca mai stiti altele va rog sa imi spuneti. O sa incerc si faza cu "proprietar" dar nu toata lumea scrie asta in titlu.

Eu cand spuneam de "agenti" nu ma refeream la OLX si alte mii de astfel de site-uri unde poate posta orice Gica + cumnacsu' . Ma refeream la agentii consacrate de genul XYZ SRL, nu vreau sa dau nume pentru a nu face reclama dar daca dai o cautare pe google pentru "lista agenti imobiliari" si ce alti termeni mai vrei sa pui, ai sa-i gasesti, impreuna cu adresele de contact email, etc.

 keta, on 14 octombrie 2017 - 20:31, said:

In tarile civilizate este greu sa intri la inchiriere in bransa agentiilor. Ai parte de o verificare la sange pe tema bonitatii,....In RO , nu cred sa se ajunga la asa ceva prea curand , desi incuranjez aceasta, si peste, si  pastrarea unui registru cu referinte.

Nu e cazul chiar peste tot, depinde mai degraba ce in ce parte e inclinata piata, spre proprietari sau spre chiriasi. Am vazut ce spui tu in Paris spre exemplu...acolo un interviu pentru un apartament e muuuult mai dificil uneori decat un interviu de job iar sansele de reusita pe masura.

#11
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Daca esti din bucuresti, iti dau eu o garsoniera, in zona vitan, renovata de cateva luni, dar ti-o inchiriez mai sucmp.
. Defapt, am 2 , toate in vitan, sector 3.
Si nu sunt nici samsar, am 20 ani

Edited by robert8197, 14 October 2017 - 21:16.


#12
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 robert8197, on 14 octombrie 2017 - 21:13, said:

dar ti-o inchiriez mai sucmp.

Mai scump decat ce? A scris undeva de buget are?

#13
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Pi neve : Il ti de vorba si ii arati ceva "negru" ! Si ceva anaf ...mai incolo..daca prinzi !
Pe bune : contract !

#14
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
eu aici am gasit direct la proprietar: http://www.anunturiparticulari.ro/

#15
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011

 corina_geo, on 14 octombrie 2017 - 21:25, said:

Mai scump decat ce? A scris undeva de buget are?
Mai scump , decat pretul pietei.
daca lumea le inchiriaza cu 300, eu vreau 400 , e un exemplu

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
La 4oo iti sta 2luni iti afuma bine casa, iti pateaza lavabila, iti zgarie usile si mobila plus o tona de gunoi si mizerie cat incape, ca doar e pret de hotel nu de chirie...

#17
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
400 euro o gasoniera in bucuresti vitan? Posted Image
sa dea dreak, asa de mult au crescut salariile in ultimul timp??

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
il lasam sa viseze frumos....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate