Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Este hernie?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Fatihh

Fatihh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 08.07.2017
In zona genitala mi-a aparut o umflatura cam cat o unghie mijlocie. Am apasat crezand ca este cos insa nu a iesit nimic si am zis ca poate e sub piele. Dupa ce am apasat s-a mai retras insa pe mine ma cam doare piciorul cate odata si simt ca si cum ma tine ceva strans la testicole la fel si la ejaculare. Mentionez ca am facut o ecografie abdominala la un urolog acum vreo 2 saptamani pentru alta chestie si nu mi s-a gasit nimic. Se putea vedea hernia la ecografie? Apendicele mi-a fost scos. Multumesc.

Edited by Fatihh, 14 October 2017 - 16:37.


#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Pe ce parte este? Cand tusesti se accentueaza umflatura? Cand te intinzi pe spate mai e vizibila? Daca ai o hernie inghinala e mica inca. Trebuie sa te adresezi unui chirurg.

Edited by arab, 14 October 2017 - 16:46.


#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View PostFatihh, on 14 octombrie 2017 - 16:35, said:

In zona genitala mi-a aparut o umflatura cam cat o unghie mijlocie. Am apasat crezand ca este cos insa nu a iesit nimic si am zis ca poate e sub piele. Dupa ce am apasat s-a mai retras insa pe mine ma cam doare piciorul cate odata si simt ca si cum ma tine ceva strans la testicole la fel si la ejaculare. Mentionez ca am facut o ecografie abdominala la un urolog acum vreo 2 saptamani pentru alta chestie si nu mi s-a gasit nimic. Se putea vedea hernia la ecografie? Apendicele mi-a fost scos. Multumesc.
simptomele seamana cu o hernie mica, de obicei acestea sint si dureroase, dupa ce se mareste dispar durerile.La ecograf se vede/nu se vede ,  daca e mica si stai intins pe spate, se retrage, nu se vede, mai ales daca nu ai spus medicului simptomele ca sa stie ce sa caute.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Lasa sa creasca si cand devine mai mare se intervine chirurgical.

#5
Fatihh

Fatihh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 08.07.2017

View Postarab, on 14 octombrie 2017 - 16:44, said:

Pe ce parte este? Cand tusesti se accentueaza umflatura? Cand te intinzi pe spate mai e vizibila? Daca ai o hernie inghinala e mica inca. Trebuie sa te adresezi unui chirurg.
Partea dreapta. Nu. Putin.

View Postfqx, on 14 octombrie 2017 - 16:49, said:

simptomele seamana cu o hernie mica, de obicei acestea sint si dureroase, dupa ce se mareste dispar durerile.La ecograf se vede/nu se vede ,  daca e mica si stai intins pe spate, se retrage, nu se vede, mai ales daca nu ai spus medicului simptomele ca sa stie ce sa caute.
Mersi pentru raspuns

View Postandreic, on 14 octombrie 2017 - 17:09, said:

Lasa sa creasca si cand devine mai mare se intervine chirurgical.
Prin laser nu se poate?

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Fara poze , viata e pustiu .

#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View PostFatihh, on 14 octombrie 2017 - 17:13, said:

Partea dreapta. Nu. Putin.


Mersi pentru raspuns


Prin laser nu se poate?
Se poate prin Laparoscopie , e o incizie minima, dar procedura clasica e mai indicata.Mergi la medic si vezi ce iti recomanda, cu cat o operezi mai repede, cu atat sansele de recidiva sint mai mici.Procedura chirurgicala in sine, e simpla, fara riscuri, si in 2-3 saptamani te recuperezi/poti munci din nou.

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu cred ca o hernie , cat ar fi de mica se face din senin, deci fa o aducere aminte despre ce chestii impuse de efort ai facut in ultima perioada.
ce fel de persoana esti ? sedentara, normala, sportiva ? munca da birou, munca fizica ?

Edited by keta, 14 October 2017 - 18:36.


#9
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017
Stai omule calm, ori esti ipohondru? Stii macar ce inseamna HERNIA?

Edited by iulian160380, 14 October 2017 - 18:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate