Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Show me the money! Discutie interesanta despre bani.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Alt titlu mai dragalas nu am, ma gandesc de ceva timp la o discutie libera despre situatia financiara, adica printre atatea bloguri, vbloguri si talk uri despre antreprenoriat and shit, pai am inceput sa fiu mai atent la ce se petrece pe langa mine, la economie, la prieteni, la societate romaneasca ca un intreg.

Recunosc ca vroiam sa fac un subiect "Prieteni mei bugetari!@" doar ca lipsa de inspiratie m-am facut sa incerc un subiect divers despre money.
Spoiler
Deci da, observ cunostinte care o duc de la salariu la salariu cum cheltuite mii si mii de lei pe lucruri stupide, lucruri care in magazin se gasesc mult mai ieftine si mult mai de calitate.

Dar iara la "show me the money", am facut asa de multe plati prin banca ca ING in imensa lui darnicie mi-a dat 10 lei pe un card, recompensa, am zis... OMFG, am primit 10 lei gratuit, ce sa fac cu ei? Lasa ca ii economisesc.

Si asa ma gandesc ca ce sa mai facem in Romania cu bani? Zic altceva infara de investit in magazine de haine(am prieteni care au incercat si au dat faliment, cu toate ca faceau evaziune fiscala, cu toate ca aveau pile, cu toate ca luau haine la pret de mizerie), am prieteni care au falimentat aprozare, ghici ce... romanul nu prea se ingramadeste sa mai cumpere 1kg de ceapa/cartof/fasole de la magazinul de cartier, chitrosul adevarat cumpara la sac de 10/20 de kg si se bucura ca face economie sa isi cumpere iphone.
Si am o lista lunga lunga de lucruri in care nu este bine sa investesti.

Asa ca ramane intrebarea aia, daca iti arat bani? Ce poti sa faci cu ei in Romania?
Ca la banca nu are rost sa ii pastrezi ca s-a schimbat legislatia de te freaca fiscul mai mult ca dobanda infima care se impoziteaza.

Edited by Argent, 14 October 2017 - 13:43.


#2
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
si care-i nelamurirea, Aether?
Consumerisumul e noua religie la care se inchina toti cei fara minte .
Si e bine sa fie asa.
Pentru cei cu minte.
Banii ii folosesti ca sa te dezvolti tu ca persoana pe toate planurile si a ti cumpara libertatea de a face asta.
Restul e praf in vant.

#3
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Nu sunt Aether.
Aici este o chestie pe care nu inteleg, eu am dat ca exemple persoane care au studii superioare, vechime in viata, ar trebui sa fie cu ceva experienta de viata, sa fie cu istoricul satisfacut de cateva crize.
1 Este ciudat cat de multi bani se toaca aiurea.
2 Este ciudat ca nu ai ce dracu sa faci cu bani la modul real, adica sa investesti pe termen lung.

Si iara este derlirant cat castiga tipul care vinde pilote de pat, drac stia ca tara asta duce lipsa de pilote de pat?

#4
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Ba da ce va mai intereseaza capra vecinului... cati bani face ala, cati bani sparge fraierul de cumpara haine supraestimate, nu v-ati vedea de viata proprie o clipa. Cu ce dracu te deranjeaza pe ce dau banii unii? Sunt ai lor si fac ce vor cu ei. Inteleg ca poate te deranjeaza ca ala de vinde pilote/ aur o face cu evaziune? Guess what, la prietenii tai cu aprozare nu te-a deranjat asta... vezi-ti de viata nene!

#5
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

 Sirius_B, on 14 octombrie 2017 - 13:44, said:

Consumerisumul e noua religie la care se inchina toti cei fara minte .
Uite, vezi, situatia cu iPhone X, zeci de milioane de precomenzi, de la saraci la bogati.

 spinname, on 14 octombrie 2017 - 14:05, said:

Spoiler
Pai cunosc cativa care se plang de foame  si de criza concomitent cu iPhone-ul in mana.

Edited by sSorsy, 14 October 2017 - 14:08.


#6
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
A descoperit si el ca s-a mai desteptat romanul dupa aparitia multinationalelor pe piata.
Grosul clientilor de buticuri au ramas pensionarii si asistatii sociali, aia care nu stiu ce inseamna sa muncesti banul, asa ca nu il apreciaza dupa ce il primesc in cont de la stat gratuit.

#7
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 spinname, on 14 octombrie 2017 - 14:05, said:

Inteleg ca poate te deranjeaza ca ala de vinde pilote/ aur o face cu evaziune? Guess what, la prietenii tai cu aprozare nu te-a deranjat asta... vezi-ti de viata nene!
Stai linistit si nu te stresa prea tare ca parca ai visa vreun dusman din manele. Noi discutam placut despre viata in societate si partea economica.

 sSorsy, on 14 octombrie 2017 - 14:07, said:

Uite, vezi, situatia cu iPhone X, zeci de milioane de precomenzi, de la saraci la bogati.

Pai cunosc cativa care se plang de foame  si de criza concomitent cu iPhone-ul in mana.
Da bine zici, nici nu am atins partea de leasing sa nu fac mesajul prea lung.
Nici nu am atins partea de s-a marit rata cu 60-70 de lei, asta la un credit nu asa de mare, credit de vreo 40 de mii de lei, ma gandeam ca imi cumparam ceva in rate de diferenta aia de pret, trecand peste partea ca nu cumpar lucruri in rate, doar ma gandeam asa sa fiu la mana la banca sa poata sa imi ceara inca 50 de lei in plus, asa ca robor.

Nu mai zic nici de cei care merg pe autobuz cu Samsung si Iphone, care merg fara bilet si butoneaza grup Control RATB.

 cdsoft, on 14 octombrie 2017 - 14:11, said:

A descoperit si el ca s-a mai desteptat romanul dupa aparitia multinationalelor pe piata.
Grosul clientilor de buticuri au ramas pensionarii si asistatii sociali, aia care nu stiu ce inseamna sa muncesti banul, asa ca nu il apreciaza dupa ce il primesc in cont de la stat gratuit.
In Romania multinationalele sunt doar cu numele, restul este o cu totul alta discutie.
La noi la nivel de salariu multinationalele nu exista, iara la nivel de seriozitate.

Edited by Argent, 14 October 2017 - 14:16.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Sigur ca se cheltuie aiurea sume delirante de bani, dar de obicei socoteala o tin cei rupti in cur care nu-si permit nimic pt ca in loc sa se intereseze de ce bani pot sa castige ei, pierd vremea tinand socoteala altora.

Daca vrei sa faci ceva util cu tinutul socotelii altora, fie intri in politica si dezvolti o campanie de culturalizare sociala, de informare publica, etc., fie macar te duci si le rupi capul vanzatorilor imbecili de la magazine care mint oamenii cu nerusinare ca Beko turcesc e mai bun decat altele mult mai bune in realitate, si ca J5 2017 e mult mai bun decat S6 pe care il avea clienta, cu toate ca S6 are ecran cu rezolutie de 4 X mai mare la ecran, GPU de 8 X mai performant, RAM de 3 GB in loc de 2, senzor de camera mult mai mare cu fotositi mult mai mari deci DR mai mare si zgomot mai mic, etc., etc. Le recoltezi organele si le vinzi si faci bani fara numar, si faci de doua ori bine si societatii - o scapi si de mincinosi imbecili si hoti, si salvezi si vieti cu organele transpantate - chit ca daca ar cunoaste cum e cu imunosupresoare bagate in ei, unii poate ar renunta...

Edited by loock, 14 October 2017 - 14:27.


#9
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Este cum zice colegul de mai inainte, sunt care vor sa mimeze normalitatea sociala, nu normalitatea, vor sa mimeze o situatie sociala si financiara pe care nu o au.
De ex iesi in oras cu vreo cunostinta si printre pahare de bere si farfuri de mancare afli ca are intretinerea neplatita, ca a platit vreo 300 de lei reconectare la curent, dar lasa ca important este sa tina pasul cu cei de varsta lui, macar sa mimeze asta.

Si mai terminati dracu cu discutia despre invidie ca parca ascult manele, invidie este cand barfesti in viata reala, cand iti barfesti fratele, colegul sau vreun var, pe internet este VAX, date in neant.
Daca mergeti inainte cu discutia despre invidie nu faceti nimic inafara sa mimati si voi ca traiti intr-o tara diferita.

Legat despre ce ai scris cu Beko si vanzarile astea, pai ok... eu la cateva minute dupa ce mi-am facut card la o banca, dupa ce am specificat clar ca nu ma intereseaza vreun alt serviciu de la banca respectiva, pai am fost sunat de un tip care mai avea putin si se rastea la mine, deci eu ii ziceam ca nu sunt interesat de nimic, el ca "da stiti despre ce vreau sa va zic?" si parca se rastea la mine, l-am ascultat si vroia sa imi activeze internet bank si inca ceva, desigur nu imi zicea tariful, ca l-am intrebat eu si despre astea. I-am zis nu, am deja alta banca pentru internet banking.
Dar asa ca chestie cu marketing idiot.

Sa mai zic cum emag m-am prins ca urmaresc un produs si mi-a trimis un email ca imi fac o reducere si REDUCEREA LOR cumulata cu voucher rezulta tot un produs scump, un produs care a fost redus la un pret mult mai mic, dar m-a amuzat partea in care emag ma tenta cu telefon redus + voucher care rezulta tot un produs scump.

Sau cum la emag am fost sa returnez un telefon si cel de la tehnic imi zicea ca viitorul este Windows Phone, ca Windows o sa faca compatibilitate intre toate dispozitivele windows, ca Android o sa dispara. Timp in care eu nu am spus nimic, mai ca ma facea ala de la tehnic vinovat ca returnez un Windwos Phone cand viitorul apartine Windows phone.
Si desigur ca intre timp windows s-a dus, am constat dupa cumparare ca platforma windows era plina de proiecte moarte pentru windows mobile, ca browserul de pe windows era varza, deci simteai ca ai cumparat un telefon cu Symbian.

Si altele, omul se mai educa si singur si trece peste "esti invidios".

Edited by Argent, 14 October 2017 - 14:34.


#10
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Argent, on 14 octombrie 2017 - 14:16, said:

In Romania multinationalele sunt doar cu numele, restul este o cu totul alta discutie.
La noi la nivel de salariu multinationalele nu exista, iara la nivel de seriozitate.

In ce sens sunt doar cu numele?

Pana prin 2014-2015 e adevarata partea cu salariile. Acum insa am auzit de sume frumusele chiar pentru pozitii de jos (adica pozitii fara oameni in subordine) pentru cei cu ceva experienta, de regula peste 5-7 ani (de pilda 4500, 6000, chiar spre 9000 de lei, diferenta venind de pe la cate-o limba straina mai exotica, de pilda olandeza, precum si de pe la cate-o pozitie ceva mai tehnica, unde chiar trebuie sa stii absolut tot despre produsul respectiv).

Am constatat si eu frunzarind ejobs (e doar un exemplu) ca e pliiiin de joburi pe la tot felul de firme "de afara" (daca vreti sa le numim generic "multinationale", n-am nimic impotriva). Muuuult mai multe decat erau prin 2009-2012, de pilda.

Ca sa fiu si ontopic, ma declar si eu siderat de cate nimicuri pot cumpara cei din jurul meu. Multe ajung sa fie folosite o data - de doua ori si gata. Sau haine care le plac in magazin, dar nu si acasa. Si exemplele pot continua.

Oamenii nu intra cu o lista de "lipsuri" (nevoi) in magazin; nu. Determinarea e inversa: mergand prin fata raftului cu produse, le vede si - cel putin pentru unele - mintea le creaza automat o idee falsa cum ca ar avea nevoie de acele lucruri.

Un exemplu - daca te uiti in Ikea, poti trage concluzia ca toti cei aflati acolo au casele goale, fara nimic in ele.

Edited by cattavencu, 14 October 2017 - 14:41.


#11
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007
1. nu mai poti demara afaceri cu bani putini. vremea aceea s-a dus.
2, nu mai poti demara afaceri fara sa cunosti in detaliu un domeniu. si vremea aceea s-a dus. daca stai intr-un birou, la etajul țâșpe, si numeri pilotele vandute de altii, si nici macar nu intelegi de ce are omul succes, esti departe de sprirtul antreprenorial. ramai acolo.

Edited by strongsss, 14 October 2017 - 14:35.


#12
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 cattavencu, on 14 octombrie 2017 - 14:33, said:

In ce sens sunt doar cu numele?

Pana prin 2014-2015 e adevarata partea cu salariile. Acum insa am auzit de sume frumusele chiar pentru pozitii de jos (adica pozitii fara oameni in subordine) pentru cei cu ceva experienta, de regula peste 5-7 ani (de pilda 4500, 6000, chiar spre 9000 de lei, diferenta venind de pe la cate-o limba straina mai exotica, de pilda olandeza, precum si de pe la cate-o pozitie ceva mai tehnica, unde chiar trebuie sa stii absolut tot despre produsul respectiv)
Ai auzit, dar fara sa intru in detaliu, posturile alea sunt rezervate.
Daca cumva nu esti in tara, sa nu te lasi tentat sa te intorci in Romania pentru un post oferit in vreo multinationala. Alta discutie si prefer sa nu o abordez ca totul este ca la noi.

 strongsss, on 14 octombrie 2017 - 14:34, said:

1. nu mai poti demara afaceri cu bani putini. vremea aceea s-a dus.
Eu am mai multe surse de venit, regula este sa ataci subiectul si nu initiatorul.
Si legat despre ce ai zis? Ce crezi ca am facut? Am verificat si eu catalogul respectiv, ma gandeam cat pot eu scoate la aur, ca de ce sa nu faci asta? Dar sa iti spun problema care mi-a indicat ca nu este domeniu potrivit? Partea in care ai de recuperat bani de la roman.
Am prieteni care au acordat imprumuturi la cunostinte si rude, imprumuturi fara ca macar sa stie ca persoanele respective aveau deja restante pe la rate, pe la intretinere, pe la la alte cunostinte, ca vezi tu... este ce ziceam in primul mesaj de pe subiect, romanul este campion la mimat omul social, perfect, se integreaza, iti cere asa un imprumut mic si apoi trebuie sa il intelegi ca nu are de unde sa iti returneze bani ca deja are alte probleme mai importante, gen banca, gen intretinerea si gen copilul care merge la scoala sau plicul de la intretinere in care este anuntat ca a depasit o anumita suma restanta.

Eu mai fac bani si de pe urma celor care vor sa isi faca bloguri si video bloguri, deci inteleg bine partea asta speculat ce merge. Am mai multe surse de venit, asta este doar una dintre ele, dar este vorba despre a satisface o nevoie.

Edited by Argent, 14 October 2017 - 14:42.


#13
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

 cdsoft, on 14 octombrie 2017 - 14:11, said:

A descoperit si el ca s-a mai desteptat romanul dupa aparitia multinationalelor pe piata.
Grosul clientilor de buticuri au ramas pensionarii si asistatii sociali, aia care nu stiu ce inseamna sa muncesti banul, asa ca nu il apreciaza dupa ce il primesc in cont de la stat gratuit.
Meseriasule pensia nu este o renumeratie gratuita ci rezultatul contributiilor la casa de pensii dupa zexci de ani de munca. Sa spui ca pensionarul nu stie ce inseamna sa muncesti banul presupune un mare grad de retard, nu degeaba avem atatia analfabeti functionali, inclusiv pe forum.

#14
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Vezi ca in Romania majoritatea pensiilor acordate nu sunt cele de munca, limita de varsta, anticipata, sau anticipata partial, ci alea sociale, pensia sociala, pensia minima garantata, indemnizatia sociala pentru pensionari si pensia de boala fraudata... astia sunt grosul "pensionarilor", nu aia cu 35 de ani vechime in munca 8 ore pe zi.

#15
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
daca ai bani si sti ca altii vin cheltui,nu le tii socoteala
greu poate intelege unu care dramuiesti fiecare banut,nu condamn pe nimeni
fiecare cu,ce are

#16
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

 cattavencu, on 14 octombrie 2017 - 14:33, said:

In ce sens sunt doar cu numele?

Pana prin 2014-2015 e adevarata partea cu salariile. Acum insa am auzit de sume frumusele chiar pentru pozitii de jos (adica pozitii fara oameni in subordine) pentru cei cu ceva experienta, de regula peste 5-7 ani (de pilda 4500, 6000, chiar spre 9000 de lei, diferenta venind de pe la cate-o limba straina mai exotica, de pilda olandeza, precum si de pe la cate-o pozitie ceva mai tehnica, unde chiar trebuie sa stii absolut tot despre produsul respectiv).

Am constatat si eu frunzarind ejobs (e doar un exemplu) ca e pliiiin de joburi pe la tot felul de firme "de afara" (daca vreti sa le numim generic "multinationale", n-am nimic impotriva). Muuuult mai multe decat erau prin 2009-2012, de pilda.

Ca sa fiu si ontopic, ma declar si eu siderat de cate nimicuri pot cumpara cei din jurul meu. Multe ajung sa fie folosite o data - de doua ori si gata. Sau haine care le plac in magazin, dar nu si acasa. Si exemplele pot continua.

Oamenii nu intra cu o lista de "lipsuri" (nevoi) in magazin; nu. Determinarea e inversa: mergand prin fata raftului cu produse, le vede si - cel putin pentru unele - mintea le creaza automat o idee falsa cum ca ar avea nevoie de acele lucruri.

Un exemplu - daca te uiti in Ikea, poti trage concluzia ca toti cei aflati acolo au casele goale, fara nimic in ele.
Incearca la Auchan si vezia media salariilor sau astia nu sunt multinationala ? Sau vrei sa vezi la producatorii de tigari din Romania ?

 cdsoft, on 14 octombrie 2017 - 14:44, said:

Vezi ca in Romania majoritatea pensiilor acordate nu sunt cele de munca, limita de varsta, anticipata, sau anticipata partial, ci alea sociale, pensia sociala, pensia minima garantata, indemnizatia sociala pentru pensionari si pensia de boala fraudata... astia sunt grosul "pensionarilor", nu aia cu 35 de ani vechime in munca 8 ore pe zi.
Esti pe din afara si se vede ca musteti a invidie proletara, dar tu continua sa pacalesti auditoriul.

#17
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 ceanu1980, on 14 octombrie 2017 - 14:44, said:

daca ai bani si sti ca altii vin cheltui,nu le tii socoteala
greu poate intelege unu care dramuiesti fiecare banut,nu condamn pe nimeni
fiecare cu,ce are
Am fost ca ei, din cauza asta si pot intelege fenomenul, primul loc de munca a fost pe studii superioare, loc la birou, caldura, te durea la basca de frig, de ploaie, de zapada, mergeam la munca in adidasi si iarna, plimbam acte si butonam calculatorul. Aveam o leafa care o pot considera nesimtita pentru perioada respectiva.
Si te-ai gandi ca era suficient? Nea, gresit, am facut rate si la banca, aveam si intretinerea neplatita, ca este cum zici tu...se alimenta cardul, intr-o luna de zile renovam, cumparam telefon, laptop si haine, beam si mancam si etc... Chiar daca eu nici nu aveam sumele respective apelam la credit.
Si da, am fost si eu printre cei care cumparau pilote, de unde ma uit acum ca am luat pilote care nici macar nu sunt luate pe masura, le luam ca eram pe acolo cand venea cel cu marfa, le luam ca erau in rate si asa mai departe, lasa ca nu strica.


 poseidon07, on 14 octombrie 2017 - 14:45, said:

Incearca la Auchan si vezia media salariilor sau astia nu sunt multinationala ? Sau vrei sa vezi la producatorii de tigari din Romania ?
Nu doar Auchan, orice multinationala, leafa de inceput este mizera si mai sus se ajunge cu pile, dar dupa cum ai zis... Auchan, Kaufland, astea sunt multinationale in care se intra cel mai usor.

Edited by Argent, 14 October 2017 - 14:52.


#18
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

 Argent, on 14 octombrie 2017 - 13:51, said:

Aici este o chestie pe care nu inteleg, eu am dat ca exemple persoane care au studii superioare, vechime in viata, ar trebui sa fie cu ceva experienta de viata, sa fie cu istoricul satisfacut de cateva crize.


Vezi, Argent, degeaba ai o vârstă, apropo de comentariul tău la topicul meu Posted Image
Îți dai seama că a trecut viața pe lângă tine și nu știi prea multe despre bani.
Cum te simți când vezi antreprenori de 20-30 de ani care fac milioane din antreprenoriat în timp ce tu te gândești cum să faci economie la cartofi ?

Ce să faci cu banii ?
Cumpără niște cărți.
Dacă tot ai pierdut timpul 40 de ani, fă ceva util cu timpul tău de acum înainte ;)

Edited by AL_DRAGON, 14 October 2017 - 14:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate