Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Facultati de IT

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Allyn1

Allyn1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 04.02.2014
Salut! Sunt clasa a 12-a la stiinte ale naturii si vreau sa merg la o facultatate de IT. Stiu ca ar fi fost mult mai bine pe mate-info,am avut ocazia sa ma transfer in a 9-a,imi sugerase si proful de info...dar nu am facut-o. Acum nu mai fac info,dar vreau sa merg pe IT,in alt domeniu nu prea ma regasesc. Am cunostinte minime de C++ si js si medii de HTML. Stiu ca o sa trebuiasca sa lucrez singur,dar vreau sa am macar 2 optiuni de facultati.
Facultatea de mate-info pica,nu ma dau in vant dupa matematica. O optiune ar fi Informatica Economica din Bucuresti (CSIE). Nu am gasit pe site cum se face admiterea,daca se da examen si din ce. Nu stiu nimic despre cum functioneaza facultatile,pentru ca de ce ne-ar invata asa ceva la liceu? Am auzit ca nu se face foarte multa info si programare,deci,evident,o sa trebuiasca sa lucrez pe cont propriu.
O alta optiune ar fi Automatica si Calculatoare. Again,nu stiu cum se face admiterea. Aici am inteles ca e nevoie si de fizica,in liceu doar in a 9-a si a 10-a am facut,pentru ca doar asta e necesara pentru Bac,asta insemnand optica,electrica si ceva mecanica.
Am mai gasit si la Poli facultatea de Electronica,telecomunicatii si tehnologia informatiei. Cu ce se ocupa mai pe larg,habar nu am...
Stiu,sunt nehotarat. Mi-ar placea sa lucrez intr-o companie creatoare de jocuri,la Ubisoft in special.
Deci,ce mi-ati sugera sa aleg? Daca sunt studenti/absolventi la cele enumerate,o parere?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
N-ai cum reusi in domeniul asta daca tu nici sa cauti pe net in pagina facultatilor nu poti!
Una peste alta, daca nu vrei mate si fizica, iti ramane doar info-economica de la facultatile de profil (ASE, FEAA etc.) unde dai matematica pe economie.

Edited by neagu_laurentiu, 14 October 2017 - 13:03.


#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
IT-ul este foarte vast, ce te vezi lucrand in IT?

 Allyn1, on 14 octombrie 2017 - 12:59, said:

Nu stiu nimic despre cum functioneaza facultatile,pentru ca de ce ne-ar invata asa ceva la liceu?
Pui problema gresit, este interesul tau , prin urmare trebuie sa te documentezi. Imi vine greu sa cred ca nu ai gasit pe site toate informatiile necesare..

Edited by jegmihai, 14 October 2017 - 13:04.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Allyn1, on 14 octombrie 2017 - 12:59, said:

Am mai gasit si la Poli facultatea de Electronica,telecomunicatii si tehnologia informatiei. Cu ce se ocupa mai pe larg,habar nu am...
Cu electronica. Vrei DEX?

#5
Allyn1

Allyn1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 04.02.2014
Am gasit asta la ASE
ase.ro/admitere2017/licenta2017/pdf/Cum_devii_student_la_licenta_2017.pdf
presupun ca se aplica pentru toate facultatile legate de ASE.
in legatura cu punctul 3,care ani de studii?

#6
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 Allyn1, on 14 octombrie 2017 - 13:12, said:

in legatura cu punctul 3,care ani de studii?
Anii de studiu din liceu.

#7
Allyn1

Allyn1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 04.02.2014

 jegmihai, on 14 octombrie 2017 - 13:15, said:

Anii de studiu din liceu.
aha,cam ciudat,din moment ce e deja media de la Bac. Anyway,e bine ca nu se da examen de admitere la info.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Vezi ca la ASE daca n-ai peste 9 si un pic, nu intri, acolo-i concurenta foarte mare.

 Allyn1, on 14 octombrie 2017 - 13:26, said:

Anyway,e bine ca nu se da examen de admitere la info.
Tu fugi de ce vrei sa devii?!

Edited by neagu_laurentiu, 14 October 2017 - 13:28.


#9
Allyn1

Allyn1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 04.02.2014

 neagu_laurentiu, on 14 octombrie 2017 - 13:28, said:

Vezi ca la ASE daca n-ai peste 9 si un pic, nu intri, acolo-i concurenta foarte mare.


Tu fugi de ce vrei sa devii?!
Am vazut,ce-i drept,nu sunt genul de elev pentru note,nu traiesc cu ele. Termin 12 ani de liceu si nu am nicio baza concreta pe nimic. Cate putin din fiecare,asa e la noi. E trist ca pentru majoritatea acele note inseamna atat de mult. O colega luase anul trecut un 7 parca si incepuse sa planga...

Ma refeream ca nu am mai facut in liceu...evident ca daca o sa intru o sa lucrez

#10
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 Allyn1, on 14 octombrie 2017 - 13:42, said:

evident ca daca o sa intru o sa lucrez
Pui burta pe carte de pe acum si acel "daca" nu va mai fi atat de pronuntat.

#11
Allyn1

Allyn1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 04.02.2014

 jegmihai, on 14 octombrie 2017 - 13:44, said:

Pui burta pe carte de pe acum si acel "daca" nu va mai fi atat de pronuntat.
din cate se vede,ar trebui sa-mi ridic media anuala si pe cea de la Bac decat sa ma apuc de limbaje de programare :))

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Allyn1, on 14 octombrie 2017 - 13:42, said:

Am vazut,ce-i drept,nu sunt genul de elev pentru note,nu traiesc cu ele.
Atunci mergi unde dai admitere scrisa, nu concurezi cu mediile anilor si bacalaureat (sunt destui care au cu ce se mandri din perspectiva asta).

 Allyn1, on 14 octombrie 2017 - 13:42, said:

evident ca daca o sa intru o sa lucrez
Lasa promisiunile, stim si noi cate se duc la bun sfarsit.

Edited by neagu_laurentiu, 14 October 2017 - 15:08.


#13
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

 Allyn1, on 14 octombrie 2017 - 12:59, said:

Salut! Sunt clasa a 12-a la stiinte ale naturii si vreau sa merg la o facultatate de IT. Stiu ca ar fi fost mult mai bine pe mate-info,am avut ocazia sa ma transfer in a 9-a,imi sugerase si proful de info...dar nu am facut-o. Acum nu mai fac info,dar vreau sa merg pe IT,in alt domeniu nu prea ma regasesc. Am cunostinte minime de C++ si js si medii de HTML. Stiu ca o sa trebuiasca sa lucrez singur,dar vreau sa am macar 2 optiuni de facultati.
Facultatea de mate-info pica,nu ma dau in vant dupa matematica. O optiune ar fi Informatica Economica din Bucuresti (CSIE). Nu am gasit pe site cum se face admiterea,daca se da examen si din ce. Nu stiu nimic despre cum functioneaza facultatile,pentru ca de ce ne-ar invata asa ceva la liceu? Am auzit ca nu se face foarte multa info si programare,deci,evident,o sa trebuiasca sa lucrez pe cont propriu.
O alta optiune ar fi Automatica si Calculatoare. Again,nu stiu cum se face admiterea. Aici am inteles ca e nevoie si de fizica,in liceu doar in a 9-a si a 10-a am facut,pentru ca doar asta e necesara pentru Bac,asta insemnand optica,electrica si ceva mecanica.
Am mai gasit si la Poli facultatea de Electronica,telecomunicatii si tehnologia informatiei. Cu ce se ocupa mai pe larg,habar nu am...
Stiu,sunt nehotarat. Mi-ar placea sa lucrez intr-o companie creatoare de jocuri,la Ubisoft in special.
Deci,ce mi-ati sugera sa aleg? Daca sunt studenti/absolventi la cele enumerate,o parere?
Sunt multi tineri ca tine care din lipsa faptului ca scolile profesionale s-au desfiintat numai au oportunitatea sa se faca pantofar, strungar, cizmar, frezor, etc.SI atunci ajungeti la acest paradox.
Fa-te brutar , ospatar orice in afara de programare.

#14
Allyn1

Allyn1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 04.02.2014

 javaEEDevOps, on 14 octombrie 2017 - 22:45, said:

Sunt multi tineri ca tine care din lipsa faptului ca scolile profesionale s-au desfiintat numai au oportunitatea sa se faca pantofar, strungar, cizmar, frezor, etc.SI atunci ajungeti la acest paradox.
Fa-te brutar , ospatar orice in afara de programare.
la ce se da admiterea acolo?

#15
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 Allyn1, on 15 octombrie 2017 - 20:43, said:

la ce se da admiterea acolo?
Inainte de a te decide sa te faci brutar ar fi bine sa te interesezi cat munceste si cat castiga un brutar...

Ar fi bine sa incerci sa faci o inginerie intr-un domeniu in care sa existe o piata a muncii a serviciilor: de exemplu auto (electric, mecanic etc).
Daca nu cauti scoli postliceale acreditate, exemple:
http://www.cursurica...29/mecanic-auto
http://www.ucecom-sp...s/mecanic-auto/

PS: E o mare gresala sa nu incerci sa te pregatasti pt o facultate inginereasca si la 18 ani sa decizi a te face direct muncitor. La 35-40 de ani va mult mai greu sa te faci ceea ce n-ai facut la 20, mai ales ca in UE creste procentul celor cu studii superioare. Chgiar daca nu intrii anul viitor la facultate, stai un an acasa, te pregatesti si incerci macar o data.

Din inginer cu Fac de transporturi poti deveni lejer mecanic auto, dar invers e imposibil. Industria se robotoizeaza tot mai mult, si pe masura ce trece timpul, ponderea muncitorului obisnuit va scadea si ea.

Edited by RomeoM, 16 October 2017 - 07:15.


#16
Allyn1

Allyn1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 04.02.2014

 RomeoM, on 16 octombrie 2017 - 07:13, said:

Inainte de a te decide sa te faci brutar ar fi bine sa te interesezi cat munceste si cat castiga un brutar...

Ar fi bine sa incerci sa faci o inginerie intr-un domeniu in care sa existe o piata a muncii a serviciilor: de exemplu auto (electric, mecanic etc).
Daca nu cauti scoli postliceale acreditate, exemple:
http://www.cursurica...29/mecanic-auto
http://www.ucecom-sp...s/mecanic-auto/

PS: E o mare gresala sa nu incerci sa te pregatasti pt o facultate inginereasca si la 18 ani sa decizi a te face direct muncitor. La 35-40 de ani va mult mai greu sa te faci ceea ce n-ai facut la 20, mai ales ca in UE creste procentul celor cu studii superioare. Chgiar daca nu intrii anul viitor la facultate, stai un an acasa, te pregatesti si incerci macar o data.

Din inginer cu Fac de transporturi poti deveni lejer mecanic auto, dar invers e imposibil. Industria se robotoizeaza tot mai mult, si pe masura ce trece timpul, ponderea muncitorului obisnuit va scadea si ea.
Nu,nu ma intereseaza de postliceale si altele de genul.
E posibil sa intru in clubul de robotica al scolii,profesorul de romana s-a oferit sa ma invite. Poate o sa-mi placa cum e acolo si o sa ma intereseze mai mult domeniul.

#17
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

 Allyn1, on 16 octombrie 2017 - 18:21, said:

Nu,nu ma intereseaza de postliceale si altele de genul.
E posibil sa intru in clubul de robotica al scolii,profesorul de romana s-a oferit sa ma invite. Poate o sa-mi placa cum e acolo si o sa ma intereseze mai mult domeniul.
si ce robotica lui peste prajit faci acolo ? Ca oricum la nivelul ala nu faceti voi robotica( nu aveti matematica necesara, pentru proiectarea de roboti ) .

#18
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 Allyn1, on 16 octombrie 2017 - 18:21, said:

E posibil sa intru in clubul de robotica al scolii,profesorul de romana s-a oferit sa ma invite. Poate o sa-mi placa cum e acolo si o sa ma intereseze mai mult domeniul.
Daca vrei sa traiesti practicand robotica, o cale ar fi Universitatea Politehnica Bucuresti - Facultatea de inginerie mecanica si mecanica
http://www.mecanica....i-de-invatamant

Faci cateva cursuri de initiere in perioada de lucenta (4 ani), si te specializezi in perioada de master ( 2 ani ). Dar concurenta la aceasta sectie este mare. Ai perspective imediate sa programezi roboti industriali pt Dacia, lucrand la centul de cercetare din Titu (de exemplu).

http://www.mecanica....a 2016-2017.pdf
http://www.mecanica....ndex.php/master

Ca sa ajungi la mecatronica ai nevoie de matematica si fizica la admiterte, iar apoi informatica.

Profesorii de la liceul tau, iti ofera si un loc de munca in robotica dupa ce vei termina 12 clase ?

Edited by RomeoM, 17 October 2017 - 19:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate