Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cumpărat auto de la proprietar care nu figurează în actele masinii

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015
Presupunem ca ala nu zice ca nu ar fi semnat asa ceva.
Contractul de V-C e actul ei de proprietate.

 Hassann, on 14 octombrie 2017 - 08:03, said:

Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă,

Ea a dat banul, ala a dat masina si actul de V-C
Unde vezi tu inselaciunea?

#20
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
am mai citit cazuri de astea cu miile ,iar pe la finante cand ma duc sa platesc nspe impozite de fiecare data sunt cate 4-5 care plang pe acolo ca au luat masini si nu le pot inmatricula
masini luate de la bisnitari ,samsari bineinteles
cumparatorul si bisnitarul sunt din Constanta iar adevaratul propietar in acte e de la Baia-Mare ,am dat un exemplu
un caz similar aici pe SP mi aduc aminte :
a luat masina cu 3000e de la bisnitar ,a descoperit ulterior ca are niscai probleme ,a descoperit ca propietarul era full de datorii si f. suparat
rezolvare :?
s a dus inapoi la bisnitar si i a dat o cu 2000 , in vreo 3 saptamani prostu pierduse repede 1000 euro
spor la samsari

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015

 vio1971, on 14 octombrie 2017 - 08:12, said:

am mai citit cazuri de astea cu miile ,iar pe la finante cand ma duc sa platesc nspe impozite de fiecare data sunt cate 4-5 care plang pe acolo ca au luat masini si nu le pot inmatricula
masini luate de la bisnitari ,samsari bineinteles
cumparatorul si bisnitarul sunt din Constanta iar adevaratul propietar in acte e de la Baia-Mare ,am dat un exemplu
un caz similar aici pe SP mi aduc aminte :
a luat masina cu 3000e de la bisnitar ,a descoperit ulterior ca are niscai probleme ,a descoperit ca propietarul era full de datorii si f. suparat
rezolvare :?
s a dus inapoi la bisnitar si i a dat o cu 2000 , in vreo 3 saptamani prostu pierduse repede 1000 euro
spor la samsari

Asa se petrece si p-aici.
Mergi in curte si te rezolva.

#22
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016

 Tsunnnami, on 14 octombrie 2017 - 07:53, said:


Politia nu are nici o treaba.
Trebuie sa-l dea in judecata pe cel care i-a vandut masina pentru inmatriculare, dar masina este a ei, a cumparat-o si are act de v-c legal.



E perfect legal

adica sa l prosteasca pe altul care o sa vina sa si faca cont pe SP cu aceeasi problema
frumoasa rezolvare n am ce zice
traiasca samsarii

#23
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Daca pe talon nu e mentionata instrainarea, poti circula cu masina pana cade sau pana se schimba legea. Atata doar ca daca ai vreun eveniment, adica cineva te loveste, asigurarea nu-ti va folosi la nimic :)

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015

 vio1971, on 14 octombrie 2017 - 08:14, said:


adica sa l prosteasca pe altul care o sa vina sa si faca cont pe SP cu aceeasi problema
frumoasa rezolvare n am ce zice
traiasca samsarii

Adica nu e legal sa-ti cumperi o masina si sa nu o inmatriculezi?
Tu iti inmatriculezi batista?

Ca ea a CREZUT ca isi poate inmatricula masina nu e decat vina ei.
Daca ai de gand asa ceva, VERIFICI ACTELE inainte sa dai banu'

#25
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
cu batista nu faci accidente !!!
poate sa o tina in fata blocului dupa ,,sfaturile,, tale !!

Edited by vio1971, 14 October 2017 - 08:19.


#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015

 argonaut, on 14 octombrie 2017 - 08:16, said:

Daca pe talon nu e mentionata instrainarea, poti circula cu masina pana cade sau pana se schimba legea. Atata doar ca daca ai vreun eveniment, adica cineva te loveste, asigurarea nu-ti va folosi la nimic Posted Image

Eu nu recomand sa mearga "asa" pentru ca daca politia ii retine talonul vreodata, ala nu-l poate ridica decat cel pe numele caruia este, sau prin hotarare judecatoreasca.
Daca esti prost, atunci mergi in curte si-ti ceri drepturile

#27
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

 Tsunnnami, on 14 octombrie 2017 - 08:12, said:

Presupunem ca ala nu zice ca nu ar fi semnat asa ceva.
Contractul de V-C e actul ei de proprietate.



Ea a dat banul, ala a dat masina si actul de V-C
Unde vezi tu inselaciunea?

Tsu.repet.da mi o datele tale si imi.fac un V-C pe mobra ta.e perfect legal la mine in curte :)

#28
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013

 Tsunnnami, on 14 octombrie 2017 - 08:19, said:


Daca esti prost, atunci mergi in curte si-ti ceri drepturile

Chestia e ca drepturile unui prost nu prea le apara nicio lege ! :D

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015

 foxbat, on 14 octombrie 2017 - 08:19, said:

Tsu.repet.da mi o datele tale si imi.fac un V-C pe mobra ta.e perfect legal la mine in curte Posted Image

Stiu ce vrei sa spui dar din ce spune ea, nu mi se pare nici o infractiune.
Altfel, da, politie, dar nu cred. Il cunoaste, ii stie nr de telefon, adresa, are seria de le CI, e doar chestie de fisc si inmatriculare

 argonaut, on 14 octombrie 2017 - 08:22, said:


Chestia e ca drepturile unui prost nu prea le apara nicio lege ! Posted Image

Nu-ti zisei ca "se scoate" cu hotararea judecatoreasca?
Are nitel de umblat, atata tot, n-o mai speriati

#30
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

 Tsunnnami, on 14 octombrie 2017 - 08:22, said:



Stiu ce vrei sa spui dar din ce spune ea, nu mi se pare nici o infractiune.
Altfel, da, politie, dar nu cred. Il cunoaste, ii stie nr de telefon, adresa, are seria de le CI, e doar chestie de fisc si inmatriculare

Hm..fiscul nu are ce sa faca daca n are fiscalul vanzatorului.deci tot minciuna este.bine..si cumparatoarea e psd ista la greu ca l a crezut pe ala si acum e in buda ca noi toti di  Ro.

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015

 foxbat, on 14 octombrie 2017 - 08:24, said:

Hm..fiscul nu are ce sa faca daca n are fiscalul vanzatorului.deci tot minciuna este.bine..si cumparatoarea e psd ista la greu ca l a crezut pe ala si acum e in buda ca noi toti di  Ro.

Scrie in contractul de VC ca ii da si fiscalul? Ca i-o inmatriculeaza?
Daca nu scrie, la revedere. Ea isi poate rezolva prin hotarare judecatoreasca, de cate ori mai scriu?

#32
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
in parcul privat unde imi tin masina personala de vreo 2 ani ,un parc f. mare , sunt si 6-8 bisnitari cu locuri parcelate cu zeci de masini la vanzare
musterii cu miile , de multe ori cand ma duc la masina ii vad pe unii [ cumparatori] ca dau cu capurile de masini ,se cearta cu samsarii ,ameninta cu politia  etc etc , exclusiv pentruca nu si pot inmatricula masinile cumparate de la ei . de la 389 dati inapoi la 165 ,la km ma refer si muuulte altele .
am fost baiat destept ,am luat de a lungul vietii masini numai de la propietari si de vreo 12 ani numa de la Nemtia ,Niciodata de la Hoti
spor

#33
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 Tsunnnami, on 14 octombrie 2017 - 07:53, said:


Politia nu are nici o treaba.
Trebuie sa-l dea in judecata pe cel care i-a vandut masina pentru inmatriculare, dar masina este a ei, a cumparat-o si are act de v-c legal.


o fi un singur caz in care unul vinde o masina furata, se face contract legal, apoi la verificari ori dupa un timp, se trezeste cu politia ca era furata si i-o salta?

stii la ce e bun contractul facut? la facut avioane de hartie.

un contract nu te apara de nimic, cata vreme nu ai istoricul corect si bine documentat al bunului respectiv.

#34
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
din ultima fraza reiese ca  initiatoarea avea impresia ca ,cumpara un produs de la emag , il desfaci  nu ti place valea cu returu si banii inapoi !!
no offence , nici nu ma bucur, dar....

Edited by vio1971, 14 October 2017 - 08:36.


#35
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
Samsarul a vândut ceva ce nu era a lui. Nu era proprietarul masinii. A pacalit-o.
Rămâne cu un cazan in curte ce nu il poate inmatricula. Doar cu f multi bani si timp pierdut.
Trebuie sa meargă la proprietarul din acte. E f greu. E firma.
Factura, impozit, datorii, etc.
Doar sa o folosească pe fals in tara poate dar cu mari riscuri.
Ce face in caz ca ii trebuie RCA?

#36
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
am mai vazut [citit] aici si nu numai njpe mii de cazuri ,discutii ,contraziceri,para-contraziceri, explicatii ,para-explicatii ,legi si contracte facute si refacute ,mismasuri si potlogarii etc  etc etc de genul asta
cand cumperi o masina NU cumperi un robot de bucatarie ,chiar daca ar fi troll initiator ,cazuri ca astea sunt cu zecile de mii
am un cumnat care acum 12 ani a vandut o dacie in judetul invecinat ,NICI in ziua de azi nu l a mai gasit pe bisnitar/cumparator  ,plateste tot restul vietii la ea .

Edited by vio1971, 14 October 2017 - 09:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate