Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Esecul femeii puternice

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
199 replies to this topic

#37
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View PostVyorela, on 13 octombrie 2017 - 21:30, said:

Eu ma consider un exemplu  de urmat,nu am nevoie de nimeni , sunt pe picioarele mele. Important e ca sunt fericita
tu esti un troll obosit , du-te de te culca

#38
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postaaaa4567, on 13 octombrie 2017 - 21:37, said:

Se gasesc exemple. Ideea e proportia.

https://en.wikipedia...ki/Grace_Hopper
In viata,
daca gasesti video-uri cu doamna Amiral ai sa vezi ca in primul rand este "inginer", ca este si femeie conteaza mai putin.

asemeni doamnei judecator Judy Marilyn, tine de profesionalism, sa-ti faci treaba pentru care esti angajat indiferent de ce ai intre picioare.

Edited by MarianG, 13 October 2017 - 21:44.


#39
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Daca te uiti la toate femeile alea care acum trag tare sa il bage in groapa pe Harvey Weinstein sunt exact alea care bagau capul mereu in poza cand era vorba de femei puternice si independente... cand in realitate nu au fost decat prostituatele si curvele promovate de niste baieti bogati la care au prestat, si fara de care nu ieseau din saracie.
Dar daca reusesc cu campania asta mizerabila sa il ingroape pe Weinstein sa vezi ce mandre vor fi, ca sunt puternice, au reusit 100 de curve sa ingroape un om... putere maxima nene.

#40
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View PostCristi_E, on 13 octombrie 2017 - 21:36, said:

Orice femeie e mai inteleapta decat orice barbat. Femeile dau viata, barbatii nu.


Nu stiu daca e vorba neaparat d eintelepciune, cat de rabdare si echilibru. Barbatii isi pierd cumpatul si nu rabdare sa vada rezultate, considera ca asteptarea nu merita. Uneori chiar au dreptate.

Eu cred ca toate astea au un substrat biochimic, totusi.

#41
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postcdsoft, on 13 octombrie 2017 - 21:44, said:

Daca te uiti la toate femeile alea care acum trag tare sa il bage in groapa pe Harvey Weinstein sunt exact alea care bagau capul mereu in poza cand era vorba de femei puternice si independente... cand in realitate nu au fost decat prostituatele si curvele promovate de niste baieti bogati la care au prestat, si fara de care nu ieseau din saracie.
Dar daca reusesc cu campania asta mizerabila sa il ingroape pe Weinstein sa vezi ce mandre vor fi, ca sunt puternice, au reusit 100 de curve sa ingroape un om... putere maxima nene.
Eu am inteles ca au refuzat sa presteze! Ba chiar au raportat acest comportament, si nu s-au luat masuri ani de zile.

#42
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017
Sa nu uitam ca a fost o perioada a matriarhatului in care femeile conduceau. Si au condus chiar mai bine decat barbatii. Va recomand sa cititi despre Cucuteni sau sa vizitati muzeul de la Piatra Neamt. O sa descoperiti o perioada foarte veche din istoria omenirii in care artele si civilizatia au progresat foarte mult si asta sub o conducere matriarhala.
Dar nu trebuie sa idealizam acest lucru deoarece le s-a petrecut intr-o perioada in care oamenii erau putini si nu se luptau pentru resurse. Odata ce omenirea s-a inmultit rolul barbatului ca lider a devenit esential deoarece au inceput razboaiele. Iar femeile nu sunt genetic structurate sa fie agresive. Ma refer la agresivitate in sensul de lider militar nu in casa :) !
Credeti-ma ca oricand m-as intoarce insa la epoca aceea romantica, dar stiu ca la o populatie de peste 7 mld de oameni, nu va mai fi posibil. Decat daca Doamne fereste va izbucni un al treilea razboi mondial, dar cred ca in acest caz resursele ramase vor fi insuficiente si pentru putina populatie care va supravietui.
Referitor insa la ce a spus initiatorul eu nu am decat o intrebare : care societati sunt mai dezvoltate - cele in care femeia este egala barbatului (occidentale) sau cele in care femeia e inferioara barbatului (musulmanii) ?

#43
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Mai la subiect: probabil ca multe barbati vor sa intre in rolul de ocrotitor. O femeie cu cariera si cu destule finante, se va arata prea independenta. Imposibil sa accepti orice la un barbat. Si atunci dai divort la prima cearta mai serioasa. de ce credeti ca divorteaza cuplurile cu bani sau cele din tarile bogate? In plus, cand traiesti ani de zile comod si nu ai nicio durere de cap, vine un moment cand viata te incearca (un cancer, o chestie) si atunci cazi cam de sus...

#44
crixalis

crixalis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.10.2007
Barbatii au creieru mai inclinat spre lucrurile fixe, logice, aritmetica, stiintele logice in general, sunt buni la chestiile "fixe", matematica, fizica, management si alte domenii unde este nevoie de gandire analitica, logica, de vedere in spatiu.
Asta se datoreaza de 2000 de ani de cand barbatu statea in intuneric la intrarea in pestera si trebuia sa apere femeia de pradatorii nocturni, asa el si-a inbunatatit abilitateade a se orienta in spatiu, de a gandi strategii. De aici si problema ca femeile nu sunt asa agile la volan si se chinuie sa parcheze o masina -- un mic exemplu.

Femeile sunt mai mult cu "inima", "sufletu" gandire din alte puncte de vedere, gandire data de "simt", asa cum simte ea, instictul matern, spre conservare, aparare si retragere. Dar daca ajunge intr-o pozitie super importanta de care depin vietile unor oameni, sau protectia lor, e posibil sa obtina un esec. E posibil ca intr-o situatie critica sa ia decizia ce nu duce spre violenta, ceea ce teoretic este bine, dar catedoata prin violenta se rezolva anumite probleme. Asta nu inseamna ca o femeie nu poate deveni conducator, doar ca nu o sa fie la fel de eficienta ca un barbat, pentru-ca e vorba de gandire cu creieru si nu cu "inima"
Poate nu sunt asa multe femei pe pozitiile fixe pentru-ca nu au fost lasate in general, un barbat puternic vrea o femeie sa-i fie alaturi dar intodeauna in dreapta lui, nu in fata. Ii poate da sfaturi foarte bune si il poate indruma, avand o gandire poate mai limpede si mai calma, asa cum gandeste ea, pacifist, poate fi de ajutor.
Cand un barbat este plin de ura, testosteronu aproape ca ii plezneste in cap nu prea mai poate reveni la gandirea logica, asa ca intervine primul instict, acela de lupta, poata lua decizii la "nervi". Aici o femeie nu are asa mari probleme.

#45
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Femeile nu conducm mai bine decat barbatii, si nici la partea tehnica nu exceleaza, insa sunt foarte bune la partea de design, profesiile umaniste de asemenea.
Asta nu inseamna ca femeile sunt inferioare, ci pur si simplu femeile si barbatii sunt construiti genetic pentru meserii diferite, practic se completeaza unul pe altul

#46
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,959
  • Înscris: 31.03.2015

View Postaaaa4567, on 13 octombrie 2017 - 21:45, said:

Eu cred ca toate astea au un substrat biochimic, totusi.
Da, normal. Testosteronul te face sa risti.


View PostFord3, on 13 octombrie 2017 - 21:47, said:

Sa nu uitam ca a fost o perioada a matriarhatului in care femeile conduceau. Si au condus chiar mai bine decat barbatii. Va recomand sa cititi despre Cucuteni sau sa vizitati muzeul de la Piatra Neamt. O sa descoperiti o perioada foarte veche din istoria omenirii in care artele si civilizatia au progresat foarte mult si asta sub o conducere matriarhala.
Asta e cam jumatate de adevar. In istoria omenirii au existat zeci sau poate chiar sute de mii de triburi, si poate doar cateva au adoptat matriarhatul. Iar cele care l-au adoptat au fost sterse de pe fata pamantului de catre triburile patriarhale.

View PostAstute, on 13 octombrie 2017 - 21:51, said:

profesiile umaniste de asemenea.
Ce profesii umaniste? Ca psihologi si filozofi sunt varza murata fata de barbati. Cu exceptiile de rigoare, bineinteles.

Edited by Cristi_E, 13 October 2017 - 21:58.


#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
A dat cineva definiția femeii puternice?

#48
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
hai sa nu amestecam problemele de matematica cu cele de suflet,

#49
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View PostMembruAnonim, on 13 octombrie 2017 - 21:52, said:

A dat cineva definiția femeii puternice?

Da-o tu

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
M ar fi interesat cum vede un bărbat femeia puternica. Ce atribute ii da. Ce așteptări ar avea de la ea.

#51
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View Postfqx, on 13 octombrie 2017 - 20:52, said:

Ai auzit de Angela Merkel ? Ti se pare un esec?

Eu am auzit.Raportat la nivelul politicienilor actuali ai UE,Frau Merkel este fruncea.
Raportat la adevaratii cancelari ai Germaniei,Bismarck,Hitler,Adenauer,Brandt,Schmidt,Kohl,Frau Merkel este o rusine.Una in viata.Esec este un termen foarte elevat pentru a o caracteriza.Dar pentru vremile noastre,Frau Merkel este exact ceea ce trebuie.
Si datorita ei,presedintele Putin rade in pumni.

#52
Nephthyis-Maat

Nephthyis-Maat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.03.2014

View Postvimann, on 13 octombrie 2017 - 21:04, said:

Femeia nu e programata genetic sa conduca (nu inseamna ca nu poate s-o faca sau ca e inferioara).
Daca aveti 10 minute la dispozitie, tipa asta expune destul de interesant ideea.
...

Da, e o idee.

#53
crixalis

crixalis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.10.2007
Cert este ca e total gresit sa zici ca femeia nu este egala cu barbatu ? Pana la urma in ce ne comparam ?
S-au punctat foarte bine in paginile trecute 2 lucruri, ca ce tari sunt mai dezvoltate? cele in care toata lumea este egala, sau cele in care femeia este vazuta ca obiect. Si al doilea aspect legat de evolutie. Femeile au iesit mai tarziu ca noi din pesteri, daca ieseau si ele la fel de repede ca barbatii probabil acum eram 1 mild pe pamant.

Sa vorbit de femeia puternica, eu cred ca o femeia care are o cariera, a crescut un copil sau 2 pana la maturitate pana si-au gasit calea lor, este o femeie de succes si puternica.

#54
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

View PostMarianG, on 13 octombrie 2017 - 21:46, said:

Eu am inteles ca au refuzat sa presteze! Ba chiar au raportat acest comportament, si nu s-au luat masuri ani de zile.
Ce sa spuna si ele acum, doar nu o sa spuna ca au prestat toate fanteziile lui, ca nu vor sa se arate drept curvele ce sunt, vor sa para femei virgine si serioase.
Doar nu crezi ca o sa vina Weinstein sa spuna ca le-a avut pe toate in toate pozitiile si are si poze si filmari? Ca se arunca singur in groapa daca face asta, si ele sunt constiente de asta, asa ca joaca rolul caprioarei alergate prin camera de hotel in jurul fotoliului :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate