Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Medicina - Cluj sau Timișoara?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013
Salut! Sunt într-o oarece dilemă și sper că mă voi lămuri într-un final.

Povestea pe scurt: sunt în clasa a 11-a și vreau să merg la medicină. Dar unde? Am studiat site-urile facultăților de profil, și am rămas la cea din Cluj-Napoca, respectiv la cea din Timișoara.

În proporție de 95% înclin spre Cluj, însă o mică parte din mine ia și Timișoara în considerare, deoarece toată lumea cu care am vorbit despre acest subiect mi-a recomandat Timișoara – deși nu adusesem Timișoara în discuție-. Toți mi-au spus exact aceleași lucruri: ,,la Timișoara se intră mai ușor’’, ,,cheltuielile sunt mai mici la Timișoara’’, ,,chiria este la jumătate de preț față de cea din Cluj’’, ,,la Timișoara nu trebuie să înveți așa de mult pentru admitere’’, ,,Timișoara este în vestul țării, ai mai multe posibilități fiind mai aproape de vest’’. Din punctul meu de vedere, ultimul ,,sfat’’ este absurd, deși nu îl contest; așa o fi, însă pentru mine nu este un argument valid. Atunci când le-am spus de Cluj, Timișoara apărea în scenă ca fiind chiar cea mai bună facultate la care aș putea merge.

Știu, știu, dacă vrei să înveți, o faci oriunde. Sunt conștient de asta. Dar contează și orașul. Tocmai de aceea am să spun pe scurt cum văd eu cele două orașe:

Cluju’ - îmi plac orașul, oamenii, atmosfera de acolo și parcă e altceva. Altceva care la noi în țară nu prea este. Și aici mă refer la însuși orașul. Este într-o dezvoltare continuă acest oraș, fapt vizibil prin creșterea chiriilor, de exemplu. După aceea sunt acele festivaluri de care se bucură orașul (Untold, Electric Castfel, TIFF etc.) și acel program de bugetare participativă prin care clujenii se pot implica, prin propunerea de proiecte, la dezvoltarea orașului. Am avut ocazia să merg de câteva ori prin Cluj și mi-a lăsat o impresie foarte plăcută, oamenii sunt dornici să te ajute, indiferent de situație, fie că ești în vreun mijloc de transport ori prin centru. Este un oraș viu, în care simți că trăiești.

Timișoara – am fost în acest oraș de câteva ori, are niște locuri frumoase, însă parcă nu mă atrage la fel de mult așa cum o face Clujul. Și totuși toată lumea cu care am vorbit despre medicină nu putea să perceapă ceva mai bun decât Timișoara, doar că nu m-aș prea vedea trăind/studiind aici.

Ambele orașe îmi plac foarte mult (mai mult Cluju’), doar că nu știu pe care să-l aleg. Nu înțeleg de ce toată lumea îmi spune că la Cluj e greu, aproape imposibil de intrat, darămite sesiunile de-acolo. Știu că trebuie să înveți dacă vrei să intri și să ai ambiție, dar nu trebuie să fim absurzi. Eu tind spre Cluj mai mult, dar vreau să aud păreri și de la alți oameni. Oameni poate mai avizați și mai în măsură să-mi răspundă, cu o altă viziune și eventual sfaturi.

O seară bună!

#2
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Bucuresti.

#3
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013


 sSorsy, on 13 octombrie 2017 - 20:30, said:

Salut, vad tot vreti sa deveniti medici ca mai apoi sa plecati din tara pentru salarii mai buna in strainatate. Asta inseamna sa fii lacom si sa nu te gandesti la tara ta.

Nu am menționat nimic de emigrare, așa că nu știu de unde comentariul acesta.

 TruculMagic, on 13 octombrie 2017 - 20:47, said:


@Initiator: si eu am auzit ca la Timisoara e mai usor , chiria si traiul sigur sunt mai ieftine ca la Cluj, ramane ca tu sa te hotarasti.

Mulțumesc mult pentru răspuns. Acestea ar fi avantaje, însă nu prea mă atrage orașul.. Și de aceea sunt cam indecis..


#4
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010

 sSorsy, on 13 octombrie 2017 - 20:30, said:

Salut, vad tot vreti sa deveniti medici ca mai apoi sa plecati din tara pentru salarii mai buna in strainatate. Asta inseamna sa fii lacom si sa nu te gandesti la tara ta.

De ce să pleci în străinătate când poți să stai în țară și să fii plătit cu doar 14 milioane pe lună?

#5
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
Argumentele in favoarea Timisoarei le-ai mentionat tu.
Din punct de vedere al pregatirii profesionale, eu am optat (si as opta oricand) pentru Cluj.

#6
eugentim

eugentim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.12.2015
Cluj , am facut rezidentiatul in Tm si stiu ce vorbesc !

#7
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
La rezidențiat poate e altceva, și oricum nu contează unde faci facultatea, poți acum să alegi la rezidențiat în orice oraș vrei să mergi.
Poate la Cluj e un pic mai serios dar sunt și aici profesori cărora nu le pasă de tine, nu știu cum e la Timișoara.

#8
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 Darkrai4102, on 13 octombrie 2017 - 20:51, said:

Acestea ar fi avantaje, însă nu prea mă atrage orașul..
ai ocazia sa vizitezi zonele de cladiri cu turnulete

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Toate sunt la fel. Alege-o pe aia care e mai aproape de casa. O sa conteze mult.

 Louie-Anderson, on 13 octombrie 2017 - 21:07, said:

De ce să pleci în străinătate când poți să stai în țară și să fii plătit cu doar 14 milioane pe lună?
Nu e chiar asa.

#10
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017
Nu e termen de comparatie intre medicina de la Timisoara si cea de la Cluj din pct. de vedere a nivelului de pregatire. Acuma tu stii, daca vrei doar diploma poti incerca la multitudinea de SRL-uri private. Intri pe baza de dosar si trebuie doar sa astepti sa treaca anii si te trezesti doctor cu diploma.
Dupa aia dai din colt in colt ca nu stii ce sa le faci pacientilor

Edited by greenlife, 13 October 2017 - 22:43.


#11
KreutzerKonig

KreutzerKonig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.10.2017
Dacă te duci să studiezi medicina pentru că la Cluj sunt festivaluri precum Untold, e clar. O să ieși un medic adevărat.

Edited by KreutzerKonig, 13 October 2017 - 23:35.


#12
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,287
  • Înscris: 08.11.2016
Cluj. Eu sunt de pe langa Timisoara dar daca vrei sa inveti ceva mergi la Cluj. Timisoara nu mai este ceea ce a fost acum cativa ani.

#13
Hassann

Hassann

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.05.2017

 greenlife, on 13 octombrie 2017 - 22:42, said:

Dupa aia dai din colt in colt ca nu stii ce sa le faci pacientilor
sfat doar pt cei 1% care aspira sa fie medici de familie excelenti :)

#14
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
De ce vrei sa mergi la medicina?

Clujul e un oras inghesuit si aglomerat, in care nu vei gasi nimic impresionant.
Nu are nici arhitectura impresionanta, nici nu stiu ce cladiri istorice, nu e nici verde, nu e nici luxos, nu are nici strazi, bulevarde largi... E practic o ingramadeala supraevaluata

Edited by Damascus77, 14 October 2017 - 08:23.


#15
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

 cris_ncs, on 13 octombrie 2017 - 20:40, said:

Bucuresti.
Capitala șpăgarilor ? ;)

@Inițiator : Cluj sau Mureș.

#16
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013


 Friskey, on 13 octombrie 2017 - 22:37, said:

Toate sunt la fel. Alege-o pe aia care e mai aproape de casa. O sa conteze mult.

Întâmplarea face ca eu să fiu la aproximativ aceeași distanță de ele.


 KreutzerKonig, on 13 octombrie 2017 - 23:34, said:

Dacă te duci să studiezi medicina pentru că la Cluj sunt festivaluri precum Untold, e clar. O să ieși un medic adevărat.

Nu am spus că acesta este motivul pentru care vreau la Cluj. Acesta este unul dintre aspectele care îmi plac mie la Cluj, nimic mai mult.

 Damascus77, on 14 octombrie 2017 - 08:17, said:

De ce vrei sa mergi la medicina?

Clujul e un oras inghesuit si aglomerat, in care nu vei gasi nimic impresionant.
Nu are nici arhitectura impresionanta, nici nu stiu ce cladiri istorice, nu e nici verde, nu e nici luxos, nu are nici strazi, bulevarde largi... E practic o ingramadeala supraevaluata

Atunci unde să merg?


#17
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Bucureşti sau Timişoara.
La Cluj şi la Tg Mureş întrebările de la admitere sunt foarte întortocheate; poţi să pici examenul uşor, chiar dacă ştii materia.

http://grilemedicina...e-2017-Cluj.pdf

#18
rusupaul90

rusupaul90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.04.2014
Ca medic rezident care a facut facultatea la Cluj, iti recomand fara ezitari Clujul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate