Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Este voie cu o tigara electronica intr-o insitutie publica?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postizometric, on 13 octombrie 2017 - 19:41, said:

Cu ea in buzunar e voie. Cu ea in bot, pufaind, nu cred.

Pana si cand iti cere creierul endorfine din masturbare, te retragi intr-un loc intim, nu o freci in public...
sau pe trecerea de pietoni ca pe smartphone.

#20
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Daca tragi din porcaria aia se cheama "fumat" sau "aburit"?
Pentru ca din ce stiu eu, fumatul s-a interzis, cu aerosoli e voie.

#21
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
La noi in firma, cand au aparut tigarile astea, toti pufaiau intr-una.
Acum nu li se mai permite ...se merge pana la dat afara.
Asta probabil de cand a aparut legea cu spatiile inchise...

#22
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

View PostArgent, on 13 octombrie 2017 - 19:38, said:

Da. Este expres interzisa doar in transportul in comun.

#23
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Pierdeti din vedere un lucru. Nu ai cum sa fumezi tigara electronica pentru ca nu scoate fum. Actiunea in sine se numeste vapat. Scoate vapori, nu fum :P.

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postddaannii, on 13 octombrie 2017 - 19:58, said:

Miroase mai ceva, unde lucru tot iese una la fumat cu electronica și pute intens.
Cine stie ce " arome " de cacat vaporizeaza tipa aia ( cu gust de mortaciuni ... ) .

View PostTruculMagic, on 13 octombrie 2017 - 20:42, said:

Din cate am citit, sunt mai daunatoare astea decat tigarile Posted Image))) Si oricum nu suport aceste persoane. Vor sa fie smecheri sau ce ? Sigur vointa de a se lasa nu exista din partea lor, garantez acest lucru. Doar vor sa se laude. Am fumat mai demult cand eram mai tanar/adolescent, chiar si cate un pachet pe zi. Din ziua in care am zis ca renunt, am renuntat pur si simplu. Poate vreo 2 saptamani mi-o mai venit cate o pofta, insa m-am abtinut, iar de atunci au trecut multi ani si n-am mai pus nici o tigara in gura. Daca eu in acel moment cu mintea rebela de om tanar , copil sau cum vreti voi sa ii ziceti am reusit, nu vad de ce o persoana matura care gandeste altfel nu ar fi capabila de acest lucru. Nu exista nu pot, exista doar negatia (nu vreau) !
.
Tie ar trebui sa ti se ridice statuie ! Pe bune , ne doare in cot cum ai procedat tu sa te lasi de fumat !!!

Raspunde la subiect daca stii daca nu , lasa-ne cu experienta ta din copilarie ...

Ati vapat vitamina C ( lichida ) ?

Edited by Baxon, 13 October 2017 - 23:16.


#25
Nephthyis-Maat

Nephthyis-Maat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.03.2014

View Postbuyonevideo, on 13 octombrie 2017 - 21:20, said:

Cred ca aici este portita legala.
Legea spune "produse cu nicotina".
Daca te intreaba cineva spui ca este cu nicotina ZERO, are doar arome, si, daca insista, ceri imediat o expertiza cu aparate omologate.
100% nu au asa ceva.
BIneinteles, daca e unul foarte capos, poti sa-ti iei amenda, de care poti sa scapi doar prin judecata.
Deci, pina la urma, e la latitudinea fiecaruia daca foloseste sau nu tigara electronica unde nu e voie.
Lichidele pentru tigarile electronice contin nicotina, pe langa arome si propilen glicol\glicerina vegetala. Nu e nicio portita acolo.

Edited by Nephthyis-Maat, 13 October 2017 - 23:23.


#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostNephthyis-Maat, on 13 octombrie 2017 - 23:22, said:

Lichidele pentru tigarile electronice contin nicotina, pe langa arome si propilen glicol\glicerina vegetala. Nu e nicio portita acolo.
Depinde de concentratia aleasa , exista si cu 0 ( zero ) nicotina , adica FARA nicotina , doar arome . Da e usor sa scrii din presupuneri si fara sa cercetezi !

#27
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postbuyonevideo, on 13 octombrie 2017 - 21:20, said:


Cred ca aici este portita legala.
Legea spune "produse cu nicotina".
Daca te intreaba cineva spui ca este cu nicotina ZERO, are doar arome, si, daca insista, ceri imediat o expertiza cu aparate omologate.
100% nu au asa ceva.
BIneinteles, daca e unul foarte capos, poti sa-ti iei amenda, de care poti sa scapi doar prin judecata.
Deci, pina la urma, e la latitudinea fiecaruia daca foloseste sau nu tigara electronica unde nu e voie.

      Tocmai ca astea pe baza de capsunele put ca dracu. Cu sau fara nicotina, contin diverse substante aromatice. La autopsie afli si daca sunt potential cancerigene.


#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcspot, on 13 octombrie 2017 - 23:36, said:

  Tocmai ca astea pe baza de capsunele put ca dracu. Cu sau fara nicotina, contin diverse substante aromatice. La autopsie afli si daca sunt potential cancerigene.
Eh , basinile put , astea miros !
Tu nu mai afli nimic la autopsie  , afla altii daca e ceva Posted Image

#29
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Cred ca initiatorul s-a lamurit deja, daca a citit legea: E voie oriunde, mai putin in mijloacele de transport in comun. Cat despre pareristi, e distractiv. Cel mai tare a fost ala care spunea ca "fumatorii" de electronice vor sa se dea mari :) Avand in vedere ca preturile cu viciul asta sunt pe sfert fata de cele cu fumatul obisnuit, e ca si cand un loganist s-ar da mare printre vitezomani pentru ca el poate merge pe camp... :) Mai era si ala cu amenda data de un politist mai incapatanat, pe care o poti contesta doar in instanta. Adica un politist mai incapatanat ma poate amenda ca port ochelari :) Dup-aia ma duc in instanta sa contest. Orice sanctiune se aplica in baza unei legi, unde se specifica si nivelul sanctiunii. In baza carei legi te amendeaza politistul ala, oricat ar fi el de incapatanat? Have fun! :)

#30
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postmaccip, on 13 octombrie 2017 - 21:43, said:

Daca tragi din porcaria aia se cheama "fumat" sau "aburit"?
Se cheama vapat / vaping.

View PostNephthyis-Maat, on 13 octombrie 2017 - 23:22, said:

Lichidele pentru tigarile electronice contin nicotina, pe langa arome si propilen glicol\glicerina vegetala. Nu e nicio portita acolo.
Exista si cu concentratie zero, doar cu arome: https://www.fasttech....PVplcm8&sort=r
Este portita.
Dar, cum ziceam, daca se incapatineaza organul, iti da amenda si scapi de ea doar cu judecata, la fel ca orice alta amenda aiurea (stupida situatie, de altfel).

View Postgump4, on 13 octombrie 2017 - 20:20, said:

@Argent
Vezi Legea 349/2002 si Legea 15/2016(de modificare si completare a legii din 2002).De acolo reiese ca ai voie oriunde(spatiu inchis/deschis), in afara de mijloacele de transport in comun.
.
Cum naiba mah frate ai voie oriunde, mai putin in mijloacele de transport in comun?!
https://lege5.ro/Gra...selor-din-tutun
Am folosit search, ca sa nu ma chinui:

Tigareta electronica:
(12) În spațiile prevăzute la art. 2 lit. n1) este interzisă inclusiv utilizarea țigaretei electronice.
Art. 2 lit. n1) mijloc de transport în comun se înțelege orice vehicul utilizat pentru transportul contra cost al persoanelor;

Deci, nu e voie in mijloacele de transport în comun.

Edited by buyonevideo, 14 October 2017 - 11:18.


#31
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View Postbuyonevideo, on 14 octombrie 2017 - 11:17, said:

.........


Cum naiba mah frate ai voie oriunde, mai putin in mijloacele de transport in comun?!
https://lege5.ro/Gra...selor-din-tutun
Am folosit search, ca sa nu ma chinui:

Tigareta electronica:
(12) În spațiile prevăzute la art. 2 lit. n1) este interzisă inclusiv utilizarea țigaretei electronice.
Art. 2 lit. n1) mijloc de transport în comun se înțelege orice vehicul utilizat pentru transportul contra cost al persoanelor;

Deci, nu e voie in mijloacele de transport în comun.

Pai si eu ce am scris???
Ca ai voie oriunde in afara de mijloacele de transport in comun.Din punctul meu de vedere puteti sa fumati si in biserica ca -mi este indiferent...eu am raspuns la intrebarea colegului de forum...BTW, urmeaza sa fie modificata legea, poti da "search"...

#32
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Mdeah, cred ca eram eu adormit si am citit gresit.
Dar, fleosc, cum sa ai voie in orice spatiu ?!

3. La articolul 2, literele m) și n) se modifică și vor avea următorul cuprins:
"
m) spațiu public închis se înțelege orice spațiu accesibil publicului sau destinat utilizării colective, indiferent de forma de proprietate ori de dreptul de acces, care are un acoperiș, plafon sau tavan și care este delimitat de cel puțin doi pereți, indiferent de natura acestora sau de caracterul temporar sau permanent;
n) spațiu închis de la locul de muncă se înțelege orice spațiu care are un acoperiș, plafon sau tavan și care este delimitat de cel puțin doi pereți, indiferent de natura acestora sau de caracterul temporar sau permanent, aflat într-un loc de muncă, astfel cum este definit în Legea securității și sănătății în muncă nr. 319/2006, cu modificările ulterioare."

Art. 3. -
(1) Se interzice fumatul în toate spațiile publice închise, spațiile închise de la locul de muncă, mijloacele de transport în comun, locurile de joacă pentru copii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate