Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Foreza-burghiu automatizat facut acasa !

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Acuma că-i gata vin și eu cu cârcoteala . Presupun că tu vei sta in zona burghiului să apeși pe el. Trebuie sa faci protecție serioasă acolo. Dacă îți agata adidașii ai pus-o. Daca din motivul x se rupe de la jumate in mers ramai fara genunchi. Daca, daca......etc
In zona de la sol până la genunchi pui un semicerc de tabla. Sa nu poți baga piciorul acolo nici dacă vrei.
De la genunchi până sus la grup pui 2-3 semicercuri din platbanda sau orice alt fier supraintarite cu câteva bucăți verticale sudate intre ele.
Nu pui tabla până sus pentru că o sa ai nevoie de spațiu să poți manevra grupul.
Pe urmă uită-te pe net ce protecție poți pune la cardan
Ele vin cu un manșon fain din fabrica. Vezi ce poți pune acolo, nu doar pentru rotire cât mai ales pentru rupere.
Nu știi ce este în sol, poate să meargă lansat și da brusc de o piatra mare, până patinează cureaua a pocnit cardanul.
In rest nu este rău.

#38
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Mai , nu pun nici o protectie nic la burghiu , ca nu oi fi asa dobitoc sa ma bag sub el . La cardan , da , ai dreptate , ar trebui ceva . De unde am luat burghiul , aveau si cardane de tot felul . Daca pe burghiu , am dat 70 de euro , de era sa ma jupoaie sotia , inchipueti cat costa un cardan . In orice caz , cand se va lucra cu acest ansamblu , va trebuie sa fie 2 persoane . Ala din tractor , sa fie atent si mereu cu piciorul pe ambreiaj , in rest ....sa vad cum va functiona . Am vorbit cu vecinul asta de-l am aici sa urce cu tractorul lui la mine sa-i facem o proba . A zis ca ii frica ca.i stric cardanul cu inventiile mele , asta dupa ce a baut de la mine in timp , peste 5 stelaje de bere . Nu-i nimic , si el are acusica nevoie sa.i duc maslinele la moara cu furgonul , sa vezi ce mi ti.l frec in gura de italian pervers .

#39
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ia un tub de canalizare de 125 sau 150mm diametru si baga-l peste cardan. Ghicesti tu cum sa il prinzi pe acolo. Ca daca iti prinde o haina nu te vad prea bine pana calca celalalt ambreiajul.
Sau poarta iegari si bluze mulate :D

#40
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
La cardan , sigur ii fac o protectie , dar nu pentru mine , ci pentru fieratanii in caz ca se rupe . In viziunea mea , eu voi sta undeva la 50-80 de cm , in spatele atelajului , cat timp intra in pamant . Cand il ridic , o sa ma apropii , si nici asa nu e pericol , dar dracu ....daca-si baga coada , po sa sara o piatra din pamant sa te invineteasca .

#41
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Ar fi o chestie sa ma vad in izmene albe , mulate pe craci , si cu un tricou roz ....

#42
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Salutare ! Declar proiectul forezei terminat sau aproape terminat . Spun aproape , pentru ca atunci cand voi avea si tractorul in fata , va trebui sa fac sistemul de prindere , in rest , ce am putut face aici am facut . Pun si 4 poze . Vinerea viitoare , pleaca la Romania .

Attached Files



#43
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Multumesc mult , si pe carcotasi nu-i baga in seama . Altfel statea treaba daca imi spunea ce a scris fata in fata , asa puteam sa vad si eu realizarile lui .
Eu sunt multumit de ceea ce pot realiza cu material luat de la fier vechi si cu putina mea pricepere .


Edited by gladiatore, 26 October 2017 - 21:11.


#44
robuadr

robuadr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2011

 gladiatore, on 26 octombrie 2017 - 21:08, said:

Multumesc mult , si pe carcotasi nu-i baga in seama . Altfel statea treaba daca imi spunea ce a scris fata in fata , asa puteam sa vad si eu realizarile lui .
Eu sunt multumit de ceea ce pot realiza cu material luat de la fier vechi si cu putina mea pricepere .
Ceea ce zici, denota bun simt, intelepciune si dorinta de a creea ceva util.

#45
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
Eu am facut ceva de genul asta si o problema la burghie este ca se infileteaza in pamant ca un surub autofiletant in lemn, de aceea iti recomand sa modifici varful de atac cu un varf gen sageata facut din platband pt a sapa iar valturile o sa scoata pamantul afara. Cand se infileteaza in pamant ori se rupe ori te chinui sa il scoti invartind manual in celalalt sens

https://m.youtube.co...h?v=6y7tLa09Ebc

#46
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Fara suparare , dar cred ca nu ai observat ca in pamant va intra apasat de mine , si afara va fi scos de vinci-ul de sus . Totusi , ce spui , ai dreptate , la burghiu de mana . Am patit exact ce spui tu , cu un burghiu din Dede . Iam modificat varful si a mers brici , vre-o 2 metri , pana a dat intr-o piatra si sa rupt . Am vrut sa sap fantana , manual .

#47
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
Am facut si burghiu pt sapat fantana ,manual, dar trebuie sa construiesti total alceva ,arata ca cel postat de voi pe aici si am reusit sa fac un putz de 15m pe care il folosim si acum (de 2 ani)

#48
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Iaca , munca mea din Italia , incepe sa dea roade in Romania . Proba la motoburghiu , antrenat de cardanul tractorasului . [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3DR52xZkp6o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate