Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Foreza-burghiu automatizat facut acasa !

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Buna ideea asta cu burghiu automatizat. Eu am facut 70 de gauri pentru stalpi la gard cu moto-burghiul si m-a omorat intr-o zi.
Asa o chestie facuta pentru tirantii la tractor ajuta mult la scos pamantul si ca ansamblul sa stea fix , sa nu se roteasca.  
Toate astea ar fi pentru adincimea de 1-2metri pentru ca la o fantana este mai complicat. Apropo, ma consider un om fericit ca am dat 120 lei pe metru de sapat la fantana, vre-o 32 metri si sapat manual.

Edited by nico123, 14 October 2017 - 07:26.


#20
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 gladiatore, on 13 octombrie 2017 - 19:59, said:



Ai dreptate Ovi , dar cum scot pamantul afara ??? daca de exemplu , mas baga sa sap la 10-15 metri , trebuie sa scot pamantul afara , asta nu o pot face decat bagand apa si scotand cu o pompa , malul rezultat .

    Poftim? Mai zi odata !
     Eu cred ca tu ce visezi noaptea, scrii pe forum a doua zi.
     Scoti malul cu pompa? Ce fel de pompa? Poti sa ne arati si noua cum arata o pompa capabila de asa ceva?
     Daca sapi o gaura si pui apa in ea, ce o sa se intample cu gaura?

#21
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Stii ceva ....nu-i cazul sa fii ironic si atoatestiutor , cum observ ca faci cam pe toate discutiile . Nu-ti place ce scriu , nu citi , da' nu te baga aiurea in seama . Ai ceva de spus ,referitor la subiect , spune , altfel te rog frumos sa schimbi topicul . Unde am scris eu ca exista asa pompa ??? Am zis ca mi-ar trebui asa pompa .
Cred ca unii ar trebui sa citeasca mai bine inainte de a tranti repede un raspuns aiurea .

#22
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu sunt nici ironic si nici atotstiitor.
     Din poze se vede ca ai un caricior de butelii.
     Deci vrei sa faci instalatie de foraj dintr-un caricior de butelii.
     Ma tem ca daca legi fiarele alea la fundu tractorului vor zbura cu tine cu tot. Te vor aduna astia de la Smurd de prin curtile vecinilor.

    Inteleg ca nu esti tu ala care a scris despre scos malul cu pompa.

Edited by cspot, 14 October 2017 - 14:21.


#23
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Colegul vrea să spună că fiarele s-ar putea sa fie prea subțiri pentru sarcinile care apar la forare. Asta nu-i o problema mare, se pot suda ranforsări care sa mărească rezistenta.
Pentru scos pământul trebuie că burghiul să aibă macar 2-3 spire complete . Și iese foarte ușor. Daca este artizanal cu doua semicercuri este foarte greu de scos pământul. Plus că nu știu ce rezistență poate avea.
Și acea pompa controversata exista deja, se cheamă pompa de denisipare și funcționează exact cu apa introdusa in gaura, dar nu este cazul aici.

#24
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
@E-miron: nu se pune problema daca exista sau nu o astfel de pompa. Am intrebat doar ca sa vad daca omu chiar are idee despre ce vorbeste.
   Se pare ca nu.

    Intreaga idee e ridicola din start.
     Daca burghiul se blocheaza intr-o caramida in sol, tot cuplul tractor se va indreptata asupra utilajului. Acesta o sa devina un fel de elice de elicopter.


#25
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Deci nici prin gand nu-mi trece sa forez fantana cu acest burghiu . Eu il fac pentru gauri la vie , sa pot pune spalierii , pentru plantat copaci , etc . Daca o sa functioneze , o sa vedem in primavara , daca nu ...asta e , din gresala invatam . Nu inteleg ce nu.i in regula cu constructia ......am dat gauri in pamant cu un burghiu cumparat , nu mi se pare mare forta . Dar in sfarsit , cand crezi ca stii doar tu de toate , dai sfaturi , sau critici aiurea .

Daca urmareai activitatea mea pe acest forum (in loc sa critici pe altii ) , stiiai ca eu am facut un tractoras din bucati , si cardanul e facut tot de mine , transmisia facand-use prin curele . In caz ca se va bloca burghiul , or sa patinneze curelele . De asta spuneam , nu mai da sfaturi aiurea daca nu cunosti situatia .

#26
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Mai sunt si altele!
     Vrea sa ridice burghiul cu un scripete. Greutatea pe care o persoana o poate ridica cu funie si scripete e cam de 20-30kg.
     Daca burghiul plin de pamant are 20 de kg, fara pamant are 10-15. Un astfel de burghiu se poate actiona manual. Nu este nevoie de tractor.
     Cred ca stiu SI cum se numeste. Se numeste LOPATA.

#27
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Iar dai sfaturi sau faci afirmatii in necunostinta de cauza . Nu e un simplu scripete , ci e un fel de tirfor sau cum so numi . Pe manivela are un pinion mic ce invarte pinionul mare de pe tambur .
Oricum eu nu mai am ce explicatii sa dau . O sa vedem rezultatul , si daca ma gandesc bine , chem un vecin de aici cu tractorul , cand o sa gatesc lucrarea sii facem o proba . Filmata , asa in ciuda unora . :D

#28
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
La trifor am ridicat singur fara efort deosebit o conducta de 60 cm diametru cu 2 cm in carne și aproape 3 m lungime până la înălțimea de 15 metri. Greutatea nu o cunosc dar sigur era mai mare decât un burghiu și o găleată de pământ.

Gladiatore, nu mai poți face rost de un reductor din asta?

#29
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 gladiatore, on 13 octombrie 2017 - 20:09, said:

Extragi cand poti sa-l scoti afara , adica aia 90 de cm , dar cand esti la 2 mt , trebuie sa desfaci toate segmentele ca sa scoti burghiul .
Daca era simplu , nu mai plateam 3 mii de lei metrul sa-mi fac fantana in ograda . Posted Image
Doar il decuplezi de la reductor. Tija poate merge in sus pana dau avioanele in ea Posted Image
Cablul se leaga jos, pe primul segment .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-QANsCw_Q-4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PoeOvidiu, 14 October 2017 - 17:25.


#30
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

 e_miron, on 14 octombrie 2017 - 16:10, said:

La trifor am ridicat singur fara efort deosebit o conducta de 60 cm diametru cu 2 cm in carne și aproape 3 m lungime până la înălțimea de 15 metri. Greutatea nu o cunosc dar sigur era mai mare decât un burghiu și o găleată de pământ.

Gladiatore, nu mai poți face rost de un reductor din asta?
Daca imi pica ceva , il iau , ca nu ma costa mult tare . Parca mai era unul acolo , mai micut , cu reductie 10:1 . Serios vorbesc , daca gasesc  , iti aduc unul , la iarna cand vin acasa .

Stiiam de acest video , Ovi , de aici mam inspirat cand am incercat acu' 2 ani sasap o '' gaura'' din asta acasa la mama . Am luat din dede un burghiu , o tabla mai bine zis si am inceput sa sap . Necazul e ca la 2 mt am dat intr-o piatra , sa rupt burghiul si a ramas in gaura .
Azi , am schimbat rotile , am pus 2 de scuter , ca alea de erau , ba se dzumfla una ba ailanta .
Am fixat o jumatate de cardan la rreductor , si cam atat . Fusai sa cumpar burghiu , da a dracu , toti aveau inchis azi . Las pe luni .

#31
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
10:1 e perfect pentru ce-mi trebuie mie. Multam fain. La iarna ne intalnim la un vin fiert.

#32
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Salutare ! Atasez 3-4v poze cu starea '' carutului de butelii '' .
Cum am spus , am schimbat rotile alea mici ca se desumflau , fara sa fie gaurite .
Am sudat si cardanul de axul grupului , jumatatea cu diametru mai mic , cealanta jumatate , trebuie sa o modific sa fie mai lunga .
Voi reveni cu poze .

Attached Files



#33
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Astazi am reusit sa gasesc de cumparat un burghiu pentru foreza mea . Dupa lungi cautari , am gasit unul la pret acceptabil , ca unii imi cereau sute de euro .
Nu am avut timp sa-l ''pozez'' la constructie ca am terminat celant proiect , cu ATV.ul .

Attached Files



#34
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Salutare ! Am reusit sa fixez si burgiul la grup , am terminat si cardanul , mai am 2 suduri de facut , o vopsea si declar incheiat si acest proiect .
Vedeti in poze ce si cum . Mam descurcat in felul meu sa fac in asa fel incat daca vreau sa schimb burgiul cu unul mai mic sau mai mare , sa nu-mi fie greu .
Totul manual , fara strung fara alte accesorii . Un flex mic , unul mare , aparat de sudura , si o bormasina . Cred ca va functiona . Sa vad daca-l pot convinge pe vecinul , sa urce cu tractorul la mine sa-i fac o proba .

Attached Files



#35
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Faina lucrare, dar cred ca mai trebuie sa intaresti suportul reductorului cu doua bare in 'X'  sudate de cadru, sa nu se franga cand e in forta.

Edited by calinus68, 18 October 2017 - 19:20.


#36
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Ai dreptate , si eu am vrut sa fac asta , doar ca fiind nevoit sa pun grupul un pic mai intr-o parte , x.ul imi ese un pic inegal , urat de privit . O sa gasesc o solutie sa-l intaresc .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate