Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Foreza-burghiu automatizat facut acasa !

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Salutare tuturor ! Am inceput sa construiesc un burghiu sau foreza cum so numi . Vreau sa leg constructia de tractor ,si din cardan sa transmit miscarea la grupul burghiului . Cine stie , o foreza cu motor termic , cate turatii are pe minunt , accelerata la maxim ?? Grupul de-l vedeti in poze are reductie de 30:1 , cardanul de la tractor nu stiu cu cate rotatii se invarte , dar la ochi , cred ca sunt vre-o 500 pe cea mai mica viteza , pot sa-i maresc turatiile pana la triplu ...cred , adica 1500 cel putin . Aveti ceva idei pareri , referitor la constructie ? Multumesc si va rog mult sa iertati stilul meu de a scrie , mai din topor asa . O seara faina va doresc tuturor .

Attached Files



#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
La ce tractor vrei sa-l cuplezi?
La ala făcut de tine?

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
Avansul doar prin acel scripete prin greutatea proprie?
Cred ca iti trebuie avans automat, cu miscare de translatie pe verticala. Nu doar prin propria greutate.
Fixarea pe pozitie cum o faci? Cuplul rezistent va tinde sa iti roteasca invers tot ansamblul.

Vreun video cu el in functiune? Sau doar e un prototip fara sa fie pus vreodata in lucru?

#4
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

 ddaannii, on 13 octombrie 2017 - 19:05, said:

La ce tractor vrei sa-l cuplezi?
La ala făcut de tine?
Da , ca altul nu am . :D

#5
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Asa faci tu avere sile?

 silesax, on 13 octombrie 2017 - 19:08, said:

Auzi bre gladiatore ,da mata nu stii să stai ?,priveste natura si alte alea..Posted Image
Daca stai îți sta norocu.

#6
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

 dorin_2k, on 13 octombrie 2017 - 19:06, said:

Avansul doar prin acel scripete prin greutatea proprie?
Cred ca iti trebuie avans automat, cu miscare de translatie pe verticala. Nu doar prin propria greutate.
Fixarea pe pozitie cum o faci? Cuplul rezistent va tinde sa iti roteasca invers tot ansamblul.

Vreun video cu el in functiune? Sau doar e un prototip fara sa fie pus vreodata in lucru?
Scripetele este ca sa-l scot din pamant mai usor . La sapat , il imping eu , ca nu mii greu sa ma las pe el , greu mii sa-l scot fara acel scripete . Inca nu este gata , si nu stiu daca va functiona . O sa va spun in ianuarie , anul viitor . Deocamdata am cerut ceva pareri pentru care va multumesc .

 silesax, on 13 octombrie 2017 - 19:08, said:

Auzi bre gladiatore ,da mata nu stii să stai ?,priveste natura si alte alea..Posted Image
Vorba lu Dadanii , daca stai .......mai bine lucrezi una alta , si-ti trece timpul usor .

#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007

 gladiatore, on 13 octombrie 2017 - 18:57, said:

dar la ochi , cred ca sunt vre-o 500 pe cea mai mica viteza ,
vezi ca sunt elicoptere care nu au 500 rpm la elicea principala .. pentru gaurit pamantul iti trebuie turatie miiiiica, 0.5 -3 rotatii pe secunda, dar cuplu mare ..

#8
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
De cuplu nu ma plang . Mii frica sa nu fie prea mare turatia . Oricum , cand ajung acasa , am de gand sa schimb fulia ce invarte cardanul si sa injumatatesc turatiile . Dar , toate astea , cand voi avea timp si '' piesele '' una langa alta . Multumesc de raspuns .

#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007
pune o poza si cu "burghiul" pe care il vei atasa.. conteaza forma, diametrul, pasul ..

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Si la ce adancime speri sa forezi?  Put de adancime sau stalpi de gard?
Ca una e 15-20m si alta e 70cm-1m.

Edited by PoeOvidiu, 13 October 2017 - 19:51.


#11
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

 r_murphy, on 13 octombrie 2017 - 19:34, said:

pune o poza si cu "burghiul" pe care il vei atasa.. conteaza forma, diametrul, pasul ..
Burgiul trebuie inca de cumparat . merg maine sau duminica , si-l iau pe cel mai mare in diametru .

 PoeOvidiu, on 13 octombrie 2017 - 19:49, said:

Si la ce adancime speri sa forezi?  Put de adancime sau stalpi de gard?
Dupa socotelile mele , poate sa mearga in jos cam un ...90 de centimetri . Grupul este '' incastrat '' acolo , intre partea de sus si aia de jos . Cam 90 ar avea '' jocul '' .

#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007
hai sa o luam altfel .. pentru ce vrei sa faci gauri in pamant, ce dimensiuni ar trebui sa aiba acele gauri?
un "cel mai mare burghiu" s-ar putea sa nu fie o alegere fericita. mai bine, daca ai nevoie de diametru mare, sa faci gaura din mai multe treceri ..

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

 gladiatore, on 13 octombrie 2017 - 19:52, said:

Burgiul trebuie inca de cumparat . merg maine sau duminica , si-l iau pe cel mai mare in diametru .


Dupa socotelile mele , poate sa mearga in jos cam un ...90 de centimetri . Grupul este '' incastrat '' acolo , intre partea de sus si aia de jos . Cam 90 ar avea '' jocul '' .
Pai 90 e maxim la o intrare dar ii poti face coada din segmenti de 80 de cm. Si din 10 segmenti esti la 8m.
La 6 m am dat manual de 60mm diametru cu un burghiu facut acasa.
Ca sa il extrag usor am  sudat pe primul segment 2 bucati de platbanda cu lungimea sa depaseaqsca cu putin diametrul burghiului, la vreo 20 cm de parteqa care taie. Alea practic largeau gaura cu 1cm in diametru dupa ce trecea burghiul facand mai usoara extragerea lui cu pamantul acumulat pe el.

Edited by PoeOvidiu, 13 October 2017 - 19:59.


#14
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Pentru inceput , merg si iau ce gasesc mai mare in diametru , zic pentru inceput , dupa care o sa iau si alte dimensiuni , ca am de gand sa fac sistemul de prindere , sa pot schimba burgiile intre ele . o sa pun poze cand il cumpar pe burghiu , si sper sa gasesc ceva de calitate aici , ca in Romania , luai din Dede , unul ....vai mama lui .

Ai dreptate Ovi , dar cum scot pamantul afara ??? daca de exemplu , mas baga sa sap la 10-15 metri , trebuie sa scot pamantul afara , asta nu o pot face decat bagand apa si scotand cu o pompa , malul rezultat .

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Extragi pamantul cu burghiul. Avansezi putin, extragi, si repeti.
Al meu seamana cu asta. 2 jumatati de cerc puse inclinate pe bara si un burghiu vechi pentru metal de 16mm sudat in varf ca sa avanseze mai usor :)
http://burghiu-pamant.weebly.com/

#16
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Extragi cand poti sa-l scoti afara , adica aia 90 de cm , dar cand esti la 2 mt , trebuie sa desfaci toate segmentele ca sa scoti burghiul .
Daca era simplu , nu mai plateam 3 mii de lei metrul sa-mi fac fantana in ograda . :(

#17
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Unde costă bre 3000 lei pe metru?. Bani vechi sau noi?

#18
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Scz , gresii eu , sunt 300 de lei noi . Inca nu sunt familiarizat cu banii noi .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate