Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Masina ridicata din fata blocului (nu pt parcare neregulamentara)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#37
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmyshyk, on 13 octombrie 2017 - 16:57, said:

Filozofie de roman. pesedeu.
Mai bine te abtineai , asa te-ai facut de ris !
Ce fisura de logica gasesti tu in asta ?
"si o masina care e miscata tot spatiu public ocupa....
si daca e miscata 10cm, se considera ca miscata sau nu
?"
Ia explica tu pe limba iohanistilor sau a useristilor !

#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,066
  • Înscris: 01.12.2001
Avea placutele de inmatriculare?
Mergi si declara disparitia ei (furtul).
Depui declaratia si astepti raspunsul de la politie.

#39
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Post86-APP, on 13 octombrie 2017 - 20:02, said:

Mai bine te abtineai , asa te-ai facut de ris !
Ce fisura de logica gasesti tu in asta ?
"si o masina care e miscata tot spatiu public ocupa....
si daca e miscata 10cm, se considera ca miscata sau nu
?"
Ia explica tu pe limba iohanistilor sau a useristilor !
E adevarat, pentru ca disloca aerul din spatiul public, care e public adica al tuturor! Si e miscata si daca ii dai una si ea saraca, toata se cutremura.
Si nu e fisura, da´ nici logica de om sanatos la cap.
In rest, sunt sigur ca si initiatorul e unul din cei care se plang de faptul ca nu sunt destule locuri de parcare la nivelul oraselor.

#40
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Cand ai o rabla si o abandonezi in parcare si chiar o folosesti pe post de depozit de vechituri si apoi iti cumperi inca doua masini, se cere de urgenta ridicarea vechiturii de acolo.
Daca e gunoi si nu folosesti o scoti de pe domeniul public, o duci la tara, pe camp, sau unde vrei, dar nu ocupi locul aiurea in orasul si asa lipsit de locuri de parcare.
Am avut si eu vecini din astia, care pana la urma cand au auzit de amenzi si ridicare imediat au gasit loc in curtea tatalui/bunicului sa o plaseze.
Mai erau si nesimtiti, macar nu parcau blocand rabla (ocupand 1 loc de parcare cu 2 masini), care oricum nu pleca nicaieri ca aveau posibilitatea sa faca asta... si unul ca sa atinga apogeul si-a cam abandonat si una din cele doua masini functionale, ca a venit cu a treia, masina de firma, si doar nu o fi prost sa se plimbe cu a lui cand poate cu aia de munca, gratis totul, inclusiv combustibil. Si la fel, macar nu avea bunul simt sa le parcheze in asa maniera incat sa nu ocupe 4 locuri de parcare, si doua... configuratia parcarii permitea lejer sa faca asta,dar nesimtirea e mare.

Edited by cdsoft, 13 October 2017 - 20:54.


#41
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Impresionant !
Deci daca imi cumpar o masina noua si o tin nemiscata in fata blocului e de rau ?
Dar faptul ca masina mea noua sta , si a ta , vechitura , merge e de bine ? Dar ca a mea nu polueaza si a ta ne umple de noxe , cum este ? Si pina la urma ce este mai important locul de parcare , atentie , la care nu poti jindui , ca nu este alt tau , sau care polueaza mai putin , conform comandamentelor zilei ????

#42
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Si daca eu imi cumpar maine o flota de rable functionale, din alea de 500 euro pe care le mut rand pe rand pe toate locurile din parcare si stau frumos la geam si ma distrez sunand la politie ca a venit un dobitoc si m-a blocat si nu pot sa ies din parcare cu masina, sa vina sa ii aplice amenda?
Ce o sa zici atunci?

#43
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

View Post86-APP, on 13 octombrie 2017 - 20:53, said:

Deci daca imi cumpar o masina noua si o tin nemiscata in fata blocului e de rau ?
Poti sa faci ce vrei tu dar pe spatiul privat. Pe domeniul public, parcarea e pt. masini care merg. Unul vine, altul pleaca si tot asa.

#44
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Daca masina n-a mai fost miscata un an de zile, foarte bine au facut.

Un exemplar de asta zace de vreo 2 ani si in parcarea de la mine asezat frumos pe 2 locuri, un Audi A6 vechi, caucuciuri sparte, murdar, fara numere de inmatriculare, de abia astept sa-l ridice.

#45
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Chiar mi-a venit o idee.
Cumpar 4 rable cu care blochez 4 locuri. Caut pe cele mai ieftine cazane de pe piata, Cand vin cu masina mea personala mut putin rablele astfel sa incapa si masina mea.
Am ales 4 rable pt.ca mi se pare un numar optim de masini care putin inchesuite pot face loc pt. o a 5-a.
Cred ca e o investitie buna ca sa stiu ca am loc asigurat la scara. 4 rable mi se pare un pret mic, iar faptul ca blochez in permanenta 4 locui de parcare o sa sustin ca e dreptul meu constitutional prin nastere, mostenit de pe vremea lui Sefan cel Mare.

Edited by Kroghy, 13 October 2017 - 21:29.


#46
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

View Postkosmin90, on 13 octombrie 2017 - 21:21, said:

Un exemplar de asta zace de vreo 2 ani si in parcarea de la mine asezat frumos pe 2 locuri, un Audi A6 vechi, caucuciuri sparte, murdar, fara numere de inmatriculare, de abia astept sa-l ridice.
Nu mai astepta, ca astepti degeaba.
Fa o sesizare la primarie si trimit ei oamenii sa verifice in teren si sa aplice masurile ce se impun.

#47
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

View Postcdsoft, on 13 octombrie 2017 - 21:37, said:

Nu mai astepta, ca astepti degeaba.
Fa o sesizare la primarie si trimit ei oamenii sa verifice in teren si sa aplice masurile ce se impun.
Si vine proprietarul si se plange ca e masina lui, parcata legal si bla bla.

Edited by Kroghy, 13 October 2017 - 21:39.


#48
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

View PostKroghy, on 13 octombrie 2017 - 21:28, said:

Chiar mi-a venit o idee.
Cumpar 4 rable cu care blochez 4 locuri. Caut pe cele mai ieftine cazane de pe piata, Cand vin cu masina mea personala mut putin rablele astfel sa incapa si masina mea.
Am ales 4 rable pt.ca mi se pare un numar optim de masini care putin inchesuite pot face loc pt. o a 5-a.
Cred ca e o investitie buna ca sa stiu ca am loc asigurat la scara. 4 rable mi se pare un pret mic, iar faptul ca blochez in permanenta 4 locui de parcare o sa sustin ca e dreptul meu constitutional prin nastere, mostenit de pe vremea lui Sefan cel Mare.
Vezi ca nu stii cum se face treaba... te invat eu, metode testate si verificate in viata. Uite aici un ghid de cum sa ai locul tau de parcare privat chiar daca primaria nu vinde locuri de parcare.
  • Cauti locul din coltul parcarii, il ocupi cu rabla, si masina cealalta o parchezi blocand rabla.

  • Parchezi rabla paralel cu bordura desi in parcare se parcheaza perpendicular pe bordura, si cand vii cu cea noua o pui in paralel cu rabla. De preferabil sa cauti tot coltul parcarii sa iti lasi loc suficient de manevre (adica sa ocupi cu parcarea paralela 3 locuri de parcare perpendiculara)

  • Daca e parcare lata, unde incap 2 masini parcate perpendicular pe bordura sau in spic una in spatele alteia lejer parchezi rabla in bordura si pe a ta o parchezi in spatele rablei blocand rabla (semana cu varianta 1). E valabila si pentru locurile de parcare tip peninsula (acelea unde in mijlocul parcarii e o insula unde se pot parca fata in fata 2 masini.

Edited by cdsoft, 13 October 2017 - 22:04.


#49
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

View Postcdsoft, on 13 octombrie 2017 - 21:54, said:

Ai idei mai bune cu o singura rabla decat ce ma gandeam eu sa cumpar 4 rable.
Daca sunt 2-3 dinastia cu idei bune in fiecare scara atunci ai ocupat complet parcarea cu ajutorul catorva rable care nu merg mai mult de 2 metri pe zi.

Edited by Kroghy, 13 October 2017 - 22:01.


#50
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Daca esti baiat destept cu 4 rable iti faci o afacere cinstita, vinzi pentru restul de 3 rable dreptul de blocaj la vecini. Posted Image
Cine a platit si e pe lista albapoate bloca, cine nu, suni la politie.

#51
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View PostWotan, on 13 octombrie 2017 - 17:38, said:

ce legatura are asta cu post-ul meu?

Edited by adrian_r5, 13 October 2017 - 23:41.


#52
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostSmurfK, on 13 octombrie 2017 - 16:14, said:


Nu există decât un singur tip de poliție, în subordinea MAI, iar ăia nu se ocupă cu ridicatul mașinilor.
nu, politia locala, subordinea primariei

View PostKroghy, on 13 octombrie 2017 - 21:28, said:

Chiar mi-a venit o idee.
Cumpar 4 rable cu care blochez 4 locuri. Caut pe cele mai ieftine cazane de pe piata, Cand vin cu masina mea personala mut putin rablele astfel sa incapa si masina mea.
Am ales 4 rable pt.ca mi se pare un numar optim de masini care putin inchesuite pot face loc pt. o a 5-a.
Cred ca e o investitie buna ca sa stiu ca am loc asigurat la scara. 4 rable mi se pare un pret mic, iar faptul ca blochez in permanenta 4 locui de parcare o sa sustin ca e dreptul meu constitutional prin nastere, mostenit de pe vremea lui Sefan cel Mare.
de aceea trebuie sa fie ca in UK si probabil alte tari, orice masina trebuie sa aiba platit impozit si asigurare, taxa drum.
Ar deveni f scump pt 4 masini

View Post86-APP, on 13 octombrie 2017 - 20:02, said:

Mai bine te abtineai , asa te-ai facut de ris !
Ce fisura de logica gasesti tu in asta ?
"si o masina care e miscata tot spatiu public ocupa....
si daca e miscata 10cm, se considera ca miscata sau nu
?"
Ia explica tu pe limba iohanistilor sau a useristilor !
nu conteaza ca misti sau nu masina, o masina pe drum public, sau trotuar, poate fi implicata in accidente.
trebuie sa aiba asigurare RCA, taxa de drum si impozite platite, asa ar fi normal si ar disparea epavele

View PostSmurfK, on 13 octombrie 2017 - 16:42, said:


Poliția comunitară nu e poliție. Doar se numește așa. Sunt angajați ai primăriei care se îmbracă asemănător cu polițiștii. Înainte se numeau gardieni și nu înțeleg de ce îi numim "polițiști". Nu au academia de poliție, au liceu și atât. Ăla care-ți mătură strada are tot atâtea calificări ca "polițistul comunitar". Primăria gestionează ridicarea mașinilor, nu poliția.
http://www.plmb.ro/

#53
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostKroghy, on 13 octombrie 2017 - 19:21, said:

Unii chiar cred bancul cu politistul si creta?


[ https://www.gannett-cdn.com/-mm-/2e7bfbf63ae955c2d9f0e60e961454da90de2070/c=0-221-3593-2251&r=x803&c=1600x800/local/-/media/2017/05/31/TreasureCoast/TreasureCoast/636318475847213924-0625-SOF-DOWNTOWNPARKING-4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
În opinia mea orice mașină cu Nr pe ea cu impozitul la zi platit nu poate fi considerată abandonată.

Că nu are asigurarea sau ITP e problema și riscul proprietarului. In nici un caz treabă unei primari.

Că are sau nu rotile dezumflate, că e ruginita sau nu iar e problema proprietarului

În opinia mea ridicarea unei mașini cu impozitul plătit și Nr valabile se numește furt calificat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate