Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Masina ridicata din fata blocului (nu pt parcare neregulamentara)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#1
Opalus2006

Opalus2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.03.2007
Salut tuturor,

Ieri ne-a fost ridicata din fata blocului, unde era parcata bine mersi regulamentar, o masina mai veche care a fost a tatalui meu dupa care am folosit-o eu o perioada. E adevarat ca acum avem amandoi alte masini si ca asta statea degeaba de vreun an jumate, dar noi nu o consideram abandonata si nici nu cred ca arata a masina abandonata. Fara niciun avertisment, informare, notificare. Nu stiu exact de catre care politie. Masina in sine nu are o valoare financiara prea mare, e o Dacia Supernova, dar mie unu mi se pare cam uluitor faptul in sine, in primul rand pentru ca daca au stiut sa vina s-o ia probabil stiau prea bine si suntem vii, sanatosi, activi, platitori de impozite (incusiv masina cu pricina avea platit impozitul pe anul in curs), si-n plus, nici macar nu arata a masina abandonata asa cum am spus mai sus. Ce se poate face in cazurile astea, are cineva experienta cu asa ceva?

Multumesc anticipat.

#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
Intereseazate cine a ridicat-o si de ce.Probabil tea reclamat vreun vecin.

#3
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Poate ti-au furat-o conationalii, am mai vazut masini transportate cu caruta, daca ti-o ridicau localii iti lasau pe parbriz o somatie, ai sunat la ei sa intrebi?

#4
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Cum sa-i lase pe parbriz daca au luat masina? :D

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 barbosa, on 13 octombrie 2017 - 16:11, said:

Cum sa-i lase pe parbriz daca au luat masina? Posted Image
Asta ma gandeam si eu. Probabil ca voia sa spuna ca-i lasau inainte sa o ridice.

#6
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 barbosa, on 13 octombrie 2017 - 16:11, said:

Cum sa-i lase pe parbriz daca au luat masina? Posted Image

Inainte sa o ridice ma refer, de regula ei nu ridica masinile fara sa puna hartia respectiva, am vazut in cartier multe asa zis masini sentimentale cu hartia lipita pe parbriz, si acolo scrie clar, ca in termen de 20 de zile sa elibereze locul, sau mai exista o varianta, cineva a primit locul de parcare de sub masina, a dat telefon au venit portareii

#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Opalus2006, on 13 octombrie 2017 - 16:01, said:

Nu stiu exact de catre care politie.

Nu există decât un singur tip de poliție, în subordinea MAI, iar ăia nu se ocupă cu ridicatul mașinilor. Dacă a fost ridicată, a fost ridicată de primărie. Interesează-te și vezi dacă e așa. Trebuiau să trimită o somație la adresa de domiciliu în prealabil.

Poate a fost furată...

#8
Opalus2006

Opalus2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.03.2007
N-a fost furata, un vecin a vazut o masina de politie prezenta fix cand o ridicau. Nu stiu daca politie (simplu) sau politia comunitara. Primul pas e destul de clar, mergi faci reclamatie si afli unde e. Dar ce faci dupa, asta ma intereseaza. Exista avocati care se ocupa cu asa ceva? Are cineva experienta directa?

#9
StefanCBV

StefanCBV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 30.01.2017
Mergi la politie si spune-le ca ti-a disparut masina din parcare... Si daca ti-au ridicat-o, mai mult ca sigur au ridicat-o in baza unei hartii. Sigur ca poti ataca in instanta si probabil vei castiga, mai ales ca nu ai fost anuntat.

Edited by StefanCBV, 13 October 2017 - 16:20.


#10
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Probabil au ridicat rabla in cadrul programului de ridicari rable abandonate... daca s-au ignorat avertismentele...

Foarte bine ca au ridicat masina, o masina care sta 18 luni nemiscata si a caror proprietari au alte masini trebuie ridicata pentru a elibera locurile de parcare daca proprietarii sunt nesimtiti si nu se simt

#11
Opalus2006

Opalus2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.03.2007

 cdsoft, on 13 octombrie 2017 - 16:21, said:

Probabil au ridicat rabla in cadrul programului de ridicari rable abandonate... daca s-au ignorat avertismentele...


pai nu a fost niciun avertisement, tocmai asta mi se pare cel mai uluitor :) nici in geamul masinii, nici in cutia postala, nici la usa, nicaieri.

#12
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Opalus2006, on 13 octombrie 2017 - 16:01, said:

(incusiv masina cu pricina avea platit impozitul pe anul in curs)
Asigurare obligatorie avea? Ca ai uitat sa specifici...
P.S. Sincer iti spun, nu imi pare mai deloc rau de tine, ca am si eu vreo 5 vecini care si-au abandonat masinile in fata blocului in conditiile in care nu sunt locuri de parcare suficiente.

#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
http://www.mediafax....public-16651509

#14
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 Opalus2006, on 13 octombrie 2017 - 16:01, said:

...asta statea degeaba de vreun an jumate..
Un an jumatate nefolosita dar ocupand un loc public. Bine ca au luat-o. Parcarea publica este pt. a parca masinile care circula si nu loc de depozitare pe durata nelimitata.

Edited by Kroghy, 13 October 2017 - 16:29.


#15
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
O întrebare, masina avea asigurare?
Altfel fără, nu știu cum este în România dar dacă masina ia foc și face daune la alte mașini sau persoane .....
Eu trecusem asigurarea în Spania pe o masina noua, la câteva zile au venit și au ridicat masina fără.
A trebuit sa plătesc și am dat-o la dezmembrări.
Poți parca masina fără asigurare pe o proprietate privată.

Cu toate ca mi-au făcut o gaurica la buzunar, sunt de acord cu ei.
Mașinile fără asigurare nu au ce cauta pe domeniul public.
Bine ca am scăpat cu bine și eftin.

Edited by ddaannii, 13 October 2017 - 16:45.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 Kroghy, on 13 octombrie 2017 - 16:29, said:

Un an jumatate nefolosita dar ocupand un loc public. Bine ca au luat-o. Parcarea publica este pt. a parca masinile care circula si nu loc de depozitare pe durata nelimitata.
atata timp cat nu e parcata neregulamentar, are itp-ul valabil si asigurarea obligatorie platita la zi nu au ce sa-i faca.... indiferent de cum arata masina...

Edited by arg, 13 October 2017 - 16:37.


#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Asa-i cand ai masina veche, vin aia si ti-o iau pe nepregatite. Urmatorii pe lista o sa fie cei cu pisicutele e36 si golf 3 Posted Image

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Se verifica daca are itp si asigurare. Teoretic si la noi masinile sunt obligatoriu de asigurat, ca nu se aplica, e altceva. Notificari se pun pe masina, evident ca daca e abandonata, nu prea le vede nimeni.
A, si multe felicitări primarului care a avut tupeul sa deranjeze alegatorii... Daca l-ar apuca curajul si pe al meu, ce bine ar fi.

Edited by slai, 13 October 2017 - 16:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate