Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

incident auto minor

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

View Postalinmpi, on 16 octombrie 2017 - 20:40, said:


Pentru comportamentul pe care spui ca l-a avut cel ce te-a lovit,te rog du-te pana la capat.
De la politie primesti datele individului,poti apela la rca-ul lui.

M-am dus pana la capat si am fost si mi-au dat PV de constatare.
Cu acel PV si cu autorizatia de reparatie pot sa-mi repar masina, este trecuta in PV polita aluia si firma la care trebuie sa ma duc + autorizatia de reparatie. Nu mi-au dat fizic asigurarea lui.

Domnul respectiv a luat o amenda de 870 lei, 6 puncte de amenda, si retinerea permisului de conducere.

Am un mic regret deoarece domnul cred ca era pensionar si nu avea o stare materiala foarte buna dar acum stie cum sa se comporte in situatii de acest fel. El a fost ok si daca sotia lui nu ma jignea nu ma mai duceam sa reclam incidentul si daca isi cerea scuze probabil treceam cu vederea (se mai intampla si poti intelege cazuri de acest gen).

View Postcrstn, on 16 octombrie 2017 - 21:34, said:

Acum multi ani, pe cand nu era amiabila, am avut o chestie asemanatoare.
Un ciupalac grabit si nervos m-a atins f usor pe partea stanga, dupa ce il atentionasem ca n-avem loc sa trecem amandoi pe alee.
Eu eram oprit cat mai aproape de masinile parcate pe dreapta si asteptam ca el sa intre intr-un loc intre doua masini parcate pe partea lui.
El a demarat cam nervos , cu ceva spume la gura si injuraturi fara numar, a trecut pe langa mine si m-a atins usor ... zgarietura cam de vreo 2 cm si un pic de vopsea sarita. Evident ca n-a oprit si n-am avut cum sa-l mai prind.
M-am dus la politie si am dat declaratie ce s-a intamplat, dandu-le numarul ciupalacului.
Oamenii au verificat cine e proprietarul si au venit la mine cu discursul ca e un incident minor si ca n-are rost sa mergem mai departe, si ca probabil ala nici nu si-a dat seama ca m-a atins ...si ca dureaza mult pana se cerceteaza, si ca daca vreau sa-mi repar zgarietura aia mai repede ....
Eu le-am zis ca daca omul se purta civilizat n-aveam nimic impotriva s-o las balta, dar ca ala nu merita asta, si ca indiferent ce zic ei, eu vreau sa continue procedurile legale, si ca pentru mine sa-mi repar masina atunci sau dupa 3-6-9 luni nu are importanta.
Nu mai stiu ce hartie mi-au dat atunci pe loc, insa dupa vreo luna m-au chemat la ei , mi-au dat un PV in care ziceau ca i-au dat amenda aluia vinovat si nu mai tin minte daca nu i-au si suspendat permisul pt 30 zile, si mi-au dat si copie dupa asigurarea lui.

Foarte bine ai facut, asa faceam si eu. Chiar daca ne omoara birocratia si pierdem ceva timp, dam de gandit celor care procedeaza asa (nu ii educam noi dar este un pas...).

#20
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Am pățit și eu ceva asemănător în 2015. Autorul, la tara a ieșit din parcare din piață și a atins aripa spate la masina. L-am atenționat și a fugit. M-am dus la postul de politie din sat, a venit a inspectat, i-am dat numărul, a aflat ca este primarul dintr-o comuna vecina și nu a vrut polițistul să-mi mai dea PV de reparație. Asta e, nu am avut timp de cearta, am dat cu puțin creion cu vopsea și aia a fost.

#21
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Nu ai nevoie de asigurarea lui daca in PV sunt trecute datele din polita de asigurare a celui vinovat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate