Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

incident auto minor

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
Am avut un incident minor cu un participant la trafic si acesta m-a insultat si nu a dorit sa ne intelegem pe cale amiabila, el a fost de vina, si a plecat. Am fost la Politie si am declarat incidentul si trebuia sa ma prezint la politia la inceputul lunii dar am avut o urgenta si am fost pleca, nu am ajuns atunci. Acum vad ca am primit de la Politie o autorizatie de reparatie dar nu am si asigurarea inculpatului. Ce trebuie sa fac? Trebuie sa ma prezint acum la Politie? Pot s-o repar doar cu autorizatia respectiva? Am si asigurare Casco.

#2
hunyadev

hunyadev

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.10.2017
Discuta cu asiguratorul tau, e cel mai sigur. Pe autorizatia de la politie nu scrie nimic despre asiguratorul celuilalt?

#3
Nephthyis-Maat

Nephthyis-Maat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.03.2014
Poti sa te prezinti, daca tot ai lipsit atunci. Cu ocazia asta, afli si alte detalii folositoare.

#4
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Daca ai si casco poti sa-ti repari masina linistit, pe baza autorizatiei de la politie.
Suna la asigurator, si vezi ce ai de facut mai departe.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 cilibiu, on 13 octombrie 2017 - 10:37, said:

Am avut un incident minor cu un participant la trafic si acesta m-a insultat si nu a dorit sa ne intelegem pe cale amiabila, el a fost de vina, si a plecat. Am fost la Politie si am declarat incidentul si trebuia sa ma prezint la politia la inceputul lunii dar am avut o urgenta si am fost pleca, nu am ajuns atunci. Acum vad ca am primit de la Politie o autorizatie de reparatie dar nu am si asigurarea inculpatului. Ce trebuie sa fac? Trebuie sa ma prezint acum la Politie? Pot s-o repar doar cu autorizatia respectiva? Am si asigurare Casco.

Asta-i decupata din cascadaorii rasului.Azi suntem in 13.10.2017 si pe tine nu te-a interesat catusi de putin care-i situatia.Ce-ai zis?Las'ca se rezolva.Pe deasupra mai si postezi pe forum.De cand acest forum se poate substitui unui organ oficial,de care depnzi in acest moment in proportie de 100%?
Si pe deasupra nici nu dai toate detaliile.
Tu trebia sa te prezinti la inceputul lunii si n-ai putut.Acum suntem la mijlocul lunii.Inca nu poti?

#6
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

 cilibiu, on 13 octombrie 2017 - 10:37, said:

Am fost la Politie si am declarat incidentul si trebuia sa ma prezint la politia la inceputul lunii dar am avut o urgenta si am fost pleca, nu am ajuns atunci. Acum vad ca am primit de la Politie o autorizatie de reparatie dar nu am si asigurarea inculpatului. Ce trebuie sa fac? Trebuie sa ma prezint acum la Politie? Pot s-o repar doar cu autorizatia respectiva? Am si asigurare Casco.
Poti sa o repari, dar pe banii tai sau pe casco, ceea ce nu cred ca doresti.
Fugi si vezi daca s-a gasit vinovatul si ce e cu RCAul lui... avea sau nu.

#7
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Eu as repara-o pe CASCO, e cel mai comod, doar de aia il platesti nu?

#8
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

 Octavian_SK, on 13 octombrie 2017 - 13:34, said:

Eu as repara-o pe CASCO, e cel mai comod, doar de aia il platesti nu?

Depinde daca merita. Daca are fransiza s-ar putea sa nu merite, a spus ca a fost un accident minor. De 100-150-200 euro cat e fransiza iti poti repara oaresce chestii. Si daca o faci pe casco trebuie sa iei in considerare ca la anul iti va creste rata la casco, asa ca s-ar putea sa nu renteze chiar si daca reparatia e mai scumpa decat fransiza - bineinteles, in cazul asta trebuie facute niste calcule ca sa vezi exact ce si cum.

#9
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
normal ca daca-i o zgaraietura de 200 RON nu o faci pe CASCO :)

#10
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008

 hunyadev, on 13 octombrie 2017 - 10:50, said:

Discuta cu asiguratorul tau, e cel mai sigur. Pe autorizatia de la politie nu scrie nimic despre asiguratorul celuilalt?

Nu scrie nimic, este o zgurietura mica. O sa dau o fuga saptamana viitoare pana la Politie.

 Nephthyis-Maat, on 13 octombrie 2017 - 10:50, said:

Poti sa te prezinti, daca tot ai lipsit atunci. Cu ocazia asta, afli si alte detalii folositoare.
Da, o sa ma prezint saptamana viitoare.

 luci_flash, on 13 octombrie 2017 - 11:19, said:

Daca ai si casco poti sa-ti repari masina linistit, pe baza autorizatiei de la politie.
Suna la asigurator, si vezi ce ai de facut mai departe.

Este un incident minor si nu merita facuta, pot sa spun ca nici nu ma deranjeaza prea tare dar o sa ma duc la Politie sa vad ce si cum. Probabil o fac pe asigurarea lui.

 adisz, on 13 octombrie 2017 - 12:02, said:


Asta-i decupata din cascadaorii rasului.Azi suntem in 13.10.2017 si pe tine nu te-a interesat catusi de putin care-i situatia.Ce-ai zis?Las'ca se rezolva.Pe deasupra mai si postezi pe forum.De cand acest forum se poate substitui unui organ oficial,de care depnzi in acest moment in proportie de 100%?
Si pe deasupra nici nu dai toate detaliile.
Tu trebia sa te prezinti la inceputul lunii si n-ai putut.Acum suntem la mijlocul lunii.Inca nu poti?

Ce este de ras? Am avut niste probleme personale si am fost plecat aproape 3 saptamani in orasul natal. Inainte sa plec mi s-a comunicat ca nu este nicio problema daca nu ma pot sa ma prezit atunci, o sa mi se comunice decizia si in absenta mea. Incidentul a avut loc la inceputul lunii septembrie si probabil a fost chemat si cel reclamat de mine.
Nu depind de acest forum si acest forum nu subst. nimic, am cerut parerea celor care au mai trecut prin asa ceva (daca au fost cazuri, sa stiu ce trebuie sa fac si cum sa procedez).
Nu am date detalii deoarece nu ma interesa sa-mi zica cineva ca sunt eu de vina sau ala, cei care fac asta probabil au decis si nu aveau cum sa ma scoata pe mine vinovat (domnul cu care am avut acel incident nu a dorit sa mergem la Politie impreuna si nici sa ne intelegem pe cale amiabila-a plecat linistit de la locul accidentului).
Nu am putut sa ma prezint de ieri si astazi, o sa ma duc saptamana viitoare.
Asa cum am zis mai sus, am crezut ca a mai trecut cineva prin asa ceva.

 cdsoft, on 13 octombrie 2017 - 13:18, said:

Poti sa o repari, dar pe banii tai sau pe casco, ceea ce nu cred ca doresti.
Fugi si vezi daca s-a gasit vinovatul si ce e cu RCAul lui... avea sau nu.

Da, este ceva suspect. Nu am mai trecut prin asa ceva si in mod normal trebuiau sa-mi trimita si asigurarea lui, daca a fost gasit vinovat. Daca eram gasit eu sa fiu chemat la Politie sau sa-mi comunice masurile luate impotriva mea, daca eram gasit eu vinovat. Eu am avut si poze de la incident in care se vedea ce am relatat in declaratie si masina lui + persoana care a condus masina.

 dasvik, on 13 octombrie 2017 - 15:03, said:

Depinde daca merita. Daca are fransiza s-ar putea sa nu merite, a spus ca a fost un accident minor. De 100-150-200 euro cat e fransiza iti poti repara oaresce chestii. Si daca o faci pe casco trebuie sa iei in considerare ca la anul iti va creste rata la casco, asa ca s-ar putea sa nu renteze chiar si daca reparatia e mai scumpa decat fransiza - bineinteles, in cazul asta trebuie facute niste calcule ca sa vezi exact ce si cum.

Da, este o zgarietura mica si daca persoana respectiva isi cerea scuze nici nu ma mai duceam la Politie. Chiar daca nu o sa-l educ eu, probabil o sa gandeasca ceva mai mult cand o sa fie pus intr-o astfel de situatie. Asa probabil s-a ales cu mai multe: permis suspedant deoarece nu a declarat incidentul (de aia m-am dus si eu mai mult, puteam sa patesc la fel chiar daca eram nevinovat); nu mi-a acordat prioritate si o sa plateasca ceva mai mult la asigurare deoarece...

 dasvik, on 13 octombrie 2017 - 15:03, said:

Depinde daca merita. Daca are fransiza s-ar putea sa nu merite, a spus ca a fost un accident minor. De 100-150-200 euro cat e fransiza iti poti repara oaresce chestii. Si daca o faci pe casco trebuie sa iei in considerare ca la anul iti va creste rata la casco, asa ca s-ar putea sa nu renteze chiar si daca reparatia e mai scumpa decat fransiza - bineinteles, in cazul asta trebuie facute niste calcule ca sa vezi exact ce si cum.

Nu merita.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.

#11
Nephthyis-Maat

Nephthyis-Maat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.03.2014
Sa ne tii la curent, sa ne spui cum s-a rezolvat.

#12
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008

 Nephthyis-Maat, on 13 octombrie 2017 - 23:03, said:

Sa ne tii la curent, sa ne spui cum s-a rezolvat.

Da, va anunt saptamana viitoare.

#13
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 cilibiu, on 13 octombrie 2017 - 22:58, said:

Da, este o zgarietura mica si daca persoana respectiva isi cerea scuze nici nu ma mai duceam la Politie.
mda si cum te plictiseai ai zis ca "hai sa mai stam la un taifas pe forum"

#14
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008

 Octavian_SK, on 14 octombrie 2017 - 08:50, said:

mda si cum te plictiseai ai zis ca "hai sa mai stam la un taifas pe forum"

Nu, nu mi se pare normal cum au procedat cei de la Politie.
Daca nu am fost vinovat si mi-au dat autorizatia de reparatie, de ce nu mi-au dat si asigurarea celui care a fost vinovat?
Vor sa ma vada la fata?
Daca eram vinovat trebuia sa ii dau eu asigurarea lu ala si sa fiu sanctionat. :D
Am crezut ca au mai fost cazuri de acest gen. :D

#15
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
Am fost acolo dar nu l-am gasit pe domnul care a instrumentat dosarul meu, era pe teren si nu am putut sa stau. O sa incerc sa ma duc maine. Domnul care era cu el in birou mi-a zis ca trebuie sa-mi dea procesul verbal de constatare. Daca eram eu de vina trebuia sa-mi vina cu autorizatia de reparatie.

Dupa ce lamuresc problema, o sa va zic ce am primit si ce trebuie sa fac. :)

#16
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 dasvik, on 13 octombrie 2017 - 15:03, said:

Depinde daca merita. Daca are fransiza s-ar putea sa nu merite, a spus ca a fost un accident minor. De 100-150-200 euro cat e fransiza iti poti repara oaresce chestii. Si daca o faci pe casco trebuie sa iei in considerare ca la anul iti va creste rata la casco, asa ca s-ar putea sa nu renteze chiar si daca reparatia e mai scumpa decat fransiza - bineinteles, in cazul asta trebuie facute niste calcule ca sa vezi exact ce si cum.

Tocmai vroiam sa imi fac si eu CASCO, si ceea ce spuneti voi aici ma cam pune pe ganduri, adica de ce nu merita ? vorba colegului, de ce dam mii de lei pe CASCO? ca sa reparam cand avem nevoie, dar ce inseamna merita sau nu merita ? adica sa inteleg ca la sume din astea mici, 100-200-400 reparam pe banii nostri ( daca suntem de vina) si platim casco sa facem lula mare la asigurator ?
Intreb sa nu mai deschid un topic pentru prostioara asta de intrebare, dar chiar eram curios cu subiectul

#17
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008

 cilibiu, on 16 octombrie 2017 - 16:30, said:

Am fost acolo dar nu l-am gasit pe domnul care a instrumentat dosarul meu, era pe teren si nu am putut sa stau. O sa incerc sa ma duc maine. Domnul care era cu el in birou mi-a zis ca trebuie sa-mi dea procesul verbal de constatare. Daca eram eu de vina trebuia sa-mi vina cu autorizatia de reparatie.

Dupa ce lamuresc problema, o sa va zic ce am primit si ce trebuie sa fac. Posted Image

Pentru comportamentul pe care spui ca l-a avut cel ce te-a lovit,te rog du-te pana la capat.
De la politie primesti datele individului,poti apela la rca-ul lui.

#18
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
Acum multi ani, pe cand nu era amiabila, am avut o chestie asemanatoare.
Un ciupalac grabit si nervos m-a atins f usor pe partea stanga, dupa ce il atentionasem ca n-avem loc sa trecem amandoi pe alee.
Eu eram oprit cat mai aproape de masinile parcate pe dreapta si asteptam ca el sa intre intr-un loc intre doua masini parcate pe partea lui.
El a demarat cam nervos , cu ceva spume la gura si injuraturi fara numar, a trecut pe langa mine si m-a atins usor ... zgarietura cam de vreo 2 cm si un pic de vopsea sarita. Evident ca n-a oprit si n-am avut cum sa-l mai prind.
M-am dus la politie si am dat declaratie ce s-a intamplat, dandu-le numarul ciupalacului.
Oamenii au verificat cine e proprietarul si au venit la mine cu discursul ca e un incident minor si ca n-are rost sa mergem mai departe, si ca probabil ala nici nu si-a dat seama ca m-a atins ...si ca dureaza mult pana se cerceteaza, si ca daca vreau sa-mi repar zgarietura aia mai repede ....
Eu le-am zis ca daca omul se purta civilizat n-aveam nimic impotriva s-o las balta, dar ca ala nu merita asta, si ca indiferent ce zic ei, eu vreau sa continue procedurile legale, si ca pentru mine sa-mi repar masina atunci sau dupa 3-6-9 luni nu are importanta.
Nu mai stiu ce hartie mi-au dat atunci pe loc, insa dupa vreo luna m-au chemat la ei , mi-au dat un PV in care ziceau ca i-au dat amenda aluia vinovat si nu mai tin minte daca nu i-au si suspendat permisul pt 30 zile, si mi-au dat si copie dupa asigurarea lui.

Edited by crstn, 16 October 2017 - 21:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate