Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Internet fix prin fibra optica de la Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

View Postxperia_ray, on 25 octombrie 2017 - 23:46, said:

http://www.zf.ro/bus...elekom-16787314

Vodafone îşi negociază accesul la reţeaua fixă a Telekom
E de lunga durata ... si nu uita ca Telekom sta foarte prost la partea cu fibra, localitatile de la periferia marilor orase sunt inca pe cupru iar in mediul rural pana si centralele ADSL sunt limitate, are net doar primaria si popa din sat!

#38
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
"Vodafone îşi negociază accesul la reţeaua fixă a Telekom"

Oare ?  Gigantul Vodafone ar fi reluat discuţiile cu UPC pentru o fuziune

Edited by stlk, 28 October 2017 - 14:34.


#39
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Si cu UPC, ce-ar face, ar oferi Internet prin coaxial? :) Eventual, sa foloseasca infrastructura de fibra a UPC, care nu stiu cat de extinsa este, si sa renunte la cablul coaxial din apropierea clientului. Am unele indoieli ca fibra UPC-ului ar imbunatati semnificativ acoperirea deja existenta a fibrei Vodafone.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iti dai seama ca acuma ei cauta orice oportunitate sa se vada pe piata de net fix cat mai repede si pe o suprafata cat mai intinsa. Cu UPC n-au niciun avantaj pentru ca:

- lor le place HFC-ul
- daca ar da acces Vodafone-ului direct la fibra de distributie si si-ar face FTTH ar insemna ca upc sa isi ''omoare'' singuri profitul

Edited by MembruAnonim, 28 October 2017 - 17:48.


#41
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 13.01.2013
https://www.bugetul....lieze-vodafone/

In Craiova nu este UPC deci :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ViOoqX1tS54?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by xperia_ray, 29 October 2017 - 04:08.


#42
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Duscutiile cu UPC sunt de domeniul Preistoriei. Un posibil punct ar fi ca Vodafone a schimbe coaxialul pe banii lor. Nu am vazut prea multe detalii.

#43
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014
Parerea mea ca o sa inchirieze partial fibra de la RDS sau Telekom acolo unde exista, sa branseze clienti importanti persoane juridice. Pentru rezidential nu cred vor acoperi vreodata nici macar marile orase. Urmeaza sa avem in cativa ani, pe calea undelor sau microundelor, viteze ametitoare de peste 1 gbps, iar cablarea cu fibra in toata Romania inclusiv rural ar dura mult mai mult. Nici macar site-urile nu vor mai fi alimentate cu fibra.

#44
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,346
  • Înscris: 03.04.2004

View PostPololica, on 29 octombrie 2017 - 06:14, said:

Duscutiile cu UPC sunt de domeniul Preistoriei. Un posibil punct ar fi ca Vodafone a schimbe coaxialul pe banii lor. Nu am vazut prea multe detalii.
UPC deja intinde fibra chiar si la case, am dat peste o echipa acum cateva luni si mi-au confirmat (in zona respectiva erau deja prezenti atat RDS cat si Telekom).
Asta nu inseamna ca noua retea e si disponibila comercial, mai au destul de lucrat la infrastructura pana vedem FTTH activ.

Edited by emanu900, 30 October 2017 - 12:30.


#45
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Stiu ca UPC are fibra (parca FTTB, iar dupa coaxial). Ma refeream la discutiile dintre Vodafone si UPC/Liberty. Nu mai stiu pe ce topic vorbeam ca Huawei a primit aprobarea de la Consiliul Concurentei sa cumpere niste active de la UPC, Huawei fiind furnizor de echipamente de internet al Vodafone. Prea bat la ochi stirile si prea erau una dupa alta (Vodafone anunta fibra, iar Huawei cumpararea unor active ale UPC).

Sincer, chiar as vrea ca Voda si UPC sa-si uneasca destinele (sau macar operatiunile) in Romania, macar cum au facut in Elvetia. Toti am avea de castigat, tinand cont ca ambele sunt nr 2 in piata (mobil, respectiv servicii la punct fix).

#46
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017

View PostPololica, on 30 octombrie 2017 - 13:26, said:

Stiu ca UPC are fibra (parca FTTB, iar dupa coaxial). Ma refeream la discutiile dintre Vodafone si UPC/Liberty.

In Germania Vodafone ofera internet fix (si) prin coaxial. Nu stiu daca au cumparat o retea cu totul sau doar platesc accesul la retea la fel cum o fac pentru DSL.

#47
costywinner

costywinner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 04.08.2011
Un prieten de al meu care lucreaza la un magazin vodafone imi povestea despre faptul ca au fost pusi in tema de o fuziune sau un acord intre vodafone si upc si ca serviciile se vor vinde impreuna .. fix upc+mobile vodafone,,,,acum nu stiu cat de adevarat este ce a spus el...

#48
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cum clientii Telekom si Orange beneficiaza de infrastructura concurentei, asa am putea beneficia de servicii la punct fix. Nu mai vorbesc de beneficiile din buzunarul operatorilor.

Daca nu ma insel la an, pana prin 2010 Vodafone avea tarife preferentiale catre Romtelecom (nu Cosmorom). Erau, practic, tarifele de retea proprie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate