Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

JO Torino 2006

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
Click AICI ca să citiți cum s-au descurcat ai noștri la olimpiadă! :)

#2
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Articolul de sus e de fapt urmatorul:

Olimpiada de iarnă nu-i ca vara

Adrian CERCELESCU

Când e vorba de olimpiadele astea de iarnă, important nu e că participăm. Important e să scăpăm cu viață. Iar până acum, de la Torino vin numai vești bune. Deschizi radioul: „La proba cutare, sportivul nostru s-a clasat pe locul 69”. Șaijnoo!

Adică n-a fost ultimul, c-ar fi spus. Iei ziarul: „Finalul cursei l-a găsit pe schiorul român pe poziția 78”. Păi, e bine.

Putea să-l găsească degerat, putea să-l găsească, Doamne ferește, în ghearele ursului. Sau să-l mai caute și acum cu Saintbernarzii, că muntele e periculos, o știe orice copil care a fost în tabără la Piatra Arsă.  Dar, de departe, cele mai mari emoții le-am avut la proba de sărituri. Imaginați-vă că din alea două sau trei trambuline de le avem prin țară, cea mai răsărită are șaptej de metri, iar la olimpiadă se sare de la 120. Ca și cum ți-ar muta ușa blocului, de la parter la etajul doozeci. Ce să-i zică antrenoru’ băiatului ăla de șade pe buza prăpastiei: „Să zbori ca finlandejii și să aterizezi ca japonejii?”. Normal, îi zice: „Bă, să nu mori, auzi? Să nu mori, că nici costumul de pe tine nu e al tău”. Cică s-a aruncat, săracu’, cu unu’ de împrumut, de la italieni, bodaproste c-a scăpat. La proba de doi pe-o sanie, am ieșit pe un „fantastic loc cinșpe”, deși rezultatul e pur și simplu firesc. Generația lui Torino 2006 a mai prins încă baza de antrenament întreagă, până s-apuce ăștia să retrocedeze derdelușurile, cu tot cu parcuri.
E clar că olimpiada de iarnă nu-i ca vara. La asta de iarnă, când ai cu cine, n-ai unde, și când ai unde, nu ninge. Și dacă ninge, nu poți să te apropii de Poiana Brașov, că dai faliment cu club cu tot. La cât costă în Predeal cinci zile cu mic dejun, locul 53 la coborâre, luat la Torino, e de-a dreptul miraculos. Am ieși pe un remarcabil 26 la patinaj viteză. Unde s-o fi antrenat fata aia care l-a luat: pe DN1, când uită ăștia să dea cu sare? Iar în sporturile astea nu-i suficient să-ți iei fularu’ de-acasă și „să dai totul pe teren”. E clar că în boburile alea se bagă un Maserati de bani, să nu-ți tragă dreapta sau să-ți bată dracu’ tacheții când te sui pe pereții ăia cu doo sute la oră. Deci, ușor, copii, că la Torino alunecă pe jos și e păcat să stricați buletinele de știri. La urma urmei, ce-i olimpiada asta? Un fel de serbările zăpezii, da-n stațiuni mai ieftine decât la noi.

#3
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
am si eu o intrebare putin offtopic: am inteles ca la deschidere jocurilor olimpice a fost ceva spectaculos cu o masina de f1(de la ferrari). Stiti de unde pot lua videoclipul?

#4
floriano

floriano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 27.02.2005

View Postromaximusro, on Feb 18 2006, 14:12, said:

am si eu o intrebare putin offtopic: am inteles ca la deschidere jocurilor olimpice a fost ceva spectaculos cu o masina de f1(de la ferrari). Stiti de unde pot lua videoclipul?
videoclipuri olimpiada de la Rai
vezi penultimul de jos :) trebuiau sa iasa 5 cercuri dispuse ca cele olimpice dar nu prea a mers.. oricum a fost spectaculos!

#5
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
vad ca nu imi da voie sa il dau jos, din cauza drepturilor de autor ale rai.sport. Alte surse?

#6
floriano

floriano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 27.02.2005

View Postromaximusro, on Feb 18 2006, 15:01, said:

vad ca nu imi da voie sa il dau jos, din cauza drepturilor de autor ale rai.sport. Alte surse?
pai la ce iti trebuie sa il dai jos? nu iti ajunge sa il vezi acolo? altele nici n-am cautat.. baga un google video search.. cine stie ;)

#7
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
sportivii nostri sunt de toata jena. ma intreb de ce tot trebuie sa participam la olimpiada de iarna?

brazilia participa la olimpiada. aia care nici macar nu stiu cum arata zapada. e jale!

#8
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

View PostSyncron, on Feb 18 2006, 10:14, said:

Articolul de sus e de fapt urmatorul:
[...]
Merci, Syncron! :)
Să pui asta in CV-ul tău, dacă vei vrea să te angajezi ca secretar vreodată! :P

#9
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

View Postnone, on Feb 18 2006, 18:33, said:

sportivii nostri sunt de toata jena. ma intreb de ce tot trebuie sa participam la olimpiada de iarna?

brazilia participa la olimpiada. aia care nici macar nu stiu cum arata zapada. e jale!
Da, sportivii nostri chiar sunt de toata jena la Jocurile Olimpice de Iarna.... dar trebuie sa continue sa participe daca vrem sa avem vreodata rezultate bune in sporturile de iarna ;)

Nimeni nu se gandeste ca poate e si un motiv anume pentru care sunt atat de jalnici "sportivii nostri"... pentru ca:
1: Avem sezon de schi scurt, iar majoritatea sportivilor nu-si permit sa plece in alte tari la antrenamente pe timpul verii, si chiar daca si-ar permite nu ar putea merge, majoritatea sunt angajati ca noi toti pe undeva.
2: Si pe timpul sezonului, e foarte scum sa te antrenezi in Romania, ca exemplu: pentru o singura zi de antrenamente in Poiana Brasov, iti trebui cel putin 700.000 pentru urcarile cu cabina... ca sa nu mai spun cat costa echipamentele....

#10
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

View Postrashid, on Mar 17 2006, 12:41, said:

Da, sportivii nostri chiar sunt de toata jena la Jocurile Olimpice de Iarna.... dar trebuie sa continue sa participe daca vrem sa avem vreodata rezultate bune in sporturile de iarna ;)

Nimeni nu se gandeste ca poate e si un motiv anume pentru care sunt atat de jalnici "sportivii nostri"... pentru ca:
1: Avem sezon de schi scurt, iar majoritatea sportivilor nu-si permit sa plece in alte tari la antrenamente pe timpul verii, si chiar daca si-ar permite nu ar putea merge, majoritatea sunt angajati ca noi toti pe undeva.
2: Si pe timpul sezonului, e foarte scum sa te antrenezi in Romania, ca exemplu: pentru o singura zi de antrenamente in Poiana Brasov, iti trebui cel putin 700.000 pentru urcarile cu cabina... ca sa nu mai spun cat costa echipamentele....


Cum iti explici rezultatele exceptionale ale echipei de biathlon feminin a Bulgariei? Ekaterina Dafovska este dubla medaliata cu aur la Nagano si campioana mondiala iar lotul Bulgariei merge mult mai bine decat cel al Romaniei. La europenele de la Bansko,Irena Nikulcina a castigat 3 medalii de aur pe cand cea mai valoroasa romanca, Eva Tofalvi abia a obtinut locul 11.

#11
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Trebuie sa ne gandim serios la Olimpiada de la Vancouver din 2010. Cu cine il vom inlocui pe Zsolt Antal, cel mai cunoscut roman in schiul-fond, ajuns deja la 35 de ani? Mihai Galiceanu (25 de ani) nu a aratat mai nimic. La feminin o avem pe Monica Gyorgy (25 de ani) si pe Camelia Cernescki (28 de ani).
Sperantele noastre se afla mai degraba in Dana Plotogea (26 de ani), Mihaela Purdea (24 de ani) si Alexandra Rusu (26 de ani). In lot mai e si Emoke Szocs (22 de ani), care prin multa munca ar putea atinge nivelul celor de mai sus. Eva Tofalvi are si ea 29 de ani si a aratat deja ce poate. Cred ca la olimpiada din 2010 va ajunge la apogeul carierei. Sa vedem cum se va descurca, fiindca atunci va avea 31 de ani, o varsta cam inaintata pentru biatlon.
In schiul alpin avem sperante cu Edith Miklos (19 ani), Bianca Andreea Narea (20 de ani) si Florentin Daniel-Nicolae (26 de ani).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate