Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Radiere ipoteca imobil

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 dcr, on 12 octombrie 2017 - 19:51, said:

In luna Mai 1996 am cumparat un apartament, cu contract de vanzare-cumparare incheiat la un notar. Acum am facut cadastrul si am primit si un extras de carte funciara in care mi se spune ca exista o ipoteca  de 2.000.000 lei din 06.02.1996 asupra imobilului in favoarea BIR (Banca Internationala a Religiilor).

Mentionez ca am locuit in imobilul respectiv si nu am primit niciodata vreo informare despre un eventual credit neplatit de unde trag concluzia ca acel credit a fost platit dar nu s-au intreprins demersurile pentru a sterge ipoteca din Registrul de Transcriptiuni si Inscriptiuni. Pe fostii proprietari nu cred ca mai ma de unde sa-i iau, au trecut totusi 21 de ani.

Poate sa-mi spuna cineva care ar fi pasii ce trebuie facuti pentru stergerea acestei ipoteci? Multumesc anticipat.

In extrasul de carte funciara primit la momentul cumpararii apartamentului,1996,figura aceea ipoteca?Trebuie sa ai acel extras.
In functie de asta vei sti cum sa pui problema.

#20
hunyadev

hunyadev

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.10.2017
Pe baza carui act a intocmit notarul actul de vanzare-cumparare? Ar trebui sa existe un extras CF din care sa rezulte ce si cum. Eu zic ca cel mai bine e sa te duci la notarul unde ai facut actul de vanzare-cumparare si sa il intrebi cum sa procedezi in continuare!

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 hunyadev, on 13 octombrie 2017 - 10:56, said:

Pe baza carui act a intocmit notarul actul de vanzare-cumparare?

Pai asta am intrebat si eu, dar omul a refuzat sa raspunda. Sa nu se fi inteles cu proprietarul sa nu amane hartiile. Ala i-a promis ca achita creditul ramas si dupa aia fac hartiile si a disparut in noapte cu banii.  Cert este ca ipoteca a ramas neradiata. Acu, prinde orbul, scoate-i ochii... E o firma de lichidatori pe care am indicat-o mai sus... trebuie luat legatura cu aia, probabil or sa spuna "Nu dle, n-a platit nimeni, nimic... debitorul a disparut din tara. N-am avut ce sa mai recuperam"

Edited by rosix, 13 October 2017 - 11:23.


#22
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004
Nu era necesar extract de carte funciara in zona noastra in 05.1996, inac nu era obligatoriu cadastrul.  Totul a fost legal, actele incheiate la notar si plata efectuata in fata notarului. Acestea au fost cerintele notarului in acel timp.

#23
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Legea 7/1996 privind cadastrul și publicitatea imobiliară a intrat în vigoare în martie 1996.
Deci ar fi trebuit ca notarul să aibă și grija ăsta.

Sfatul meu este să afli când a fost pusă ipoteca pe imobil.

Ca să ai un punct de plecare în demersul tău.

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 sfantu.dracu, on 13 octombrie 2017 - 18:11, said:

Legea 7/1996 privind cadastrul și publicitatea imobiliară a intrat în vigoare în martie 1996.
Deci ar fi trebuit ca notarul să aibă și grija ăsta.
Are dreptate:

 dcr, on 13 octombrie 2017 - 13:10, said:

Nu era necesar extract de carte funciara in zona noastra in 05.1996, inac nu era obligatoriu cadastrul.  Totul a fost legal, actele incheiate la notar si plata efectuata in fata notarului. Acestea au fost cerintele notarului in acel timp.


BIR a intrat in lichidare in anul 2000. Suntem in 2017 si inca este in lichidare !

Edited by pasilla, 13 October 2017 - 18:26.


#25
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004
Legea 7/1996 este in vigoare de la 24 Iunie 1996.

As vrea sa precizez un lucru: chiar nu ma intereseaza cine este sau nu vinovat, nu mai conteaza asta. Eu vreau numai sa reusesc sa radiez acea ipoteca.

Asa dupa cum am scris in primul post datoria banuiesc ca a fost platita altfel, in tot acest timp, ar fi venit ceva somatii acasa, lucru care nu s-a intamplat.
Ce am facut azi:
- am luat legatura cu firma pe care am gasit-o pe net ca ar fi lichidatori - Tanasa si nu stiu cum - care m-a indrumat catre alta persoana care lucreaza inca la BIR??!!
- Am primit un document in care sunt precizate procedurile de urmat precum si actele necesare. Le pun aici ca poate mai are cineva nevoie.

Quote

DOCUMENTE NECESARE PENTRU RADIEREA
SARCINILOR ÎNSCRISE ASUPRA UNOR IMOBILE
în favoarea băncii Internaţionale a Religiilor - bancă în faliment
Pentru radierea sarcinilor (ipoteci, comandamente, etc.) înscrise asupra unor imobile sunt necesare următoarele documente, care vor fi transmise prin poştă pe adresa :
Banca Internaţională a Religiilor – Bucureşti, Str. Doamnei nr. 17-19, Etaj 5, Sector 3.
1. Cerere  întocmită de către proprietarul imobilului, adresată lichidatorului Băncii Internaţionale a Religiilor - bancă în faliment, în care se va preciza: calitatea acestuia (debitor sau girant al debitorului ), adresa completă şi numărul de telefon.
În situaţia în care cererea se face de către altă persoană se va anexa împuternicire notarială, act succesoral sau alte documente din care să rezulte că persoana respectivă este în drept să solicite radierea.
2. Copie după cartea de identitate a solicitantului.
3. Copie după extrasul de Carte funciară a imobilului respectiv
4. Copie după documentele ce se cer a fi radiate (Contract ipotecă, Comandament, etc.), documente ce pot fi obţinute de la OCPI de pe raza căruia se află imobilul.

Dupa 7-10 zile trebuie sa ma adresez la o societate profesională notarială. Nu-i dau inca numele ca mi se pare suspect ca sunt directionat la ea si nu pot alege ce notar vreau eu. Am sa verific acest aspect. Cand o sa mai am amanunte o sa postez aici.

 sfantu.dracu, on 13 octombrie 2017 - 18:11, said:

Sfatul meu este să afli când a fost pusă ipoteca pe imobil.
Scrie clar in extrasul de CF: pe 06.02.1996. Se pare ca notarul nu a verificat, a luat de buna ce a declarat vanzatorul. Insa, asa cum am mai zis, nu este important acest lucru, nu mai are nicio relevanta.

Edited by dcr, 13 October 2017 - 18:59.


#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sper sa ne tii la curent cu evolutia demersului.

#27
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004
Revin cu ceea ce s-a mai intamplat.

In urma unei cereri depuse la OCPI am obtinut, in 7 - 10 zile, o copie a actului prin care s-a instituit ipoteca. Pe aceasta, impreuna cu cele mentionate mai sus le-am trimis la  Banca Internaţională a Religiilor – Bucureşti, Str. Doamnei nr. 17-19, Etaj 5, Sector 3.

Dupa o saptamana si ceva am fost contactat de cineva de la Societate Profesionala Notariala Marincas Eugen si Marincas Ana care mi-au cerut sa platesc cateva taxe, rezonabile, zic eu: 20, 60 si 120 lei.

Quote

Sumele se vor achita astfel: 20 lei extras de carte funciara pt informare, 120 lei onorariul pt.declaratie si 60 lei taxa radiere ipoteca.

Am inteles ca BIR si-ar fi dat deja acordul pentru radierea ipotecii si am fost anuntat ca mai dureaza aprox 30 zile.

#28
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004
Într-un târziu, s-a rezolvat :) - nu mai am ipotecă.

#29
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Felicitări. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate