Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

vopsire auto

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015
Posed un compresor de aer de 50L si vreau sa-mi vopsesc masina. Numai ca am inteles ca pentru aceasta operatiune de vopsire auto se mai foloseste un filtru de umezeala? Filtru ce impiedica amestecarea vopselei cu umezeala din butelie?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce debit are ?

#3
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015

 pasilla, on 12 octombrie 2017 - 19:14, said:

Ce debit are ?
Debit de aer aspirat 206 l/min
Debit de aer refulat      122 l/min

#4
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Credeam ca a trecut vremea vopsirii masinii in garaj.
Exista destule ateliere cu cuptor, care vor face o treaba mult mai buna pt un pret modic.

#5
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 trigom, on 12 octombrie 2017 - 19:16, said:

Debit de aer refulat   122 l/min

Mult prea putin. Ai nevoie de cel putin dublu.

Edited by alexx1402, 12 October 2017 - 19:21.


#6
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015
Bun mi-ati raspuns total pe langa subiect intreb una si mi se raspunde alta. Zici ca ati fi niste ..... virgine care nu stiu ce vor, ba vor ba imediat nu mai vor

Poate sa-mi raspunda cineva legat de acel filtru de umezeala?

Edited by trigom, 12 October 2017 - 19:26.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In mod normal compresorul are acel fltru. Trebuie sa ai grja sa golesti constant din  rezervor  condensul acumulat. Cu debitul esti cam la limita, dar merge. Depinde si de caracteristicile pistolului de vopsit.

Edited by pasilla, 12 October 2017 - 19:30.


#8
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015
Pai nu are acel filtru, ca mie pe pistol imi sare apa, bine, foarte putin nu va ganditi ca sare ca din furtun. Sare incat sa-mi umezeasca palma

Edited by trigom, 12 October 2017 - 21:21.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 trigom, on 12 octombrie 2017 - 21:21, said:

Pai nu are acel filtru, ca mie pe pistol imi sare apa, bine, foarte putin nu va ganditi ca sare ca din furtun. Sare incat sa-mi umezeasca palma
Ai golit rezervorul ?

#10
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015

 pasilla, on 12 octombrie 2017 - 21:22, said:

Ai golit rezervorul ?
Cred ca te referi daca l-am purjat. Pai nu, nu am facut asta. Compresorul e nou. Dar voi incerca maine sa-l purjesc si sa vad ce efect are

#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 trigom, on 12 octombrie 2017 - 19:09, said:

Posed un compresor de aer de 50L si vreau sa-mi vopsesc masina. Numai ca am inteles ca pentru aceasta operatiune de vopsire auto se mai foloseste un filtru de umezeala? Filtru ce impiedica amestecarea vopselei cu umezeala din butelie?

Stai cuminte cu vopsitul de masini... N-ai cunostinte nici la nivel hobby.  Mai gugaleste putin si apoi vii cu intrebari mai serioase.

Sau incearca cu vopsea la spray. Sunt destule tutoriale pe youtube. La fel si cu vopsitul la compresor. Pricepi mai multe dintrun video.

#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Am vopsit eu. Cu ala de 206l/min aspirati merge dar cam la limita si cam riscat. Dar cu butelie de 50 poate ai noroc. Eu am vopsit mult (nu masini) cu 210l/min si era la limita limitelor. Adica nu ramaneam fara aer dar mergea continuu in conditiile in care la ce vopseam eu se vopsea in reprize. Adica dadeam cu pistolul 10 sec si pauza2-3. Dar am reusit sa vopsesc fara probleme un Matiz de la nivelul geamurilor in jos si a iesit ok.
  Acum vopsesc cu un compresor de 270l/min. Asta face fata la vopsit fara probleme. Am vopsit integral o masina (Cielo) fara nici un filtru si a iesit decent fata de cum arata.
Daca nu ai experienta (nici eu nu am) o sa iese cel mult decent. Oricum conteaza si pistolul de vopsit. Eu am vopsit cu pistol de 50 de lei ca pana la urma e vorba de o masina care valoreaza maxim 300 de euro.
Daca e tot genul ala de masina (adica o vechitura care arata jalnic si vrei sa arate decent) atunci merge.

Edited by PoeOvidiu, 13 October 2017 - 06:38.


#13
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015

 PoeOvidiu, on 13 octombrie 2017 - 06:30, said:

Am vopsit eu. Cu ala de 206l/min aspirati merge dar cam la limita si cam riscat. Dar cu butelie de 50 poate ai noroc. Eu am vopsit mult (nu masini) cu 210l/min si era la limita limitelor. Adica nu ramaneam fara aer dar mergea continuu in conditiile in care la ce vopseam eu se vopsea in reprize. Adica dadeam cu pistolul 10 sec si pauza2-3. Dar am reusit sa vopsesc fara probleme un Matiz de la nivelul geamurilor in jos si a iesit ok.
  Acum vopsesc cu un compresor de 270l/min. Asta face fata la vopsit fara probleme. Am vopsit integral o masina (Cielo) fara nici un filtru si a iesit decent fata de cum arata.
Daca nu ai experienta (nici eu nu am) o sa iese cel mult decent. Oricum conteaza si pistolul de vopsit. Eu am vopsit cu pistol de 50 de lei ca pana la urma e vorba de o masina care valoreaza maxim 300 de euro.
Daca e tot genul ala de masina (adica o vechitura care arata jalnic si vrei sa arate decent) atunci merge.

De ce unii spun ca totusi cu o butelie de 50L merge vopsit, dar la limita? Limita la ce anume? Cu ce ma impiedica pe mine daca consum tot aerul din butelie si dupa astept 1 minut sa se incarce iar?
Ce se intampla rau in tot acest timp de 1 minut?

Am vazut pistoale de vopsit la 50 de lei, la 300, 500, 700, 1200 de ron. Ce face diferenta intre ele?

#14
alexandruovi

alexandruovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 14.09.2008
Îți garantez că un pistol profesional face diferența. Vorbim de vopsitori profesionale. Pt acasă poate merge și unul de 50 de lei. Dar să ști că, cat dai pe el atâta face.
Cu un compresor de 50 de litri ai sa incepi sa vopsești cu 2 bari și ai să termini piesa cu 0.5. O să iasă coaja de ananas vopseaua...

Edited by alexandruovi, 17 October 2017 - 15:28.


#15
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015

 alexandruovi, on 17 octombrie 2017 - 15:25, said:

Îți garantez că un pistol profesional face diferența. Vorbim de vopsitori profesionale. Pt acasă poate merge și unul de 50 de lei. Dar să ști că, cat dai pe el atâta face.
Cu un compresor de 50 de litri ai sa incepi sa vopsești cu 2 bari și ai să termini piesa cu 0.5. O să iasă coaja de ananas vopseaua...

Te cred dar daca ai putea si argumenta.
Si ce compresor imi recomanzi? Monofazic sa fie si pentru un pistol profesional.

#16
alexandruovi

alexandruovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 14.09.2008
Daca vrei sa vopsești o mașina întreaga eu cred că unul de minim 200 de litri. Contează și cât aer consuma pistolul. Sau o vopsești pe bucăți. Cate 2 piese o data.

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

 trigom, on 16 octombrie 2017 - 20:27, said:

De ce unii spun ca totusi cu o butelie de 50L merge vopsit, dar la limita? Limita la ce anume? Cu ce ma impiedica pe mine daca consum tot aerul din butelie si dupa astept 1 minut sa se incarce iar?
Ce se intampla rau in tot acest timp de 1 minut?

Am vazut pistoale de vopsit la 50 de lei, la 300, 500, 700, 1200 de ron. Ce face diferenta intre ele?
  Pentru ca unii confunda compresorul cu butelia. Important e debitul nu butelia. Eu folosesc acum unul cu butelie de 24 si debit de 270 si face fata. La debite, ma refer la debitul de aer aspirat.
Problema cu aerul e sa nu te trezesti ca trebuie sa te opresti sa se adune aer fix la jumatatea unui element inceput.
Am zis ca poate te salveaza butelia in sensul ca ofera o rezerva de aer mai mare, debitul compresorului fiind la limita sau chiar putin sub limita.  Dar in acelasi timp pe langa avantajul rezervei butelia mare combinata cu un compresor cu debit mic te obliga sa faci si pauze mai mari in momentul in care ai ramas fara aer.  Eu cred ca o sa reuseti cu ceea ce ai. Sa nu te sperii numai daca merge compresorul continu. Mai ales daca e cu ulei nu are nici o treaba. Cele fara ulei se incalzesc tare. Al meu primul era fara ulei. Initial vopseam si stateam sa se raceasca, pe urma iar vopseam. Ceea ce vopseam imi permitea luxul asta, masina nu prea iti permite. La un moment mi-am pierdut rabdarea si am inceput sa nu mai stau. A mai rezistat cateva luni folosit ca o data pe saptamana mergand 3-4 ore fara sa se opreasca. Prima data au inceput sa se topeasca toate plasticele dar pana la urma a cedat cu totul.

Legat de pistoale. Eu nu am nevoie de ceva profesional. Vopsesc garduri. Dar se vede diferenta intre ele. Am 3, doua de la aceeasi firma dar modele diferite, unul cu 50 si unul cu 80 de lei si deja e o diferenta majora intre ele. La cel cu 80 de lei iese stratul de vopsea mult mai uniform iar pulverizarea este mai fina. La cel de 50 iese mai neuniform iar pulverizarea este cu stopi mai mari putin. Il prefer pe ala cu 50 de lei deoarece merge vopseaua cu vascozitate mai mare prin el si acopera din primul strat. Asa ca dau doar un grund si o vopsea. Cu cel de 80 trebuie sa dau cate 2 straturi dar si aspectul final e mult mai bun. Ambele au duza de 1.5mm si le folosesc la 3bari.
  Mai am unul de Lidl care dupa 2-3 incercari l-am abandonat. Trebuie sa diluez prea mult vopseaua sa mearga.

Edited by PoeOvidiu, 18 October 2017 - 07:28.


#18
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Se poate face un artificiu ca sa functioneze un compresor trifazic daca acasa am doar mono?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate