Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Suntem o generatie care o sa moara nefericita?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View PostNeaceasca85, on 12 octombrie 2017 - 18:51, said:

Cum barbatii au predispozitia de a deceda mai devreme decat femeile, nu inteleg de ce varsta lor de pensionare e mai inaintata decat a femeilor. 65 de ani deja mi se pare o performanta. Asta este, inainte muream de ciuma/holera, acum de cancere si infarcturi.

Pai in general barbatii raman mai singuri.


Probabil ca sa nu murim de plictiseala la pensie.

#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,386
  • Înscris: 14.10.2008
Am stiut ce este fericirea, pana in 2008-2010 de-alungul verilor, iar din 2011 pana in 2014 am avut parte de ea non-stop, deci a durat doar 3 ani.

View PostDigynykraf, on 12 octombrie 2017 - 18:54, said:


Pai in general barbatii raman mai singuri.


Probabil ca sa nu murim de plictiseala la pensie.
Eu mor de nervi cand trebuie sa muncesc, notiunea de plictiseala nu exista la mine, timpul trece repede si nu-mi ajunge niciodata.

#21
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
Nimeni nu moare nefericit!

#22
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Da este bine sa te gandesti si la lucrurile astea, ma gandeam ca ai un avatar care imi aduce aminte de sarbatorile de iarna(sau poate de la frigul asta ma gandesc eu la Craciun) si ma gandesc de cate ori am amanat ceva, adica ma gandesc acum cu cateva luni inainte de Craciun, ma gandesc ca o sa incerc sa fac un Craciun fericit pentru familia mea, adica porc, adica brad, adica cadouri, lucruri care nu costa chiar asa de mult, dar cand ajung la Craciun ma pomenesc ca sunt cuprins de vreo grija, de facturile care vin mult mai repede in Decembrie, ai stresul ca aia pe la stat nu prea mai lucreaza si daca chiar ai treaba cu ei... nu ii gasesti, asa ca la stat si la partea de utilitate trebuie sa platesti inainte, trebuie sa te uiti la buzunar sa nu consumi prea mult.
Nu mai zic de cei care vor sa iti strice orice bucurie cu "Craciunul este o sarbatoare comerciala!" - De parca cei care sarbatorim Craciunul nu stim ca este ceva comercial, doar ne bucuram de libere si vrem sa petrecem clipe cu familia.

Edited by Argent, 12 October 2017 - 18:58.


#23
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,487
  • Înscris: 03.04.2013
Taticule, am citit doar primul post.
Priveste-ti copiii si ai raspunsul.

#24
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
daca stii cum sa iti intretii fericirea, nu mori decat de viata lunga traita bine.

#25
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Io-s curios cum se moare fericit, ca in afara de infarct in timp ce ti se face felatie nu vad nici un scenariu valabil.

#26
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014
Eu cred ca social media denatureaza foarte mult perceptia de fericire. Esti bombardat zilnic cu momente fericite de la diverse persoane si ai impresia ca tu nu profiti de viata ta la maxim. Problema e ca tu compari viata ta completa (cu bune si cu rele) cu niste instantanee fericite ale unor persoane. Daca ai lua individual fiecare persoana, probabil ai observa ca viata lor e cam la fel ca a ta (cu bune si cu rele), dar nimeni nu "da share" si la momentele mai putin placute.

#27
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostArgent, on 12 octombrie 2017 - 18:16, said:

Am 30, deci gandul ca o sa mai trebuiasca sa lucrez 30 si ceva de ani este mind blowing.
Ai muncit mult, ce mai... iti trebuie bai de sulf la Agigea, plm. Presupunanad ca ai avea bani pentru tot restul vietii, ai sta ca tutu? (TV, jocuri :D )

In momentul in care vei inceta sa faci ceva, vei fi deja mort, dar nu vei realiza asta...

#28
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Din păcate nu toţi oamenii mor conştienţi, ca să-şi aprecieze singuri fericirea sau nefericirea. Bolile cerebrale îi transformă pe mulţi în legume inerte care se sting încet fiziologic, pt. că psihic sunt deja decedaţi.

#29
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Omul este o fiinta nefericita prin definitie. Momentele de asa zisa fericire, nu sunt decat rabufniri de revolta impotriva sortii.
Moartea care va veni intr-o zi, nu-i da ragaz sa fie fericit. Fiti fericiti, moartea nu iarta pe nimeni. Cel putin deocamdata.

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostArgent, on 12 octombrie 2017 - 18:16, said:

Am 30 si ceva de ani de viata si mai am vreo 30 si ceva de ani pana sa primesc pensie in Romania, deci gandul ca o sa mai trebuiasca sa lucrez 30 si ceva de ani este mind blowing.

Pai... fa si tu un exercitiu de imaginatie... Te vezi la 65 de ani la acea firma (presupun plina de tinerei) deschizand aceeasi usa, asezandu-te la acelasi birou? In caz ca nu, sa spunem ca te hotarasti sa pleci pe la 55 de ani, te vezi chemandu-te cineva la interviu sa vada ce stii, ce poti?  Iti raspund eu: dupa 40 si ceva de ani nu te mai cheama nici draku la vreun interviu macar sa te intrebe ce varsta ai.. te deselecteaza automat din softul de cautari...

Si atunci.. cum drk sa ajunga un om sa se pensioneze la 65 de ani, daca lucreaza la privat (ca la stat or mai fi dinozauri) ???

Din punctul meu de vedere nu e nicio posibilitate obiectiva ca un om trecut de 45-50 de ani sa mai lucreze la privat.  Si atunci ce mai faci in timpul ramas pana la pensie?

Edited by rosix, 12 October 2017 - 21:52.


#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

View PostKarogs, on 12 octombrie 2017 - 18:26, said:

Mori nefericit doar cand esti prost!
Fericirea e pentru prosti, nu stiai?

#32
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostNeaceasca85, on 12 octombrie 2017 - 18:38, said:

Am peste 30 de ani si tatal meu a murit de cancer la 59 de ani, deci daca mai apucam noi pensia, e lucru mare, interesul e sa nu o apucam ca sa nu ne-o mai dea.

Eu de mic stiam ca SIDA si cancerul nu au si nu vor avea leac. La fel si diabetul.
Ieri au dat la tv despre un vaccin anti-SIDA

#33
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006

View Posttfmercedez, on 12 octombrie 2017 - 21:53, said:

Fericirea e pentru prosti, nu stiai?

Iti dai seama ca nu o sa contrazic ideea de mai sus. Raportandu.ma la enuntul tau si cunostintele tale, o sa declar ca eu sunt printre cei mai prosti.

Sa rasound totusi la obiect. Fericirea reprezinta dpmdv pasiuni, mai mult sau mai putin implinite, dar "fericit" ca macar ai incercat. Poate iti va ocupa toata viata, ca dedicatia pentru familie sau iti va lua cateva zile, cat sa citesti o carte. Fericirea este asociata culturii, noului, inovatiei, cunoasterii de sine si a mediului inconjurator. Fericirea din acelasi umil pdv al meu ar trebui sa le lege prea putin de capitolul financiar.

Si lumea alearga sa produca bani, cand de fapt pierde timp. Resursa limitata.

Edited by Karogs, 12 October 2017 - 22:46.


#34
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Fericirea depinde de gradul de mulţumire al fiecăruia. De exemplu un om mai simplu ca şi intelect se va mulţumi cu papa, smartfăun, electronice, o locuinţă ieftină/simplă şi poate o maşină. Alţii au maşină scumpă, smartphone, merg în club şi gata. Alţii cu familia. Nasol e când te pasionează mai multe... atunci devii nefericit pentru că realizezi anumite lucruri.

#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,386
  • Înscris: 14.10.2008

View Postzyppster, on 12 octombrie 2017 - 19:20, said:

daca stii cum sa iti intretii fericirea, nu mori decat de viata lunga traita bine.
Daca ai noroc de fericire sau noroc sa ti-o poti intretine, depinde de ce anume e nevoie pentru fericirea ta si daca niste shit happens sau nu in acele chestii.

View Postedy_wheazel, on 12 octombrie 2017 - 19:38, said:

Io-s curios cum se moare fericit, ca in afara de infarct in timp ce ti se face felatie nu vad nici un scenariu valabil.
Sau in timpul oricarui act sexual. Dar mai e si scenariul celalalt, mai cult, "Uite asa as vrea sa mor, cu paharul langa mine, cu cobzarul langa mine...intr-o crasma din Obor...", nu suna rau nici sa mori la o petrecere, desi le strici dispozitia celorlalti.

Eu prefer sa mor dupa o lunga perioada fara munca si fara stress in primul rand, evident si fara probleme de sanatate.

#36
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Initiator,ai 30 si ce mai ai.Eu am 40 si  atat.A

Sorry.  Am cca 3 fire albe in barba, capilar stau bine,ca nu mai am.Tati,sanatate sa ai,familie faina.Ca si eu am visat Ferrari la 20 de ani. Daca ai bugetul necesar sa traiesti decent,fara labe mentale,esti unul din fericiti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate