Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Anvelope iarna 205/60/r16

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Pelikan7

Pelikan7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.08.2017
Buna seara,
As vrea sa cumpar un set de anvelope premium,noi si nu prea stiu de care,motiv pentru care as vrea sa citesc si opiniile voastre referitoare la nedumerirea mea. Initial ma gandisem la un set de anvelope Michelin Alpin 5,pentru ca din ce am auzit si eu, Michelin e "regele".
Acum ceva timp citeam un articol despre topul celor mai bune anvelope,era o statistica realizata de ADAC, adica clubul automobilistic german, cel mai mare club de profil din Europa si unul dintre cele mai mari si mai serioase din lume.Topul lor pentru 205/55/R16 H este urmatorul:  http://www.vacantacu...205-55-R161.jpg

Deci, Michelin Alpin 5/Continental Wintercontact TS850/altceva?
Multumesc!

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Continental T860 + au anduranta mare. Nu exista cele mai bune anvelope, fiecare se descurca foate bine pe anumite zone (uscat, umed, zapada, noroi, etc), insa per ansamblu T860 sunt cele mai bune.

Edited by TruculMagic, 12 October 2017 - 16:59.


#3
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Toate care-s premium si se invart pe la aceiasi bani, is la fel de bune.

E ca si cum ai compara BMW cu Audi si Mercedes...

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Michelin e cam intotdeauna cel mai scump la capitolul premium, iar parerea mea este ca nu merita.

Cam toate anvelopele premium sunt bune.

In fct de buget si masina, poti merge mai jos, spre anvelopele mid-range.

Continental face anvelope foarte bune, doar ca e recunoscut pt o problema: dupa cca 4 ani apar foarte multe micro-fisuri (imbatraneste cauciucul).

Pret performanta la Premium sunt Dunlop si Pirelli; eu merg de obicei pe Pirelli, daca gasesc oferte.

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Eu am folosit intotdeauna Dunlop Wintersport de care am fost foarte multumit.
Oricare din marcile consacrate are cauciucuri bune. Michelin, Pirelli, Dunlop, Continental, etc.

Edited by Kroghy, 12 October 2017 - 17:19.


#6
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Kroghy, on 12 octombrie 2017 - 17:17, said:

Eu am folosit intotdeauna Dunlop Wintersport de care am fost foarte multumit.
Oricare din marcile consacrate are cauciucuri bune. Michelin, Pirelli, Dunlop, Continental, etc.
Si Vredestain e o marca consacrata si iese pe locul 1 in topuri de multe ori inaintea michelin.

#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
O fi dar eu nu am auzit de ea decat ocazional. Si Nokian sunt recunoscute dar mie nu-mi plac.

Edited by Kroghy, 12 October 2017 - 17:39.


#8
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Deci, cel putin de 15 ani merg numai cu Michelin. Am inceput sa fiu dezamagit. Aderenta la cele de iarna a scazut simtitor dupa o iarna la ultimul set la masina mica. Tot la aia, cele de vara puse noi vara trecuta au inceput sa scitriie in curbe, chiar usoare. Si, dupa 4 ani da, au aparut microfisuri.
La Pirelli....dupa 2 ani pierdea aerul prin lateral....

Am trecut pe Goodyear.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cel mai bun raport pret calitate il ofera Hankook. Pentru tractiune foarte buna pe zapada recomand Nokian, insa o sa aibe mici dezavantaje pe uscat.

#10
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010
Eu am Nokian WR A3 de iarna, puse acum pe masina pentru al 5-lea sezon. ( le-am cumparat in septembrie 2013). Kilometri facuti cu ele in 4 sezoane aprox. 30.000km, nu sunt tocite foarte tare si inca mai sunt bune (mentinute in garaj pe timpul verii)

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
De studiat clasificarea producatorilor:
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/

Nokia si Vredestein sunt "Mid-Range Tyres".

Hankook si Kuhmo au devenit OEM pe unele marci premium, dar doar pe modelele "ieftine" si motorizarile mici.

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Adm, on 12 octombrie 2017 - 18:31, said:

Hankook si Kuhmo au devenit OEM pe unele marci premium, dar doar pe modelele "ieftine" si motorizarile mici.

Clasificarea nu are importanta pentru mine.

PS: Vezi ca hankook echipeaza si modele de la Mercedes, deci nu's tocmai ieftine si nici motorizari mici nu au.

#13
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Orice marca are si motorizari mici. Vezi A-Class cu motor 1.5 de la Renault care e un motor destul de asemanator cu cel de pe Logan.

Edited by Kroghy, 12 October 2017 - 18:50.


#14
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Eu am trecut de la Michelin la Hankook si sunt foarte multumit (anvelope de vara).

#15
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Daca ar fi sa renunt la Dunlop/Michelin/Pirelli cred ca as avea mai mare incredre in Hankook sau Kumho fata de Nokia sau Vederstein.

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Kroghy, on 12 octombrie 2017 - 18:51, said:

Daca ar fi sa renunt la Dunlop/Michelin/Pirelli cred ca as avea mai mare incredre in Hankook sau Kumho fata de Nokia sau Vederstein.

Nokian sunt anvelope foarte bune. Stiu ca ai alergie la orice nu scrie pe el VW sau J5 , insa sunt Nokian, nu au legatura cu telefoanele Nokia Posted Image

#17
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
de iarna am avut in ultimii ani dunlop wintersport m3 pe 2 masini si sunt foarte multumit

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Kroghy, on 12 octombrie 2017 - 18:48, said:

Orice marca are si motorizari mici. Vezi A-Class cu motor 1.5 de la Renault care e un motor destul de asemanator cu cel de pe Logan.

Cele mai noi modele intrate în portofoliul sud-coreenilor sunt Mercedes GLC și recent lansatul BMW Seria 7. Ele se adaugă unei game destul de largi, care mai include Porsche Macan, Audi TT și TTS, precum și noile A4, S4 și A4 Avant.
În gama BMW, anvelopele sunt foarte răspândite, ele fiind folosite ca echipare originală pe modelele Seria 1, Seria 2, Seria 3, Seria 4, Seria 5, X5 și pe modelele subsidiarului Mini.
La rândul lor, rivalii de la Mercedes le folosesc și ei pe modelle C-Klasse, E-Klasse și S-Klasse. În gama de volum, Hankook livrează anvelope celor de la Volkswagen, care le folosesc pe noile Passat și Touran. Tot în segmentul de volum se mai află Toyota, Chevrolet și Honda.

Mercedes C, V -class nu as zice ca sunt masini cu 1.5dci.

http://blog.anvelope...rcedes-v-class/
http://blog.anvelope...rcedes-c-class/



ceva foarte interesant:


http://www.automarke...care-70449.html

Edited by TruculMagic, 12 October 2017 - 18:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate