Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Blocurile postDecembriste din perioada de dinainte de începerea bulei imobiliare

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă tot sunt cu interbelice și comuniste, să discutăm și despre cele PostDecembriste construite înaintea bulei imobiliare, deci perioada 1990 - circa 2005.
Majoritatea celor construite în perioada aia (cel puțin în București) sunt realizate pe strcuturi de rezistență începute înainte de 1989. Dar am mai văzut și unele făcute de noi, de exemplu Cal. Dorobanți (lor) cu Str. Teheran (sau Fabrica de spirt cum se numea pe vremuri) - ăsta nu e un exemplu de frumusețe, aduce a la comunism, dar arată decent.

#2
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
Vrei exemple de blocuri construite prost in perioada 2005 - 2010? Blocuri carora le cadea tencuiala, acoperisurile se destramau si izolatiile nu era bine realizate?

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Exemple de din alea ştiu. De asta am zis să iau ceva de dinainte de bulă, că-s mai puţine şi le putem studia mai uşor, în lipsa unei documentaţii prea mari (ha, unele chestii din anii '90 sunt la fel de greu de găsit precum cele din interbelic şi din anii '50).

#4
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Coming soon:
Blocurile de dinainte de WW1
Blocurile de dupa criza din 2008

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Vom vedea abia in Decembrie cine il va prelua si cine nu.

#6
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008

 eiffel, on 12 octombrie 2017 - 13:44, said:

Vom vedea abia in Decembrie cine il va prelua si cine nu.
ai postat in topicul gresit.

Edited by zyppster, 12 October 2017 - 13:52.


#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Blocuri construite înainte de 1918 nu prea sunt (sunt în zona P-ţa Operei din Timişoara) şi putem discuta despre ele la interbelice (eventual avem ante W.W. 1 + interbelice).
Din ce am văzut până acum în materie de bloc din anii '90 construit în regim privat, la arhitectură exterioară par decente.

#8
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Cica la unele revile de apa nu au rezistat 10 ani

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă-s din alea făcute pe structuri începute în comunism, am auzit şi eu de aşa ceva prin zona Str. Foişor.

#10
kirkik

kirkik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.10.2017
Se putea sa nu fie din anii 90 ' -2000?  Posted Image

Edited by kirkik, 12 October 2017 - 14:24.


#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
da tie ti sa pus pata rau de tot pe blocuri

#12
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
.

Edited by andreim77, 12 October 2017 - 15:36.


#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
La blocurile gen ANL pana in 2004 cand stranuti se aude din parc.

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Cum de aşa?   :(

 business11, on 12 octombrie 2017 - 14:30, said:

da tie ti sa pus pata rau de tot pe blocuri

Vrem, nu vrem, locuinţa e unul dintre cele mai importante aspecte ale vieţii umane.
Eu sunt curios cum arată blocurile 1990-2006 (afară de cele începute în comunism şi terminate după 1989) comparativ cu cele făcute cam din 2006, când a îceput bula imobiliară. Adică finisaje, compartimentare, suprafaţa camerelor.

 shefu_de_combinat, on 12 octombrie 2017 - 13:36, said:

Coming soon:
Blocurile de dinainte de WW1
Blocurile de dupa criza din 2008

Astea cred că sunt şi mai rare decât cele de din 1990-2005/2006.

#15
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,930
  • Înscris: 24.11.2006
Eu zic sa discutam putin despre desenele rupestre, pesteri, ceramica de Cucuteni si Ganditorul de la Hamangia. Dupa aia trecem la Trabant, Dacia 1300, lampile, magnetofoanele, casetofoanele, videorecorderele, laser-discurile, PC-uri 486, gramofoane, masina Enigma samd. Ce zici djl, e ok? Posted Image C'mon, daca ai curiozitati de genul du-te in vizita la cineva care locuieste in asa un apartament. Daca totusi ai curiozitati de genul asta te lamuresc eu pe scurt, ce am vazut cu proprii mei ochi: "schelet" din beton, planseu, etaje, paliere. Iti cumparai o suprafata de x metri patrati si o compartimentai asa cum doreai cu pereti de BCA. Unele incaperi daca le pot spune asa aveau locuri prestabilite de genul bailor si bucatariilor. Oricum daca erai descurcaret le modificai locatia asa cum doreai.

Edited by un_el, 03 April 2022 - 12:07.


#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Videocasetofon, LaserDisc şi un P.C. 486, obiecte necesare într-un apartament stil anii '90   :rolleyes:   LaserDiscul greu de găsit, dar restul nu prea. Şi un magentofon ar merge pus, că poţi zice că eşti nostalgic după muzica anilor '80.   :rolleyes:   Bonus: poză cu "Prisma" Corbeana   :P
Eu aş vrea să intru într-un apartament din ăsta vechi. Dar într-un apartament nu poţi intra precum într-un magazin. Să zici că te duci la vreo vizionare că vinde cineva un asemenea apartament... greu de găsit unul. Mai uşor de intrat într-unul de dinainte de comunism, că-s mai multe decât cele 1990-2006, cel puţin în Bucureşti. Am intrat în zona Bd. Unirii totuşi, 4 camere, 2 băi (ambele cu geam), bloc terminat în 1995-1996. Mişto. Însă alea pe care le puteai modifica cred că erau dintre cele făcute de privaţi, nu de stat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate