Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pentru ce studiem ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#1
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017
Am fost la o masă de familie recent, fiica fratelui meu povestea despre cât de interesantă i se pare Facultatea de Chimie unde studiază ea acum, cum citește cu plăcere materia, și în timpul ei liber are și alte lucruri care o mai pasionează.

Toate bune până când celălalt unchi al ei ( fratele soției ) a început să o întrebe dacă are bursă, și fiindcă fata i-a zis că nu are bursă, el a început să zică că pentru bursă ar trebui să tragă, că dacă face o facultate măcar să aibă performanța asta, iar timpul ei liber ar putea mai bine să fie investit în a învăța materia și mai mult, și tarara-tarara.

Întrebarea mea este: mai studiem și noi din pasiune și dorință de cunoaștere ?
Discuția respectivă nu a fost singura pe care am auzit-o să se termine astfel, ci este una dintre celelalte sute de conversații pe care le-am mai auzit.

Este fenomenul tipic de a face un lucru natural și cu plăcere, până când intervine condiționarea socială și îți arată ea ”cum trebuie făcute lucrurile”.
Pentru că societatea este ”plină” de oameni echilibrați, sănătoși mintal și fericiți, de la care merită să iei în considerare sfatul, ca să ajungi mare și deștept ca și ei.....

Chestia cu bursa este un rezultat posibil al studiului, nu o motivație pentru studiu.
Motivația pentru studiu ar trebui să vină din curiozitatea, interesul și pasiunea pentru studiu.

Și ideea de a sacrifica tot timpul liber doar pentru a trage la ceva superficial, precum o bursă sau note ( date câteodată conform unui sistem de evaluare subiectiv ), din nou este o idee nevrotică a unor oameni care consideră că merită ca viața lor să fie lipsită de orice echilibru și orice activitate care i-ar face să evolueze și pe alte planuri ( plan social, plan spiritual, plan fizic ), nu doar intelectual.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAL_DRAGON, on 12 octombrie 2017 - 05:44, said:

Chestia cu bursa este un rezultat posibil al studiului, nu o motivație pentru studiu.
Motivația pentru studiu ar trebui să vină din curiozitatea, interesul și pasiunea pentru studiu.

Familia este foarte interesata "sa bifeze" prin intermediul copiilor, din pacate. Nu-i preocupa aproape niciodata pasiunea copiilor ci "viitorul lor" adica cat castiga si ce reusesc sa bifeze in viata. Nu e nici prima, nici ultima discutie de acest tip in familie.  La romani, predomina ideea ca, degeaba ai facultati, doctorate daca nu ajungi ministru.. ca "altii e mult mai prosti si, ia uite unde a ajus.."  sau "pana si proasta satului s-a maritat inaintea ta".  De asta e plina lumea de tineri care incearca sa se scoata cu orice pret. Nici scoala nu mai incurajeaza studiul din pasiune. Doar buchea cartii si scoring cat mai mare la examen.

PS:  Nu e nici drk din vechea generatie interesat de vreo evolutie spirituala.  Chiar si la oamenii credinciosi am observat ca se multumesc cu o rugaciune si un mers la biserica si cam atat. In rest, sunt ocupati sa se scoata.

Edited by rosix, 12 October 2017 - 06:25.


#3
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View Postrosix, on 12 octombrie 2017 - 06:22, said:

1. Familia este foarte interesata "sa bifeze" prin intermediul copiilor, din pacate. Nu-i preocupa aproape niciodata pasiunea copiilor ci "viitorul lor" adica cat castiga si ce reusesc sa bifeze in viata. Nu e nici prima, nici ultima discutie de acest tip in familie.  La romani, predomina ideea ca, degeaba ai facultati, doctorate daca nu ajungi ministru.. ca "altii e mult mai prosti si, ia uite unde a ajus.."  sau "pana si proasta satului s-a maritat inaintea ta".  De asta e plina lumea de tineri care incearca sa se scoata cu orice pret. Nici scoala nu mai incurajeaza studiul din pasiune. Doar buchea cartii si scoring cat mai mare la examen.

2. PS:  Nu e nici drk din vechea generatie interesat de vreo evolutie spirituala.  Chiar si la oamenii credinciosi am observat ca se multumesc cu o rugaciune si un mers la biserica si cam atat. In rest, sunt ocupati sa se scoata.

1. True.

2. Sincer, pentru mine evoluția spirituală nu are nicio legătură cu biserica sau cu rugăciunea.
Când zic evoluție spirituală mă refer la o evoluție în propriul meu conștient și chiar subconștient, mă refer la descoperirea acelor valori și a acelor trăiri interioare și idei care mă fac pe mine să fiu eu, mă refer la conștientizarea, dezvoltarea și îmbunătățirea stării mele de spirit, mă refer la multe alte lucruri subtile și esențiale, pe care poți să le ignori, dar ele tot sunt acolo și influențează în mod constant și modul în care gândești tu, și modul în care relaționezi cu ceilalți și modul în care ceilalți la rândul lor vor fi influențați de tine.

Până la urmă de asta suntem pe această planetă, jocul este mult mai mare decât niște obiective superficiale și atât de mici dpdv al universului în care existăm.
Adică dacă stai să te gândești mulți se pișă pe ei ( sorry de limbaj, dar trebuie ) pentru că au diploma X și locul de muncă Y, și când te gândești de fapt că ce importanță are asta la nivel macro, la nivelul universului în care trăim ?
Fiecare dintre noi este un fir de praf care dispare într-o clipă.

Și atunci cum să îți limitezi existența la niște scopuri superficiale și niște idei de succes al unor persoane care nici nu realizează cât de complexă și colorată poate să fie viața, dacă și-ar scoate capul din propriul lor anus ?

Este comic că trăim într-o societate în care dacă zici aceste lucruri despre care vorbim aici, atunci ești considerat prea optimist, prea bizar, prea idealist, prea nonconformist, dar în schimb fuga după scopuri superficiale, condiționate, fabricate, aia e cușca considerată bună, în care merită să te închizi.
Faptul că faci ulcer la 30 de ani, că trăiești cu calmante, că trebuie să îți spargi capul în weekenduri ca să scapi de tensiune, că ai insomnii noaptea, că nu îți mai găsești echilibrul interior în niciun moment -  nu-ți fă griji de toate astea, atâta timp cât îți vine cecul.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Motivatia pentru studiu, ar trebui sa vina din constientizarea faptului ca  fiind mai "distept", poti visa la un trai cel putin decent, in care tu sa fii cel care pune conditii, pe principiul    " cunoasterea inseamna putere". Nu sa ti se impuna. Cam atat. Restul e filozofie ieftina si gratuita.

#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Asta e lumea în care trăim. Eşti cu ei sau împotriva lor.


#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View Postmyshyk, on 12 octombrie 2017 - 07:40, said:

Motivatia pentru studiu, ar trebui sa vina din constientizarea faptului ca  fiind mai "distept", poti visa la un trai cel putin decent
Un trai cel puțin decent înseamnă să ai și bani. Nu putem scoate din ecuația succesului banii, au fost o motivație extrinsecă de când au apărut. Și bursa aia e tot o recompensă și mă îndoiesc că ar fi primul factor care influențează un copil sau un tânăr să învețe. Dacă nu curios din fire, dacă nu-i place sau nu-i obișnuit să învețe nu cred că-l determini să studieze fluturându-i o sută-două.

#7
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View Postalthea, on 12 octombrie 2017 - 07:56, said:

Un trai cel puțin decent înseamnă să ai și bani. Nu putem scoate din ecuația succesului banii, au fost o motivație extrinsecă de când au apărut. Și bursa aia e tot o recompensă și mă îndoiesc că ar fi primul factor care influențează un copil sau un tânăr să învețe. Dacă nu curios din fire, dacă nu-i place sau nu-i obișnuit să învețe nu cred că-l determini să studieze fluturându-i o sută-două.
Ai fii surprinsă câți sunt în stare de acest lucru ;)

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Intru si eu cu o mica paranteza. Studiul nu se limiteaza doar la scoala. Omul, de regula, invata din necesitate, fie cum se face un ceai, sau cum contruiesti o racheta.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Până la urmă nici n-ar fi rău, orice motiv ar avea.

View PostAL_DRAGON, on 12 octombrie 2017 - 07:58, said:

Ai fii surprinsă câți sunt în stare de acest lucru Posted Image


#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pe mine (si pe colegii mei) profesorii ne-au invatat sa aplicam ce invatam, nu sa invatam ca trebuie sa invatam. Bursa e subiectiva. Sunt limitate si sunt pentru primii X. Sunt multe materii de umplutura (chiar si in facultate), dar, pe masura ce avansezi in educatie (liceu, facultate, master, doctorat), incepi sa te specializezi si sa mergi pe ce te intereseaza.

Motivatia ar trebui sa fie aplicarea studiului.

#11
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View Postmyshyk, on 12 octombrie 2017 - 07:40, said:

Motivatia pentru studiu, ar trebui sa vina din constientizarea faptului ca  fiind mai "distept", poti visa la un trai cel putin decent, in care tu sa fii cel care pune conditii, pe principiul " cunoasterea inseamna putere". Nu sa ti se impuna. Cam atat. Restul e filozofie ieftina si gratuita.
Într-un fel da, dar nu în totalitate.

Motivația aia pentru studiu tot trebuie să vină dintr-un interes intrinsec și nu extrinsec, altfel n-ai de ce s-o numești motivație pentru studiu, ci o numești ”motivație pentru a impune altora ceva” și ”motivație pentru a face bani”.

De altfel, simplifici ideea de bază și duci discuția la nivel de câine.
În generațiile noi, doar cine își bagă capul în nisip nu vede că tinerii au concepte total diferite și se pot realiza în viață total diferit față de cum au făcut-o generațiile anterioare.
Posibilitățile sunt mai flexibile ( la fel și gândirea), iar dacă tot vorbit de oameni deștepți , aceia nu sunt cei care ajung sclavii muncii sau al banului ( cum era în generațiile anterioare foarte caracteristic ).

Nu este filozofie asta, ci realitate.
Doar că unii nu evoluează și nu vor să accepta că există mulți dintre cei mai tineri la ora actuală care au evoluat mult în gândire față de strămoși.
Avem și mulți tineri care se distrug și freacă mentă, e drept.
Dar ăia care sunt deștepți, ăia sunt mai deștepți decât fostele generații.

Edited by AL_DRAGON, 12 October 2017 - 08:07.


#12
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Eu am studiat din plăcere și ce să vezi... nu mi-a folosit la nimic. Prin intermediul Facebook am reușit să ne adunăm toți colegii de școală generală iar vara asta am reușit să ne întâlnim. Cel mai realizat dintre noi a fost un coleg, cel mai slab la învățătură. Are niște afaceri în domenii în care îți face plăcere să lucrezi, s-a plimbat prin țări unde visăm să ajungem, are o soție de rămâi cu imaginea ei și o visezi noaptea! Și mai ales un limbaj elevat, vorbea fluent in câteva limbi străine (deh. nevoia l-a obligat să le învețe) și cunoștințe de nu mi-a venit să cred. Noi ăștia de am fost premianți am rămas ca proști! Și culmea, a făcut totul fără ajutorul familiei, fără tunuri, țepe și alte din ăstea.
Concluzia care am tras-o este că sistemul, gândirea părinților trebuie să se schimbe. Trebuie să înveți ce ai nevoie pentru ați putea pune in valoare calitățile! Învățătura aia pentru note, premii la școală, olimpiade and sht nu sunt de nici un folos. Trebuie să înveți ceva aplicabil nicidecum ce am făcut noi, am fost buni la învățătură dar am ajuns să ne câștigăm pâinea făcând cu totul altceva!
Nu știu câți dintre părinți au avut șansa unui duș rece să își bage mințile în cap și să nu mai creadă în iluzia notei!

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View PostAL_DRAGON, on 12 octombrie 2017 - 08:05, said:

Motivația aia pentru studiu tot trebuie să vină dintr-un interes intrinsec și nu extrinsec, altfel n-ai de ce s-o numești motivație pentru studiu, ci o numești ”motivație pentru a impune altora ceva” și ”motivație pentru a face bani”.
Rămân la părerea că nu banii sunt motivul pentru care copiii învață. Cei care o fac au capacitate intelectuală, sunt curioși, sunt competitivi... în primul rând de-astea. A, că mai târziu mare parte din ei își aleg cariera în funcție de satisfacțiile materiale da, e adevărat, dar ce e greșit în asta? Că nu înțeleg.

#14
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View PostYOUR_GOD, on 12 octombrie 2017 - 08:01, said:

Intru si eu cu o mica paranteza. Studiul nu se limiteaza doar la scoala. Omul, de regula, invata din necesitate, fie cum se face un ceai, sau cum contruiesti o racheta.
Da, asta am zis și eu, că omul mai treaz să zic așa, ia în considerare o dezvoltare pe mai multe planuri, nu doar pe un singur domeniu.
Dacă vrei bursă și vrei note mari tot timpul și alte chestii, atunci asta îți mănâncă din timp, mai ales la facultățile unde este cu adevărat concurență, că nu vorbim de ASE și Spiru Haret.
Și atunci, realizezi că este o dezicie binară : fie îți investești timpul în a freca cărțile toată ziua, fie îți investești timpul în a învăța cu cap și lucrurile importante și esențiale, iar în restul timpului te mai dezvolți și pe alte planuri.

Apropo de asta și comentariul lui myshyk : oamenii care sunt la putere sau sunt în top nu sunt mereu cei mai deștepți oameni.
Sunt doar oamenii care au adus sacrificiile necesare pentru a atinge acea poziție.

Nu voi zice facultatea la care lucrez și eu ca și cadru didactic, dar la o anumită disciplină avem șeful catedrei care are titulatura de ”profesor” și este prost ca noaptea ca și om, dar a făcut tot ca să aibă titulatura respectivă în domeniul în care este.
Ceilalți, asistenți universitari, sunt oameni cu o inteligență mult mai mare decât are el, și oameni care au realizări mult mai multe în viață decât are el, dar pe care nu îi interesează titulatura de profesor, pentru că nu în asta pun valoarea.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Sunt ingrijorator de multi parinti care se uita la Antena3 si vad acolo cum s-au imbogatit toti prostii sau toate neamurile unor neica nimeni.  Apoi, ravnesc acelasi lucru pentru copii lor intrebandu-i:
"Bah, la ce ti-a folosit facultate, master, etc, daca lucrezi in call-center?  Ia uite-i pe nu stiu ce prosti, cum au intrat devreme in partid si au ajuns pe cai mari!"

Asta e cel mai pagubos si demotivant dialog pe care il poate avea un tanar in familie si, dupa parerea mea, e un fenomen de masa, in Romania, din pacate.  Cand s-a iesit in strada in ianuarie 2017, pentru Ordonanta 13, in Bucuresti, erau tineri care erau sunati in strada de parintii privitori la Antena 3 care le spuneau ca sunt manipulati de Soros si ca Iohannis nu avea ce cauta in geaca rosie in Piata Universitatii.

Din pacate, cam asta e contextul in Romania - parinti care au regrete ca copiii lor nu au ajuns sa ciuguleasca si ei ceva de pe urma nepotismului si coruptiei, ca nu s-au scos intr-un fel sau altul, profesional sau whatever else.

Edited by rosix, 12 October 2017 - 08:24.


#16
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View Postalthea, on 12 octombrie 2017 - 08:13, said:

Rămân la părerea că nu banii sunt motivul pentru care copiii învață. Cei care o fac au capacitate intelectuală, sunt curioși, sunt competitivi... în primul rând de-astea. A, că mai târziu mare parte din ei își aleg cariera în funcție de satisfacțiile materiale da, e adevărat, dar ce e greșit în asta? Că nu înțeleg.
Rămâi la părerea că copilul nu învață pentru bani, dar în comentariul anterior ai scris că ” Până la urmă nici n-ar fi rău, orice motiv ar avea. ” - Deci până la urmă tinzi să crezi că nu învață pentru bani, dar și dacă ar învăța pentru bani, și ce dacă, nu? Posted Image

Sunt de acord că cei care învață și au acel drive pentru a învăța sunt curioși și competitivi și au o capacitate intelectuală bună.
Nu sunt în schimb de acord că cei care învață din motive extrinseci, precum bursă, titulatură, admirație, statut, se încadrează în aceeași categorie.

E vorba de a face diferența între a avea abilitatea de a învăța și de a trage ca..... pentru anumite lucruri, versus a avea o gândire înțeleaptă și individuală.

Să zici că unul care nu învață domenii de viitor și cu bani, ci alege să se facă grafician și să facă desene animate, pentru că în timpul liber vrea să citească să zicem, sau să călătorească ( cu buget minim ), sau să facă parte dintr-o organizație/grupă al căror scop nu este banul, sau să cânte la un instrument, sau să devină scriitor ( cu riscul de a nu da niciodată lovitura ) - să zici despre un astfel de om că din punctul tău de vedere nu este realizat și că tu nu ai alege calea lui, asta e de înțeles.
Dar să zici că un astfel de om nu este inteligent, doar pentru că refuză să considere importante lucrurile pe care restul le consideră importante, asta este deja pură condiționare socială și brainwashing.

Și doar această idee în sine face ca oamenii să fie evaluați pe baza lucrurilor pe care le au sau pe baza funcției pe care o dețin.
Și pentru ce ?
Nu avem destui politicieni în frunte ? Sunt de admirat ?
Nu avem destui doctori șpăgari ? Sunt de admirat ?
Nu avem destui avocați corupți ? Sunt de admirat ?

Dar în schimb dacă zici de unul care a decis să nu pună accent pe prestigiu în viață, ci să facă ceea ce îl pasionează, chiar dacă nu face o tonă de bani din acel lucru, atunci deja merge etichetarea că nu este mult de capul lui.

Nu te izbești de aceste dublu standarde ?

View Postred46, on 12 octombrie 2017 - 07:50, said:

Asta e lumea în care trăim. Eşti cu ei sau împotriva lor.
Lumea te formează și tu formezi lumea. Posted Image

Nu ezita să gândești ;)

Edited by AL_DRAGON, 12 October 2017 - 08:34.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu are rost sa ne imbatam cu apa rece. Un tanar care isi pierde jobul si se apuca sa isi urmeze pasiunile sau sa calatoreasca, este pus la zid chiar de propria familie, pentru simplu fapt ca nu castiga bani.
Asta e realitatea. Viata noastra este alcatuita din obligatii, rate si facturi iar acestea se rezolva aproape in toate cazurile cu bani.

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAL_DRAGON, on 12 octombrie 2017 - 05:44, said:

Întrebarea mea este: mai studiem și noi din pasiune și dorință de cunoaștere ?

Intrebarea este gresit formulata,pentru ca noi nu putem vorbi in numele altuia/altora in acest contex.
Unii invata din pasiune si dedicatie,altii din ambitie,altii si din una si din alta,unii din obligatie iar altii din interes.In functie de aceste lucruri vor aparea profesionistii de mai tarziu.
Eu consider ca si aceasta aptitudine,ca toate de altfel,se dezvolta datorita genelor.Nu te nasti cercetator,savant sau profesionist.Doar vei deveni.Daca ai "chemare" pentru asa ceva.
Este la fel cum majoritatea devine sofer iar minoritatea devine conducator auto.

View Postrosix, on 12 octombrie 2017 - 08:43, said:

Nu are rost sa ne imbatam cu apa rece. Un tanar care isi pierde jobul si se apuca sa isi urmeze pasiunile sau sa calatoreasca, este pus la zid chiar de propria familie, pentru simplu fapt ca nu castiga bani.
Asta e realitatea. Viata noastra este alcatuita din obligatii, rate si facturi iar acestea se rezolva aproape in toate cazurile cu bani.

In urma comentariilor tale,trag concluzia ca familia ta ori te-a terorizat,figurat vorbind,cu aceste lucruri ori esti un pesimist incurabil,ori vorbesti din auzite.Prea le generalizezi.In realitate nu se intampla chiar asa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate