Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Star Trek - Deep Space 9 (DS9) (1993-1999)

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,559
  • Înscris: 05.11.2009
Pentru ca pe alte topice se discuta o gramada despre ds9 si pentru ca oricum acum il urmaresc in mod curent (sunt aproape de sfarsitul sezonului 2) cred ca se impune si o discutie despre DS9, o serie care a fost desconsiderata si e in continuare desconsiderata de multi amatori de sf sau de star trek. Va spun sincer ca eram printre ei,in adolscenta mi se parea un serial plicticos, pt ca nu vedeai atatea situatii diverse, in fiecare saptamana cu o alta civilizatie asa cum era cu tng. Serialul fiind si mai noir decat tng-ul, cu personaje zic eu in unele cazuri mai bine conturate decat cele din tng...


Deocamdata sunt la sezonul 2, despre sezonul 1 nu se pot spune prea multe decat ca a fost cel putin la fel de slab ca si discovery (pana acum la episodul 4), de fapt pana am intrat in pielea personajelor, pana si-au intrat actorii in pielea personajelor, pana si-au dat seama producatorii, scenaristii, regizorii ce vor de la serial...


Ce-mi place la ds9? Desi e plin de platitudini ca si tng-ul, parca serialul e mai plin.. se simte cel putin in sezonul 2 ca o societate ceva mai normala, nu utopia din tng..Si din cate am inteles devin mult mai intunecat in sezoanele urmatoare, odata cu aparitia dominionului ca dusman palpabil..  Si unul din personajele principale care ajuta la acest lucru.. e Quark.. oportunistul afacerist, in stare sa-l vanda si pe frate-sau daca ii iese ceva profit din asta, care insa poate sa aiba si sentimente, dar care intotdeauna simte cam de unde vine banul.... Are atatea dimensiuni si e asa de bine interpretat (mai ales din sezonul 2) incat pot zice ca el e unul din personajele care duceau ds9 in spate.

Al doilea personaj care imi place e sisko, e un picard ceva mai realist, bine interpretat, insa (cel putin pana in sezonul 2) prins destul de tare in regulile federatiei. In cele 2 episoade The Maquis din sezonul 2, a inceput sa imi placa si mai mult din momentul in care a facut o caracterizare faina a tng-ului si a ds9-lui.. cand vorbea ca aia de pe pamant ar fi problema , pt ca ei traiesc in pace, fara probleme sociale, cu toate la botul calului si-si inchipuie ca toata galaxia e la fel , pe cand colonistii abandonati de federatie cardasienilor traiesc in lumea reala, unde nu au protectia si puterea federatiei..


Alte personaje? Kira parea interesanta in sezonul 1, dar in sezonul 2 a devenit foarte.. plata.. odo e interesant ca politai fara sentimente, bashir.. nu am nici o parere, chief o brien e tipul clasic de inginer care are glumele numai in bancurile alea ce aseamana inginerii cu cainii..

Iar cardasienii.. desi is nemilosi, imi place caracterul lor militaristic, in care pun statul mai presus decat orice.. cu o nota personala in privinta croitorului.. (imi scapa numele lui acuma), care e jumate uman , jumate cardasian din punct de vedere al caracterului..

Voi ce parere aveti despre ds9?

Edited by vanitty, 11 October 2017 - 22:27.


#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
E cel mai static (din punct de vedere al Universului Star Trek) si nici la mine nu era cap de lista. L-am considerat un fel de Star Trek limitat la Statia Stelara, in sensul ca deplasarea "acolo unde nimeni nu a ajuns" nu putea sa abia loc. Poate doar gaura de vierme mai adicea ceva activitate. In rest doar comunitatea.

#3
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Nu stiu de unde ai ramas cu impresia ca DS9 e desconsiderat de Trekies. De altii poate, dar de trekisti e (sau era cand inca mai urmaream io tot felul de discutii pe diverse pagini) considerat cel mai bun dintre serii. Sigur o sa vina diletantii care incep cu TOS pt. ca atata au vazut ei cand erau mici sau cu TNG pt, ca Picard. Well TNG era un borefest pana la sezonul 4 (??). Si apoi tot nu se compara cu DS9 la interactiunile dintre personaje.
Sisko e lamentabil. Citeste liniile, le exprima ca "klingonienii" in STD si nu are niciun fel de carisma.
Dukat e fain pana cand o ia pe aratura cu religia aia stupida. Garak, croitoru e cel mai adevarat. Nu-i cardasianu obisnuit pt. ca face parte din Obsidian Order (echivalentul Sectiunii 31 a federatiei sau a Tal Shiar-ului romulan). E spion.
Chiar ca tot am adus vorba, ce nu-mi place la DS9 in afara de aberatiile cu religia lor de kkt (cum le zicea... profeti parca sau ceva, whatever nevermind) e faptul ca Tal Shiaru e compromis categoric. Adica cel mai al dreaku serviciu secret din Star Trek. Aia a fost o decizie foarte stupida. De fapt intregul razboi cu Jem'Adar si founderii e cam over the top.

Edited by Genjurooo, 11 October 2017 - 23:01.


#4
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Poate că la început pare mai static dar o să vezi că se întîmplă mai încolo o grămadă de chestii, se tot duc prin wormhole-ul ăla, se face referire extensivă la războiul care tocmai s-a încheiat (cu amintiri din război ca episoade de sine stătătoare), apar tot felul de complicații pe toate planurile, mă rog, nu mai știu exact pt că l-am văzut de mult dar ÎN NICI UN CAZ nu e static ! Mi s-a părut la fel de bun ca oricare alt Star Trek. Ca un plus sînt faze foarte amuzante cu Quark, proprietarul Ferengi de bar  - cred că e cel mai mult umor din toate Star Trek-urile.

Despre Discovery, sîntem la început de tot, nu avem ce comenta.

#5
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Intr-adevar in primele episoade e mai neinteresant, dar de prin sezonul 4, de cand incepe razboiul cu Dominionul, devine mai captivant.

Personajele sunt... altfel decat in TNG, ceea ce e in sine o realizare. Sisko seamana mai degraba cu Kirk decat cu Picard, un tip mai de actiune, caruia se vede ca nu-i place ca a primit pe mana o statie spatiala la mama dreq si ca abia asteapta sa plece in misiune pe undeva. Noroc cu gaura de vierme :D

Kira e genul de persnaj pus acolo doar ca sa fie o femeie intr-o functie de conducere, e un fel de Angela Merkel din secolul 24 :P Relatia ei cu Odo e cel putin ciudata, dar pare sa o mai umanizeze, daca pot spune asa despre cineva care nu e om :D

Bashir e un pampalau care arata bine dar n-are priza la femei. E un fel de Geordi dar fara hazul acestuia. E un tip plicticos. Si, la fel, pare bagat in distributie doar ca sa fie si un arab pe acolo :nonobad:

Cat despre ferengi, mi-e ca voi fi penalizat, dar mi se pare ca sunt croiti dupa chipul si asemanarea unui "anumit" popor care controleaza finanta mondiala Posted Image  Si totusi speranta exista, pentru ca spre sfarsitul seriei fratele lui Quark ajunge sa reformeze tot imperiul ferengi :D

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am urmarit cu interes tot ce s-a numit sau a avut legatura cu Star Trek. DS9 nu mi-a placut. A fost o telenovela SF. Va recomand Discovery.

#7
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
A fost acceptabil.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu zic ca nu avea actiune, doar ca se desfasura intr-un singur loc ("punctiform"). L-am vazut pe tot (chiar ma uitam si la Sat 1 la el, chit ca nu intelegeam ce vobeau).

Ca echipaj, mi s-a parut printre cele mai inchegate (la concurenta cu TNG, pe primul loc il consider pe TOS).

#9
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
Cu exceptia lui Sisko are printre cele mai interesante personale din universul Star Trek. Odo, Garak, Quark au fiecare o complexitate pe care nu o are echipajul din TOS la un loc. Voyager are doar un alt caracter comparabil, Seven of Nine, iar TNG il are pe Data. Lumea e mult mai realist creata - vezi razboiul cu Dominionul, conflictul intre cardasieni si bajorani sau maquis - e in nuante de gri comparativ cu borgii din Voyager care raman vopsiti in negru.

#10
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Mi-ati dat o idee buna, un serial de revazut :)

Nu mi s-a parut un serial slab. Singurul serial Star Trek pe care nu l-am putut urmari a fost TOS, am incercat de 2-3 ori dar pur si simplu nu pot.

Poate nu e la fel de spectaculos precum TNG sau Voyager, de unde si impresia initiala de static, dar are conotatii si aluzii sociale mult mai profunde.

Mi-a placut aparitia lui Worf, parca a mai stins dorul de TNG. Nu mai retin daca apare sau nu Q din cand in cand.

#11
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Io-s dintre aia naspa carora le-a placut TNG. M-a enervat foarte tare ca punea accent mult prea mare pe politica, in detrimentul explorarii. Dar pana la urma mi-a placut. E trek autentic.

Are umor de calitate si personaje faine. Numai Sisko m-a plictisit ingrozitor, noroc ca nu era mai important decat ceilalti. Nici OțBrien nu m-o incantat in mod deosebit(mi s-a parut cel mai incompetent inginer din toata flota, dar nu d-aia nu mi-a placut: Parca era asa- un taranoi)
Toti ceilalti mi s-au parut foarte interesanti, in special Garak.

View Postambr0zie, on 12 octombrie 2017 - 14:20, said:

Nu mai retin daca apare sau nu Q din cand in cand.
Q a aparut o singura data, dar s-a plictisit repede. Ozis ceva de genul: astia se saboteaza singuri, nu merita sa-si piarda timpul cu ei. Plus ca Sisko i-o tras imediat un pumn, ca omul-maimuta :)
N-a mai aparut ulterior(A aparut insa in Voyager destul de mult)

Una din scenele mele preferate:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nrbo39Lw-r4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by diogene_din_butoi, 12 October 2017 - 23:04.


#12
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Eu am zis candva, daca ar fi sa plec pe Luna sau whatever si as fi limitat la un singur stick usb pe care sa-l pot lua cu mine, in cele din urma, dupa multe cantariri, cu mult regret fata de celelalte seriale, DS9 ar fi serialul Star Trek pe care l-as pune pe el.
Se pot face multe comentarii pe seama lui, ca e cam "relativ", ca se joaca prea mult cu principiile, ba esti cu unii, ba cu altii, ba iarasi te intorci la primii, ca partea de explorare e abandonata, ca religia apare si ocupa un rol important in universul Star Trek...pana la urma poti spune cu certitudine un singur lucru: se vede mana lui Moore in el (Moore ala cu BSG-ul), se vede c-a fost showrunner.
Si inca o chestie; in universul Star Trek toti capitanii joaca in versus. Bine, cu exceptia lui Kirk, care a fost primul. Dar Picard e diferit, mai diplomat decat Kirk, Kirk te provoaca desi niciodata nu trece primul linia rosie, Sisko in versus cu Picard, e cel mai al dreaqu' capitan al Flotei, distruge planete intregi pentru un principiu, ceva ce nici Kirk, si cu atat mai putin Picard, nu ar face, Janeway e in versus cu Sisko, ajunge unde ajunge tocmai fiindca respecta regulile Federatiei, e in versus cu Sisko adica.
Ah, in STD nu exista Capitanul ca pivot al serialului, omul in jurul caruia se invart toate...Posted Image

#13
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Mie mi-a placut cum au dezvoltat Ferengi, fata de TNG, de exemplu.

unul din episoadele mele preferate- parca Little Green Men, daca nu ma insel

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d7B3Ypqpxh0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by diogene_din_butoi, 16 October 2017 - 22:28.


#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cred ca Ferengii au dat culoare seriei (probabil avand mai mult "vad comercial" fata de restul seriilor). Mi s-au parut ca sunt partea mai comica a serialului.

#15
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,559
  • Înscris: 05.11.2009
am ajuns la sezonul 4, primele 2 episoade. Doamne.. ce star trek, cata tensiune, cate chestii inimaginabile se intampla (lupta federatiei cu klingonienii de exemplu), atacarea cardasiei de catre imperiul klingonian.. Cred ca e unul din cele mai bune episoade star trek, in unele momente am stat pur si simplu tintuit pe scaun. Ce nu-mi place e ca au schimbat genericul, l-au facut mai tehno.. Ca sa nu mai zic de worf, o aparitie tng-istica mai interesanta decat o'brien..

#16
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Mie mi se pare chiar iritant O'Brien asta din cand in cand.Mise pare ca e cam supra apreciat. Da' poate e doar parerea mea, strict subiectiva... Parca i se potrivea mai bine jobul de transporter chief in TNG.

Edited by diogene_din_butoi, 02 November 2017 - 00:42.


#17
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,559
  • Înscris: 05.11.2009
e k si o'brien ca personaj dar nu prea are piper. Mi-ar fi placut un riker sau un data in locul lui o'brien, insa probabil nu se fi puteau lipsi de ei in tng pe cand o'brien era tng-ist dar nu era un caracter esential

Edited by vanitty, 02 November 2017 - 09:00.


#18
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View Postvanitty, on 31 octombrie 2017 - 23:00, said:

am ajuns la sezonul 4, primele 2 episoade. Doamne.. ce star trek, cata tensiune, cate chestii inimaginabile se intampla (lupta federatiei cu klingonienii de exemplu), atacarea cardasiei de catre imperiul klingonian.. Cred ca e unul din cele mai bune episoade star trek, in unele momente am stat pur si simplu tintuit pe scaun. Ce nu-mi place e ca au schimbat genericul, l-au facut mai tehno.. Ca sa nu mai zic de worf, o aparitie tng-istica mai interesanta decat o'brien..
Bun, a ? Posted Image
Si ce intorsaturi mai urmeaza....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate